Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЛИСТА ''НЕТРАНСПАРЕНТАРИУС'' - ФОРУМ ВОДЕНИЦА

Go down

ЛИСТА ''НЕТРАНСПАРЕНТАРИУС'' - ФОРУМ ВОДЕНИЦА Empty ЛИСТА ''НЕТРАНСПАРЕНТАРИУС'' - ФОРУМ ВОДЕНИЦА

Пишување by Гостин Пет Јан 30 2015, 12:49

Листа „НЕТРАНСПАРЕНТАРИУС“


Автор: Членовите на форумот „Воденица“
Напомена: Листата редовно се ажурира со нови примери


Владата се’ повеќе МОЛЧИ, крие од јавноста информации, крие од јавноста склучени договори, крие од јавноста статистички податоци што секогаш во минатото биле достапни за јавноста...


1. Владата намерно не спроведува ПОПИС на населението.

2. Владата не го објавува вкупниот број на вработени во АДМИНИСТРАЦИЈАТА.

3. Владата го крие Договорот кој го потпиша со Руската Федерација за „ЈУЖЕН ТЕК“.

4. Владата не сака да го објави списокот на ПРИЈАВЕНИ И ПРИМЕНИ „социјални случаи“ кои што добија вработувања.

5. Владата не ги објавува БУЏЕТСКИТЕ РАСХОДИ.

6. Владата ја крие сумата што владата ја должи на СТОПАНСТВОТО.

7. Владата го крие од јавноста концесискиот договор за АЕРОДРОМИТЕ.

8. Владата не соопштува колку пари троши за РЕКЛАМНИ КАМПАЊИ.

9. Владата не објавува колку вкупно пари се дадени за АНЕКСИ на договорите поврзани со „Скопје 2014“.

10. Владата одбива да одговори кој е одговорен што на зградата од МНР беше поставена СТАТУА ОД ВРХОВИСТОТ Симеон Радев.

11. Владата го крие договорот со кој му ја продаде Џумајлија на СУБРАТА РОЈ.

12. Владата го крие договорот за ДРЖАВНА ФИНАНСИСКА ПОМОШ на „Кромберг и Шуберт“.

13. Владата не открива никакви детали во врска со ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО.

14. Владата крие од јавноста ВО КОЈА ДРЖАВА официјално живее Сашо Мијалков.

15. Владата НОЌЕ поставува споменици, НОЌЕ сече дрва, НОЌЕ поставува огради и НОЌЕ гради црква на Кале.

16. Владата ги спроведува тендерите на таков начин, што најчесто има само една фирма-понудувач со која што договор се склучува „ВО ЧЕТИРИ ОЧИ“.

17. Владата ги крие податоците за сопственици на фирми, особено оние кои се занимаваат со ЕНЕРГЕТИКА.

18. Владата не сака да го објави Договорот со Кинезите за изградба на АВТОПАТИ во Македонија.

19. Владата одбива да одговори на прашањето „Колку луѓе се избришани од Агенцијата за ВРАБОТУВАЊЕ, без притоа истите да бидат вработени?“.

20. Владата одбива да одговори на прашањето „Колку пари се потрошени за РОУД ШОУАТА на која што одат владини претставници, други политичари од партијата на власт и новинари блиски до власта?“.

21. Владата не го разбира поимот ЈАВНА ДЕБАТА и ги избегнува сите покани од страна на опозицијата за јавно соочување и ТВ ДУЕЛИ.

22. Само во првите 6 месеци од 2013 БЕЗ ОГЛАС биле склучени договори за јавни набавки во вредност од 22,6 милиони евра.

23. Шиповиќ ТАЈНО (во рани утрински часови) го екстрадираат во Македонија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот