Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ПРИСТИГНУВА ЖИВОТ ВО МАКЕДОНИЈА

Go down

ПРИСТИГНУВА ЖИВОТ ВО МАКЕДОНИЈА  Empty ПРИСТИГНУВА ЖИВОТ ВО МАКЕДОНИЈА

Пишување by osa Сре Јун 21 2017, 15:37

Таравари најави нов начин за избор на директори на ЈЗУ21 ЈУНИ
Mинистерот за здравство Арбен Таравари денеска потврди дека се назначени нови директори на клиниките за неврохирургија и за радиотерапија и онкологија.

За нов медицински директор на Клиниката за радиотерапија и онкологија, Таравари го назначил д-р Никола Васев, кој доаѓа на местото на Милан Ристески. За в.д. директор на Неврохирургија, на предлог на лекарски конзилиум на клиниката, е поставен Илија Панговски, на местото на Александар Чапаровски.

Таравари појасни дека се воспоставува нов начин на избор на директори на јавните здравствени установи во консултација со лекарската фела.

– И со другите клиники вака ќе се постапува, истакна Таравари по неговата средба заедно со министерката за образование и наука Рената Дескоска со претставници на граѓанската иницијатива „5 до 12“.

Додаде дека ќе изнајдат решение, како што рече, компетентни и професионални луѓе кои се почитувани во својата фела и во својата клиника да бидат управувачи на тие клиники.

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со тоа дека Клиничкиот центар десет години не плаќал вода и колкав е долгот, рече дека Општи служби и Водовод и канализација ќе најдат решение. Посочи дека долговите се од сите клиники и дека ревизија ќе има без исклучок.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16415
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот