Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Со наши пари субвенционирале отворање на компании

5 posters

Go down

Со наши пари субвенционирале отворање на компании Empty Со наши пари субвенционирале отворање на компании

Пишување by defo Сре Сеп 13, 2017 7:25 pm

Со пари од казни, за се и сешто и даноци се субвенционирани, т.е отворане компании, странски инвестиции.Владата на Груевски потрошила 225 милиони евра за странски инвеститори

Владата на Никола Груевски за 10 години потрошила 225 милиони евра за 25 компании странски инвеститори кои вработиле вкупно 20.000 луѓе.

Врз основа на податоците содржани во „Анализата на трошоци – наспроти резултатите од странските директни инвестиции во Македонија во периодот 2007 – мај 2017“, портпаролот Миле Бошњаковски рече дека, еден вработен кај странските инвеститори ја чинел државата по 11.000 евра, за кои државата се откажала од 69 милиони евра за ослободување од данок и царини.

„Ова било политика за економско шоу, а не за економски раст“, рече Бошњаковски.

Повеќето од вработувањата, информираше Бошњаковски, не се нови вработувања, туку работници преземени од македонското стопанство.


ЦЦЦЦ, еј 11.000 тоа не е субвенционирање, тоа е целосно отворање на работно место, едно работно место во ИТ индустрија чини измеѓу 2000->4000 евра, во металопреработувачката до 15.000, ако на ова се додаде и неплаќањето даноци и давачки према државата, ова значи дека Македонија и ДПМНЕ, целосно го финансирале отворањето на комапнии во Македонија, и се што заработиле е чист ќар.

И нормално идиотите, верни послушници на ДПМНЕ со ваков наслов:
Со наши пари субвенционирале отворање на компании Kurir10

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Со наши пари субвенционирале отворање на компании Empty Re: Со наши пари субвенционирале отворање на компании

Пишување by nino Чет Сеп 14, 2017 12:05 pm

се е точно, ова народот одамна го знаеше сега само се потврдува
секое работно место е платено од буџетот, храна и превоз од општините
давачки на „инвеститорот“ скоро 0, само плата што треба да дадат, а профитот цел си го носат
ова поарно на наши фирми да го дадеа, бар извозот ќе се зголемеше

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

Со наши пари субвенционирале отворање на компании Empty Re: Со наши пари субвенционирале отворање на компании

Пишување by Dino Чет Сеп 14, 2017 12:45 pm

A Grujo kao od ova kar nikakov iako ubav procent za nego odel sigurno. Tuku so praat sea novite da go zaprat toa, ke prestanat da plakat ili ke pocnat od 20 pa ke namaluvat.

Dino

Број на мислења : 618
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Со наши пари субвенционирале отворање на компании Empty Re: Со наши пари субвенционирале отворање на компании

Пишување by трендафил Чет Сеп 14, 2017 9:08 pm

Не се работи за давање на пари од буџетот туку за намалено плаќање на некои давачки при што кој повеќе луѓе вработувал, повеќе имал олеснувања. Во информацијата има и манипулација, што е за жал нормално за нашите партии и во сумата е пресметано и ослободувањето за плаќање на данок на добивка за добивката што е реинвестирана и што важеше за сите компании и домашни и странски и нови и стари.
Ако добро ве разбирам вие мислите дека старата влада крадела наши пари, им ги подарувала на странци и на секави начини ги расфрлала, а сепак направи многу нешта. Покрај спомениците набави и железнички композиции, градски автобуси, противпожарни возила и авиони, болнички апарати, блиндиран мерцедес, изгради повеќе театри, згради за институциите па сега се плаќаат високи кирии, ги зголеми девизните резерви за повеќе од 1 милијарда евра со мали проблеми не преведе низ светската економска криза ...
Новата влада не задолжи и потроши девизни резерви во износ од 350 милиона евра за три месеци и спрема ѕадолжување од 50 милиона евра без да направи ништо освен што вработува куртон револуционери без никаков критериум.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Со наши пари субвенционирале отворање на компании Empty Re: Со наши пари субвенционирале отворање на компании

Пишување by Teo Чет Сеп 14, 2017 11:23 pm

Ne mislime deka vladata na pastirot kradela Trendafile, nie toa so sigurnost go znaeme...A parite spored najverojatnite izvori gi skladirala vo Belize...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Со наши пари субвенционирале отворање на компании Empty Re: Со наши пари субвенционирале отворање на компании

Пишување by nino Пет Сеп 15, 2017 8:56 pm

владата троши повеќе пари отколку странскиот инвеститор
каков е бенефитот за државата од таква „инвестиција“
некој има бенефит секако, само не народот и економијата

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

Со наши пари субвенционирале отворање на компании Empty Re: Со наши пари субвенционирале отворање на компании

Пишување by трендафил Пет Сеп 15, 2017 10:59 pm

Ни теоретски не е можно твоето тврдење дека владата на некоја фирма и дала повеќе отколку што оваа потрошила, затоа што владата само ги ослободувала поголемите инвеститори од одредени давачки. Не од сите. Им нема давано буџетски пари. Овие привилегии ги имаа сите инвеститори, и домашни и странски. За да не јадам и јас фекалии како што ги јаде Заев и неговите наредбодавачи и подредени, ќе причекам. За многу кусо време ќе се знае дали ќе продолжи трендот за намалување на БДП и другите економски параметри или тие ќе се зголемат од паметната економска политика на владата која може да се сведе на бркање на странските инвеститори и форсирање на инвеститорите блиски до СДСМ, ДУИ и Алијансата на Албанците.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Со наши пари субвенционирале отворање на компании Empty Re: Со наши пари субвенционирале отворање на компании

Пишување by Teo Пет Сеп 15, 2017 11:25 pm

A shto pravela so budzhetskite pari nameneti za stranskite investitori??? Osven shto gi kradela i skladirala u Belize...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Со наши пари субвенционирале отворање на компании Empty Re: Со наши пари субвенционирале отворање на компании

Пишување by трендафил Саб Сеп 16, 2017 6:31 pm

За Кочо Анѓушев ли мислиш. Тоа што економскиот колапс што изгледа дека започнува во Македонија со марионетската влада на Бејли, Ахмети, Села и Заев не можете да го скриете со едни исти обвиненија за наводни кражби кои ги ширите повеќе години, без да има ниту една пресуда. Мислите ли дека треба да славиме10 години или 100 години од вашите обвиненија и без тие да се докажат вашите политички противници да ги сметаме за виновни. Да потсетам дека СЈО постои две години. Без ОСУДИТЕЛНА пресуда како што загрижено пишува во својот извештај идиотот со име Рајнхард Прибе. Човекот изгледа не смета за идиоти што се написмени за правото и не знаеме за пресумпција на невиност или тој наводен експерт не слушнал за такво нешто или со својот извештај врши притисок некој да биде осуден и ако нема докази за негова вина.
Кога сме кај давањето субвенции наскоро ќе видиме дали грешела старата влада со давањето на субвенции или греши новата што се однесува непријателски доколку се покаже дека странските инвеститори биле мотор на македонската економија. За жал сите економски параметри на марионетската влада се катастрофално лоши и доколку се задржи тој тренд веројатно ќе мора да ги набркаме на клоци доколку самите не си заминат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Со наши пари субвенционирале отворање на компании Empty Re: Со наши пари субвенционирале отворање на компании

Пишување by Teo Саб Сеп 16, 2017 10:22 pm

Pa shto ste ako ne idioti koga se povikuvate na izveshtaj koj kako shto velite go napishal idiot???

PS. Epten zapna tvoite firerchinja da gi vidish vo Idrizovo...Nema, nema pa kje pobarash osuditelni presudi...Ako nauchat na kloci kje te izbrkaat od shtabot...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Со наши пари субвенционирале отворање на компании Empty Re: Со наши пари субвенционирале отворање на компании

Пишување by трендафил Вто Сеп 19, 2017 7:49 pm

Не знам по кој пат повторно ќе напишам дека секој криминалец треба да оди во затвор, а секој ненормален доколку е штетен по околината, Заев на пример, во Бардовци. И тука приказната завршува. За првото одлучуваат правниците, а за второто докторите. Јас не сум ниту едното ниту другото, па додека нема пресуда или конзилиумско мислење за болест не можам за некој да тврдам дека е криминалец или ненормален.
Секоја влада ги троши нашите пари. Мои пари се трошат и за субвенционирање на минимална плата и за наводното укинување на радиодифузната такса. Ако останат постоечките даноци сум во добивка, но ако се покачат може да ми се случи да плаќам повеќе отколку што ќе заштедам со евтината тарифа на струјата и укинувањето на радиодифузната такса. Веќе сум во загуба со тоа што новата влада не го дава покачувањето на пензии најавено од претходната во поголем износ од радиодифузната такса и 200 денари помалку за струја.
Но останува фактот дека економијата е во пад и Македонија од лидерите во Европа по порастот на БДП под новото водство на Бејли. Ахмети, Села и Заев е единствената европска земја со пад на производството.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Со наши пари субвенционирале отворање на компании Empty Re: Со наши пари субвенционирале отворање на компании

Пишување by Teo Вто Сеп 19, 2017 9:56 pm

трендафил напиша:Не знам по кој пат повторно ќе напишам дека секој криминалец треба да оди во затвор,

Shto e makata Trendafile, ne ti ispolnija nekoe vetuvanje...Ili mozhebi pchnaa da te plakjaat po post a ne po zbor shto sakash da im se osvetish i da gi vidish vo Idrizovo...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Со наши пари субвенционирале отворање на компании Empty Re: Со наши пари субвенционирале отворање на компании

Пишување by трендафил Сре Сеп 20, 2017 3:43 pm

Не те разбирам зошто мислиш дека како тебе треба да ги поддржувам евентуалните криминалци. Не гледам ништо ненормално во тоа криминалците да бидат во затвор, а ненормалните во лудница. Без разлика дали се политичари или нешто друго.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Со наши пари субвенционирале отворање на компании Empty Re: Со наши пари субвенционирале отворање на компании

Пишување by Dino Сре Сеп 20, 2017 3:49 pm

SDuper toa sto si pisal ama da mislis za site kriminalci i ludaci i za tie od sdsm i za tvoite od dpmne.

Dino

Број на мислења : 618
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Со наши пари субвенционирале отворање на компании Empty Re: Со наши пари субвенционирале отворање на компании

Пишување by трендафил Сре Сеп 20, 2017 5:03 pm

Веројатно не си константно на форумов, но ќе напишам повторно дека мислам на сите. Мислам и дека е поитно да се елиминираат криминалците и лудаците од власта. И тие што лажат. На пример Сугаревски кој тврдеше дека на пример на автопатот Кичево-Охрид е направена штета од 120 милиони евра, а од законот што го предложи неговото министерство се гледа дека нема разлика во цената, туку дека поради проблемите само се продолжува рокот на изградба за една година, но за исти пари.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Со наши пари субвенционирале отворање на компании Empty Re: Со наши пари субвенционирале отворање на компании

Пишување by Teo Сре Сеп 20, 2017 6:31 pm

Mnogu ubavo od tebe shto sakash svojot dovcherashen idol, pastirot na dpne-ofcite da go vidish na robija...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Со наши пари субвенционирале отворање на компании Empty Re: Со наши пари субвенционирале отворање на компании

Пишување by трендафил Пет Сеп 22, 2017 6:10 pm

Ако пак Груевски докаже дека не е виновен, на робија треба да отидат твоите идоли, Али Ахмети, Зијадин Села и Зоран Заев но и некои обвинители од СЈО. Иако моето мислење е дека се повеќе за Бардовци отколку за Идризово.
Ајде пак да го повторам прашањето на кое немате одговор до сега. Ако ВМРО крадело зошто сега нема вишок пари во буџетот?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Со наши пари субвенционирале отворање на компании Empty Re: Со наши пари субвенционирале отворање на компании

Пишување by Teo Пет Сеп 22, 2017 6:58 pm

A bre zoshto togash namesto da izleze pred sudot i da dokazhe deka e nevin se povikuva na povlechenoto pomiluvanje od fikusot...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Со наши пари субвенционирале отворање на компании Empty Re: Со наши пари субвенционирале отворање на компании

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот