Jugonostalgija

Страна 1 of 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next

Go down

Jugonostalgija

Пишување by Гостин on Сре Апр 08, 2015 8:32 pm

Истражување: 82 посто од постарите сметаат дека во Југославија се живело подоброИстражувањето на порталот MojeVrijeme.hr покажа дека дури 82 посто од хрватските испитаници со сериозно искуство во животот во СФРЈ мислат дека во СФРЈ се живеело подобро, 74 посто би можеле под одредени услови повторно да живеат во еднопартиски состав, а 40 посто од нив сметаат дека Јосип Броз Тито е позитивна личност.
Истражувањето „Дали некогаш ни било подобро“, е спроведено во март, наменето за „50 плус“ генерациите, во него анонимно учествувале повеќе од 2200 граѓани на Хрватска и БиХ, а обработени се одговорите на сите учесници постари од 45 години – повеќе од 1700.
Дека во поранешната држава се живеело подобро или многу подобро сметаат 82 посто од испитаниците од Хрватска, дека било лошо тврдат четири посто од нив, додека „не дај Боже да се повтори“ било одговор на шест посто од испитаниците.
При тоа 14 посто од испитаниците за себе отворено велат дека се југоносталичари, додека 62 посто од нив мислат дека не припаѓаат таму. Повремени југоносталгичари, се според сопствено признавње 22 посто.
Меѓу искажаните верници дури 12 посто се декларирани југоносталгичари,а 19 посто се оние кои така се нарекуваат повремено.
Без проблем би можело да живеат во еднопартиски систем, ако тој живот би го поминувале во благосостојба, дури 60 посто од хрватските испитаници. 14 посто од нив би можеле да живеат во такво социјално опкружување, зависно од тоа која партија би била на власт.
Тоа значи дека дури 74 посто од испитаниците, кои имаат искуство од животот во СФРЈ би можеле повторно да живеат во друштво со една политичка партија додека дури секој петти испитаник (21 посто) категорично утврдиле дека не би можеле да живеат во едноумие.
ТИТО-Позитивна личност
За Тито 40 посто од испитаниците мислат како бил позитивна личност, а само осум посто сметаат дека се работи за диктатор. Меѓу искажаните верници дури 14 посто се оние кои мислат дека Тито е диктатор, додека 31 посто од верниците го сметаат безусловно за позитивна личност.
Поранешната држава по дискриминација врз основа на националностите, кои ги искусиле на сопствена кожа, ги паметат 13 посто од хрватските испитаници, додека 83 посто од нив мислат дека не биле дискриминирани на тој начин.
Меѓу хрватските испитаници 56 посто се изјасниле како верници, додека 36 посто се оние кои не се. На богослужба во времето на СФРЈ оделе 78 посто од испитаниците, а само два посто рекле дека корупција имало повеќе отколку во самостојна Хрватска.
Кога станува збор за куповната моќ, 28 посто од испитаните тврдат дека денес може да си дозволат повеќе, додела жал за потрошувачката моќ од времето на Југославија искажуваат 55 посто од испитаниците кои мислат дека некогаш им било многу повеќе достапно.
Децата растат во несигурно опкружување
Во споредба со своете растење во СФРЈ , дури 91 посто од испитаните мислат дека денешните деца растат во несигурно опкружување, додека само 4 посто мислат дека децата денес се безбедни.
За враќање на некогаш популарните млади работни акции раце би кренале 73 посто од испитаниците постари од 45 години, а против тоа се 15 посто.
Испитувањето во БиХ покажува дека таму граѓаните постари од 45 посто искажуваат со мавтање позитивен став и чувства кон поранешната заедничка држава во уште поголем степен од хрватските испитаници, наведува порталот MojeVrijeme.hr.
Така, на пример, за вкупно 87 посто од испитаниците од БиХ не им било лошо да се вратат во еднопартиски состав, 92 посто од нив сметаат дека некогаш се живеело подобро, дури 66 посто од испитаниците мислат дека животот во Југославија бил многу подобар додека Тито за позитивно лице го сметаат високи 65 посто од испитаниците, а диктатор само три посто.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Гостин on Сре Апр 08, 2015 8:34 pm

Prashanje za onie koi kje go prochitaat ova: dali vo vremeto na "bravarot" navistina se zhiveeshe podobro??? I shto bilo toa shto zhivotot go pravel podobar???

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by tmoro on Сре Апр 08, 2015 9:37 pm

Teo напиша:Prashanje za onie koi kje go prochitaat ova: dali vo vremeto na "bravarot" navistina se zhiveeshe podobro??? I shto bilo toa shto zhivotot go pravel podobar???

--Тогашниот стандард беше супер,ево да речеме за Охрид имаше Застава фабрика со над 1000 вработени добро платени плус фудбалски клуб финансираа,
---ЕМО-електромонтожа со над 2000 илјади вработени плус спонзорираа ЕМО ракомет кои играа втора лига ,и одеа на припреми Полска назима,све платено,
----Лихнида фабрика за пластични работи и спозорираа кошаркарски клуб,
---Отекс текстилна фабрика кои спонзорираа женски ракометен клуб,Братство фабрика за тенџериња,лајци виљушки,
---Биљана за производство на сокови --Швепсот најпознат
---Жито леб-----охридскиот геврек
---Галеб---транспортна фирма
---Палас со хотелите ,само од трите новогодишни ноќи можеле да им исплатат плати на вработените за цела година.
---Охридска трговија синџир на самопослуги низ градот
---Од цела Југославија доѓаа ученици на ескурзија ,затка беше
---Туристи од Холандија ----Есколете-
---Семинари
--за 8 март хотелите затка
--Охридско лето една од најголемите културни манифестации во Европа ,таму почнав да работам на лето од моите 15 год....
Летото (Туризмот) тогаш ни почнуваше од мај а завршуваше крајот на септември а сега почнуват 10 јули завршуват 15 август (не зборувам календарски за летото -имат тикви ДПМНЕОВСКИ што ке помислат дека летото почнуват 10 јули)
Сигурно мноу работи испуштив


tmoro

Број на мислења : 545
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by osa on Чет Апр 09, 2015 12:36 am

eh toa bea vreminja !!!!!
i toa bash ubavi ...more najubavi vreminja .....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13904
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by kiBik on Чет Апр 09, 2015 11:53 am

tmoro напиша:
--Тогашниот стандард беше супер...

A zashto gi njama sega? Proizvodite nivni se niskokvalitetni, nemaat pazar, skapi, shto?
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by reiter on Чет Апр 09, 2015 12:43 pm

навраќања кон бившата ју и доживување како нешто многу добро е само она што од осамостојувањето на Македонија не направивме подобро да биде благодарение на среброљубците,арамиите ставени во волчји политички кожи(лица) кои бесмилосрдно ја исцицаа Македонија и македонскиот народ.Се уште верувам дека можеме да бидеме подобри од поранешната Ју.И тоа многу подобро.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Гостин on Чет Апр 09, 2015 6:48 pm

Скептичен сум Реитер. За да ја направиме државата подобра од бившата, треба сите да се ангажираме. Но нашиот народ како да не е заинтересиран за иднината. Инаку, после ова што го објави опозицијата сите ќе беа на улица.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Вто Апр 14, 2015 2:29 pm

Вашиот народ не е народ како народ туку потомци на предавници кои се одродиа и беа полуасимилирани. Од ваков народ ништо не може да се очекува.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Hamad bim Khalifa on Вто Апр 14, 2015 2:51 pm

Gi zamoluvam moderatorite da ne go baniraat ovoa orangutancevo pogore....barem nekoe vreme, da se nasmeeme malku! tnks! Laughing
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Вто Апр 14, 2015 3:37 pm

Шо бе со бан ке я промениш ли вистината? Или и ти како удбашите и груйо -во Шутка се гради вистината во овой случай со бан. Ништо нема да решиш овой народ е силуван храбрите се претепувани и гонени останала само мрша и той сака таа мрша да дигне востание против груйоSmile Е како това, како тие потомци на силувани овци со насилно сменет идентитевт ке дигнат востание? Кога овцата ке стане волк? Smile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Вто Апр 14, 2015 3:38 pm

Или ке обявуваме вистината ама само до притисоците и криминалот на груйо и фамилията, а далеку поголемите злосторства на србите и комунярите ке ги криеме?

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by reiter on Вто Апр 14, 2015 3:44 pm

Фири1 напиша:Шо бе со бан ке я промениш ли вистината? Или и ти како удбашите и груйо -во Шутка се гради вистината во овой случай со бан. Ништо нема да решиш овой народ е силуван храбрите се претепувани и гонени останала само мрша  и той сака таа мрша да дигне востание против груйоSmile Е како това, како тие потомци на силувани овци со насилно сменет идентитевт ке дигнат востание? Кога овцата ке стане волк? Smile
ако сакаш нешто да промениш не се променува од тука од форум...оди пред влада или кај грујо дома и кажи му Smile

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Вто Апр 14, 2015 3:47 pm

Боли ме мене курот и за груйо и за вас, сите за мене сте одродени яничари па тепайте се ебете се мене ова не ме замара воопште. еднаш предавници секогаш предавници.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by reiter on Вто Апр 14, 2015 3:50 pm

Фири1 напиша:Боли ме мене курот и за груйо и за вас, сите за мене сте одродени яничари па тепайте се ебете се мене ова не ме замара воопште. еднаш предавници секогаш предавници.
е зошто вака сега се однесуваш..ако не те боли qурот што те засега да пишуваш нешто што не те засега за нас

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Вто Апр 14, 2015 3:57 pm

Па оти можам бе, единствениот странски язик дека го знам е вашиот Smile))))))) И оти живеете во голема заблуда, за тоа пишувам.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Вто Апр 14, 2015 4:00 pm

Груйо ги лажел, а србите за 20 години со сите власти, полиция, суд, дури црква ве галеле со перце? Мамето ви ебаа. А потоа югокомунярите? Без кожа останавте од деренйе. Ама инаку " ти знаеш ли мойот дедо никогаш ми не реклол дека сум Бугарин" . е како да ти рече, да не е луд?

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Вто Апр 14, 2015 4:03 pm

Ако сакате вистината до коска, таа е вистината. Не е само до криминалот на груйчо уйчо и фамилията Smile Многу поголем секс имате преживеяно, смена на идентитет, всушност ова ви е трет пат, првин од бугари срби, потоа македонски словени сеа анртички македонци и сите тие идентитети се коренно различни. Како може нормален човек да се не запраша абе ние ли сме найглупиот народ на светот? Smile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Hamad bim Khalifa on Вто Апр 14, 2015 5:15 pm

Ediina vistina vo vrska so mali fire e deka go pushtile na prodolzen vikend od nekoe blgarsko Bardovci! Aj da go pustime malku den-dva, greota e ...posle mu ja zemaat tastaturata!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Вто Апр 14, 2015 8:00 pm

Hamad bim Khalifa напиша:Ediina vistina vo vrska so mali fire e deka go pushtile na prodolzen vikend od nekoe blgarsko Bardovci! Aj da go pustime malku den-dva, greota e ...posle mu ja zemaat tastaturata!
Не се люти, ти да кажеме така си воспитан ама дедо ти си го сменил идентитетот под страв од српската пушка,а потоа и од комунярската. Ова не е лудост, питай го ройтер како власта се однесувал со него кога излегувал од тоа што морал да говори и било пишано во лайнените "учебници" измислени од мануйските србомански педери.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Hamad bim Khalifa on Вто Апр 14, 2015 8:49 pm

Firi bez spominjanje familija!!!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Вто Апр 14, 2015 9:21 pm

Добро бе еве сакаш со югозборовиSmile значи србите и хрватите ги дели религията. Нас што ни дели? Еднакви иминя, еднаква вера ай молам ти сеSmile Ке те разберам ако кажаш ей така и вака по историски причини сега се осекяваме различно язиците се малку различни, не сакам сега да сум Бугарин ке си бидам Македонец ама да ми збориш глупости од 1001 нок како тие исти до српската окупация луге сеа се СОСЕМА различни народи бе иди фрли се во некой подлабок бунар Smile

Фири, смири се.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Вто Апр 14, 2015 9:24 pm

Еве таа е вистинската вистина за Бугарите во Вардарска Македония и како тие после 20 години српски котек и потоя 50 години србокомунярски котек и пропаганда станаа етнички македонци.Нешто што го имало 2500 години назад во времето. И сеа тие келеши дека говорат на бугаро-српски се потомците на александар Smile)))))))))))))

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Вто Апр 14, 2015 9:27 pm

Таа лага и пропаганда дека до српската окупация имало некакви разлики мегю лугето отсам и оттам вештачката граница по етнички признак треба да се сабори.И малку логика-ако народот е ист како се зовел той -дали со етничкото име на една 5-нка шо останала оттаму или со името на 4/5 од другата страна? Или мораше источните германци да се нарекуват сеа дедерейци по името на "посебната" си држава со 50 годишна история?

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Вто Апр 14, 2015 9:32 pm

Сеа треперете од Груйо -владеел над сите власти, медиуми, суд, обвинителство. а србите и комунярите над што владееле? И сеа сме 21 век, може да избрка човекот од работа, да го уништи со медиумка кампаня. А тогаш директно во затвор, немало ни хелзиншки комитет ни ЕУ. Ама мойот дедо секогаш ни велел сосема слободно што бил. Ай сиктир, да ти ебам и слободата. Сеа треперете од груйо, а од србите и србокомунярите направо полнивте гаките и то не со мед Smile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by reiter on Вто Апр 14, 2015 9:33 pm

Фири1 напиша:Сеа треперете од Груйо -владеел над сите власти, медиуми, суд, обвинителство. а србите и комунярите над што владееле? И сеа сме 21 век, може да избрка човекот од работа, да го уништи со медиумка кампаня. А тогаш директно во затвор, немало ни хелзиншки комитет ни ЕУ. Ама мойот дедо секогаш ни велел сосема слободно што бил. Ай сиктир, да ти ебам и слободата. Сеа треперете од груйо, а од србите и србокомунярите направо полнивте гаките и то не со мед Smile
елај, и освободи не

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот