Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZORAN ZAEV

+14
Luxor
misterija
PRVOBOREC
defo
nino
хан Ацо
Delta
Bosonoga
tmoro
SHARENI
Dino
OPOZICIONER
Kalinda
osa
18 posters

Страна 3 of 40 Previous  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Next

Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Пон Дек 26 2016, 09:39

Не можам да ја исклучам ниту таа можност. Дури и ја посакувам. Доколку Албанците ја наметнат својата волја над волјата на мнозинството Македонци кое не гласаше за промени, напротив кај Македонците и другите етнички заедници победија ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, а само кај Албанците победија СДСМ и ДУИ (кое пази Бога ти победи на двете страни изгледа). Всушност без ДУИ не може да се формира влада и за жал оно е клучно. Не би ме изненадила и трета опција. Предвремени избори. А до тогаш должноста ќе ја врши актуелната власт.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Luxor Пон Дек 26 2016, 16:35

Лаги со опашки. СДСМ има добиено повеќе македонски гласови од дпмне. А дека ќе има предвремени избори и нема да се формира влада залудно се надеваш. Овој пат ниту Аљи нема да ве спаси.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Пон Дек 26 2016, 18:31

Многу убаво се виде и кај мене во општина Чаир и во Теарце колку Македонци гласаа за СДСМ. Кој ќе состави влада, е друга работа. Дали ВМРО со една потребна политичка партија ако тоа биде ДУИ или другите три албански партии или СДСМ со две партии на Арнаутите ако една биде ДУИ. Без ДУИ СДСМ не може да формира влада. А ДУИ ако си заборавил да те потсетам беше власт. И СДСМ исто така. Не знам дали шведскиот амбасадор е будала или мисли дека ние сме будали па вели дека народот гласал за промени, а гласаше за три партии што во моментов се на власт, ВМРО, СДСМ и ДУИ кои освоија вкупно 110 пратенички места и за само 10 опозициони партии, сите на етничките Албанци. Од така наречената четворка, преку која чадорот ни ја наметнува својата волја откачена е само ДПА. Како најслаба алка.
Ајде да те потсетам дека без Аљи како што велиш ниту Заев не може да формира влада. И дека црпнатиот од Муртино вети дека ќе даде оставка ако ги загуби изборите. Јас мислам дека е лажго и нема да го направи тоа. А ти?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Teo Пон Дек 26 2016, 22:27

Trendаfile dzhabe se penjavish...Makedoncite glasaa za SDSM na chelo so Zoran Zaev...Toj e pobednikot na izborite...Inaku ne se somnevam deka vie kako dokazhani predavnici na makedonskite nacionalni interesi i grchko-srpski platenici pod vodstvo na vnukot na grchkiot heroj Nikos Grujos kje formirate vlada so uchkata Alji popoznat kako udbashot Aleksandar Antich...
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Вто Јан 03 2017, 22:46

Актуелната власт освои мнозинство, 61 пратеник. Опозицијата, од која сите не се поддржувачи на LSDM 59. СДСМ во никој случај не може да биде власт без ДУИ затоа што другите албански партии имаат заедно 10 пратеника, што со вашите 49 прават 59. Иако мислам дека право решение се нови предвремени избори. Сега со чисти сметки.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Luxor Вто Јан 24 2017, 09:15

Актуелната власт има 61 пратеник? Значи веќе ја прифативте платформата на вашите терористички браќа. Предавниците секогаш ќе останат предавници.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Саб Фед 04 2017, 00:00

Зоран Заев ќе остане запаметен во историјата како Македонец што прв ја објави програмата на Албанците за двојазичност и кантонизација. Доколку не е само спикер на чадорот, треба да го тужи албанскиот премиер Еди Рама за плагијат. СДСМ е првата партија што на Албанците им се обрати со оваа програма. Сега кога ја прифатија и партиите и ДУИ, БЕСА, ДПА и Алијансата ќе биде интересно на првите следни избори да видиме дали Албанците го почитуваат тоа трајно или само гледале да ги злоупотребат гласовите на гласачите на СДСМ кои не веруваа во тоа што сите го видовме и слушнавме од обраќањето на црпнатиот лидер пред албанската дијаспора во Швајцарија.
Не ме изненадува, но гарантите на Рамковниот договор требаше да реагираат затоа што новата платформа на Заев е директно кршење на овој договор, кој предвидува еден официјален јазик, македонскиот, и употреба на било кој друг јазик на територијата на која го говорат повеќе од 20% од населението. Но педерите од чадорот не реагираа ни како гаранти на Пржинските договори иако на два пати беа одложени изборите со лажни обвинувања за наводни фантоми.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by osa Саб Фед 04 2017, 00:12

greshka trendafile ,prvi ja prifatia platformata na albancite tvoite patrioti i toa ne go kaza nikoj drug tuku VASHITE megafoni i toa ushte vo nedelata ,pred celi 6 dena ,i ke ti povtoram ova ne go kaza nitu SDSM nitu nekoj drug od opozicijata tuku tokmu patriotite od dpmne ....e sega DUI ne prifati da se izvleche tvojot pastir i da ne odgovara pred SJO i ke mora da si lezi ....kako beshe onaa pesnichkata : shutka ne ti bega n....a,i toa so mala bukva ,spored vrednosta na lichnosta em deloto ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Kalinda Саб Фед 04 2017, 02:27

Каде било објавено
што прифатиле
во ДПМНЕ?
Зошто само СДСМ
ги "слуша "
овие работи?

Се надевам ке
сватите дека неможе
само ДПМНЕ да е виновна.
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 491
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Пон Фед 06 2017, 10:12

Ако ВМРО ја прифатеше платформата што прв ја пласира Зоран Заев пред дијаспората во Швајцарија, а подоцна со посредување на премиерот на Албанија ја прифатија и Македонците со албанско етничко потекло, сега ќе имавме нова влада на чело со Груевски.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Teo Пон Фед 06 2017, 10:28

Ne samo shto ja prifati, tuku Grujoshesku e i tvorecot na taa platforma zaedno so brat vi uchkata Alji i nejzinoto vistinsko ime e majski dogovor...Intervencijuata na Rama beshe vo pravec majskiot dogovor da go prifatat i opoziciskite albanski partii...No i poktaj predavstvoto na makedonskite nacionalni interesi vie dpmne-ofcite na chelo so vashiot pastir Grujokio ne uspeavte da formirate vlada od ednostavna prichina...Narodot e protiv vas...Site gragjani na Republika Makedonija se protiv vas...Bez razlika na etnichka i verska pripadnost...Vashiot brat uchkata Alji na vreme go sfati toa i ve otkachi...Samo vam ne vi kazhale seushte od shtab...
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Сре Фед 08 2017, 23:50

Од т.н. Мајски договор се поминати скоро 9 години. Па нешто не гледам дека е во тој период направено нешто за да се менува Уставот. А платформата што ја пласира Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија партиите на Албанците ја прифатија по изборите. Кога видоа дека ВМРО нема апсолутно мнозинство, 61 пратеник, и дека со нивно коалицирање со СДСМ оваа налудничава идеја може да се реализира.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Teo Чет Фед 09 2017, 10:16

Pa toa e del od dogovorot...Alji i Grujokio da go smenat ustavot a za toa da obvinat drug...A vo megjuvreme dvojazichnosta ja praktikuvate so zakon...Ubijcite na makedoncite obvineti za dela protiv choveshtvoto gi amnestiravte i eve gi kaj sedat doma i zemaat plati i penzii...
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Luxor Чет Фед 09 2017, 10:31

трендафил напиша:Од т.н. Мајски договор се поминати скоро 9 години. Па нешто не гледам дека е во тој период направено нешто за да се менува Уставот. А платформата што ја пласира Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија партиите на Албанците ја прифатија по изборите. Кога видоа дека ВМРО нема апсолутно мнозинство, 61 пратеник, и дека со нивно коалицирање со СДСМ оваа налудничава идеја може да се реализира.

Без навреда Трендо но глупо е да мислиш дека уставот може да се смени без двотретинско мнозинство кое СДСМ заедно со сите албански партии го немаат. Покажуваш елементарно незнаење или лажеш, што е во прашање?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Teo Чет Фед 09 2017, 17:26

Znaev...Znaev deka platformata ja kreiraa dpmne-ofcite i pastirot nivni za da ja unishtat makedonskata nacija i drzhava...Trendafile navistina ste golemi predavnici...

Платформата на ДУИ во документ предложен од Владата во 2015
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Teo Пет Фед 10 2017, 10:40

Видео: Драго ми е што Груевски ја прифатил албанската платформа, да ги затвориме етничките прашања

Зоран Заев, лидерот на опозицијата и СДСМ, вчера по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан во Собранието истакна дека треба да се затворат сите етнички прашања, но бидејќи сеуште не е мандатар не може да ја коментира албанската платформа. Сепак, вели дека од Ахмети добил информации дека ВМРО-ДПМНЕ ја прифатиле начелно без потпишан договор, а сега ДУИ од нив бара писмена гаранција.

- Вие го знаете нашиот растеретен став, ние го отворивме процесот и концептот на едно општество за сите и апсолутно сме растеретени од сите овие предрасуди што некој се обидува да ги наметне повторно во јавноста. Мене ми е драго што етничките прашања се отворени во Македонија и за нив треба да се разговара, впрочем ми е драго што и ВМРО- ДПМНЕ ја прифатиле платформата и Законот за употребата на јазиците, и тоа е добро, еднаш засекогаш да ги затвориме етничките прашања, да се зафатиме со реална политика, да го подобриме животот на сите граѓани во Република Македонија, одговори вчера Заев.

Исто така објасни дека зборот е збор, а СДСМ може да одговори на барањата на Ахмети со цел да се забрза процесот на собирање на 61 потпис иако засега нема јасен рок до кога тоа ќе трае, но од еврокомесарот Хан добиле поддршка процесот да се заврза.

- Ако можам да извлечам нешто од денешниот состанок со еврокомесарот Хан е тоа да убрзаме со подготовките за Влада, заради тоа што и граѓаните и ЕУ очекуваат акција. Очекуваат новата Влада веднаш да почне со реформи што ќе ги почувствуваат и граѓаните, но и ќе ги тргнат сите овие забелешки кои висат над Македонија. Тоа се очекувањата. Дали некој ќе прави Влада или кој со кој ќе прави Влада, во тоа еврокомесарот не навлегуваше, рече Заев.

Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Гостин Пон Фед 13 2017, 21:03

Какви прашанjа ке затворите бе? албанците имат такви права шо нема ни едно национално малцинство во светот.Шо ке праи албанец во вардарска Македониjа кога не знае блаже конеска книжевна норма? Како ке соработува во органите на власта? Па ово не е српски и хрватски дваjца полицаjци од кои единиот не знае блаже конески а другиот албански како ке се разбират? инаку jа ако и никако не одобрувам тоа што направиа комунистите во Вардарска Македониjа со нejзината дебугаризациjа сметам дека Груjо е наjголемиот србоман поголем и од Лазар колишевски и изгради авторитарен и криминален режим.античките идиоптии веке се ми преку глава.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Гостин Пон Фед 13 2017, 21:08

Начи ако Вардарска Македониjа при други историски околности беше дел од бугариjа албанците или ке научат бугарски или ке седат само во своето село. Има некаде тука и турци шо не знаат бугарски но ваков не може да има никаква државна служба па ова е ненормално, нелогично и чисто идиотично!

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Гостин Пон Фед 13 2017, 21:36

На едни други избори заиграванjето на Заев со албанците ке му се отрази во по-малку маледонски гласачи.А и како се види на тие криминалот им е на второ место пред Голема албаниjа.Ja прочитав малце од платформата на БЕСА.Извините ама ова на ништо не личи.Националистички тезиси маскирани под "национални права".

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Teo Вто Фед 21 2017, 11:27


Trendafile shto e ova??? Gluvcite (chitaj svarovski sudiite) go napushtaat brodot shto tone???

Oслободителна пресуда за Заев за „бомбите“ во Куманово
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Teo Вто Фед 21 2017, 20:42

Sredba na Zaev i Ahmeti vo Mala Rechica...

Заев: Надминавме одредени разлики со ДУИ, Устав нема да се менува

Јас сум тој што ги чека потписите и со целиот ризик да не ги добијам Уставот во Македонија нема да се менува, рече Заев потенцирајќи дека и СДСМ и ДУИ се согласни дека законот за употреба на јазиците ќе произлезе само од Уставот.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Чет Фед 23 2017, 12:31

Според мене за жал, според вас веројатно за радост, Заев мора да ги исполни предизборните ветувања доколку успее да состави влада и да воведе двојазичност и федерализација во рамки на можностите. Се разбира дека нема шанси да го менува Уставот, нема 2/3 мнозинство, па тоа ќе биде единствената причина што ќе мора да се држи на сегашните уставни норми. Веројатно ќе помине полошо од Груевски кој вети споменици во Центарот на Скопје, и го оствари ветувањето и покрај пропагандата од повеќе десетици милиони евра против ова. Против двојазичноста веројатно ќе има поголем отпор отколку против Александар Македонски, Ченто, Самоил, Гоце Делчев и другите споменици. Да сме живи и здрави ќе видиме многу скоро.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Гостин Чет Фед 23 2017, 12:33

Хе хе ке имало отпор. Двоjазичността е факт од 2001 ва.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Teo Чет Фед 23 2017, 12:42

Koja dvojazichnost...taa shto tvojot pastir i uchkata ja smislija zaedno i ja pominaa na vlada???

Платформата на ДУИ во документ предложен од Владата во 2015
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Чет Фед 23 2017, 13:40

Teo напиша:Koja dvojazichnost...taa shto tvojot pastir i uchkata ja smislija zaedno i ja pominaa na vlada???

Платформата на ДУИ во документ предложен од Владата во 2015
Двојазичноста беше во рамките на Рамковната спогодба, која сега со опаѓањето на бројот на албанската етничка заедница во Македонија станува неупотреблива. Претпоставките на нашите западни пријатели дека до 2020 година Македонците ќе станат малцинство во Македонија се покажаа како промашени, па сега има обид да се инсталира албанскиот јазик без да се врзува за проценти од населението. Нешто што прв го пласира Зоран Заев и што е прифатливо за гласачите на партиите на Албанците и не знам дали да ја издвојам СДСМ (LSDM) или и нејзе да ја сметам за албанска или проалбанска. Употребата на Албанскиот јазик до сега, а и целата Рамковна спогодба ја наметнаа со сила водечките земји од НАТО и ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 40 Previous  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот