Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ТОП ТЕМА СО ЗОРАН ЗАЕВ како премиер

2 posters

Go down

ТОП ТЕМА СО ЗОРАН ЗАЕВ како премиер  Empty ТОП ТЕМА СО ЗОРАН ЗАЕВ како премиер

Пишување by osa Саб Сеп 16 2017, 17:29


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16274
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ТОП ТЕМА СО ЗОРАН ЗАЕВ како премиер  Empty Re: ТОП ТЕМА СО ЗОРАН ЗАЕВ како премиер

Пишување by OPOZICIONER Нед Сеп 17 2017, 00:23

moze da se kladam deka odma ke pochnat zmronjite da vikaat ete nema subvencii za zemjodelcite ,i stvarno op eve ti tvit
14
Кокран@fortifikacija2h
Земјоделци, нема повеќе Субвенции со @Zoran_Zaev на власт!
Ќе го барате вие ВМРО и Груевски, ќе пиштите и вриштите… https://t.co/xLz38WP74X
8RETWEETS11FAVORITES

_________________
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 940
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ТОП ТЕМА СО ЗОРАН ЗАЕВ како премиер  Empty Re: ТОП ТЕМА СО ЗОРАН ЗАЕВ како премиер

Пишување by OPOZICIONER Нед Сеп 17 2017, 00:27

ama kako i do sega pak se zaebavte bre zmronji ,glejte shto nudi noviot minister
Нови правила за субвенции и нови земјоделски култури16 СЕПТЕМВРИ
Со помош на странски експерти ќе се утврдува во кои региони кои култури треба да се садат. Во наредниот период Министерството за земјоделство на земјоделците ќе им даде јасни насоки кои култури во кои региони да ги садат за да имаат квалитет и количина. А, во иднина ќе има промена и на моделот на субвенционирање.

„Ќе има и зголемување на субвенциите, но и нивно обврзување со резултат. Реонизацијата ќе покаже кои приоритетни листи ги имаме за соодветните региони и тоа ќе биде еден аргумент во која насока ќе оди нашето субвенционирање“, рече Љупчо Николовски – министер за земјоделство.

Николовски вели дека по барање на земјоделците Државниот фито-санитарен инспекторат ќе прави ревизија и контрола на тоа какви семиња и препарати се продаваат во земјава. Според земјоделците, лошиот и слаб род бил токму резултат на неквалитетни и слаби семенски материјали кои се продаваат во земјава. За да има квалитетен и унифициран род земјоделците бараат и ревитализација на системите за наводнување.

„Веќе склучивме и добивме проект за пет нови системи за наводнување кои ќе бидат проектирани и изведени со нивна поддршка“, додава министерот Николовски.

Новина е тоа што словенечки експерти ќе одат на терен заедно со наши земјоделски советници од подрачните единици за поддршка на земјоделството. Тие ќе им помагаат на земјоделците да постигнат подобар квалитет и квантитет на културите, но и во делот на потребната документација. Со ова вели Николовски треба да се зголеми производството, а со тоа и пласманот на домашни производи во странство. Николовски даде отчет за сработеното и рече дека речиси целосно е завршена исплатата на сите заостанати субвенции од 2014 година до сега. Остануваат околу 5 милиони евра пари кои треба да легнат на сметките на оние земјоделци кои немале комплетна документација.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 940
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ТОП ТЕМА СО ЗОРАН ЗАЕВ како премиер  Empty Re: ТОП ТЕМА СО ЗОРАН ЗАЕВ како премиер

Пишување by OPOZICIONER Нед Сеп 17 2017, 00:28

eve vi i video izjava ,za da razberete ne za drugo ....
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 940
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ТОП ТЕМА СО ЗОРАН ЗАЕВ како премиер  Empty Re: ТОП ТЕМА СО ЗОРАН ЗАЕВ како премиер

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот