Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Владата на вазалот Зоран Заев

4 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by трендафил Нед Мај 28 2017, 17:17

Акјо гледаме според предложените кандидати од страна на ДУИ, можам да кажам дека се мајтапите и вие и вашите газди кога владата ја нарекувате реформска. Според вашата телевизија Алсат-М
Предлогот на ДУИ за вицепремиер за политички систем и односи меѓу заедниците е Хазби Лика кој од 2009 година не бил активен ниту во партијата ниту генерално во политичкиот живот. Претходно тој беше прв човек на општина Тетово. Во 2003 беше заменик-министер за внатрешни работи, период познат по вратобување полицајци Албанци со партиски книшки.
Предлогот за вицепремиер за евро-интеграции е Бујар Османи. Тој долго време е портпарол на партијата, а претходно беше и министер за здравство. Беше спомнат во бомбите на СДСМ.
Потпретседателот на ДУИ и градоначалник на општина Липково, Садула Дураку, е предлогот на ДУИ за министер за животна средина и просторно планирање. Дураку две години беше министер за земјоделство во првата влада на СДСМ и ДУИ.
Рамиз Мерко е кандидат за министер без ресор. Основното обвинителство за организиран криминал и корупција од Управата на финансиска полиција доби кривични пријави за петмина поранешни градоначалниците на општини, меѓу кои и ЗА поранешниот градоначалник на Струга, кои се сомничат за делото „злоупотреба на службена положба и злоупотреба на постапката за јавен повик, доделување договор за јавнa набавкa или јавно-приватно партнерство“.
Со Министерството за економија ќе раководи Крешник Бектеши. 32-годишниот Бектеши досега работел како економски промотор во Брисел и Берн.
За прв човек на Министерството за правда ДУИ го предлага Булент Салиху. Тој порано беше директор во Јавното комунално претпријатие во Врапчиште, а потоа и директор во Инспекторатот за шумарство и ловство.
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, смета дека овие имиња се соодветни за реализирање на ветените реформи на новата влада, особено реформите во секторот правда.
„Сигурно дека за јавноста и за вас медиумите не се познати, но Булент Салиху ако зборот ви е за Министерството за правда, пет години е директор на Инспекторатот за шумарство што многу има врска со законски прашања, законот, Уставот и така натаму. Владата има мандат четири години и мислам дека ќе биде тежок мандат, но со добар крај.“ – изјави Али Ахмети- лидер на ДУИ

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by трендафил Нед Мај 28 2017, 17:28

Еве ви и еден инсерт од емисијата „Во центар“ снимена пред 2 години, за тоа дека тоа што беше Али Ахмети во 2001 година сега е Зоран Заев. Инсталиран од истите западни кругови.
„Во 2001-та година, истите постапки, истите актери, истиот начин на кој се направи кризата во 2001 и имаше обид за спроведување сега во 2015 година“ – изјави Ивчева во 2015 година во емисијата „Во Центар“.
Ако ова нешто личи на 2001-ва година, ако тогаш беше Али Ахмети, кој е сега „Али Ахмети?
– Зоран Заев. Тогаш имавме, 2001-ва имавме униформирани терористи, а сега имаме терористи во кравати – додава Ивчева.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by трендафил Пон Мај 29 2017, 06:49

defo напиша:Еве го првичниот список на министри предложени од СДСМ и мандатарот Зоран Заев
Оливер Спасовски – внатрешни работи

Радмила Шекеринска – одбрана

Никола Димитров – надворешни работи

Драган Тевдовски – финансии

Рената Десковска – образование

Горан Сугаревски – транспорт и врски

Љупчо Николовски – земјоделство

Мила Царовска – труд и социјална политика

Дамјан Манчевски – информатичко општество и администрација

Роберт Алаѓозовски – култура

Едмонд Адеми – без ресор

Кочо Анѓушев – без ресор

Аднан Ќахил - без ресор

Самка Ибраимовски - без ресор,

Зоран Шапуриќ -без ресор

Зорица Апостоловска-без ресор
Кога на оваа бројка ќе се додадат и министрите од другите две партии на Македонците со албанско етничко потекло, ДУИ и БЕСА, ќе имаме чудо од влада која самата себе си се нарекува реформска, а има огромен број на министри. СДСМ, да не кажам според тоа што го прави СМРДСМ, повторно лажеше. Изгледа дека ќе имаме 25 министри. А ветувањето беше

Владата на вазалот Зоран Заев Sdsm-telma-640x594

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by трендафил Пон Мај 29 2017, 08:18

Еве ви малку реакции од социјалните мрежи на новиот состав на владата за која јас мислам дека е формирана за да се обиде да го заврши тоа што меѓународната заедница се обиде да го направи со Македонија во 2001 година со Али Ахмети како свој представник.


Владата на вазалот Зоран Заев SOLZA
Владата на вазалот Зоран Заев 5-8
Владата на вазалот Зоран Заев 4-16
Владата на вазалот Зоран Заев 3-19
Владата на вазалот Зоран Заев 2-22
Владата на вазалот Зоран Заев 1-25

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by Teo Пон Мај 29 2017, 11:06

Ubavo shto ne zapoznavash so mislenjeto na javnosta Trendafile...Pa eve jas da prodolzham vo toj duh...

Владата на вазалот Зоран Заев Ttt10
Teo
Teo

Број на мислења : 5073
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by трендафил Вто Мај 30 2017, 19:25

Доколку во иднина се измени законот па предавниците да можат да добијат смртна казна, овој јазол веројатно ќе биде користен најмалку толку пати колку што има членови оваа влада.
Но да се вратам на темава. Денес повторно се прекршува деловодникот на Собранието. Прво т.н. претседател на Собрание ја свика седницата вчера за денес, а не 10 дена порано да им достави покана и материјали за седница. Потоа ја отвори седницата на албански јазик, што не смее да го прави. Од СДСМ немаше реакција. Тоа веројатно е и причина што околу собранието имаше повеќе полиција отколку кога окупатори се собираат некаде во земја што ја окупирале.

Владата на вазалот Зоран Заев Cet-2-640x480

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by Teo Вто Мај 30 2017, 19:39

трендафил напиша:Доколку во иднина се измени законот па предавниците да можат да добијат смртна казна, овој јазол веројатно ќе биде користен најмалку толку пати колку што има членови оваа влада.

Taka treba da glasi zakonot??? Sekoj chlen od vladata da izbere po eden predavnik koj kje bide obesen??? Znaesh lichno mislam deka ne e losha idejata, ima dovolno predavnici vo dpmne za chlenovite na vladata da predlozhat i po trojca predavnici koi zasluzhile besilka...Kje sakash da mi kazhesh shto tolku te nalutija tvoite bivshi sopartijci pa sakash da "omastat juzhence" da parafraziram eden poraneshen chlen na Vodenica???
Teo
Teo

Број на мислења : 5073
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by трендафил Вто Мај 30 2017, 20:53

Сите предавници треба да бидат казнети, доколку ги има. Не само вашите политички противници.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by defo Вто Мај 30 2017, 20:57


_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3249
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by трендафил Сре Мај 31 2017, 08:21

Т.н. претседател на Собранието Џафери изгледа се однесува како во времето кога бил офицер во двете армии од кои има дезертирано, ЈНА и АРМ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by defo Сре Мај 31 2017, 21:49

Абе тоа ти е, кој блам човече, Талат да ве учи на ред. Па земете в дупка пикнете се.
defo
defo

Број на мислења : 3249
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by трендафил Сре Мај 31 2017, 23:24

Не знам зошто си употребил „ве учи“. Јас не сум пратеник ни член на ВМРО. Тоа што го сметам ВМРО за подобро од СДСМ не е мое изолирано мислење, туку мислење на поголемиот дел од етничките Македонци. . Новата влада ветува зголемување на персоналниот данок за 80% за тие со поголеми плати. А тоа се образованите луѓе. Оваа мерка веројатно наместо да ги задржи ќе ги натера да си заминат од државата. Информатичарите на пример. Што се однесува до радиодифузната такса изгледа меѓународната банда што се претставува како меѓународна заедница мисли дека сме будалетинки и не паметиме дека тие во 2009 година инсистираа на нејзино воведување и стриктно спроведување. Па сега нејзиното укинување го смета за реформа. Што би рекле според еден виц од времето на Тодор Живков, тази дупка не е дупка.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by трендафил Чет Јун 01 2017, 13:52

Денес е извршен обид за атентат на досегашниот министер за здравство, Никола Тодоров. Што би рекле Заев исполни едно од ветувањата, дека ќе се пука.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by трендафил Вто Јун 06 2017, 19:07

Интересно е што Заев пред првата седница на владата се сретна со амбасадорот на ЕУ Жбогар. Денес со истиов амбасадор се сретна и министерот Димитров. Дали Жбогар е човекот што ги пренесува наредбите на газдите од евроатлантската банда на својата вазалска влада во Македонија. Дали ЕУ им забрани на властодршците да се радуваат на шампионската титула на Вардар. Дали им пречи што за разлика од човекот што секогаш го инсталираат на власт и на власт е 13 години во овој век, Али Ахмети, сопственикот и раководството на Вардар зборуваат македонски. Јазик кој евроатланците го сметаат за измислен. Фактот што победата на Вардар ја прославија стотина илјади луѓе, а формирањето на влада стотина, илјада пати помалку, зборува многу за „радоста“ на народот од влегувањето во власт на Заев и Села и останувањето во власт на Ахмети.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by трендафил Сре Јун 07 2017, 15:31

Да ти се поврати од денешните вести. Заев се сретна со амбасадорот на Франција, Министерот за информатичко општество и државна администрација со амбасадорот на Холандија, стопанствениците преку платеници на Сорос со амбасадорот Бејли, а како поклопец на се министерката за одбрана со капетан од НАТО. Порано министрите се среќаваа со генерали и адмирали.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by трендафил Чет Aвг 31 2017, 16:05

Министерот во хунтата веќе спроведува албанизација. Не знам дали ова може да се смета за двојазичност затоа што името на министерот за евроинтеграции не е напишано на македонскии јазик, а називот на секретаријатот на македонски е напишан со ситни букви.

Владата на вазалот Зоран Заев Bujar_albanski-768x643

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by Luxor Чет Aвг 31 2017, 17:03

Истите ексцеси министрите од ДУИ ги правеа и кога беа во влада со вас, затоа намали со лицемерието.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6473
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by трендафил Чет Aвг 31 2017, 18:41

Па веројатно затоа ВМРО, не јас, не е на власт. Јас лично не сум бил никогаш дел од ниту една власт.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by Luxor Чет Aвг 31 2017, 20:20

Си бил, штом поддржуваш некого на власт тогаш по дифолт си дел од неа, ако не директен тогаш индиректен учесник.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6473
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by трендафил Чет Aвг 31 2017, 21:27

Не сме имале порано власт што направила толку во Македонија колку што направи владата на Груевски. Донесе странски инвестиции и драстично го намали најголемиот проблем во Македонија - невработеноста. Патем донесе автобуси во Скопје, возови, противпожарни авиони и возила, возила за брза помош, ги зголеми пензиите и да не набројувам повеќе. При тоа ги намали даноците и доприносите.
Сигурно е дека можело да се направи и повеќе, но сигурен сум дека Бејли, Ахмети, Села и Заев нема да бидат подобри. Познавајќи ги Заев и челниците од ЕУ, јасно ми е дека побрзо ќе им платат по неколку милиони евра на челниците на режимот отколку да и дадат неколку милијарди на државата кога веќе сакаат да ни го откупат името.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by Luxor Пет Сеп 01 2017, 10:59

Единствено што направи власта на Грујошеску е што ја задолжи државата за над 5 милијарди евра, ги уназади сите евроатлантски процеси и ја суспендираше демократијата.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6473
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by трендафил Пет Сеп 01 2017, 18:13

Погледни пред напишеш ваква клевета колкав беше долгот на Македонија во 2006 година, кога ВМРО дојде на власт и колкав беше кога СДСМ влезе во власта на почетокот на 2016 година или кога Заев стана премиер во мај оваа година. Потоа спореди и колкави беа девизните резерви на Македонија во 2006 и 2017 година, па зголемувањето одби го од долгот, затоа што ако имаш земено кредит од на пример 2 милијарди, а имаш една милијарда во банка, нето долгот ти е една милијарда. Бројката што ќе ја добиеш подели ја со 11 (години) па ќе видиш колкаво било годишното задолжување. Ќе видиш дека не е поголемо отколку во време кога беа повисоки даноците, платите и пензиите беа помали, а скоро ништо не се градеше или купуваше. Потоа размисли што е направено со задолжувањето во времето кога ВМРО беше на власт, дека неколку години во тој период имаше и светска економска и европска должничка криза.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by Teo Саб Сеп 02 2017, 12:39

Vo 2006 mnogu mal...A do 2016 uspeavte da ja zadolzhite drzhavata za povekje od pet milijardi evra...Najlosho e shto tie pari gi ukradovte...
Teo
Teo

Број на мислења : 5073
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by трендафил Саб Сеп 02 2017, 16:06

Еве како Зоран Заев го прослави Курбан Бајрам. Не сум видел Али Ахмети да се прекрсти, но еве го Заев со дланките кон Алах. Дали имате информација дали можеби вашиот лидер не направил и сунет. Барем половина сунет. Не бадијала пишував дека изгледа Алах го црпнал од нива во Муртино и го донел на премиерско место за да ја разнебити библиската земја - Македонија.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by Teo Саб Сеп 02 2017, 20:32

Koj i da go crpnal (kako shto ti tvrdish) napravil dobro delo bidejki mnogupochituvaniot gospodin premier Zoran Zaev ja oslobodi Makedonija od vashata vro-dpne-ofska diktatura...
Teo
Teo

Број на мислења : 5073
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Владата на вазалот Зоран Заев Empty Re: Владата на вазалот Зоран Заев

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот