Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЛИСТА ПОПУШИНЕЛА - ФОРУМ ВОДЕНИЦА

Go down

ЛИСТА ПОПУШИНЕЛА - ФОРУМ ВОДЕНИЦА Empty ЛИСТА ПОПУШИНЕЛА - ФОРУМ ВОДЕНИЦА

Пишување by Гостин Пет Јан 30 2015, 12:42

Листа „ПОПУШИНЕЛА“


Автор: Членовите на форумот „Воденица“
Напомена: Листата редовно се ажурира со нови примери


1. Насилно во училиштата се поставуваат табли со нови имиња... И за тоа НИКОЈ не одговара...

2. Се амнестираат терористи кои со ножеви пишувале по грбовите на Македонци, кои што ги принудувале жртвите полово да општат помеѓу себе, да имаат анален и орален секс и им внесувале стапови во анус...

3. Не може да се направи попис во државата (за да не се ’наљути’ Аљи)... Македонија и Сомалија се единствени држави во светот без попис...

4. Албанци одат ноќе на Кале за да го срушат она што Македонците го изградиле дење... И за тоа НИКОЈ не одговара...

5. Цела МК јавност на ТВ гледа како зам. министер на полиција им ги вади лисиците на уапсени Албанци и ’мува не го лази’...

6. Министер за правда ни е Албанец, кој што секоја година се поклонува пред споменикот на УЧК.

7. Министер за одбрана ни е Албанец, поранешен командант на УЧК.

8. Пратеници на ДПМНЕ гласаат за поставување на грандиозен споменик на Хасан Приштина, човекот кој што во 1933 година со Ванчо Михајлов и Анте Павелиќ склучиле Сојуз меѓу ВМРО, усташите и Косовскиот комитет.

9. На стадиони и во спортски сали се виорат антимакедонски транспаренти долги по неколку десетици метри... И за тоа НИКОЈ не одговара...

10. На разни собири се палат македонски знамиња (примери во Гостивар, Струга, Тетово и Кичево)... И за тоа НИКОЈ не одговара...

11. Хулигани дивеат и кршат излози на македонски продавници во Гостивар... И за тоа НИКОЈ не одговара...

12. Од страна на официјални државни функционери се положува цвеќе и им се оддава почит на загинати терористи од УЧК... И за тоа НИКОЈ не одговара...

13. Симпатизери од ДПМНЕ по социјалните мрежи отворено признаваат дека би гласале за кандидати на ДУИ ако тоа помогне да биде поразен рошавиот гангстер...

14. Пратеници на ДПМНЕ гласаат за владата да ги финансира прославите на Албанците, вклучително и прославата на ’100 години од независноста на Албанија’...

15. По фасадите се пишуваат графити: „Добредојдовте во Албанија“... И за тоа НИКОЈ не одговара...

16. Официјални општински вебсајтови егзистираат САМО на албански јазик... И за тоа НИКОЈ не одговара...

17. На територија на Македонија е отворен музеј на УЧК...

18. Низ цела држава, во координација со ДПМНЕ, по разни поводи се поставуваат огромни албански знамиња...

19. Во Западна Македонија се обезглавуваат и оскврнавувааат бисти на македонски револуционери и првоборци... И за тоа НИКОЈ не одговара...

20. Се менуваат имиња на улици во Гостивар, со имињата на балистот Џемо Хаса, Адем Јашари, 116. бригада, УЧК... И за тоа НИКОЈ не одговара...

21. Во дебарските училишта по ѕидови се пишуваат пароли „Еден јазик, еден народ, една држава, едно знаме“... И за тоа НИКОЈ не одговара...

22. Возови кои што сообраќаат од Скопје кон Кичево и обратно, постојано се мета за каменување... И за тоа НИКОЈ и никогаш не одговарал...

23. Во Македонија се открива споменик на борец на УЧК, качен на тенк од АРМ и со подигната рака на која што има 6 прсти (симбол на Голема Албанија)...

24. Директорите во училиштата каде што мнозинство од децата се Албанци, на Денот на албанската независност нема да организираат настава, иако тоа не е предвидено со постоечкиот Закон за празници... И за тоа НИКОЈ не одговара...

25. Член на владата јавно изјавува дека не одговара пред премиерот, туку пред лидерот на партијата... И за таквата изјава влакно на коса не му фали...

26. За прв пат еден Поглавар на Исламската Верска Заедница јавно изјавува дека „Обединувањето на албанските земји е Божјата волја“ и дека „Албанија ќе има единствена граница“...

27. Вработија во администрација илјадници Албанци кои што си седат дома и си добиваат плата од народни пари (затоа што нема никаква работа за нив)...

28. На јавни собири на Албанците се пука со огнено оружје, а низ Кичево се вози и од возилата се пука со калашникови... И за тоа НИКОЈ не одговара...

29. Во ситуација кога светот му се спротивставува на Бериша заради неговите изјави за Голема Албанија, нашиот премиер му оди во посета и одржува пријателски врски со него...

30. Униформирани лица од АРМ парадираат во Тирана на Денот на независност на Албанија без да се даде објаснување во кое својство го правеле тоа...

31. Кога ќе стане густо на меѓуетнички план, премиерот заминува во странство на претходно НЕпланирани патувања...

32. Му дозволуваат на коалициониот партнер Аљи да го блокира изгласувањето на Законот за бранители, со 15.000 амандмани, непреведени на македонски јазик...

33. Полицајци носат со нож избодени момчиња во Ургентен центар, а полицијата ’не е информирана’ за случајот...

34. За прв пат се дозволува организација на фудбалски натпревар на кој што настапува репрезентација на Илирида...

35. Македонски пратеници парично се казнуваат за отсуство од собраниска седница, а никој не го казнува Ахмети кој што од вкупно 91 седница, присуствувал само на една...

36. Сите кривични пријави за лица од албанска националност завршуваат со „условна казна“.

37. Министри им се обраќаат на припадниците на АРМ на албански јазик.

38. На собраниски комисии се претседава на албански јазик...

39. Водач на екстремистички групи кои ги напаѓаа бранителите на Македонија се прогласува за почесен граѓанин на Тетово.

40. Патриотот Груевски на парламентот му предлага Командант на УЧК за нов министер за одбрана во Владата на РМ.

41. Патриотот Груевски на парламентот му предлага осуденик на 12 години затвор (осуден заради „здружување поради непријателска дејност и загрозување на уставниот поредок“) за нов министер за локална самоуправа.

42. Урната статуа на Гоце Делчев пред училиште во Струга и за тоа никој не одговара.

43. На протести од Македонци, поради фрлање камења приведени 19 лица, а за многу пожестоки протести од Албанци следниот ден, со 26 повредени, многу ошететени возила, каменувани и искршени автобуси, запален автобус итн., приведени само 8 лица.

44. Фискалните сметки во продавници и кафулињата почнуваат да се издаваат на албански јазик и за тоа НИКОЈ не одговара.

45. Патриотот Груевски носи Македонци од Мала Преспа за да гласаат за Учката Дехари да стане градоначалник на Кичево.

46. Градоначалник од Струга исфрла Директор на училиште (Македонец) од канцеларија, а патриотите МОЛЧАТ.

47. Директор на јавно претпријатие, Албанец, на свечена јубилеарна прослава вика гости од Косово кои што говорат на албански јазик, без да се обезбеди превод.

48. „Невладина“ организација Веритас крши прозорци од општина Центар против стопирање на изградба на црква, а НИГДЕ ГИ НЕМА за да протестираат против спречување на изградба на црква во Октиси.

49. Низ цела Македонија се спроведуваат полициски акции и се приведуваат нарко-дилери, ОСВЕН во градовите од Зап. Македонија кои што се под контрола на ДУИ.

50. Во Македонија се печатат поштенски марки со БАЛИСТИ.

51. На факултетите во западниот дел на Македонија се свири албанската химна во чест на отворање на новата академска година...

52. Во Македонија се апсат несразмерно повеќе Македонци отколку Албанци... Тука не важи Бадинтеровото правило...

53. Лидерот на коалициониот партнер на ДПМНЕ сред Брисел изјавува дека рамковниот договор ќе се исполни тогаш кога албанскиот ќе стане официјален јазик во Македонија и НИКОЈ од патриотите не реагира...

54. Се сквернават православните гробишта, се откорнуваат надгробни плочи, се кршат гробови, се крадат христијански обележја и за тоа НИКОЈ не одговара...

55. Инспектори од УЈП ’дисциплинираат’ само дуќани во сопственост на Македонци, а не и на Албанци... За Албанците во Македонија не е задолжително издавање фискални сметки, дозволено е да се пуши во нивни кафеани итн. итн.

56. Иако двете најголеми македонски партии се договорија да коалицираат во Струга, шест месеци по изборите Советниците од ВМРО-ДПМНЕ во советот на Струга гласаа за Албанец - Претседател на Совет...

57. Градоначалникот на Струга поставува спомен плочи и други спомен обележја на албански борци за слобода, а патриотите МОЛЧАТ.

58. Командант Форина (актуелен министер за правда) го унапреди во Мајор Командант Валони (досегашен капетан во АРМ), иако патриотите од ДПМНЕ преку своите медиуми тврдеа дека тоа нема да се случи.

59. Се доделува дозвола за работа на нов мобилен оператор, кој што ќе функционира со употреба само на албански јазик.

60. Пред празникот 11 октомври, македонски знамиња масовно се симнуваат од јарболи во Струга, а патриотите како ноеви ги пикаат главите во песок.

61. На празникот 11 октомври во Гостивар е запалено македонско знаме... И за тоа НИКОЈ не одговара.

62. На Воената aкадемија во Скопје се примаат питомци-Албанци рангирани на 106-то, 108-мо и 109-то место, а не се примаат Македонци рангирани на 11-то, 12-то, 13-то и 14-то место.

63. Речиси на сите патоказни табли на патиштата во Западна Македонија кириличната верзија на населените места се пречкртани. Стои само латиничната, а некаде е чкртната и таа и е додадена „албанска" верзија на топонимите.

64. Во Секретаријатот за спроведување на Рамковниот договор вработени се 500 Албанци кои што седат дома и редовно добиваат плата. За плати на вработените во Секретаријатот од буџетот годишно се трошат над 600 милиони денари.

65. Фатмир Бесими, вицепремиер во владата на РМ, ниту еднаш од собраниска говорница не го употребил зборот „Македонија“.

66. Во с. Зајас се гради Меморијален центар „Aлбанска Мајка” во кој ќе бидат поставени 400 гробници за загинати Албанци, а сеуште не се знае судбината на исчезнатите Македонци од 2001.

67. Четвртиот мобилен оператор на македонскиот пазар, „Албафоне“, на својата веб страна македонската историја ја претставува како албанска, а макеоднски историски наоѓалишта и артефакти ги претставува како албански.

68. Со народни пари (и од македонски граѓани) ќе се финансира ексхумација на тела од албански жртви во балканските и во двете светски војни.

69. Вработените во Генералштабот на Армијата и во Министерството за одбрана ќе учат албански јазик.

70. Груевски држи говор на албански во новоотворено училиште на кое што противзаконски стојат еднојазични табли, само на албански јазик.

71. Градоначалник на Кичево е командантот од УЧК, Фатмир Дехари.

72. Директор на јавно претпријатие „Македонски Пошти“ е командантот од УЧК, Рафиз Алити.

73. Али Ахмети изјавува дека во Македонија ќе се постави по еден споменик за секоја пронајдена коска од Албанец, а неговите коалициони партнери од ДПМНЕ не ја осудуваат таквата изјава.

74. Во општина Чаир табли со информации што се гради и кој е инвеститор се поставуваат само на албански јазик.

75. Високи функционери на ДУИ присуствуваат на демолирањето на споменикот на цар Душан во Скопје. Нивното присуство е снимено со камера, а МВР вели дека работи на идентификување на присутните.

76. Се толерира тоа што жителите и сопствениците на дуќани на пластичарска улица не плаќаат електрична енергија. Дуќанџиите поставуваат барикади на улиците, а полицијата не реагира.

77. Продавачите на Бит-пазар се спротивставиле на запленувањето на петардите, па полицијата им ги вратила.

78. За прослава на Денот на Косово во центарот на Скопје се поставува огромно албанско знаме, а граѓаните појма немаат зошто е истото поставено.

79. Во селата околу Арачиново се откорнуваат надгробни споменици, се кршат надгробни плочи, со голем чекан се оштетуваат македонски православни гробови и за тоа никој не одговара.

80. Албанскиот диктатор Енвер Хоџа постхумно одликуван во Кичево, а од „патриотите“ молк.


To be continued

Форум ВОДЕНИЦА
Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот