Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА

+2
EVITA
osa
6 posters

Go down

СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА Empty СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА

Пишување by osa Саб Aвг 18 2018, 16:08

ПОУЧНА ПРИКАЗНА: СÈ СЕ ВРАЌА, СÈ СЕ ПЛАЌА


Човекот го подигна погледот бавно. Изгледаше на жена која е многу богата, со нови алишта и никакви проблеми. Тој си помисли дека сака да го исмејува, како и сите други досега.

„Остави ме на мира” – промрмори тој.

На негово зачудување, жената продолжи да стои. Таа се насмевна „Гладен ли си?” го праша. „Не, не сум, одговори тој саркастично, тукушто вечерав со претседателот, сега оди си.” Но одеднаш тој почувствува нежен допир на неговото рамо.

„Што правиш,жено?” одговори гневно. „Ти реков да си одиш.”

Тогаш се појави еден полицаец „Има ли некој проблем госпоѓо?”- праша тој.

Нема никаков проблем, господине, само се обидувам да го застанам човеков на нозе, ќе ми помогнете ли?

Полицаецот ја испружи раката. Тоа е стариот Џек, се врти тука неколку години, зошто ви е?

Го гледате ресторанот онаму? Ќе го однесам таму нешто да јаде и ќе го изнесам од ладново на кратко.

„Ти жено луда ли си?- викаше бездомникот. Но тогаш почувствува дека некој го крена – остави ме полицаецу, немам направено ништо лошо.

Ова ти е добра понуда Џек, не ја пропуштај.

Конечно, со тешки маки го однесоа Џек во ресторанот. Беше тоа време кога појадокот заврши, а ручекот се уште не почнал, гостите беа заминати и немаше многу гужва. Менаџерот дојде на нивната маса.

„Што се случува полицаецу? Дали овој човек е во неволја?

„Оваа жена го доведе овој човек овде да се нахрани” – одговори полицаецот.

„Не овде, викна менаџерот, да имаш тука таков човек е лошо за бизнисот”.

Стариот Џек се насмевна без своите заби, и рече: „Ти реков жено, не ни сакав воопшто да доаѓам овде.”

Жената се сврте кон менаџерот на ресторанот и му рече: „Господине, дали ја познавате фирмата „Еди и партнерите” подоле на улицата?

„Секако, тие одржуваат неделно состаноци во нашите сали.”

„И дали заработувате доволно од храната која се служи на тие состаноци?”

„Јас сум Ана Еди, претседател на таа компанија. Мислев дека тоа ќе направи разлика.”

„Дали би ни се придружиле полицаецу?”

„Не, благодарам госпоѓо, јас сум на должност.”- одговори полицаецот.

„Може еден чај пред да одите? – Може. Одговори полицаецот гледајќи го менаџерот како заминува.” Навистина му покажавте каде му е местото.”

„Немав таква намера. Верувале или не, јас си имам причина за ова.”

Таа седна на масата и го праша нејзиниот зачуден гостин „Џек, дали ме познаваш?”

„Па ми изгледаш познато” – одговори стариот Џек.

„Може сум постара, и може со годините сум поправена за разлика од младите години, кога ти работеше тука, а јас се појавив на таа врата, смрзната и гладна.”

„Госпоѓо…?” не можеше да верува дека оваа убава дама некогаш била гладна.

„Тукушто излегов од факултет, дојдов во овој град да барам работа, но не можев да најдам ништо. Кога снемав пари ме избркаа од станот, одев по улици со денови, беше февруари, ми беше ладно и многу гладував. Го видов ова место и влегов мислејќи дека имам можност нешто да јадам.”

Џек се насмевна. „Сега се сеќавам.” – рече тој. Јас бев позади шанкот и ти се појави и ме праша дали може да работиш нешто за да јадеш, и јас реков дека е против политиката на компанијата.

„Знам, продолжи жената. Тогаш ти ми го направи најголемиот сендвич кој некогаш сум го видела, ми рече да седнам на масата и знаев дека се ќе биде во ред.”

„Па, ти започна ли свој бизнис?”

„Најдов работа истото попладне. Но, потоа почнав свој бизнис кој со Божја помош стана успешен. Таа извади визит картичка и му рече да дојде кај неа на работа, кај заменик директорот да му даде некоја работа во фирмата, и може и аванс за да купи алишта и место за живеење за да застане на нозе.

„Ако некогаш ти затреба нешто, мојата врата е секогаш отворена за тебе.”

Му потекоа солзи во очите на стариот Џек, „Како некогаш да ти заблагодарам? Праша тој.

„Не ми заблагодарувај на мене, туку на Бог. Тој ме доведе до тебе. Фала ти Господе.”

На излегување, пред да се разделат со полицаецот „Ти благодарам за помошта, полицаецу” рече таа.

„Напротив, госпоѓо Еди, ти благодарам тебе, видов денес чудо кое никогаш нема да го заборавам и благодарам на чајот.interesna prikazna koja ednostavno sakav da ja spodelam ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16216
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА Empty Re: СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА

Пишување by EVITA Саб Aвг 18 2018, 17:52

se pronajdov delumno vo prikaznava ,navistina e ubavo chustvoto da pomognesh nekomu

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 267
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА Empty Re: СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА

Пишување by osa Саб Aвг 18 2018, 18:06

ushte pak ako i ti predhodno si imal potreba od nechija pomosh za da zastanesh na noze ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16216
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА Empty Re: СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА

Пишување by misterija Нед Aвг 19 2018, 22:07

Ме подсети на песната од Тереза...https://tekstovi-pesama.com/tereza-kesovija/sve-se-vraca-sve-se-placa/22914/1

А дали е навистина така..се се враќа, секој за своите грешки на животот му плаќа!

Досегашното животно искуство ми покажа дека само лошите работи кои се прават, тие се враќаат со лошо..додека доброто со добро, некако потешко се возвраќа.
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА Empty Re: СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА

Пишување by misterija Нед Aвг 19 2018, 22:10Погоре имам нешто утнато, незнам што но линкот не ми излезе како треба.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА Empty Re: СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА

Пишување by osa Нед Aвг 19 2018, 22:58

misterija напиша:Ме подсети на песната од Тереза...https://tekstovi-pesama.com/tereza-kesovija/sve-se-vraca-sve-se-placa/22914/1

А дали е навистина така..се се враќа, секој за своите грешки на животот му плаќа!

Досегашното животно искуство ми покажа дека само лошите работи кои се прават, тие се враќаат со лошо..додека доброто со добро, некако потешко се возвраќа.


mislam deka malku si izlezena od kontekst ....vo "prikaznata "sosema za drug vid na "vrakanje i plakanje "stanuva zbor .....spored mene ...ednostavno devojkata imala potreba od hrana i pomosh za da zastane na noze i da go prodolzi zivotot ,ne go zaboravila gospodinot koj i dal sendvich i posle mnogu godini go prepoznava iako sega toj bil bezdomnik komu itekako mu bila potrebna pomosh pa devojkata se izraduvala shto ete ima moznost da mu pomogne nudejki mu rabota hrana i zivealishte ,so eden zbor moznost povtorno da go prodolzi zivoto

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16216
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА Empty Re: СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА

Пишување by misterija Нед Aвг 19 2018, 23:05

Ok..izvini, no naslovot na temata me podseti na pesnata..sepak dobroto so dobro se vrati.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА Empty Re: СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА

Пишување by Albatros Пон Aвг 20 2018, 11:46

Karma is a bitch.

Albatros

Број на мислења : 778
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА Empty Re: СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА

Пишување by Nebula Пон Aвг 20 2018, 12:33

Jos bolje.

СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА Dlbxzs10

Nebula

Број на мислења : 925
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА Empty Re: СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА

Пишување by EVITA Пон Aвг 20 2018, 12:39

E ogledalo e kako pravis taka ke dobies.

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 267
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА Empty Re: СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА

Пишување by delta Вто Aвг 21 2018, 09:57

kako ne./,.;/.prikaszni se smao././..
delta
delta

Број на мислења : 591
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА Empty Re: СЕ СЕ ВРАЌА СЕ СЕ ПЛАЌА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот