Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ГРУЈО СЕ ВРАЌА ЗА ПРЕМИЕР ПО СИЛА НА ЗАКОН

Go down

ГРУЈО СЕ ВРАЌА ЗА ПРЕМИЕР ПО СИЛА НА ЗАКОН  Empty ГРУЈО СЕ ВРАЌА ЗА ПРЕМИЕР ПО СИЛА НА ЗАКОН

Пишување by osa Сре Jул 12 2017, 18:16

Груевски се враќа за премиер по сила на законот од 2012 година

Во архивите на Собранието се пронајдени измените и дополнувањата на Законот за владата од декември 2012 година.

Во член први на тој закон се вели:

Претседателот на владата на Република Македонија може да се повлече од функцијата или да биде разрешен во Собранието, но на 01.09.2017 година тој мора да се вика Никола Груевски.

Член два од истиот закон:

По тој датум, претседателот на владата на Република Македонија не може самиот да се повлече од функцијата, а Собранието може да го разреши само ако иницијаторот за неговото разрешување или тој самиот, соберат 125 од вкупно 120 пратеници во Парламентот.

Заев и екипата биле шокирани кога го откриле овој документ во казанчето за вода во женското ве-це на законодавниот дом.

Тие се легалисти.

Законот си е закон

Септември се ближи

А тие не се сугурни дека ќе успеат да соберат 125 гласа од 120 пратеници.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ГРУЈО СЕ ВРАЌА ЗА ПРЕМИЕР ПО СИЛА НА ЗАКОН  Empty Re: ГРУЈО СЕ ВРАЌА ЗА ПРЕМИЕР ПО СИЛА НА ЗАКОН

Пишување by osa Сре Jул 12 2017, 18:18

i ko zaebancija da e ,mnogu e

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот