Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

„Нема правда – нема мир“, за да има пари!

4 posters

Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by трендафил Сре Апр 27 2016, 12:37

Интересни податоци изнесени од Мирка Велиновска во Дневник.
-Kога Македонија веќе станала дел од бајката „Волшебникот од Оз“ (кодното име на акцијата на ЦИА за кризирање на Македонија што започна со снимките на Зоран Заев, а за што пишувавме во вчерашниот број на „Дневник“), редно е на јавноста да ~ ги обелодениме организациите што волонтерски и теренски ги одработуваат највалканите работи за тајните служби, односно за државите и корпорациите што имаат идеал да си ја приватизираат планетава, пишува Мирка Велиновска во текст објавен во денешниот број на ДНЕВНИК.
Тие се наемници на оној еден процент супербогати кои сега управуваат со светското богатство, еквивалент за 7 милијарди луѓе. Тие работат за интересите на 56 Американци кои како вампири живеат од крвта на една третина од човештвото. Зошто е ова важно да се знае? Па само затоа што дечкиве се убедени дека ако лажно се претставуваат како левичари, анархисти, социјалправдољупци и човекољупци на збор солидарни со маките на обичниот свет, ќе можат лесно да манипулираат со луѓето. Kако такви немаат ништо против што за своите „хумани“ пропагандни акции се кешираат од парите на оние против кои наводно се борат. И за нив да извршуваат секакви валкани акции, а против таргет-држави и народи. Kаква изопаченост во која се сруши с` што некогаш беше вредна идеологија! Остана симболиката без суштината. Затоа се гротескни и лажни. За сите тие што дејствуваат како приватна војска на супербогаташите едно прашање: Што мислат – дали човештвото е слепо и не гледа дека овие и вакви НВО никнуваат секаде освен на територијата на САД? Нема ли таму работништво, емигранти и мигранти, милитаризам, расизам, еколошки проблеми и социјала? Kаде е таму „левиот“ активизам?

Увидувајќи ја организациската и теренската слабост на локалниот подизведувач на дејства за соборување на демократски избраната власт во Македонија, инспираторот на ,,Пучот“ и сега веќе шашавата револуција во земјава реши да ги вовлече во борбените дејства друштвата на корпоративните леваци и анархисти, односно Муслиманското братство и екологистите. Така што она што го гледаме и ќе го гледаме до денот на изборите како активност на СДСМ е парада на мрежата на корпоративни платеници составена од Kанвас, „Солидарност“, анархисти, Муслиманско братство, Сорос, ЛБТГ, „Протестирам“, Универзитетски пленум, Беса, „Разбуди се“ и сл.

Оперативен штаб

Шефот на државата, Ѓорге Иванов, по двата оркестрирани мигрантски напада на македонската граница од грчка страна, упати прашање до ЕУ и германската влада на кои невладини организации им уплатиле 52 милиона евра и за кои хуманитарни активности. Плус парите на УСАИД и Сорос. Прашањето нема одговор, ама преминот на хуманитарциве од грчка на македонска територија и нивното забележително учество во обоената револуција на Зоран Заев и нападите на македонските државни институции ни кажува с`. Првото и второто ниво во здружената операција против Македонија ги наполниле лејкиве како брод за тие така енергично да се впуштаат во борба со народ и држава. Терористичките банди што дивеат по македонските градови се од домашно и странско потекло.
Kоординатор на активностите на леваците и анархистите, односно мигрантите во Идомени и странските „волонтери“ е здружението за социјална правда ,,Солидарност“. Оваа групировка е алатка за рушење демократски власти, а освен тоа, таа е одговорна за планирање присилна миграција и ширење на анархистичката мрежа. Kористат насилна тактика за провоцирање на силите на редот.

Главен во ова друштво е Васко Цацановски. Оперативниот штаб на групава се наоѓа во Скопје, во Центар, на улица Орце Николов бр. 166, а седиштето му е на улицата АСНОМ 9-1-15. За активностите и акциите користеле затворена крипто-комуникација. Општиот прекар им е „Пепер“, односно „Бибер“. Тесно се поврзани со Германија и Грција. Финансирани се преку фондовите на ЕУ и „Роза Луксембург Стифтунг“ тесно е сврзана со партијата Линке и така како кај нас Сорос во СДСМ така во политиката на СИРИЗА остваруваат значајно германско влијание. Kомуникациските телефони за Македонија се: 71 969173 и 70 475943.

Истакнати активисти и учесници во скопските протести од „Солидарност“ се: Kире Василев, Артан Садику, Александар Kовачевски, Мариглен Демири, Kирил Бисеровски, Дамјан Божиновски, Мартин Kралевски, Дејан Лутовски, Ивица Kостовски, Здравко Савески и Марија Башевска.

Собрани од цела Европа

Покрај овие домашни ликови на силите на неолибералната фашистичка оска кои се борат против Македонија, еве ги и нивните колеги од странство. Божем заради доброто на мигрантите и бегалците, следниве корпорациски наемници се наоѓаат на македонско-грчката граница, а со регистриран престој во Македонија кој го искористија за вклучување во изведбата на операцијата ,,Волшебникот од Оз“. Односно, во римејкот на украинското крваво сценарио: Алесандра Kадри, Анапаола Амирати, Франческо Фери, Гаетано ди Монте, Андреа Ротели, Микаел Павлашек, Марко Секи и Саманта ди Фацио. Сите од Италија.

Од Германија ни се увезени Руне Менсеи, Саандра Хусрави, Kатрин Динкел, Лиса Тормален, Kристијан Браун и Бјорн Kицман, кој како поручник во водот е забележан по својата агресивна бруталност. Освен нив, истакнати во акциите се Швајцарецот Михаел Рабер и Србинката Kатица Ѓурковиќ, која работи за „Раша тудеј“ во „Раптли“, агенцијата за вести сместена во Берлин.

Дека корпоративната солидарност кога е во прашање Македонија нема граници ни спротивставени идеологии (на пример, иста агенда имаат македонска „Ленка“ и грчката ,,Златна зора“), зборува регистарот на имиња кои против македонскиот легитимен естаблишмент и против Македонците се борат и „невладините“ волонтери и активисти од цела Европа. Еве некои поистакнати кои им се придружија на Заевите „револуционерни“ оргијашки орди во очекување на новиот миграциски бран во мај:

Ник Барнетс, Санти Палациос, Елиса Перигер, Џим Kрофт, Сара Монтесинос, Лаура Самира Нод, Дејвид Зоракино, Хавиер Бернатас и Тим Лудеман. Сите од списоков учествуваа во нападот на портата „Македонија“.

„Протестирам“ и „Солидарност“

Овие имиња, како и сите што допрва ќе се објавуваат, се дел од регистарот на срамот и иден дел од македонската драматична историја. Целта со објавувањето ни е за некое идно време Македонците да подигнат споменик на срамот, ѕид или музеј на македонските предавници и странски учесници во валканите воено-пропагандни потфати за нејзино уништување низ вековите, како и да се обезбеди фактографија за одредници во Македонската национална енциклопедија во редакција на идниот кредибилен состав на академици во МАНУ.

Во оваа мрежа од 2011 година, преку конструираниот протест за Мартин Нешковски, се вклучени и неколку фаци од ЛБТГ-друштвото, како што се Kирил Ефтимовски и Огнен Јаневски. Обајцата пројдоа тренинг на Kанвас во Белград и Велес за т.н. герила и еколошки акции. Тука е и групата „Ленка“, која се самоидентификува како левичарска, а всушност лесно прејде во корпоративниот клуб на платеници предавајќи го за пари работништвото. Здравко Савевски од Битола е координатор за дејствата во тој дел на Македонија.

Интересно е дека анархистичко-левичарската групација, која била задолжена за организација на камперската гротеска и пленумските офанзиви, со кои беа опфатени средните училишта и универзитетите, биле осмислени како производ од британските служби кои го вршеле селектирањето и обуката на МK-мајданциве во Загреб, а во Лондон биле на претходно тестирање откако на домашен терен ги врбувале британски агенти. За нивни ангажман им нуделе престој во Велика Британија на одредено време. Нивната антиобразовна револуција ќе остане позната по прогласувањето автономна универзитетска зона и насилно заземање во факултетите. Целата акција е испланирана и извежбана во терористичкиот НВО-камп во Загреб со помош на британски инструктори.

Чадорот на сите овие оперативци распослани во НВО-друштвата во Македонија е организмот „Протестирам“. Во Грција таков чадор е „Солидарност“. Kако што Сорос е вткаен во опозицискиот СДСМ, така солидарциве, кои исто така ги плаќа Сорос, се вмрежени во владејачката СИРИЗА.

За крај се покажува дека Ноам Чомски бил сосема во право кога на светскиот новинарски собир во Сеул предочил дека САД војуваат против светот со логистика од белите шлемови, кои се составен дел од морнарицата. Беливе шлемови да ти биле невладини активисти обучувани од воено-полициски специјалци и пропагандисти во медиумите. Сите овие со единствена идеологија: не онаа со која парадираат „нема правда – нема мир“, туку онаа што им е испишана под кожата „е..ш солидарност и правда! С` за пари“.

Kритична маса

– Kој с` е критична маса во шаренилово од корпоративните НВО-протести против Македонија?

– Тоа се децата на угледниците од СДСМ.

– Kорисниците на американски и европски гага-пари кои ги викаат грантови, односно подарок-пари.

– Псевдонаучници и експерти кои не можат да поминат независна стручна и научна евалуација.

– Идеолошки фанатици шт имаат проблем да го прифатат постоењето на ВМРО-ДПМНЕ.

– Вработени во државната и во локалните администрации кои не напредувале во кариерата.

– Вработените локалци во странските претставништва, како амбасади, или во организациите што имаат свои канцеларии во Македонија, како ОБСЕ и ЕУ.

– Анонимците што висат на интернет-мрежите со недостиг на личен идентитет и полнокрвен реален живот, зависници од опијати, психопати и социопати и секаков вид напирлитени помодари.
Еве и дел од одговорот кој дојде од една од спомнатите организации од домашно производство. Се надевам дека на некој од медиумите што вие ги следите има целосен одговор и дека ќе го презентирате на форумов. Странците молчат како риби. Како што молчеа и на обвинувањата за странска интервенција од амбасадорот на Русија кој застана во одбрана на слободата на Македонија.
Насловот на писмото е „За да не сопрете, ќе треба да се помачите“, а во продолжение ви пренесуваме дел од него:

– Но во текстот на Велиновска, ЛД Солидарност е обвинето за поттикнување судири помеѓу бегалците во Идомени и македонската полиција, без приложување ниту еден доказ – и уште поважно, не земајќи предвид дека по долги недели и месеци заглавеност на границата во нехумани услови, соочени со бодликави жици и огради на сите страни, на бегалците им се насобра толку гнев што двапати тој се изли без контрола, но и без посебен поттикнувач. Ние немаме интерес да ги бунтуваме бегалците и да ги изложуваме на ризикот по толку долг пат тие да бидат натепани или напаѓани со солзавец и гумени куршуми од македонските безбедносни сили. Авторката, намерно или не, објавува детали како нашите активности се водат оперативно, претпоставуваме во МВР, под кодни имиња, објавува лични телефонски броеви, имиња на странци… Не навлегувајќи во моментов во (не)точноста на нејзините наводи, се наметнуваат повеќе прашања: Од каде се нашле податоците кај авторката? Дали МВР ја следи работата на ЛД Солидарност? Дали нашите телефонски броеви и другата електронска комуникација се следени? Дали МВР слободно ги дели разузнавачките податоци со цел да се повикува на линч на одредени луѓе и групи? Kрајно малициозно, во текстот се објавени и лични информации на наши членови, а се прозиваат и луѓе што повеќе не се или никогаш воопшто не биле дел од Солидарност, и чии имиња веројатно се земени од одделот за наши публикации на нашата веб-страница (публикации кои патем вреди да се прочитаат). Од друга страна, јавно достапни информации на нашата веб-страница (како на пример извори на финансирање или нашата адреса) или од Централниот регистар се пласираат како којзнае какви откритија, повторно со голема тенденциозност и пакост. Очигледно е дека целта на ваквиот начин на агитација и пропаганда, типичен за разузнавачкото подземје, е да се насочи гневот на сите оние што ќе паднат на ваквите небулози кон нас и нашите другарки и другари. Со тоа давајќи им податоци од личен карактер, директно се поттикнува јавен линч на посочените неистомисленици, пишува Левица.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10284
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by Гостин Сре Апр 27 2016, 13:39

Eve Trendafile, i jas imam nekoi interesni podatoci izneseni od pijanata baba t.e. natopeniot vo viski inventar od kabinetot na Crvenkovski...

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Dzvu5x

МИРКА ВЕЛИНОВСКА - ПОРТРЕТ НА НИКОЛА ГРУЕВСКИ

"Валкано боксерче, кое ем увото на Љубчо го гризе, ем нон-стоп за чесни победи говори!!!" статија на Мирка Велиновска од 9 јули 2004 та, неделник Фокус.

По убиството на Борис Трајковски, а преку однесувањето на Никола Груевски, откривме дека врвот на оваа опозициона партија бил исто така ангажиран како соучесник во валканите работи кои ја докрајчија Македонија како функционална држава. Гнасотилаците на власта, впрочем, не би можеле да се изведуваат доколку имавме вистински политички алтернативи, организирани политички партии, оргнаизирани политички субјекти со мотивирано членство, со граѓани кои ќе веруваат во лидерските капацитети, цо политичките програми и политичките идеи!

Како што не е нормално еден одговорен премиер да се однесува во присуство на медиуми како неодговорна будала, додека го прашуваат за безбедноста на земјата, исто толку е ненормално однесувањето на Никола Груевски, кој во ваква луда ситуација, во време на владеење антидржава, полициска хунта, ни фрли бесмислена, ирелевантна, глупава коска за глодање, наместо вистински опозициски ангажман. Никола Груевски може да глуми колку сака жртва на внатрепартиски заговор. Може да се препичува дека е оневозможен да блесне во вистинско светло, благодарејќи на сопките од силите на мракобесието. Може дури да тера до сто и едно, прикажувајќи ни се за добар христијанин кој љуби и простува. Па сепак, мора да е јансо дека ни дојади, ни збоктиса со своите циркусијади, инфантилност и грандоманија!

Доволно, и видовме и слушнавме, за да се сретнеме со уште едно разочарување со нашите изневерени надежи и очекувања дека можеби со Груевски ќе се прекине синџирот на неуспешни, промашени или подпросечни политичари. Всушност, брзо се виде дека тој е само едно просечно мало човече со наполеонски комплекси. Личност со сиромашни политички капацитети, ама, затоа со огромна самовљубеност, и смаобендисаност. Како политичар со микроскопски формат, кое обземено од одмаздољубивост, во време и услови кога имаше шанса и беше природно да се очекув аи покаже колк се грижи за земјата и нејзините граѓани, тој не успеа да ги види и капитализира приликите кои власта во изобилство му ги даваше!

На неговиот пример, на школски начин може да се докажува зошто некои луѓе не смеат да се доберат до позиција, која, на едне или друг начин, влијае врз судбините на цел народ и држава. Никола Груевски, кадровскот решение на Георгиевски, со кого се фалеше и на митинзи, нарекувајќи го своја најголема инвестиција, се покажа како политичко промашување со огромни последици. Факт е, имено, дека тој беше одличен министер за финансиии, тука, споредено со сите претходни и сегашни, тој е без конкуренција. И за него, и за неговата партија, најдобро ќе беше Георгиевски да не го кандисуваше да влезе во врвната политика. Вака загубивме одличен реформатор и инвентивен финансиски стручњак, а добивме само уште еден политички бездарник. Капацитетите на Никола во оваа сфера се ограничени до таа мера што тој не го исполнува основниот сулов да биде расен политичар. Освен ако и тој не е ангажиран на одработка на скриената антидржавна и антимакедонска агенда, па, ова што го прави, го прави по директива или зотоа што се согласил од некакви лични причини!

Кога првпат го опсервирав, покрај несомнено позитивните особини и карактеристики – работливост, енергичност, упорност и борбеност, споменав дека сите тие би можеле да паднат во вода, доколку стане жртва на сопствената суета, на своето нагласено самољубие. Груевски, ете, во војната што ја објави на сопствената партија , затоа што е невешт и сеуште не го достигнал нивото на глума на неговиот карактерен пандан, Боро Втори-самодржецот, за само три месеци буквално ги разголи сите свои гротескни маани. Или, поточно, го жртвуваше убавото во себе, дозволувајќи да го апсорбира неговат маана!

Самобендисаноста му има чудовишни димензии, суровоста и одмаздољубието му се толку очигледни, што ми се чини како лоша и неуверлива глумачка партија кога говори на отворени врати, за подготвеност за разговор, отвореност за простување... Груевскји во овој момент, е Хари Костов во ВМРО ДПМНЕ. Делата говорат. Зад милата насмевка и глумена кроткост, немилосрдно се ослободува од сите кои не го скандираат неговото именце, кои му попречуваат да се занесува дека може да биде или дека е веќе голем лидер. Неколку пати потврди дека страда од цезаријански комплекс. Исто така, покажа дека не прифаќа лична одговорност. Дека умее да се бори валкано, да задава удари кои се недостојни за вистински борци, морални личности и цврсти карактери!

Во изминативе месеци, ете видовме како добри особини во лошо склопен карактер се претвораат во катастрофални политички одлуки. Јас веќе го гледам Никола Груевски во историски контекст и си допуштам да проценам дека пропушти уникатна шанса да биде голем политичар, оној кој ќе биде забележан во колективната меморија како обичен кој со мудрост, знаење, способност за организирање, го урна џинот кој се тетеравеше.

Со своето постизборно оснесување, Груевски покажа дека е шашмаџија и валкан боксер, кој сака да победи така што на противникот ќе му го одгризе увото. Не би требало да е логично, но ете го видовме и неговиот вреносен систем.

Иако е статутарен, Никола Груевски изгледа не е ништо посебно по демократијата од европски тип. Божем ќе сокрие дека е западен балканец, ама, од ваму од таму откриваме дека човекот навистина воспоставува партиски султанат. Во ВМРО- Статутарна, младиот лидер сконцентрирал функции во Силвана Бонева како да учел од демократската матрица на Боро Втори. Изгледа во неа препознал човек од доверба, па ја именувал за свој блиски везир. Госпоѓава, имено, освен што е пратеник од Струмица, во новата распределба на партиската власт е задолжена и како претседател на Унијата на вмровски жени, член е на Централниот комитет, ама и на Извршниот комитет, плус е координатор и на општинскиот комитет во Стрмица и плус е член на новоформираната статутарна комисија на ВМРО ДПМНЕ!!!

За да ви биде појасно , ќе повлечам паралела. Женава е член и на Собрание, и на Владата на ВМРО ДПМНЕ!? Таа истовремено е и извршна и законодавна власт?! Таа е и уставен судија, и локална власт, плус раководи и со партсики невладин сектор?! И после јас не чинам кога ќе констатирам дека Македонија страда од една антимакеоднска матрица. Па, како да го критикуваш она што го прави распрденото раководство на СДСМ и на државно ниво, а да се правиш мутав и да не гледаш дека по истоит урнек владее и Никола Груевски?! Затоа заборавете го... Со него нема да се спасиме, ами ќе продолжиме да заглавуваме! "

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by Гостин Сре Апр 27 2016, 13:57

I nekoi ushte pointeresni izneseni od IFIMES...

Makedonija: Ukradena država i demokratija

Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane, Slovenija, redovno analizira događanja na Bliskom istoku i Balkanu. IFIMES je povodom zakazanih prijevremenih parlamentarnih izbora u Republici Makedoniji 5.juna/lipnja 2016.godine pripremio analizu aktualne političke situacije. Iz analize „Makedonija: Ukradena država i demokratija“ izdvajamo najvažnije i najzanimljivije dijelove.

Makedonija: Ukradena država i demokratija

Prijevremeni parlamentarni izbori u Makedoniji, koji su bili predviđeni da se održe 24.aprila 2016.godine odloženi su za 5.juni 2016.godine, iako još uvijek nisu ispunjeni uslovi za njihovo održavanje. Izbori su posljedica dogovora iz Pržina iz juna 2015.godine kada su četiri vodeće političke stranke u Makedoniji, Unutrašnja makedonska revolucionarna organizacija – Demokratska partija za makedonsko nacionalno jedinstvo (VMRO-DPMNE), Socijaldemokratski savez Makedonije (SDSM), Demokratska unija za integraciju (DUI-BDI) i Demokratska partija Albanaca (DPA-PDSH), nakon teških pregovora postigli dogovor da političku krizu, prouzrokovanu nezakonitim prisluškivanjem više od 20.000 građana, prevaziđu održavanjem prijevremenih parlamentarnih izbora uz ispunjenje određenih preduslova, između ostalih, pročišćavanje izbornog spiska na kojem se nalazi višak od 330.000 birača i da se uspostavi regulacija medija, koja će omogućiti jednak dostup do medija svim učesnicima u izbornom procesu umjesto dosadašnje apsolutne medijske dominacije VMRO-DPMNE.U međuvremenu je albanska stranka DUI Ali Ahmetija početkom aprila 2016 taktički napustila vladajuću koaliciju u interesu režima kako bi iznudila i „zabetonirala“ datum održavanja prijevremenih parlamentarnih izbora za 5.juni 2016 i tako još jednom pokazala i potvrdila, da je marioneta u rukama Nikole Gruevskog (VMRO-DPMNE). I druga albanska stranka DPA je sve vrijeme u funkciji režima. Albanci su zahvaljujući DUI i DPA ostali bez svojih predstavnika u institucijama makedonske države. Lojalnost dvojcu Nikola Gruevski - Sašo Mijalkov neupitna je i od predsjednika DPA Menduha Thaçija što je vidljivo i iz objavljenih prisluškivanih razgovora u kojima Thaçi izražava lojalnost Mijalkovom „do smrti“. Zbog toga ne iznenađuje činjenica, da su državno vodstvo Albanije i premijer Edi Rama, otkazali bilo kakvu podršku dvojcu Ahmeti – Thaçi.U međuvremenu je Ustavni sud Republike Makedonije donio kontraverznu odluku da „vrati“ ovlaštenja predsjedniku Republike Makedonije Gjorge Ivanovu u vezi pomilovanja, na osnovu kojih može pomilovati ne samo osuđene nego i osumnjičene osobe. Iako niko od predsjednika Ivanova nije zahtijevao pomilovanje, on je ipak donio odluku o pomilovanju svih učesnika u aferi „prisluškivanje“ i aferi „izborne prevare“ što je pokrenulo masovne proteste građana i pomilovanih osoba iz redova opozicije. Predsjednik Ivanov je ponovno zloupotrijebio svoje ustavne ovlasti i zbog toga građani Makedonije na masovnim protestima opravdano zahtijevaju njegovu ostavku.Inače, poznato je, da je navedena pomilovanja predsjednik Ivanov dogovorio sa vodstvom VMRO-DPMNE i istovremeno zloupotrijebio dolazak u Makedoniju predsjednika Republike Slovenije Boruta Pahora i predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, jer je upravo na dan njihovog dolaska objavio odluku o pomilovanjima kako bi ublažio reakcije javnosti na svoju odluku. Istovremeno je neuobičajeno, da su Pahor i Grabar-Kitarović došli u posjetu Makedoniji u vrijeme napete predizborne kampanje, jer se time u javnosti stvara utisak da podržavaju postojeći režim, koji je i prouzrokovao političku krizu. Navodni razlozi posjete, da Pahor i Grabar-Kitarović dolaze zbog procesa „Brdo-Brijuni“ nisu uvjerljivi i providni su, jer je proces „Brdo-Brijuni“ mrtav duže vrijeme i nema nikakve dodane vrijednosti. U navedenoj igri Pahora i Grabar-Kitarović odbio je sudjelovati austrijski predsjednik Heinz Fischer, koji nije želio doći u Makedoniju i učestvovati u raskrinkanoj igri sa odlazećim režimom u  Makedoniji. Zanimljivo je, da su Pahor i Grabar-Kitarović uvučeni u makedonski „lonac“ u kojeg je u pozadini uključena i Rusija, koja ima interes da zaustavi i onemogući ulazak Makedonije u NATO, a Pahor i Grabar-Kitarović su predsjednici država, koje su punopravne članice NATO-a.VMRO-DPMNE i DUI ukrali državu i demokratijuSredinom ove godine navršava se 1o godina od dolaska na vlast koalicije VMRO-DPMNE i DUI.VMRO-DPMNE je tokom desetogodišnje vladavine sudjelovao u izbornim prevarama i svi dosadašnji održani izbori dovode pod sumnju izborne rezultate. Zbog toga je Specijalno javno tužilaštvo pokrenulo krivični postupak protiv bivše ministrice za unutarnje poslove Gordane Jankulovske i bivšeg ministra za promet i veze Mileta Jankievskog,da su sudjelovali u izbornim prevarama. Pošto se radi o izbornim prevarama opravdanim se postavlja pitanje legalnosti i legitimnosti izbora predsjednika Parlamenta, Vlade, predsjednika države, Ustavnog suda ...Mediji i medijski prostor su pod apsolutnom kontrolom režima Nikole Gruevskog, bivšeg premijera, koji je još uvijek predsjednik VMRO-DPMNE i apsolutni gospodar Makedonije. O uskraćivanju slobode medija u Makedoniji u svojim izvještajima posljednjih nekoliko godina redovno su upozoravale i međunarodne organizacije. Zbog toga je potrebno, prije održavanja izbora, uspostaviti regulaciju medija, jer je u postojećem kreiranom i režiranom ambijentu apsolutno favoriziran VMRO-DPMNE.Tokom 10 godina vladavine VMRO-DPMNE je građanima Makedonije ukrao državu i demokratiju. Pri tome je imao svesrdnu pomoć DUI. VMRO-DPMNE  se uglavnom bavio institucionalnim kriminalom i korupcijom, jer pod kontrolom ima sve poluge vlasti, dok je albanskim liderima uglavnom prepustio vaninstitucionalni kriminal. To je bila u osnovi podjela vlasti i interesnih područja između VMRO-DPMNE i DUI. U tom duhu su se odvijali i sastanci za sastavljanje koalicije na kojima je sudjelovao i tadašnji šef makedonske tajne službe Sašo Mijalkov, koji je kod sebe imao bogate kriminalne dosjee albanskih lidera.Sudbina Makedonije u rukama tri dame - Janeva, Fetahi,RisteskaFormiranje Specijalnog javnog tužilaštva daje nadu da bi se u Makedoniji mogli pokrenuti brojni pozitivni procesi i započeti proces de-Gruevizacije te države. Nažalost, pored Specijalnog javnog tužilaštva nije formiran i Specijalni sud, koji bi sudio počiniteljima kriminala i korupcije enormnih razmjera. Od ukupnog broja 770 sudija u Makedoniji je čak 440 sudija imenovao VMRO-DPMNE kao svoje kadrove.Neophodno je formirati Specijalni sud na istim osnovama kao i Specijalno javno tužilaštvo, koji bi procesuirali brojni kriminal, koji se povezuje sa dodjeljivanjem subvencija u poljoprivredi, namještanjem tendera, transferom novca u Belize, Kajmanska ostrva, Djevičanska ostrva, Češka, Kipar, Švicarska, Delaware itd. Prema procjenama u posljednjih 10 godina vladavine VMRO-DPMNE iz Makedonije je izvučeno oko 2,2 milijarde EUR kroz razne oblike kriminala i korupcije.Pored glavnih osumnjičenih za kriminal i korupciju Nikole Gruevskog i Saše Mijalkova nalaze se brojni drugi pojedinci koji se dovede u vezu sa aktualnim režimom kao što su: Mile Jankievski, Vladimir Peševski, Koce Trajanovski, Orce Kamčev, Srgjan Kerim, Musa Xhaferi, Bekim Hasani, Minčo Jordanov, Cele Pandeleski, Nikola Todorov i mnogi drugi. U opticaju je spisak „TOP 100 lica“ režima Nikole Gruevskog, koji su predmet istraga Specijalnog javnog tužiteljstva.Pred Specijalnim javnim tužiteljstvom je težak zadatak pokretanja optužnici za „TOP 100 lica“ režima na čelu sa dvojcem Gruevski-Mijalkov. Proces de-Gruevizacije Makedonije započet će sa hapšenjem Nikole Gruevskog. Prema procjenama počinjeni kriminal je neprimjereno veći po intenzitetu i sadržaju nego počinjeni kriminal bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanadera. Zbog toga će de-Gruevizacija Makedonije biti veliki izazov i za međunarodnu zajednicu, jer kriminal jedne države nije izolirana kategorija nego sadrži elemente međunarodnog kriminala. Vodeće svjetske obavještajne službe imaju bogate dosjee dvojca Gruevski-Mijalkov, njihovih najbližih saradnika i svih onih koji su se okoristili zahvaljujući postojećem režimu.Zbog svega navedenog potrebna je snažna podrška vodstvu Specijalnog javnog tužiteljstva, Katici Janevi, Fatime Fetahi, Lence Risteski i drugim tužiocima, koji su svojim dosadašnjim djelovanjem pokazali profesionalnost i neustrašivost u borbi protiv kriminala i korupcije. U Makedoniji je došlo do zloupotrebe i kraha institucija države i u takvim okolnostima uloga Specijalnog javnog tužilaštva postaje još važnija. Makedoniji će najvjerovatnije biti potrebna dodatna pomoć američkih agencija da se obračuna sa kriminalom i korupcijom kao što su tu pomoć SAD nudile Italiji za obračun sa mafijom.Erozija režima Nikole Gruevskog i EUJoš uvijek nisu ispunjeni uslovi za održavanje fer, poštenih i transparentnih izbora 5.juna 2016, jer se na izbornom spisku nalazi više od 330.000 nelegalno upisanih birača. Opravdanim se postavlja pitanje, ko je spreman preuzeti odgovornost za organizaciju izbora u takvim uslovima, jer bi takvi izbori bili falsificirani i kriminalni. Zbog toga je važno da EU i zvanični Brisel daju snažniju podršku demokratizaciji Makedonije, jer bi to značilo podršku demokratizaciji cijele regije Zapadnog Balkana. Pojedini krugovi unutar EU još uvijek koketiraju sa Gruevskim, jer je za jedan dio EU spreman, po narudžbi, izazvati i lokalni konflikt kako bi fizički prekinuo izbjegličke/migrantske puteve, koji preko Makedonije vode prema Zapadnoj Evropi. Pri tome je od posebne važnosti uloga Evropskog komesara sa susjedsku politiku i proširenjeJohannesa Hahna, koji vjerovatno ne bi dozvolio u svoj zemlji Austriji, da kriminal i kriminalne strukture te korupcija ovladaju institucijama austrijske države. Austrija, Njemačka, Mađarska i Slovenija ne mogu izbjeći svoju odgovornost u aferi nezakonito prisluškivanje više od 20.000 građana, jer su postojeći telekom operateri u Makedoniji u većinskom ili manjinskom dijelu u (para)vlasništvu tih država.Makedonski režim je u strahu i panici, jer su mu odbrojani dani i zbog toga je spreman nanijeti dodatnu štetu Makedoniji, jer je čak 40% makedonske privrede u (para)vlasništvu VMRO-DPMNE.U Makedoniji na djelu imamo eroziju režima i aktivnosti pojedinaca iz režima, koji su se već ponudili opoziciji u ulozi „svjedoka-saradnika“. Dosadašnji odnos EU prema događanjima u Makedoniji, dovodi do ugrožavanja evropskih vrijednosti, jer se EU nije adekvatno odazvala ili je sa odazivanjem zakasnila. Time je dodatno izgubila svoj kredibilitet među makedonskim građanima zbog svoje podrške i koketiranja sa omraženim režimom.Potreban dodatni angažman SAD-aMakedonska kriza neće se moći razriješiti bez dodatnog angažmana SAD-a. U slučaju režima u Makedoniji imamo sličnu situaciju kao sa autoritarnim sirijskim režimom u Damasku sa kojim su države EU već prije nekoliko godina prekinule diplomatske odnose i povukle svoje ambasadore. Ukoliko se nastavi dosadašnja eskalacija situacije u Makedoniji EU će biti prisiljena donijeti odluku o prekidu diplomatskih odnosa i povlačenju ambasadora država članica EU iz Makedonije.U Makedoniji je potrebno relaksirati odnose kroz organizaciju fer, poštenih i transparentnih izbora. Tome bi dodatno doprinijelo hapšenje ključnih aktera destabilizacije Makedonije, prije svega, dvojca Gruevski – Mijalkov.Potrebno je, da SAD i EU izraze snažniju podršku tužiteljicama specijalnog tužiteljstva Jonevi , Fetahi, Risteski i drugim tužiocima, jer će angažman Specijalnog javnog tužiteljstva povratiti povjerenje u institucije makedonske države i doprinijeti dekriminalizaciji politike i javne scene u Makedoniji.Ukoliko se ne izvrši pročišćavanje izbornog spiska, na kojem se nalazi višak od 330.000 birača biće potrebno ponovno prolongirati prijevremene izbore, koji su zakazani za 5.juni 2016.godine, jer će u suprotnom održavanje izbora podsjećati na nedavno održane parlamentarne izbore u Siriji, koje su bile u organizaciji i za potrebe očuvanja režima Bashara al-Assada, koje civilizirani svijet ne priznaje.Sigurnosni stručnjaci upozoravaju na mogućnost atentata na najprepoznatljivije lidere opozicije kao što se to desilo 2006.godine kada je izvršen atentat na Arbëna Xhaferija. Ta opasnost je od nedavno povećana, kada su od strane režima  oduzeta zakonska i ustavna prava ministru za unutarnje poslove u prijelaznoj vladi Oliveru Spasovskom (SDSM) i poništene sve njegove donesene odluke, jer režim još uvijek temelji na represivnom aparatu. Nezakonito oduzimanje ustavnih i zakonskih prava koje ima ministar Spasovski je alarm, da se režim mobilizira i pokušava konsolidirati, da bi opstao na vlasti i izbjegao neizbježna hapšenja i sudska procesuiranja ključnih ljudi režima. SAD i EU ne smiju ostaviti Republiku Makedoniju na cjedilu i njene građane, koji su već 10 godina taoci režima Nikole Gruevskog. Zbog toga je građanima Makedonije potrebno pomoći da vrate ukradenu vlastitu državu i ponovno uspostave demokratiju, a izbore prolongirati sve dok se ne ispune uslovi za njihovo održavanje.Ljubljana, 27. april/travanj 2016

http://www.ifimes.org/ba/9166

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by трендафил Пет Апр 29 2016, 14:33

Ајде да почнам од пишувањето на Мирка за Груевски. Прво ме изненадува што и ти се согласуваш со неа дека владеењето на СДСМ е власт на „антидржавна, полицијска хунта“ на која реално Груевски во тоа време не се спротивставуваше со голема сила. Но тоа беше затоа што мораше прво да ги среди своите редови, за да не му удрат во грб изроди како Јове Кекеновски или Љубе Бошковски  на пример, во ситуација во која ги нема изградено своите позиции. Во меѓувреме Груевски израсна во вистински национален лидер, што најмногу се гледа во последните две години. Вашите газди од странство ги фаќа лудило затоа што очигледно се дружеа само со домашни редавници, што би рекле соросоиди и сдсмОВЦИ, па сметаа дека со прислушкуваните телефонски разговори кои монтирани ви ги предадоа на вас ќе успеат да ја срушат власта. Претходно обезбедија скоро бесплатно клеветење на новинарите со законот за наводна слобода на медиумите, кој сега сакаат да го свртат во потполно обратен правец, односно новинарите патриоти да не смеат да го фалат патриотизмот, туку балансирано да мораат да го фалат и предавството. Странците очигледно поверуваа и во вашите лаги за божем непрочистен избиралки список, па под нивен притисок е формирана ДИК во која ВМРО има двојца членови исто како и СДСМ, по еден ДУИ и ДПА, а имаме и тројца независни членови кои имаат добиено поддршка и од СДСМ и од тие што сакаат да изигруваат газди на Македонија, т.е. САД и ЕУ. За да се намали политичкото влијание на власта, за наводно да се прочисти „небањатиот“ (ваш израз за се што мразите) спиосок и за врзување на рацете на полицијата министер за внатрешни работи стана член на СДСМ, а за наводно да се оневозможи „купување“ на гласовите на сиромашните, министерство за Труд и социјала исто така помина во рацете на СДСМ. Но очигледно е дека прво се лажеше за наводно непрочистен список, после дека со бомбите не се смени политичката волја на граѓаните, па сега имаме обид за нова диктатура, односно СДСМ и соросоидите да влезат во власта иако не победиле на избори.
Јас не знам дали имаат памет или не вашите газди, но очигледно станува дека со нивното налудничаво делување во Македонија ќе направат наместо пријатели во САД и во ЕУ да гледаме како на непријатели. Иако јас се надевам дека на местото на Обама како капо ди туто капи на западните земји ќе дојде нормален човек кој нема да се обидува да наметнува диктатура во Македонија и како прв знак за тоа ќе го повлече идиотот кој се претставува како американски амбасадор.  Ако не, фала му на Господ, тука е и Русија која едвај чека ваков расплет на настаните. Во секој случај Македонија за прв пат е во ситуација кога не може да загуби. Мислам како народ и како држава. Но поради индивидуалните жртви кои не се знае кого ќе му се случат не посакувам ваква разрешница. Но ако бирам помеѓу ропство и слобода немам дилема.
Ајде да напишам и дека во анализата на ИФИМЕС ќе се осврнам само на очигледната будалаштина, а тоа е дека Русија сакала да го оневозможи влезот на Македонија во НАТО. Секој нормален знае дека нашиот влез е оневозможен од самото НАТО кое не ја почитува својата одлука дека ги исполнуваме условите за прием уште од 2008мата година, па бара договор со Грција иако таков договор е постигнат, но Грција и НАТО и ЕУ го почитуваат исто како и Пржинскиот договор, односно не го почитуваат воопшто и го сметаат задолжителен само за Македонија. Не и за нив и нивните, односно за Грција или за нивните соработници во земјава, односно домашните предавници.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10284
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by трендафил Пет Апр 29 2016, 21:34

Е сега откако Геровски ја објави поддршката од Јован Вранишковски за шарената револуција, односно опоганувањето на споменици и објекти од вандали платеници на Сорос и тајните служби на САД и некои земји од ЕУ, веројатно мислите дека шансите за победа на изборите ви е поголема. Откако ќе ги добиете гласовите на десетината приврзаници на Зоран, кој се прекрсти во Јован. Чудни се новите вредности. Опоганување на президиумот на АСНОМ, Александар Македонски, децата бегалци, цар Самоил и други великани од нашата историја.
„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Vraniskovski-kolumna-768x558-520x378

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10284
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by osa Пон Мај 02 2016, 02:32

ova slobodno moze da go karakteriziram kako dobivanje na "SEDUMKA NA LOTO " so golem VLOG ...najnapred se zachudiv shto taka revnosno ja branish baba mirka ...i glej toa si bil ti ....TOKMU TAKA ....NASHIOT KONTRA OPOZICIONER NA NASHIOT FORUM MELNICA DA TI BIL BABA MIRKA SO NIKtrendafil ...e sega ne mi e jasno od kaj ti potrebata da se sokriesh pozadi lazen nik ? interesno ,nema shto ! inaku pochituvani chlenovi se nadevam deka baba mirka ke ostane i ponatamu nash chlen ,i nema da izbega kako shto toa go napravi chlenot so nik chegevara zad koj stoeshe profesorkata Vankovska,i vednash shtom i go otkrivme" identitetot " si izbega i ne pishuva poveke na forumot ....
sepak ke ostavime vreme da vidime kako ke izreagira baba Mirka

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16216
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by трендафил Пон Мај 02 2016, 11:41

Повторно по стариот обичај на форумов наместо да се пишува во врска со темата имаме обид за самопрогласување на еден член, оса, дека е видовит. Наместо да ни се заканувате со војна (нели вториот дел од вашиот слоган - немање мир значи имање војна) доколку не влезете во власта за да ги одиграте валканите наредби од странци обидете се да ја почнете. Па да го видите гневот што на народот му е насобран од повеќегодишното налудничаво однесување на вашите газди и на вас како извршители во Македонија. Нели ви е срам што на вашите протести газдите почнаа да испраќаат странци, односно дека повеќе немаат доверба дека сте способни да им ги извршувате наредбите. Па така Далибор Б. и Томаш Х. , вашето засилување од Чешка се протерани од нашата земја. Не знам дали ќе останат без пари или ќе ги испратат во некоја друга земја за да се борат за правда. Правда каква што вашите газди донесоа во Ирак, Авганистан, Сирија, Либија, Украина и други земји во последно време или во Виетнам порано и сега откако не ја почитуваат пресудата на судот во Хаг што Македонија ја доби по непримањето во НАТО сакаат да ја донесат во Македонија па да излезе дека не тие, туку ние самите сакаме да си го смениме името и идентитетот. Со што ќе излезе дека тие биле во право за сето малтретирање што ни го прават од почетокот на осамостојувањето.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10284
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by Гостин Пон Мај 02 2016, 19:30

Ne znam Trendafile kako bash tebe te najdoa da te dupchat vo shtab, ama navistina ovojpat preterale...

Македонските власти немаат информации за протерани Чеси, јавуваат во Чешка

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by трендафил Пон Мај 02 2016, 20:19

Кога тоа контактираа Чесите со македонските власти кога кај нас е празник и од петок не работи државната администрација.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10284
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by osa Пон Мај 02 2016, 20:29

трендафил напиша:Повторно по стариот обичај на форумов наместо да се пишува во врска со темата имаме обид за самопрогласување на еден член, оса, дека е видовит. Наместо да ни се заканувате со војна (нели вториот дел од вашиот слоган - немање мир значи имање војна) доколку не влезете во власта за да ги одиграте валканите наредби од странци обидете се да ја почнете. Па да го видите гневот што на народот му е насобран од повеќегодишното налудничаво однесување на вашите газди и на вас како извршители во Македонија. Нели ви е срам што на вашите протести газдите почнаа да испраќаат странци, односно дека повеќе немаат доверба дека сте способни да им ги извршувате наредбите. Па така Далибор Б. и Томаш Х. , вашето засилување од Чешка се протерани од нашата земја. Не знам дали ќе останат без пари или ќе ги испратат во некоја друга земја за да се борат за правда. Правда каква што вашите газди донесоа во Ирак, Авганистан, Сирија, Либија, Украина и други земји во последно време или во Виетнам порано и сега откако не ја почитуваат пресудата на судот во Хаг што Македонија ја доби по непримањето во НАТО сакаат да ја донесат во Македонија па да излезе дека не тие, туку ние самите сакаме да си го смениме името и идентитетот. Со што ќе излезе дека тие биле во право за сето малтретирање што ни го прават од почетокот на осамостојувањето.

znachi da ti se zablagodaram za potvrdata ...sepak mi e posimpatichno da ti se obrakam kako na trendafil ,otkolku kako na baba mirka ,i toa pijana ...zoshto "imanje vojna "???? eve mene ICH ne mi e jasno zoshto strancite spored tebe i tvoite poddrzuvachi od GDOM tolku mnogu sakaat da ja rasturat Makedonija ?...eve mene mi e pologichno deka strancite se "lutat" shto mnogu pari "potroshija "(potochno ovie apashite od bombite gi ispokradoa )a narodecot i drzavicheto ni da mrdne ..i si vikaat daj bre ovaa bagra da ja likvidirame u chorka i da im pokazeme deka tie nashi pari bea nameneti za narodot ,a ne za lopovanata ...toa shto ti go boldirav vo tvojot tekst go napravil veke tvojot gazda i toa za debela para ,kaj da e ke ti kaze ,ne se sekiraj se stega obrachot .....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16216
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by osa Пон Мај 02 2016, 20:33

трендафил напиша:Повторно по стариот обичај на форумов наместо да се пишува во врска со темата имаме обид за самопрогласување на еден член, оса, дека е видовит. Наместо да ни се заканувате со војна (нели вториот дел од вашиот слоган - немање мир значи имање војна) доколку не влезете во власта за да ги одиграте валканите наредби од странци обидете се да ја почнете. Па да го видите гневот што на народот му е насобран од повеќегодишното налудничаво однесување на вашите газди и на вас како извршители во Македонија. Нели ви е срам што на вашите протести газдите почнаа да испраќаат странци, односно дека повеќе немаат доверба дека сте способни да им ги извршувате наредбите. Па така Далибор Б. и Томаш Х. , вашето засилување од Чешка се протерани од нашата земја. Не знам дали ќе останат без пари или ќе ги испратат во некоја друга земја за да се борат за правда. Правда каква што вашите газди донесоа во Ирак, Авганистан, Сирија, Либија, Украина и други земји во последно време или во Виетнам порано и сега откако не ја почитуваат пресудата на судот во Хаг што Македонија ја доби по непримањето во НАТО сакаат да ја донесат во Македонија па да излезе дека не тие, туку ние самите сакаме да си го смениме името и идентитетот. Со што ќе излезе дека тие биле во право за сето малтретирање што ни го прават од почетокот на осамостојувањето.

i striktno po temite da odgovarash ,ne za drugi gluposti da pishuvash ,pa posle mene me nabeduvash jas ne sum bila po temata ...kaj vide vo mojot tekst na koj mi replicirash da pishuvam za Vietnam ? za Avganistan ? i slichni gluposti ...i posle jas ne sum bila po temata Shocked Shocked Shocked

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16216
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by Гостин Пон Мај 02 2016, 21:43

трендафил напиша:Кога тоа контактираа Чесите со македонските власти кога кај нас е празник и од петок не работи државната администрација.

Pak si tresnal zelena...Vo isto vreme koga i moronite od Zhurnal...Portal koj liferuvashe fotomontazhi...Shto i go dokazhavme tochno na Melnica...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by трендафил Вто Мај 03 2016, 22:50

osa напиша:
трендафил напиша:Повторно по стариот обичај на форумов наместо да се пишува во врска со темата имаме обид за самопрогласување на еден член, оса, дека е видовит. Наместо да ни се заканувате со војна (нели вториот дел од вашиот слоган - немање мир значи имање војна) доколку не влезете во власта за да ги одиграте валканите наредби од странци обидете се да ја почнете. Па да го видите гневот што на народот му е насобран од повеќегодишното налудничаво однесување на вашите газди и на вас како извршители во Македонија. Нели ви е срам што на вашите протести газдите почнаа да испраќаат странци, односно дека повеќе немаат доверба дека сте способни да им ги извршувате наредбите. Па така Далибор Б. и Томаш Х. , вашето засилување од Чешка се протерани од нашата земја. Не знам дали ќе останат без пари или ќе ги испратат во некоја друга земја за да се борат за правда. Правда каква што вашите газди донесоа во Ирак, Авганистан, Сирија, Либија, Украина и други земји во последно време или во Виетнам порано и сега откако не ја почитуваат пресудата на судот во Хаг што Македонија ја доби по непримањето во НАТО сакаат да ја донесат во Македонија па да излезе дека не тие, туку ние самите сакаме да си го смениме името и идентитетот. Со што ќе излезе дека тие биле во право за сето малтретирање што ни го прават од почетокот на осамостојувањето.

i striktno po temite da odgovarash ,ne za drugi gluposti da pishuvash ,pa posle mene me nabeduvash jas ne sum bila po temata ...kaj vide vo mojot tekst na koj mi replicirash da pishuvam za Vietnam ? za Avganistan ? i slichni gluposti ...i posle jas ne sum bila po temata Shocked Shocked Shocked
Вашата парола, што е тема на форумов, во вториот дел е да има војна, односно да нема мир. Па земјите во кои донесоа мир и демократија вашите газди според мене, а најмалку поддржувачи, ги наведов само како пример што се случува во земји во кои наместо демократски на избори власт избира т.н. меѓународна заедница. Ќе се осврнам и на третиот делод темата, за да има пари. Едно од барањата за да има избори е слобода на медиумите. Владата веќе скоро половина година нема реклами по медиумите, а Сорос, УСАИД и вашите странски амбасади и понатаму финансираат односно корумпираат медиуми. СДСМ треба да бара од САД и ЕУ да престане таа корупција, односно да се воспостави слобода на сите медиуми. Не разбирам што ви пречи ако некој финансира пропаганда во ваша полза, па поради тоа не сакате да излезете на избори, а трагично е кога тие, странците, што поткупуваат новинари зборуваат за слобода на медиумите. А ние треба да се однесуваме како да сме ненормални и да молчиме на таа будалаштина и странците што ни се обраќаат како да сме обични будалетинки да ги сметаме за богови. Да ви напишам уште еднаш. Единствени кои во моментов плаќаат новинари и тоа само од една политичка опција се САД, ЕУ и Сорос. Владата се рекламираше и на опозициони медиуми, но критериум и беше гледаноста (читаноста) на медиумите, а нормално опозиционите медиуми се следени од опозиционери, односно од помалку луѓе, па затоа на нив имаше и помалку промоции финансирани од владата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10284
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by osa Вто Мај 03 2016, 22:58

vladata se promovirashe na opozicionite mediumi ,kolku shto i izbirachkiot spisok e prochisten sega ,i kolku shto tvojot gazda e chist ....aj be ne me zezaj ,pa ja ne sum gluva ....slusham kako mu vika na mile da napravi PARK na mestoto na koe nekoj go vgradil svojot zivot ...e more trendo shto ke pravish ushte malku ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16216
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by Гостин Чет Мај 05 2016, 16:52

Еве затоа ќе нема мир. Се додека виновниците не завршат на робија.

Се обидовте да го скриете убиството на Мартин Нешкоски - дел 1


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by Гостин Чет Мај 05 2016, 16:53

Се обидовте да го скриете убиството на Мартин Нешкоски - дел 2


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by osa Чет Мај 05 2016, 19:49

i ova li trendo ke go branish ?????????????????????????kako vika BRK chitaj i plachi ,a ne da branish : ne mozesh da go skriesh ,ubistvo imash ,mrtov choek imash .....ili pak ke kazuvash lepele ...shto objasni ...toj e glasot ,akterite se tie ....muabetot site go vidovme nema shto nekoj da ti kaze ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16216
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by трендафил Саб Мај 07 2016, 23:12

Ниту во монтираните разговори нема индиции дека некој од врвовите на власта сакал да го сокрие случајот со Мартин, Се работи за неинформираност на полицискиот врв во првиот момент, односно во претпладневните часови по големата изборна победа која е славена до доцна во ноќта. Ни Европскиот суд за човекови права нема утврдено вина кај државата, па ја одби тужбата на мајката на Нешовски, која ја тужеше Македонија со правна помош на врввните експерти на Џорџ Сорос, веројатно не само од Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10284
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by defo Нед Мај 08 2016, 00:02

Не случајов со Нешкоски е чист пример, дека од кога во МВР е влезено ДПМНЕ и нивните структури, е распарчено и згазнато. Околу мене имам пријатели кои работат во МВР, со кои се дружам, кои и ми се фамилија, ама и тие самите се згрозени од раководството на МВР, кое игра по ноти на ДПМНЕ. Значи во самите разговори се признава дека има стотици прекршувања на правилата на МВР, во полза на ДПМНЕ.
А ароганцијата, безкруполозната на Горде нема да ја коментирам.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3210
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by osa Нед Мај 08 2016, 00:06

трендафил напиша:Ниту во монтираните разговори нема индиции дека некој од врвовите на власта сакал да го сокрие случајот со Мартин, Се работи за неинформираност на полицискиот врв во првиот момент, односно во претпладневните часови по големата изборна победа која е славена до доцна во ноќта. Ни Европскиот суд за човекови права нема утврдено вина кај државата, па ја одби тужбата на мајката на Нешовски, која ја тужеше Македонија со правна помош на врввните експерти на Џорџ Сорос, веројатно не само од Македонија.

more i ovde gi jadesh lugeto ...i posle se TI crvu najde da diskutirash i da se sitish shto majkata na neshkovski izgubila na sud ...aj bre da te prasham a koj gi napravi SITE SPISI I IZVESHTAI POSLE UBISTVOTO NA MARTIN

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16216
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Мај 08 2016, 22:26

трендафил напиша:Ниту во монтираните разговори нема индиции дека некој од врвовите на власта сакал да го сокрие случајот со Мартин, Се работи за неинформираност на полицискиот врв во првиот момент, односно во претпладневните часови по големата изборна победа која е славена до доцна во ноќта. Ни Европскиот суд за човекови права нема утврдено вина кај државата, па ја одби тужбата на мајката на Нешовски, која ја тужеше Македонија со правна помош на врввните експерти на Џорџ Сорос, веројатно не само од Македонија.

Tenki vi se argumentite! Sheshelj da go odberete za advokat, nema da ve spasi - vo normalni uslovi!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by трендафил Нед Мај 08 2016, 23:49

Не знам кој ја застапуваше нашата држава пред Европскиот суд за човекови права, но таму беше пресудено дека институциите на Република Македонија направиле се што е потребно за правна завршница на случајот. Кај вас со фашизоиден поглед на светот во кој мислите дека сте поголеми од „обичните“ луѓе постои проблем што не сакате да им гледате на фактите во очи. Во случајов имаме правна разрешница надвор од Македонија, па ваљда не сметаш дека и судот во Хаг е партизиран.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10284
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by osa Нед Мај 08 2016, 23:50

трендафил напиша:Не знам кој ја застапуваше нашата држава пред Европскиот суд за човекови права, но таму беше пресудено дека институциите на Република Македонија направиле се што е потребно за правна завршница на случајот. Кај вас со фашизоиден поглед на светот во кој мислите дека сте поголеми од „обичните“ луѓе постои проблем што не сакате да им гледате на фактите во очи. Во случајов имаме правна разрешница надвор од Македонија, па ваљда не сметаш дека и судот во Хаг е партизиран.

e sega treba da im veruvame na tie shto se nadvor od Makedonija ????? znachi koga kako vi odgovara ....aj bre ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16216
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by defo Нед Мај 08 2016, 23:55

Трендо, бот си.....бе или човек....па еби му мајката (се извинувам за пцовката) , па дали имаш совест, дали имаш ум ова што го збориш......
Цитирам
„Требаше да се бутне дека некој член од СДСМ во МВР убил член на ВМРО “-Иво Котески па дали после тоа овај човек се рачуна сеуште за нормален.......

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3210
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by трендафил Пон Мај 09 2016, 20:32

Во лутина човек може да изговори разни работи. Но не е важно кој што рекол во приватен разговор, туку што направил. А стореното е дека убиецот на Мартин Нешовски ја има добиено највисоката законска казна предвидена за тој случај. Јас лично мислам дека и убиецот во случајов е прекумерно казнет затоа што има и олеснителни околности.

Што се однесува до тоа дали треба да им веруваме на тие надвор од Македонија, мислам дека на судовите може да им се верува затоа што немаат до сега донесено ниту една тенденциозна одлука против Македонија. Друга е работата со режимите во САД и некои европски земји кои во спорот со Грција се на нивна страна дури и по пресудата на судот во Хаг во наша полза, не им пречеше аболицијата на терористите во 2001 година ниту територијалното решение за етнички проблеми спротивно со Рамковната спогодба, ниту сега им пречи тоа што ЛАЖЕА дека изборниот список е нечист па му треба прочистување, а откако тоа се утврди нема избори. Само затоа што нивните фаворити, СДСМ и Албанците немаат шанса на избори да добијат парламентарно мнозинство. И покрај милионите евра дадени за антивладина пропаганда поткрепена со фалсификувани (монтирани) криминално снимени телефонски разговори.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10284
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

„Нема правда – нема мир“, за да има пари! Empty Re: „Нема правда – нема мир“, за да има пари!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот