Кучиња

Страна 2 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Re: Кучиња

Пишување by Естир on Пон Мар 02, 2015 2:52 pm

kiBik напиша:
Естир напиша:...като правило пуделите са доста умни. Very Happy
....
Да, почти като блондинките! Twisted Evil

Very Happy  А при това някои са и брюнетки Very Happy

бтв, чела бях някъде, че пуделите, немските овчарки, шотландските овчарки (колита) и ретривърите са сред най-умните породи.

А сред най-блондинките били хъскитата и далматинците Very Happy  Жалко, защото са много красиви.
avatar
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Естир on Пон Мар 02, 2015 2:56 pm

kiBik напиша:А дали знаевте дека овие кучиня во почеток ги чувале за храна во Китай:

Ужас!
avatar
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Пон Мар 02, 2015 5:21 pm

Vo Kina vekje so zakon go zabranija kucheshkoto meso vo ishranata na lugjeto...No vo Koreja, seushte masovno se ubivaat kuchinjata za hrana...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Вто Мар 03, 2015 9:29 pm

Хаска

Работна раса кучиња, на северот, претежно во Алјаска, користени за влечење санки.
Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Чет Мар 05, 2015 7:59 am

Некогаш куче за борба со бикови, денес популарен домашен миленик.

Англиски булдог


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Пон Мар 09, 2015 5:58 pm

Ловечко куче, со потекло од Англија...

Англиски сетерГостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Пон Мар 09, 2015 6:02 pm

Басет, се користи за лов на лисици во Англија, инаку одличен домашен миленик...
Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by kiBik on Вто Мар 10, 2015 5:20 pm

Си мислам дали да не си купам еден ваков лигльо?
avatar
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Естир on Вто Мар 10, 2015 5:45 pm

kiBik напиша:Си мислам дали да не си купам еден ваков лигльо?

Да, да, да. Голям е бонбон! Very Happy
avatar
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Вто Мар 10, 2015 5:46 pm

Јоркширски териер? А како се движи цената?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by kiBik on Вто Мар 10, 2015 7:13 pm

Pa ne znam tochno. Ushte ne sum baral seriozno. No poglednav vo eden site i se od 250 do 400 Euro. Kaj vas koku se?
avatar
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Вто Мар 10, 2015 7:17 pm

Толку се и кај нас киБик. Изгледа одгледувачите од цел Балкан се држат до одредени цени. Не е ни чудо. Доста се ретки на овие простори.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Вто Мар 10, 2015 7:19 pm

Проверив и јас по сајтовите. Најдов само два огласи. Еден без цена, а на другиот бараат 400 евра.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Чет Мар 12, 2015 7:53 pm

Една од најголемите раси на кучиња. Бернардинец...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Саб Мар 14, 2015 8:51 pm

Брадест шкотски овчар.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Нед Мар 15, 2015 9:18 am

Еве една навистина симпатична раса. Иако, треба да се посвети посебно внимание за нега, посебно на крзното...

Бишон фризе


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Сре Мар 18, 2015 6:34 pm

Германска дога. Една од големите раси...


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Чет Мар 26, 2015 11:45 am

Јазовичар, мала и интересна раса на кучиња...


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Нед Мар 29, 2015 12:05 pm

Шкотски овчар

Тој е едно од најинтелигентните кучиња, многу се приврзува за сопственикот и секогаш е пријателски настроен кон децата. Него го краси смиреност и индивидуалност. Никогаш не му здодева човечко друштво.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Естир on Нед Мар 29, 2015 9:50 pm

luxor напиша:Шкотски овчар

Тој е едно од најинтелигентните кучиња, многу се приврзува за сопственикот и секогаш е пријателски настроен кон децата. Него го краси смиреност и индивидуалност. Никогаш не му здодева човечко друштво.


Любимата ми порода Very Happy
avatar
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Вто Мар 31, 2015 6:55 pm

Eve ushte nekoi podatoci za shkotskiot ovchar...
Потекло

Кучињата од расата коли потекнуваат од граничниот предел меѓу Северна Англија и Шкотска и се претпоставува дека се донесени за време на инвазијата на Римјаните пред многу години. Се претпоставува дека потеклото на името „коли“  (collie) доаѓа од зборот „coally“ (наликува на јаглен), поради тоа што првите коли биле главно црни и бели. Другата теорија претпоставува дека биле наречени по овцата со црно лице „коли“ што била чувана од овие лојални кучиња. Постојат два типа коли кучиња: долговлакнести и кратковлакнести.

Животен век, карактеристики и темперамент

Просечниот животен век на овие кучиња изнесува 14 години.
Тие се особено интелигентни животни, кои уживаат во друштво на луѓе. Имаат енергичен темперамент и постојано се во движење, но релативно лесно се тренираат. Овие кучиња сакаат да бидат таму каде што се одвиваат настаните, па нивниот ентузијазам и ведрина можат лесно да се претворат во депресија доколку се остават сами во дворот премногу долго време. По природа се чисти кучиња и претставуваат добри другари и чувари за деца.

Компатибилност со други миленици

Како пријателско куче, кучињата од расата коли уживаат во друштвото на други животни. Повремено може да им се јави инстинктот на овчарско куче, па да почнат да ги „собираат“ другите животни од домот.
Енергични и весели, овие кучиња ќе ја зголемат физичката активност на вашето дете

Нега

Без разлика дали се работи за долговлакнестите коли со гламурозно крзно или за мазното влакно на кратковлакнестите, на сите им е потребно добро чешлање барем еднаш во неделата. Вежбањето е неопходно и тие секогаш ќе уживаат во брзо одење или трчање. Тие се особено паметни и вредни работници со природна дарба за трагање и за држење други животни под контрола (овчарски инстинкт). Само имајте предвид дека овој талент не е ограничен само на животни, па обрнете особено внимание за време на прошетките да не проба да го „собираат“ сообраќајот.

Идеални сопственици

Со изобилие на интелигенција, дружељубивост и вродена желба да угодуваат, кучињата од расата коли се одлични животни сопатници за сите типови луѓе со разни ситуации. Како и повеќето кучиња, на колите им се потребни многу љубов и внимание од нивниот сопственик. Нивната нежна природа ги прави идеално милениче за повеќето домови и ситуации, особено ако им се обезбеди доволно вежбање и простор за движење.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Kalinda on Вто Мар 31, 2015 11:31 pm

И јас ги сакам животните !
avatar
Kalinda

Број на мислења : 450
Join date : 2015-02-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by kiBik on Чет Апр 02, 2015 6:00 pm

Kalinda напиша:И јас ги сакам животните !
Сите??? Яс змиите и гущерите не ги сакам!!! Имам фобия кон нив!!! Evil or Very Mad
avatar
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by kiBik on Чет Апр 02, 2015 6:02 pm

luxor напиша:Јазовичар, мала и интересна раса на кучиња...

Ваква беше моята предна лигла - црна мини дакелка, кояшто се мислеше за човек. Very Happy
avatar
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Чет Апр 02, 2015 6:03 pm

E sega mi e jasno...kaj nas, za skrzhavite koi ne sakaat da cherpat, vikame deka imaat zmija vo dzeb...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот