Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СУДСТВО

+8
zozoti
alienmk
Luxor
PRVOBOREC
defo
Hamad bim Khalifa
трендафил
osa
12 posters

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by zozoti Вто Фед 21 2023, 10:09

Udrete sega edna orkestrirana sds-dpne-siptarska hajka protiv Apasiev i Levica da defokusirate.

zozoti

Број на мислења : 350
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Сре Фед 22 2023, 21:32

Има голема разлика меѓу синот на Талат Џафери кој завршил правосуден испит на криминален начин, без да дипломира со лажна, фалсификувана потврда дека дипломирал се запишал на академијата и некој што тоа го направил на нормален начин. За жал синот на Џафери не е осамен случај, туку и а многу повеќе што добиле фачсификувани потврди за дипломирање и сите се блиски до ДУИ. Албанците симпатизери на други партии или политички неутрални ја немале оваа привилегија ако не успеале да фатат врски (или ако не платиле но за ова немам доказ, но не може ни да се исклучи) со некој сопартиец на Талат Џафери.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by defo Сре Фед 22 2023, 23:53

zozoti напиша:Udrete sega edna orkestrirana sds-dpne-siptarska hajka protiv Apasiev i Levica da defokusirate.

Море ќе ви ебат матер вас. Уште се држите, ама не дај боже да сум во право дека вие сте тие, кои го праат целиов курајблук во државава. Скапо ќе ве чини. Мислам на „дојавиве за бомби“. lol! lol! lol!

трендафил напиша:Има голема разлика меѓу синот на Талат Џафери кој завршил правосуден испит на криминален начин, без да дипломира со лажна, фалсификувана потврда дека дипломирал се запишал на академијата и некој што тоа го направил на нормален начин. За жал синот на Џафери не е осамен случај, туку и а многу повеќе што добиле фачсификувани потврди за дипломирање и сите се блиски до ДУИ. Албанците симпатизери на други партии или политички неутрални ја немале оваа привилегија ако не успеале да фатат врски (или ако не платиле но за ова немам доказ, но не може ни да се исклучи) со некој сопартиец на Талат Џафери.

Дај линк за обвинувањава?!? Доказ нешто?!? Не доказ порталон?!?!

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Чет Фед 23 2023, 20:27


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by alienmk Пет Мар 10 2023, 09:14


Судството како фамилијарна трговија со пресуди
од Фокус 09.03.2023

Поразителен е фактот дека речиси секој петти избран кандидат за судија или јавен обвинител, од страна на нашата Академија за судии и јавни обвинители, е син, ќерка, внук, братучед, сопруг, сопруга, снаа или зет на актуелни политичари од СДС, ДУИ и ДПМНЕ или, пак, на актуелни, т.е. пензионирани судии и обвинители!?

Пишува: проф. д-р Димитар АПАСИЕВ

https://fokus.mk/sudstvoto-kako-familijarna-trgovija-so-presudi/

alienmk

Број на мислења : 372
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by defo Пет Мар 10 2023, 11:22

Ни кажува курево, нешо шо го знаеме.Уствари незнам, зошто и го читав. Нека даде предлог како да се реши тоа, притоа да не користи збор бесење, плукање и слично. Неможе.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Пет Мар 10 2023, 21:33

Колку што ми е познато од ВМРО се работи за сопруга на сегашен градоначалник кој е бил на функција кога таа се запошала на академијата и за разлика од членовите на ДУИ документите и се чисти. Нема фалсификувана потврда за заврпен факултет пред дипломирање, за разлика од мислам 200 членови или блиски до ДУИ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by defo Пет Мар 10 2023, 23:38

Ако мислиш на синот на Талат Џафери, и кај него е кристална ситуација, нема кршење на закон, се е по закон, потпишан од Ѓорѓе Иванов а искреиран од влада на Груески. Е тука е проблемот на СДСМ, не рефидира и не укина некои неполезни и штетни закони.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Саб Мар 11 2023, 09:41

По ниту еден закон во Македонија не можеш да добиеш нешто, ако не ги исполниш условите потребни тоа да се добие. Во случајов не можеш да полагаш правосуден испит затоа што за тоа се бара какдидатот да биде дипломиран правник. За жал не се работи за еден случај за издавање на фалсификуван документ, туку за некои 200 и никој не одговара за тоа. Чудно е и што сите се од една етничка заедница (малцинство според меѓународната терминологија). Тешко ми е да поверувам дека синот на Талал не знаел дека не е дипломиран а и верувал на потврдата што ја добил од т.н. Штулов универзитет, што би рекле свесно влегол во криминал. И утре тој треба да биде обвинител, а обвинител станал на криминален начин.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Luxor Саб Мар 11 2023, 10:43

трендафил напиша:За жал не се работи за еден случај за издавање на фалсификуван документ, туку за некои 200 и никој не одговара за тоа.

И се тоа се случувало во 2015 за време на владеењето на коалицијата дпне - дуи кога Талат за чиј син се крена најголема врева со гласовите на пратениците од дпне беше избран за министер за одбрана.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Zhane Пон Апр 10 2023, 17:16

Ne so pomos, tuku tie da go napravaat. So nivni eksperti.

Лога до Агелер: Ветингот може да се реализира само со помош на САД и ЕУ

https://mkd.mk/node/513455

Zhane

Број на мислења : 177
Join date : 2019-05-26

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Пон Апр 10 2023, 20:04

Luxor напиша:
трендафил напиша:За жал не се работи за еден случај за издавање на фалсификуван документ, туку за некои 200 и никој не одговара за тоа.

И се тоа се случувало  во 2015 за време на владеењето на коалицијата дпне - дуи кога Талат за чиј син се крена најголема врева со гласовите на пратениците од дпне  беше избран за министер за одбрана.
Во тоа време не се знаеше за криминалот. Откако се дозна не се презема ништо. Вкаста се однесува како ништо да не се случило и криминалците ги распоредува на обвинителски и судијски позиции.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Luxor Вто Апр 11 2023, 11:46

Не се знаело затоа што го правеле тие што биле на власт, поточно дпне.

Luxor напиша:И се тоа се случувало  во 2015 за време на владеењето на коалицијата дпне - дуи кога Талат за чиј син се крена најголема врева со гласовите на пратениците од дпне  беше избран за министер за одбрана.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Luxor Вто Апр 11 2023, 11:46

Не се знаело затоа што го правеле тие што биле на власт.

Luxor напиша:И се тоа се случувало  во 2015 за време на владеењето на коалицијата дпне - дуи кога Талат за чиј син се крена најголема врева со гласовите на пратениците од дпне  беше избран за министер за одбрана.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Вто Апр 11 2023, 15:29

Министер за правда во времето кога тоа е направено е од партија што и сега е на власт. Од ДУИ. Затоа ништо не се прави против сторителите на делото. Инаку и сега може да се покрене обвинение.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Нед Апр 30 2023, 13:52

Очигледно е дека во случајот со разрешувањето на претседателката на судскиот совет е тоа што реалната власт во Македонија (ДУИ) е против разрешувањето на судијата на апелација Беџети, кој требаше да биде сменет од функцијата на седницата на која беше разрешена на терористички начин (природен за ДУИ) претседателката на советот. Во присуство на претседателката потпретседателот насилно го презема раководењето со советот и иницираше разрешување иако такво нешто не е предвидено со ниту еден закон. Може да биде разрешена од членство во советот, но не и од функцијата, доколку таа лично тоа не го побара што не беше случај. Исто така за разрешување на било кој потребно е исто мнозинство како за избор. Во случајов претседателката беше разрешена со 7 гласа, а минимум е 8. Не знам дали СДСМ ќе успее да се избори доколку ДУИ инсистира на својата одлука истата да се измени и да се усогласи со законите или стравот од избори кај СДССМ е голем па прифаќаат се само да истуркаат до крајот на мандатот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Саб Мај 20 2023, 09:43

Режимот на СДСМ и ДУИ го изгуби првиот спор за наводното терористичко рушење на уставниот поредок на 27 април 2017 година, кога на илегална седница на Собранието со непознат број на гласови Талат Џафери беше избран за претседател на Собранието..

https://kurir.mk/makedonija/vesti/pravda-za-ustavobranitelite-dotsevska-ja-porazi-vlasta-na-sdsm-vo-sudot-vo-strazbur/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Luxor Саб Мај 20 2023, 11:15

Не мора сите да се информираат од лагите на Курир. Личноста е амнестирана, советничка е во актуелниот состав на општина Куманово а во пресудата не се наведува дека е невина и дека не е терорист како што дпне куририте сакаат да прикажат туку дека при изрекувањето притвор и прекршиле некое право па судот во Стразбур одлучил да и се плати отштета од 750 евра плус судски трошоци.

https://sdk.mk/index.php/makedonija/sudot-vo-strazbur-presudi-drzhavata-da-plati-1-600-evra-otshteta-na-dotsevska-bozhinovska-oti-bile-prekrsheni-pravata-pri-izrekuvaneto-pritvor-za-27-april/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Саб Мај 20 2023, 15:43

Јас напишав сопствено мислење врз основа на тоа што го знам за случајот. Затоа што не ми е познато дека некој терорист извршил упад некаде невооружен или дека тој што им отворил врата на терористи за да влезат некаде биде пуштен на слобода и да добива тендери од државата. Исто така врз основа на одбивање на наводни терористи да бидат вратени на судење во Македонија од повеќе земји. Не знам ни за случај дека некој терорист добил пресуда во Стразбур поради притвор. Во секој случај до сега ниту едно барање за заштита на човековите права од судството што ДУИ и СДСМ го отворија како пупка не е одбиено и нови пресуди ќе дојдат. Инаку не е ни барана отштета затоа што на крај не би ја платил нарачателот (власта) и извршителот (судската власт) туку народот кој и самиот е оштетен поради корумпираната и криминална власт.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Пет Јун 16 2023, 20:42

Чудно е во Македонија да отидеш на судење затоа што си развиорил македонско знаме. Еве кои се луѓето што поднесоа пријава против адвокатот Тони Менкиновски. Командирот Сашко Дончевски и полицајците Јетмир Алиу, Антонио Србиновски и Јосиф Јанкуловски. Истите денеска не се појавија на судењето, претпоставувам од срам, па истото е одложено.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Нед Jул 02 2023, 09:31

Ајде да го спомнеме и апсењето за наводен криминал во врска со проектот Скопје 2014. Повторно да напишам дека секој што направил некој криминал треба да одговара за него, но ќе напишам неколку чудни работи во овој случај. Чудно е на пример што претседателот на советот на град Скопје во тоа време доби затворски притвор, а градоначалникот, што има поголеми ингеренции полесна мерка куќен притвор. Чудно е и тоа што тогашниот премиер е осомничен за тоа што дал предлог за нешто што може да го предложи секој граѓанин, а го усвоила владата. АКо тоа е криминал, Заев и Ковачевски трбаше до сега да скапат во затвор. Чудно е што обвинет е Ставревски затоа што извршил одлука на влада. Според ПР конференцијата на обвинителот (кој беше дел од СЈО и примаше криминален паричен надоместок за чување на службена тајна за што прима и плата, што е како да му се даде додаток за копање на општ работник вработен за да копа) кривично дело било и тоа што италијанската фирма што ги лееше спомениците за некој споменик нашла подизведувач на кој му платила помалку пари отколку што примила од нарачателот (Македонија и општина Центар). Тоа е како на пример ако за автопатите Бехтел и Енка најдат подизведувач од Македонија и му платат помалку отколку што тие ќе добијат да добијат обвинение. Само многу голема будала може да претпостави дека фирмата што ќе најде подизведувач треба да му плати исто или повеќе од тоа што го добила според тендерот. А да се најде подизведувач не е забрането по ниту еден закон во Македонија или светот. За квалитетот на производот гарантира тој што ги земал парите, а не подизведувачот.
Во случајов најголем дел од уапсените се уапсени во петок, што на власта и дава можност до понеделник да врши притисок врз обвинетите за евентуална помала казна лажно да обвинуваат други притворени. Не знам ниту дали внукот на Али Ахмети има врски со косовската фирма блиска до ДУИ што врши притисок да го купи Тинекс, па ќе добие бесплатно удели во Тинекс како што доби во Соравија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Nebula Чет Jул 06 2023, 08:42

Utre apelacija resava za belata palata. Ako ja odzemat botovite na sdsm ke tvrdat deka se dokazalo deka vmro e kriminalno zdruzenie. Ako ne ja odzemat ke tvrdat deka vmro se soglasile da glasaat za ustavni izmeni. Od druga strana botovite na vmro ako ja odzemat ke tvrdat deka sudstvoto e pod kontrola na dui i sdsm. Ako ne ja odzemat ke tvrdat deka vistinata izlegla na videlina i obvinuvanjata se politicka presmetka na sdsm i dui so vmro. Samo uste eden dokaz deka vo Makedonija zivotot go diktiraat alcnite za pari i vlast partiski lideri i nivnite poltroni.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by zozoti Пет Jул 07 2023, 18:57


zozoti

Број на мислења : 350
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Саб Jул 08 2023, 21:06

Чудно е што криминалот и корупцијата се гледа од Вашингтон и од Брисел, а никако не успеваат да го видат институциите задолжени за негово гонење и во кои првите луѓе се поставени од оваа власт.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by трендафил Пет Ное 10 2023, 23:02

Нов бисер на македонското судство. Пратеник е осуден за искажано на парламентарната говорница, иако и полињата знаат дека според Уставот и законите тоа не е дозволено.

https://denesen.mk/ustaven-skandal-pratenik-osuden-za-govor-od-sobraniska-govornica-iako-ima-imunitet/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВО - Page 4 Empty Re: СУДСТВО

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот