Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

+2
reiter
osa
6 posters

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by osa Вто Апр 07 2015, 09:01

Еве сосема случајно ми дојде да отворам тема ,
и тоа за ликот ем делото на Васил  Тупурковски ,
покрај многубројните државнички функции ,
како во минатото ,така и сега ,
за кои верувам ке пишувате и вие ,јас за почеток ке напишам вака 
Васил Тупурковски председател на партијата Демократска Алтернатива 
или како скратено се нарекуваше ДА .
што ме инспирира за да го почнам овој муабет ?
па едноставно  човеков го немаше долго време на политичката сцена 
по медиумите ,но еве овие два три дена постојано ми боде очи со својата 
маркантна појава по екранот ...
и си велам дали тоа го викнале неговите СОПАРТИЈЦИ на помош во овие кризни моменти за нив ,
сепак да потсетам ,овој е стар волк и несмее да се потцени неговата способност ,
а кои се сопартијците ?
верувам сите ги знаете ,но ке ги повторам оние НАЈБИТНИТЕ 
гордана јанкуловска , зоран ставревски  и неговата маленкост никола груевски ..
(малите букви не се случајно)
дали навистина може да им помогне ?
со нетрпение ги очекувам вашите коментари !!!!!

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16404
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by Гостин Вто Апр 07 2015, 09:36

Na pastirot i familijata pomosh im nema... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by reiter Вто Апр 07 2015, 09:36

каде, на кои ТВ го имало овие два-три дена?

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by Гостин Вто Апр 07 2015, 09:40

И јас не сум го забележал. Освен тоа, во кое својство настапувал?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by Hamad bim Khalifa Вто Апр 07 2015, 13:31

Tupurko malku go podzaboravivne...... aj prosetajte do tefterot....
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by tmoro Сре Апр 15 2015, 16:41

Може да го стават во Преодната влада што ке се формира во јуни, ништо чудно.

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by reiter Сре Апр 15 2015, 18:10

tmoro напиша:Може да го стават во Преодната влада што ке се формира во јуни, ништо чудно.
ништо нема да се постигне ако се постават политичари кои биле дел од претходни влади.Мора судството и полицијата да профункционираат со полна пареа и период каде мора сите досегашни политичари кои биле на врвот на власта да поминат низ тоа сито на судство и полиција како би се докажало за нивната чесност ако сакаат сега да влезат во преодна влада.Веднаш донесување на ригорозен закон кој ќе има важност за сите следни политичари кои ќе бидат на власт и одземање на имунитет по итна постапка,заплена на целиот имот и имот на семејството и се разбира 20-годишна ќорка.Па кој сака повелете на премиерското столче или министерско или некое друго столче кое е на важна функција.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by Гостин Сре Апр 15 2015, 22:58

Na Melnica ne se zanimavame so drugi forumi i nivnite chlenovi...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by Фири1 Сре Апр 15 2015, 23:14

Зошто ми избриша и постот шо немаше ништо општо со другите форуми?

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by Гостин Сре Апр 15 2015, 23:24

Greshka Firi...Se sluchuva koga se brishat povekje postovi...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by Фири1 Чет Апр 16 2015, 08:24

Е како е грешка пак ке си го напишам. Тоа шо го вели и посакува ройтер нема да стане. Зарад менталитетот. Секой сака правда кога во затвор треба да лежи некой друг ама кога опре до него бара некакви вратички за да му се размине.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by reiter Чет Апр 16 2015, 08:31

Фири1 напиша:Е како е грешка пак ке си го напишам. Тоа шо го вели и посакува ройтер нема да стане. Зарад менталитетот. Секой сака правда кога во затвор треба да лежи некой друг ама кога опре до него бара некакви вратички за да му се размине.
за сите фири ..за сите кои се огрешиле према народот и државата...

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by Фири1 Чет Апр 16 2015, 08:33

Нема да се случи бе, нема. Тие не се прости криминалци, тие се мафияши шо имат нивни судии и обвинители. Како ке го осуди груйо онаа судийка назначена од Миялков?

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by reiter Чет Апр 16 2015, 08:40

Фири1 напиша:Нема да се случи бе, нема. Тие не се прости криминалци, тие се мафияши шо имат нивни судии и обвинители. Како ке го осуди груйо онаа судийка назначена од Миялков?
мора да се изнајде начин како да државните институции задолжени за правда и криминал да имаат механизам на самозаштита и силен законски удар како би се заштител системот на институции од вакви појави каде криминалот е вгнезден во самиот врв на власта..

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by Фири1 Чет Апр 16 2015, 08:56

Да бе таму е ключот "мора". Така е во големиот процент напреднати држави. Ама за тоа мора да има и луге оти тие го прават системот. Нели имаме копирано 1:1 многу системи. Ама кай нив работат добро, кай нас не работат. Оти не работат? Оти лугето не си я вршат работата совестно.Мой човек, твой човек и системот отиде во кьорсокак.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by reiter Чет Апр 16 2015, 09:06

Фири1 напиша:Да бе таму е ключот "мора". Така е во големиот процент напреднати држави. Ама за тоа мора да има и луге оти тие го прават системот. Нели имаме копирано 1:1 многу системи. Ама кай нив работат добро, кай нас не работат. Оти не работат? Оти лугето не си я вршат работата совестно.Мой човек, твой човек и системот отиде во кьорсокак.
кога би имало некаков механизам каде работата на поединци(носители на високи функции) би била ставена на некаква присмотра-ревизија истите не би можеле толку лесно да влеваат и потпомагаат криминал..се разбира и да има поригоозен закон..е тогаш нема -мој-човек,твој-човек..тогаш че се појави професионализмот и одлични резултати

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by Фири1 Чет Апр 16 2015, 09:11

Абе чоек ти од Марс ли падаш? Па има и ревизии ама кога те ревизира "наш чоек" шо ке "открие"? На магарето мадинята. Кажав ти не е проблемот во системот, туку во лугето и тоа за жал нема да се смени "одма".

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by Фири1 Чет Апр 16 2015, 09:13

Само се "менуват" системи, само реформи, а се остава исто. Яс го мразим зборот "реформа" токму поради тоа.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by Фири1 Чет Апр 16 2015, 09:16

Каков е "проблемот" на системот кога имаш контейнер за одпад,а ти да си го фрлиш до него или на друго место? Шо му е на системот кога ти не си во ред? Ке каеш контрола. Е нема контрола почнуват или големи расправии или плакяш помалку на тоа кой що контролира и продолжуваш да фрлаш одпадите надвор од контейнерот.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by reiter Чет Апр 16 2015, 09:16

Фири1 напиша:Абе чоек ти од Марс ли падаш? Па има и ревизии ама кога те ревизира "наш чоек" шо ке "открие"? На магарето мадинята. Кажав ти не е проблемот во системот, туку во лугето и тоа за жал нема да се смени "одма".
па тука е проблемот..митливоста,наш-мој-твој човек...а што би било кога професорите да речеме од економски,факултет за безбедност,факултет за право...како и дел од студентите кои имаат висок просек на оцени бида дел од тие ревизорски контроли?Што мислиш зар нема да има резултат?

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by Фири1 Чет Апр 16 2015, 09:21

Нема да има. За таа работа требат професионалци, не аматери. Тие се учени на книга и учат по книга, немат или имат малку практика. Од друга страна со малку можеше да поткупиш беден студент.А и пак ке почнат местенки за да те провери "наш човек" оти каде се децата на елитата, не одат да копат во кукуруз и тие се студенти.Како се назначени професорите, абе се е поврзано како свински чирваSmile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by reiter Чет Апр 16 2015, 10:35

Фири1 напиша:Нема да има. За таа работа требат професионалци, не аматери. Тие се учени на книга и учат по книга, немат или имат малку практика. Од друга страна со малку можеше да поткупиш беден студент.А и пак ке почнат местенки за да те провери "наш човек" оти каде се децата на елитата, не одат да копат во кукуруз и тие се студенти.Како се назначени професорите, абе се е поврзано како свински чирваSmile
ами чаре фири?зар тие професионалци нема сомневање дека и тие некогаш биле студенти,или и тие може да бидат наш-мој-твој човек?Сметам дека што ПОГОЛЕМ дел од професори и дел од студенти кои имаат висок просек на оцени можат да бидат дел од самите ревизорски контроли.Значи поголем број на учесници во тие ревизорски контроли може да придонесат поголема контрола односно зачувување на легитимноста на институциите и самиот закон.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by Фири1 Чет Апр 16 2015, 11:02

Абе ти можеш да сметаш шо сакаш яс ти кажувам каде е проблемот и дека нема да стане како си го мислиш. Тоа е бавен процес кога поединецот веднаш стане покултурен и морален и разбере дека како не крадне, не лаже и не гледа како да заобиколи законот туку го спроведува и ке биде подобро за него самиот и за сите нас како општество.Инаку можеш да погледнеш државите каде работата е ептем полоша и таму имат системи, закони ама ги не спроведуват НАПРАКТИКА ич. Иди види како возат во Египет се е маанйе со раце и свиренйе со клаксони, а не е да немат закон.Кога разберат дека ако го спроведуват законот и ке гинат 4-5 пати по малку во сообракяйки може и да возат како што треба.Така да проблемот е во менталитетот, во лугето. Не во системот. Прекрасни закони ама само на хартия. Еден закон е закон ако се спроведува. а за тоа треба сознание и воля. И активно грагянско општество кое да не молчи како путка туку како осети нешто нередно и да е на улица.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by Фири1 Чет Апр 16 2015, 11:31

Во интерес на вистината мене лично ме мрзи да одам по митинги и демонстрации поекето сме така и за тоа општеството е на вакво дередже. софиянци ги не мрзеше, назначия еден дека минува за криминалец и одма народ се изсипа пред собрание и го смения. Така еве како убаво зборим ама на практика нула, зеро не го правам и за тоа и нема и што да ревем.Се што ни се случува длабоко сме си го заработиле сите Wink

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by Фири1 Чет Апр 16 2015, 11:33

Исто така и найредовно си фрлам остатоците од цигарите по улицата оти нема каде, во контейнер ке запалам нешто нема како английските контейнери одгоре каде да си фрлаш безопасно цигарата Smile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата Empty Re: ТУПУРКОВСКИ се врака на голема врата

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот