Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ДПМНЕ СЕ ВРАКА ВО СОБРАНИЕ

Go down

ДПМНЕ СЕ ВРАКА ВО СОБРАНИЕ  Empty ДПМНЕ СЕ ВРАКА ВО СОБРАНИЕ

Пишување by OPOZICIONER Нед Апр 01 2018, 23:29

ВМРО-ДПМНЕ се враќа во Собранието

Претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, после неколкучасовно заседаније на Извршниот комитет на партијата се огласи во јавноста и најави дека пратеничката група на партијата, на кој е тој претседател, ќе се врати во законодавниот дом на државата.

– Донесовме одлука учествувајќи во работата на Собранието жестоко да се бориме за секој предлог кој е во корист на граѓаните и да се спротивставиме против секоја штетна мерка, и антидржавна политика спроведувана од парламентарното мнозинство – изјави Мицкоски пред седиштето на партијата.

Тој претходно во интервју за Радио Слободна Европа најави, а сега и потврди дека прво нешто што ќе направи пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието ќе биде покренување на прашање за доверба на Владата.

– Во финална фаза се преговорите за реформските закони при што е постигната согласност за поголемиот дел на закони, при што беа прифатени голем дел на наши забелешки и укажувања за подобрување на законите. По целосното финализирање кое што се надевам дека ќе биде готово во следните денови ќе инсистираме за тоа да се добијат и писмени гаранции – рече Мицкоски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ дополни дека ова го бараат поради тоа што капацитетите на владејачката СДСМ, според него, се слаби па се плашат овие закони да не останат само на хартија.

– Во периодот додека ВМРО-ДПМНЕ не беше во Собранието тие донесоа дузина клучни закони без било каква консултација со опозицијата, како што е примерот со законот за администрацијата, подотворајќи врата за партиски реваншизам и бркања од работа. Ќе порачам надвор од реформските закони ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи ништо да помине кое ќе оцениме дека не е од корист на граѓаните – изјави Мицкоски.

Тој додаде дека оваа Влада нема кредибилитет и дека нејзин заштитен знак се криминалот и корупцијата.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 930
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот