Jugonostalgija

Страна 10 of 12 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next

Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Чет Апр 16, 2015 8:15 am

Всушност сериозно покажа се дека општа држава на словенски народи може да опстане само докле еден доминира и владее над другите. Во случайот на бивша Югославия нели уж помеко изражено ама вистинското лице се покажа кога почна да се разпада, тогаш доминираната од србите ЮНА не почна мирно и цивилизовано да се повлекува туку со помали или поголеми судири.Дури и кай вас найверниот и сервилен сателит мирното повлекуванйе беше до последно под знак прашалник.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by reiter on Пон Мај 04, 2015 5:02 pm

Демони на историјата“ - 35 години од смртта на Тито напиша:
Во печатот на германски јазик се анализира времето на Тито и политичките последици од него, 35 години по смртта на поранешниот партизански водач, југословенски претседател, а за некои аналитичари и диктатор. напиша:


Експериментот со ’работничкото самоуправување‘, чии претпријатија постојано работеа со загуби, преживеа само со помош на западни кредити и испораки на суровини од Источниот блок. Титовите наследници се најдоа пред рид од долгови кој помеѓу 1971. и 1983. порасна од 4 на премку 20 милијарди долари. Благодарение на долговите во Југославија се живееше значително подобро отколку во било кој друг комунистички режим. (...) Во тој позлатен кафез израстеа елитите, кои се денес на власт во државите-наследнички на Југославија“, пишува, покрај другото, ФАЦ. напиша:

http://www.dw.de/%D0%B4%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B0-35-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%BE%D0%B4-%D1%81%D0%BC%D1%80%D1%82%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%BE/a-18427672?maca=maz-rss-maz-cul_timemk-4721-xml-mrss

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by хан Ацо on Пон Мај 04, 2015 5:13 pm

поранешниот партизански водач, југословенски претседател, а за некои аналитичари и диктатор напиша:

Па не е ли бил диктатор? Shocked
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by osa on Пон Мај 04, 2015 6:25 pm

jas velam ne ! ne sum se chustvuvala taka kako nekoj da mi "diktira 'kako da ziveam ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13971
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Естир on Пон Мај 04, 2015 6:43 pm

osa напиша:jas velam ne ! ne sum se chustvuvala taka kako nekoj da mi "diktira 'kako da ziveam ....

Има принципни и обективни критерии какво е диктатура, респ. диктатор. Собственото нечие усещане е субективно и не е критерий.

По всички критерии, е диктатор и масов убиец.  Та нека не се бъркат обективните факти с нечии субективни усещания.

Само накратко:

"Британският вестник "Дейли мейл" публикува списък с най-големите масови убийци на XX век, през който светът е свидетел на смърт и кланета в безпрецедентни размери. Това е векът на Холокоста и две световни войни, век, в който комунистите, нацистите, фашистите и военните диктатори са убили повече от 100 милиона души.

Жертвите са от всички краища на света - от Обединеното кралство, Франция и останалата част от Европа, през Афганистан и Ирак, чак до Корея и Виетнам.

.......

И югославският диктатор Тито се нарежда сред най-големите главорези в историята на човечеството. С над 570 000 жертви (по официални данни), сред които десетки хиляди невинни българи, избити само защото смеят да се заявят като такива, той се нарежда на 13-то място сред най-големите убийци в историята."

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1409215
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by tmoro on Пон Мај 04, 2015 11:15 pm


20 миљарди долари долг за држава со 23 миљони народ се ПИЧКИН ДИМ,само неписмени и заостанати луѓе кои не прошетале подалеку од Ниш и Халкидики можат тоа да го напишат тоа ,значи сме биле задолжени по 1000 долар на жител.Денес само Хрватите се задолжени над 30 миљарди евра.
Во 90- тите Финците беа пред тотален колапс и ако не се лажам позајмија околу 100 миљарди марки за да се спасат а Финците се 5-6 миљони народ.

tmoro

Број на мислења : 545
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири20 on Вто Мај 05, 2015 12:27 am

Югославия е мртва и да жалиш мртвиот нема да станеSmile Сега ти ако си банкар ке дадаш и 120 милиарди на той кой може да ти ги врати. Кое ке рече дека светот имал довербана финците ама немал на югословенитеSmile

Фири20

Број на мислења : 52
Join date : 2015-05-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири20 on Вто Мај 05, 2015 12:29 am

Чекай малце вака да поплачем од радост дека државата на Сатаната я немаSmile Но те разбирам и тебе, жалиш оти пред тоа во Югославия ве хранеа словенци , хрвати па дури и србите. А сега нема пари ни за леб па се види кой колку чини Smile

Фири20

Број на мислења : 52
Join date : 2015-05-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири20 on Вто Мај 05, 2015 12:31 am

Дааа и веке нема 22 милиони народ туку еден милион фироми еден албанци Smile

Фири20

Број на мислења : 52
Join date : 2015-05-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Пат on Вто Мај 05, 2015 4:43 pm

Естир напиша:
osa напиша:jas velam ne ! ne sum se chustvuvala taka kako nekoj da mi "diktira 'kako da ziveam ....

Има принципни и обективни критерии какво е диктатура, респ. диктатор. Собственото нечие усещане е субективно и не е критерий.

По всички критерии, е диктатор и масов убиец.  Та нека не се бъркат обективните факти с нечии субективни усещания.

Само накратко:

"Британският вестник "Дейли мейл" публикува списък с най-големите масови убийци на XX век, през който светът е свидетел на смърт и кланета в безпрецедентни размери. Това е векът на Холокоста и две световни войни, век, в който комунистите, нацистите, фашистите и военните диктатори са убили повече от 100 милиона души.

Жертвите са от всички краища на света - от Обединеното кралство, Франция и останалата част от Европа, през Афганистан и Ирак, чак до Корея и Виетнам.

.......

И югославският диктатор Тито се нарежда сред най-големите главорези в историята на човечеството. С над 570 000 жертви (по официални данни), сред които десетки хиляди невинни българи, избити само защото смеят да се заявят като такива, той се нарежда на 13-то място сред най-големите убийци в историята."

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1409215

Мислам дека таа статија е доста подведувачка и плитка, и кажува невистини. Тито несомнено бил од Сталиновата школа, и со политичките неистомисленици и ривали се справувал по сталинистичката прагма - има човек, има и проблем, особено во повоените години, по Информбирото кога се правени чистките, но не на некаква национална основа, туку поради политички мотиви, имено тие луѓе биле ликвидирани како симпатизери на Сталин (или биле набедени за такви). Само во тој контекст може да се гледа евентуален проблем со бугарштината, кој го имало, но тој доаѓал од друга линија, имено од српските комунисти и нивните македонски пулени.

Меѓутоа, Тито имал зацртано еден сосема поинаков проект, според мене. Тој сакал од сите народи на Југославија да направи Југословени, а да ги поништи или барем максимално да ги намали разликите и несогласувањата помеѓу нив. На пример, доколку толку сакал да ѝ напакости на бугарштината преку Македонија, ќе ја оставел Македонија во рамките на Србија како Вардарска Бановина, но тоа не го сторил од прагматични причини, да го задоволи македонскиот народ и на тој начин да ја неутрализира евентуалната опасност од Бугарија. Исто така, со оформувањето на држава Македонија и со формирањето на двете српски покраини Косово и Војводина ефективно се слабеела Србија.

Во наредните децении Тито спроведува помек вид на диктатура отколку што тоа го прави Тодор Живков, на пример. Незадоволните Југословени ги пушта слободно да одат преку граница, со кокетирањето со Западот ја јакне Југославија економски, преку пропагандата се наметнува себеси како сакан водач кој се грижи за благосостојбата на народот и затоа кога умрел, илјадници застанале на улиците да плачат, од кои поголемиот дел искрено, како што сум имал можност да слушнам и прочитам. Стандардот во Југославија беше релативно висок, луѓето во просек живееја подобро отколку сега, беше побезбедно, немаше големи класни разлики, така што од таа гледна точка, југоносталгијата е сосема нормална и таа се чувствува насекаде низ бившите ју простори.

Инаку, пак за бугарштината, интересна работа е што на Бугарите од Западните покраинини никој не им бранел да бидат Бугари, и не само тоа, некои од Босилеградско се преселувале во Македонија и слободно си останувале Бугари.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Естир on Вто Мај 05, 2015 5:19 pm

Път, с две думи ми кажи:

Обективно:
е ли Тито диктатор
е ли масов убиец (или отричаме официалния брой жертви на режима му).

Пък тва, ме извинявай пак, ама отново е софизъм - да го сравняваме с друга дикакторска гад и убиец - дали бил по-мек, или по-малко мек. Все тая. Обективно си говорим за отвратителна дикактура (няма неотвратителна) и в двата случая.

Субективно, не мога да кажа не една добра дума, а една добра сричка за подобни.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Пат on Вто Мај 05, 2015 5:21 pm

Објективно гледано, Тито бил диктатор, но со таа разлика што очигледно бил сакан диктатор и јас не сум виновен што е така. Инаку, (речиси) секоја држава е масовен убиец. Освен Америка, секако Very Happy
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Естир on Вто Мај 05, 2015 5:25 pm

Пат напиша:Објективно гледано, Тито бил диктатор, но со таа разлика што очигледно бил сакан диктатор и јас не сум виновен што е така. Инаку, (речиси) секоја држава е масовен убиец. Освен Америка, секако Very Happy

Е, то вече сакането на дикактори и масови убийци си е въпрос на ценностна система.

Не можеш да упрекваш цели държави в тва че са масови убийци. Тук говорим за конкретни режими и дикактори, които трепят хора заради инакомислие, свободолюбие и по политически причини.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Пат on Вто Мај 05, 2015 5:37 pm

Направи споредба на Тито со цар Борис I. Од прилика тоа е. Инаку државите без луѓе се само гол поим. Луѓето се тие кои ги прават злосторствата. Труман со едно климање со главата збришал над 200.000 луѓе во рамките на два дена, чекор кој од воена гледна точка бил сосема непотребен, туку служел на Советите да им покаже дека уи мин бизнис.. Но, тој проблем на пример ти го одбегнуваш. Зошто? Од идеолошко-религиски причини.

На Тито во Бугарија се гледа како на смртен непријател од две причини, гледано од бугарска перспектива: во негово време Македонија останала во Југославија и се извршило македонизирање на македонските Бугари, а покрај тоа за време на студената војна Бугарија ја следела политиката на Москва и ги негувала истите чувства кон Југославија, била застапена истата пропаганда кон Тито, со цртањето на карикатури и пишувањето на текстови за Тито капиталистичката свиња, предавникот на револуцијата итн.

Во Југославија од друга страна седумдесеттите и осумдесеттите се помнат како златни години. Не велам дека на сите им било убаво, но општиот впечаток е тој. Еве и Оса, која е симпатизер на Љубчо Георгиевски кажува слични работи.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by хан Ацо on Вто Мај 05, 2015 5:39 pm

Пат напиша:Објективно гледано, Тито бил диктатор, но со таа разлика што очигледно бил сакан диктатор и јас не сум виновен што е така. Инаку, (речиси) секоја држава е масовен убиец. Освен Америка, секако Very Happy

Сигурно и тие кои поминале низ Голи оток го сакале Тито Laughing
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by хан Ацо on Вто Мај 05, 2015 5:45 pm

хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Естир on Вто Мај 05, 2015 6:27 pm

Е-хе, до цар Борис I стигна, за да оправдаваш Тито. Браво на теб!

Не ми се вярва, че водя този разговор.

Но ето малко от Титовия рай.

Няма да е излишно за тея, дето го сакат, да прочетат:

http://macedonia-history.blogspot.com/2010/01/izpoved-ot-titovia-rai.html
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Пат on Сре Мај 06, 2015 2:50 pm

Не, воопшто не го споредувам за да го оправдувам, просто се обидувам да направам историски споредби без да внесувам емоции. Знаеш, како кога човек научник ги проучува мајмунските работи Wink
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by osa on Чет Мај 07, 2015 6:00 pm

eh ,daleku analiziraj ....no Tito treba da se prouchuva ,sekako i negovoto vreme ,no toa da bide od nepristrasni ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13971
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Пат on Пет Мај 08, 2015 4:55 pm

Сакаш да кажеш дека јас сум пристрасен? Можеби и да е така, начелно мразам диктатури и насилни наметнувања на начин на мислење, вклучително и тоа од страна на Борис I Smile
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by kiBik on Пет Мај 08, 2015 5:15 pm

Пат напиша:....вклучително и тоа од страна на Борис I Smile
Shto be? On opismenil site bivshi Ju-ta, v t. ch. i vas. Pa i hristjani ve napravil? Sho ne mu e na red na choveko? Suspect
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Пат on Пет Мај 08, 2015 5:36 pm

Сакаш да кажеш дека Кирилиметодиј го научил Борис да пишува и да чита, и после овој маскиран како Климентинаум шетал по селата на Титова Југославија и кришум ги описменувал луѓето како да е некој Прометеј со гаќи?
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by kiBik on Пет Мај 08, 2015 5:45 pm

Пат напиша:Сакаш да кажеш дека Кирилиметодиј го научил Борис да пишува и да чита, и после овој маскиран како Климентинаум шетал по селата на Титова Југославија и кришум ги описменувал луѓето како да е некој Прометеј со гаќи?
Баш така!!! Ама на Тито тоа не му се бендисало и го вкарал Климент, сосе сите останати 39 маченици во Бели Оток!!! А во Алба Булгарика го обесил 40-тиот.... Twisted Evil
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Гостин on Саб Мај 16, 2015 12:27 pm

Како хрвтаските претседатели гледале и гледаат на Тито...Колинда би сакала да биде поголем ХДЗ-овец и од покојниот Фрањо Туѓман.

Stjepan Mesić: Tito je bio najveći Hrvat!


''Sada četnici za Tita govore da je ustaša. Ustaše Titu govore da je bio masovni ubojica. Na osnovu čega? Na osnovu nekoga iz Argentine, kojemu je neko tko je pobjegao iz Jugoslavije pisao tako. Tito je najveća ličnost koju su Hrvati imali u svojoj povijesti. Pobijedio je u II sv. ratu, izveo je Jugoslaviju kao Federaciju republika plus pokrajine''.

Titova bista  je sklonjena sa Pantovčaka, nakon što je Kolida Grabar - Kitarović preuzela dužnost predsjednice Hrvatske.

''Tuđman je bio za to da se održi Titova bista, ja sam bio za to, Josipović je bio za to. Na osnovu toga se može reći šta je Tito bio. Ne slažem se sa predsjednicom što je napravila taj potez. Ona se distancira od povijesnih činjenica. To je popuštanje jednoj nacionalističkoj euforiji za koju ne znamo kako će završiti'', kazao je Mesić.

http://hr.n1info.com/a49348/Svijet/Regija/Stjepan-Mesic-Tito-je-bio-najveci-Hrvat.html

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Пат on Саб Мај 16, 2015 5:13 pm

Вмровец, вмровец, ама титово пионерче Very Happy
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 10 of 12 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот