Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ИНТЕРЕСНО

Go down

ИНТЕРЕСНО Empty ИНТЕРЕСНО

Пишување by Гостин Нед Јун 05 2016, 11:12

Јапонец на 96 години најстариот универзитетски дипломец на светот

Јапонецот Шигеми Хирата со 96 години влезе во Гинисовата книга на рекорди бидејчи неодамна стана најстариот универзитетаски дипломец на светот.

ИНТЕРЕСНО Diplomec%20VAZECKA

Јапонецот Шигеми Хирата со 96 години влезе во Гинисовата книга на рекорди, бидејќи неодамна стана најстариот универзитетски дипломец на светот со диплома од Факултетот за примените уметности во Кјото.

Хирата, роден во Хирошима во 1919 година стана „славна личност“ во студентскиот град на Универзитетот во Кјото.

- Студентите кои воопшто не ги познавам ми приоѓаа да ми честитаат - рекол стариот Јапонец и додал дека по одењето во пензија позветил 11 години во студирањето на грнчарство и примените уметности.

- Многу сум среќен што на мои години можам уште да учам и помнам - рекол Хирата кој биле маринец во Втората светска војна и има четири правнуци.

Јапонците се познати по долговечноста. Во таа земја минатата година се регистрирани речиси 59.000 стогодишни Јапонци.

Подготви: К. А.

http://plusinfo.mk/vest/73449/japonec-na-96-godini-najstariot-univerzitetski-diplomec-na-svetot

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНО Empty Re: ИНТЕРЕСНО

Пишување by Гостин Вто Aвг 30 2016, 21:41

Мрзеливоста е знак за интелигенција?

Верувале или не, мрзеливоста, односно поконкретно физичката неактивност, може да биде знак за интелигенција.

Тим на истражувачи од Универзитетот во Флорида спровеле истражување на група од 60 студенти, при што со помош на тест на интернет ги поделиле оние кои размислуваат повеќе (со помош на изјави од типот „Уживам во задачи кои бараат смислување на нови решенија“ или „Размислувам само кога морам“ ) и го одредиле нивото на нивната физичка активност.

Резултатите покажале дека од понеделник до петок лицата кои размислувале повеќе биле многу помалку физички активни од останатите. За време на викендот немало разлика помеѓу групите.

Истражувачите теоретизираат дека тоа е така бидејќи на оние лица кои не сакаат многу да размислуваат им се здосадува да седат на едно место со апстрактни мисли во главата, поради што почнуваат со некаков вид на физички активности, додека оние лица кои сакаат да размислуваат почесто се вклучуваат во тешки или предизвикувачки мисли и трошат повеќе време откривајќи ги идеите во нивните умови и смислувајќи решенија на проблемите.

Претходни истражувања покажале дека интровертите претпочитаат да се сами бидејќи на тој начин имаат повеќе време за да размислуваат. Оние кои имаат повисока интелигенција си бараат време и самотија за да ја искористат. Честата социјална интеракција ги одвлекува од нивната способност да си го истражуваат умот, поради што најверојатно помалку се дружат со останатите или бараат активности кои ќе го преокупираат нивниот мозок.

„Важен фактор кој може да им помогне на ваквите лица да се борат со ниското ниво на активност е свесноста“, велат авторите на истражувањето. „Свесноста за тоа дека не се физички активни, заедно со свесноста за ризиците кои се поврзани со неактивноста, може да ги натера да бидат малку поактивни во текот на денот“, заклучуваат истражувачите.

Истражувањето е објавено во „ Journal of Health Psychology“.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНО Empty Re: ИНТЕРЕСНО

Пишување by Гостин Саб Сеп 17 2016, 12:50

Повторно уловена пирана во Дојранско Езеро

ИНТЕРЕСНО 14365435_10154041280087499_1684840512_n

Вчера во Дојранското Езеро повторно е уловена пирана. Рибата е уловена кај селото Николиќ. Првата вест за пирани во езерото беше на 29 август годинава. Повеќе рибари кои ловат во Дојранското Езеро велеа дека биле каснати од непозната риба, за која подоцна се утврди дека е „Red-bellied piranha", односно пирана со црвен стомак.

http://plusinfo.mk/vest/86292/povtorno-ulovena-pirana-vo-dojransko-ezero

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНО Empty Re: ИНТЕРЕСНО

Пишување by Cetnik Саб Сеп 17 2016, 22:34

Груйо ги е пуштил во Дойранското езеро кога тета Мирка оди там на одмор, да си ги руча докато плива!

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНО Empty Re: ИНТЕРЕСНО

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот