Jugonostalgija

Страна 12 of 12 Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Пат on Пон Мај 18, 2015 11:48 am

kiBik напиша:Добро, айде. Ке се смеам подоцна. Сам.

Yes, that's because you are a tupo pawche.. Very Happy
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by kiBik on Пон Мај 18, 2015 3:19 pm

[quote="Пат"]
kiBik напиша:

....a tupo pawche.. Very Happy
Be ti nekoja kifla si? Suspect
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Гостин on Пон Мај 18, 2015 3:48 pm

Пат, ти се допаѓа кафезот за мајмуни во кој ќе те смести Грујо вечерва?

Ве молиме не ги хранете граѓаните - веќе добија сендвичиВе молиме не ги хранете граѓаните - веќе добија сендвичи. Така гласи натписот на англиски јазик на металната табличка која некој ја закачил на оградата поставена долж Жена парк во рамките на подготовките за вечерашниот митинг на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Многу пати споменувани, сендвичите кои ВМРО-ДПМНЕ ги дели на активистите и поддржувачите на митинзите на социјалните мрежи се метафора за тоа за колку малку некои луѓе се подготвени да го дадат својот глас за власта што ги осиромашила.

Оградата што се постави утринава пак, многумина граѓани, како што се коментира на социјалните мрежи, е иста како кафез во зоолошка градина.


http://plusinfo.mk/vest/26332/ve-molime-ne-gi-hranete-gragjanite--vekje-dobija-sendvici

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by tmoro on Чет Мај 21, 2015 7:59 pm

Југоносталгијата или југоносталгичарите се појавија благодарение на транзициските бричови и копиљаците неизживеани кои влегоа во политиката само за приватни цели(се разбира ова не важи за сите ).Ако економската и безбедносната состојба денес беше подобра отколку пред распадот на СФРЈ,тогаш немаше да има југоносталгија.

tmoro

Број на мислења : 545
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Гостин on Чет Сеп 24, 2015 11:39 pm

Sluchajno naidov na ova...Sky ja reshile misterijata...Ne mozhev da sfatam samo koi se tie "site" koi zhalat... Very Happy

Неколку причини поради кои сите жалиме по ЈУГОСЛАВИЈА!Пазар

Рационалните луѓе жалат по пазарот. Пазарот од 22 милиони луѓе дава вистинска прилика за заработка. Овозможува производство на поголеми серии производи со пониски конечни цени.

Социјални права

Здравството и школувањето биле бесплатни. Листите за чекање кратки. Работното место било сигурно како смртта - никој не можел да ви го одземе.

Милиција

Некои работи кои денешната полиција ги решава во рок - никогаш, милицијата ги решавала во рок - веднаш.

Контејнери

Никогаш ниту еден човек во Југославија не бил виден како копа по контејнери. Денес нема контејнер кој секое утро не собира многу несреќници.

Натпревар помеѓу народите

Југославија била некој вид натпреварувачка арена за бројни народи. Сите кои живееле во неа се натпреваруале со некои други.

Работни акции

Денес луѓето не сакаат да работат ниту кога им се плаќа - некогаш работните акции низ Југославија собирале илијадници млади луѓе.

Кинематографија

Југословенските филмови биле наградувани во Венеција, Берлин, Кан...

Надворешен долг

Југославија во осумдесетите ги вклучи сите црвени аларми поради надворешниот долг кој нараснал на 20 милијарди долари. Но, добро е да се има на ум дека денешните републики од бивша Југославија се должни повеќе од 170 милијарди долари.

Кредити:

Многу кратко: некогаш кредитите им задавале главоболка на банките, а не на граѓаните, пишува Нови.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 12 of 12 Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот