Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

МАКЕДОНСКИ ЖЕНСКИ ИМИЊА

2 posters

Go down

МАКЕДОНСКИ ЖЕНСКИ ИМИЊА Empty МАКЕДОНСКИ ЖЕНСКИ ИМИЊА

Пишување by osa Сре Jул 12 2017, 11:43

Женски имиња

А
Б
В
Г
Д
Ѓ
Е
Ж
З
S
И
Ј
К
Л
Љ
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Александра
Ана
Анастасија
Ангела
Ангелина
Анѓа
Атанасија

http://www.kafepauza.mk/zanimlivosti/mashki-i-zhenski-iminja-od-makedonsko-i-crkovno-poteklo/

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

МАКЕДОНСКИ ЖЕНСКИ ИМИЊА Empty Re: МАКЕДОНСКИ ЖЕНСКИ ИМИЊА

Пишување by osa Сре Jул 12 2017, 11:51

Значење и потекло на имињата, листи со машки и женски имиња


За да ви помогнеме во изборот на име за вашето дете, направивме збирка од имиња, заедно со нивното значење и потекло. Имињата можете да ги пребарувате според полот: разделени се на машки и женски имиња, а исто така можете да ги пребарувате и според нивното потекло, како и според првата почетна буква на името.

Во блокот над странава можете да ги пребарувате имињата според полот или да добиете листа на имињата на одредена почетна буква, која ќе ги вклучува имињата од двата пола. Доколку пак сакате да ви бидат излистани само женските или само машките имиња според првите почетни букви, кликнете на следните линкови:

1. Женски имиња

2. Машки имиња

значење на имињата, имиња

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

МАКЕДОНСКИ ЖЕНСКИ ИМИЊА Empty Re: МАКЕДОНСКИ ЖЕНСКИ ИМИЊА

Пишување by osa Сре Jул 12 2017, 11:53

Женски имиња
Подолу имате листа на женски имиња. Одберете ја почетната буква на бараното име и ќе видите листа со женски имиња, кои почнуваат на таа буква, нивното значење и потекло.

Надја
Надица
Наталија
Наташа
Невена
Неда
Нела
Нена
Нина
Ноеми
Женски имиња

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

МАКЕДОНСКИ ЖЕНСКИ ИМИЊА Empty Re: МАКЕДОНСКИ ЖЕНСКИ ИМИЊА

Пишување by osa Сре Jул 12 2017, 11:55

Нина

Пол
Женски имиња
Значење на името:
Малечка, девојче - според шпанското потекло. Според еврејското значи: милост, Бог беше милостив
Потекло на името:
Името има шпанско, но и еврејско потекло, а може да се употребува и како кратенка од други имиња.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

МАКЕДОНСКИ ЖЕНСКИ ИМИЊА Empty Re: МАКЕДОНСКИ ЖЕНСКИ ИМИЊА

Пишување by osa Сре Jул 12 2017, 23:45

ИВА

Пол
Женски имиња
Значење на името:
Бог е милостив
Потекло на името:
Името има еврејско потекло и е скратена форма од Ивана.
Варијации на името:
Ивана, Јована

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

МАКЕДОНСКИ ЖЕНСКИ ИМИЊА Empty Re: МАКЕДОНСКИ ЖЕНСКИ ИМИЊА

Пишување by osa Сре Jул 12 2017, 23:47

Ева
Пол
Женски имиња
Значење на името:
Живот
Потекло на името:
Еврејско потекло
Познати личности:
Првата жена - Ева, Евита Перон
Варијации на името:
Евита, Евица

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

МАКЕДОНСКИ ЖЕНСКИ ИМИЊА Empty Re: МАКЕДОНСКИ ЖЕНСКИ ИМИЊА

Пишување by osa Сре Jул 12 2017, 23:56

ete nekolku primeri za zenski iminja i nivnoto znachenje

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

МАКЕДОНСКИ ЖЕНСКИ ИМИЊА Empty Re: МАКЕДОНСКИ ЖЕНСКИ ИМИЊА

Пишување by EVITA Чет Jул 13 2017, 02:03

osa напиша:Ева
Пол
Женски имиња
Значење на името:
Живот
Потекло на името:
Еврејско потекло
Познати личности:
Првата жена - Ева, Евита Перон
Варијации на името:
Евита, Евица

bash interesno ,nikogash ne bi mi teknalo da poglednam shto ima znachenje moeto ime

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МАКЕДОНСКИ ЖЕНСКИ ИМИЊА Empty Re: МАКЕДОНСКИ ЖЕНСКИ ИМИЊА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот