Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Оставка на Зоран Заев што понатаму.

+5
Bosonoga
трендафил
Nebula
Albatros
defo
9 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by defo Пон Ное 01 2021, 10:33

Прво честитки за г-нот Заев, кој се одважи и го одржа зборот. Уа за нас како народ, пошо сме несовесни, со памтење на рипката Дори.
Оставка на Зоран Заев што понатаму. 6bbf7065edf3a45ed1fa3208416d79ca

Сега останува да видиме што понатаму, кој ќе го наследи. Јас знам двајца што не би требало, Оливер и Филипче.
Порака за следниот лидер убава чистка во партијата премногу мешетари има.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by Albatros Пон Ное 01 2021, 12:56

Promena na statutot i vrakanje na institucijata potpretsedatel. Namesto tandemot Zaev/Sekerinska sega Nikolovski/Lukarevska.

Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by defo Пон Ное 01 2021, 13:19

Николовски, не, ќе удрат по него ептен жестоко, ќе речат зар „педер" дочекавте да ја води партијата.
Лукаревска премиер може. Изгледа некој има смешано раце, надежно, ваљда ЕУ и УСА нема да не пуштат низ вода.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by Albatros Пон Ное 01 2021, 13:25

Fatmir Bitiki?

Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by Nebula Пон Ное 01 2021, 13:32

I nemu ke mu najdat mana, albanec e. Pendarovski e zafaten a pretsedatel vo miruvanje ne im treba, mozebi Nikola Dimitrov kogo vednas ke go objavat za bugarofil iako glasaa za Danela i od petni zili se trudea da izlazat deka nema bugarsko drzavjanstvo.

Nebula

Број на мислења : 937
Join date : 2018-08-04

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by defo Пон Ное 01 2021, 14:02

Абе СДСМ требаше бар тесниот круг раководство да го знае ова, и да преземе акција. Можда и Филипче ако одеше курбан со прифатена оставка друго ќе беше.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by трендафил Пон Ное 01 2021, 19:37

defo напиша:Николовски, не, ќе удрат по него ептен жестоко,  ќе речат зар „педер" дочекавте  да ја води партијата.
Лукаревска премиер може.  Изгледа некој има смешано раце, надежно, ваљда ЕУ и УСА нема да не пуштат низ вода.
САД може да е против Левица која е против НАТО. За тоа дали ќе влеземе во ЕУ не се многу заинтересирани. Што би рекле Заев си ја отпеа песната, да не кажам искористен е за капитулацијата со Грција и упикување во НАТО. Нешто не забележувам дека имаме зголемени странски инвестиции што требаше НАТО да ги донесе. Македонија има најголем пад на странските инвестиции во регионот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by трендафил Вто Ное 02 2021, 06:51

Штом ахмети не му ја прифати оставката на Заев оставка нема ни да има.

Ахмети против оставkaта: „Имав долг и тензичен разговор со Заев, му ги нагласив силните позиции на ДУИ“ | iNFOMAX.mk

Јасно е дека за да си отиде Заев не е доволно да ја изгуби довербата кај етничките Македонци. И понатаму 2/3 од Албанците му веруваат. СДСМ гради општество за сите, помалку за Македонците и обичните малцински етнички заедници, а повеќе за привилегираните Албанци. Што ќе беше ако Мицкоски или Апасиев рекоа за некоја општина дека во неа не смее да победи Албанец, како што ДУИ одеше со парола дека во Кичево Македонец не смее да победи. Од ова ми е заклучокот дека Заев гради едно општество за сите, но повеќе за мајголемата малцинска етничка заедница.
Да заклучам, оставка најверојатно нема да се случи, затоа што според Уставот ако Заев ја даде во Собранието таа само се констатира. Нема дискусија и гласање. Теоретѕски може Пендаровски да му даде повторно мандат на Заев, но реално тоа е голем ризик и за актуелната власт и за државата (мислам на нереди пред се).
Чудно е што Ахмети немаше таква изјава кога Груевски даде оставка по локални избори, иако ВМРО и во 2017 и минатата година доби најповеќе мандати за власт (ваљда на избори едни пратеници не добиваат мандати за опозиција туку секој пратеник има мандат за власт од народот), односно како партија имаше најповеќе мандати по изборите.
На Ахмети му е јасно дека ако си замине Зањев си заминува и тој. Тие се како политички сијамски близнаци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by defo Вто Ное 02 2021, 09:07

Проблемот во Кичево се вика Антонио Милошески и неговата фамилија. Дур беше Илија Китановски таму дуга вода течеше. Градот беше ДПМНЕ-оски. Сега е расуло.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by Bosonoga Вто Ное 02 2021, 13:42

Ponatamu?
Seljakot Zijadin ke ozdravi od amnezijata i ke se zgolemi vladinoto mnozinstvo?!?!?!
Ili crepot Zmicko ke lize kaj sto plukal za da sedne vo premierskiot kabinet?!?!?!

https://24info.mk/%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8-%D1%83%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2-%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE-%D0%BC%D0%BD%D0%BE%D0%B7%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D0%B5-%D0%BF%D0%BE/
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 966
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by defo Вто Ное 02 2021, 14:06

Нашите пријателчиња како ќе свират така сите ќе играме.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by PRVOBOREC Вто Ное 02 2021, 14:45

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Media13

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2374
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by трендафил Саб Ное 06 2021, 18:29

Секоја политичка партија се формира за да ја освои власта. Не за да биде невладина организација. Кај нас дури и невладините се борат за власт што се гледа по Бојан Маричиќ или Мила Царовска на пример.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by defo Пон Ное 08 2021, 15:18

60:60 или X моментално. Хм, интересен расплет на ситауцијата. Лошото е што ДПМНЕ може да поентира сега, ради неорганизираноста на СДСМ. Плус внатрешните удари внатре во СДСМ, на луѓе од СДСМ. Во Охрид абдалите од Охрид пред се, независна листа на Томе Чингоски и Митре Вељаноски екс пратеници на СДСМ, гласале за Пецак и правеле мнозиннство со ДПМНЕ. АЈВАНИ.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

osa likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by Nebula Пон Ное 08 2021, 19:40

Politicki igri bez granici. Dali ova ja vraka besa vo vladinata koalicija i dali so priklucuvanjeto na inicijativata za interpelacija samo vrsea pritisok vrz dui da go zadrzat Zelino? Mozebi zatoa nivniot lider Kasami molcese a Hodza bese eksponiraniot.

https://www.biznisvesti.mk/upravniot-sud-ja-prifati-tuzhbata-na-besa-nema-da-se-preglasuva-vo-zhelino/

Nebula

Број на мислења : 937
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by трендафил Пон Ное 08 2021, 20:01

Дали треба да се смени насловот на темава или јас сум пропуштил нешто па не знам дека Заев дал оставка. Не верувам ниту дека Заев ќе си поднесе оставка и дека ќе си замине од власта ако не биде набркан.  Премногу пари му носи секој ден. Само од купувањето на јаглен и негов транспорт ќе се дрпнат милиони евра. Треба и да се достигне бројката на почонати од ковид барем на 10 илјади, доколку не е поставен некој повисок целен број. Можеби и инфлацијата од 6% колку што беше во октомври треба да биде двоцифрена или троцифрена бројка колку што беше на почетокот од осамостојувањето (наследено од СФРЈ).
Во Македонија се случува нешто најнормално. Опозицијата сака да стане власт, а власта на секој можен начин (вклучувајќи и криминал) да остане власт.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by Nebula Пон Ное 08 2021, 20:10

Vmro i Mickoski sami se nasankaa. Trebase samo da cekaat Zaev ili da se posramoti i da ja povlece ostavkata ili navistina da zamine. A sega namesto pobednici ima golemi izgledi da bidat gubitnici. Dokolku ne obezbedat 61 glas sto so ogled na slucuvanjata e dovedeno vo prasanje togas tocno zaradi pogresnata taktika ke go vratat Zaev na golema vrata.

Nebula

Број на мислења : 937
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by трендафил Пон Ное 08 2021, 20:41

Не се овие избори последни. Кога тогаш и будалите ќе разберат дека извештајот на германските истражители за пожарот во Тетово е стасан и се крие, дека противпожарните авиони не се сервисирани исто како и РЕК Битола, дека Сеад Кочан за помалку пари обезбедуваше јаглен за трите блока на РЕК Битила и дека истите беа редовно одржувани, дека веќе имаме висока инфлација која е во пораст, дека е срамно за македонското здравство што сме на високо место по починати, дека има огромна корупција, дека се спроведува политиката на Ванчо Михајлов (Македонија без Македомци), дека ...

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by defo Сре Ное 17 2021, 22:34

Го гледав Битиќи на 24 вести, даде логично одговори на скоро сите прашања, колку и да беше Секулоска зајадлива и копачеше, се покажа маж. Ретко ваков политичар и кај власта и кај опозицијата во задно време. Има предиспозиции за лидер на СДСМ. Премиер нема да може само ради неговата националност. Ама СДСМ мора да го задржи во поставата, макар и да не е лидер. Секоја му чест.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by defo Чет Ное 18 2021, 10:13

Димитар Ковачевски – фаворит за нов премиер и лидер на СДСМ
Во изминативе денови, во контекст за трката за нов лидер на социјалдемократите неофицијално се споменуваа многу имиња: Дане Талески, Петре Шилегов, Стефан Богоев, Бојан Маричиќ, Јован Деспотовски, Оливер Спасовски, Љупчо Николовски, Сања Лукаревска, Венко Филипче

Но, како што дознава Фокус, најсериозен кандидат за наследник на Заев и на двете позиции не е ниту еден нив, туку тоа е Димитар Ковачевски, кој моментално е заменик-министер за финансии и воедно член на Извршниот одбор на СДСМ.

Овие во црвено веќе не ни теба да вршат функции во СДСМ, а не па во државава. Филипче е очигледно зошто, не заради вакцанирањево, колку ради оние 14 души. И неговото понашање како ништо да не се десило. Плус лошо водење на целата ситуација поготово од после изборите лани наваму. Катастрофални потези во здравството.Една од причините зошто Охрид СДСМ јаде стап е токму тој. Љупчо пошо лошо ги изводи избориве. Шилегов е како колатерална штета, ама би имал негативен импакт ако се врти оклу СДСМ.
Маричиќ и Богоев незнам, мислам дека нема да имаат поширок прием сем кај СДСМ-оскот јадро. Би биле добри да се на некоја позиција и во Владата и во СДСМ ама не лидер и премиер.
Овој Димитар заменик мистеров за фифнансии не го знам, ама ете нема бар негативен импакт. Можда е само пробен балон, ќе видиме.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by трендафил Чет Ное 18 2021, 17:43

Никој не правел анкета помеѓу членовите на СДСМ, па очигледно е дека Заев сам ќе си избере заменик. Тоа нема да донесе никакви промени за народот на Македонија. Како што ништо не се сменило кога пред Втората светска војна крал Петар го заменил крал Александар или цар Симеон цар Борис. Ова кога станува збор за премиер. Кој ќе биде лидер на СДСМ е работа на членовите на СДСМ и тука не се мешам.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by TRAJCHE Пет Ное 19 2021, 16:52

Zaev ke go izbere najdobriot.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 663
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by OPOZICIONER Пет Ное 19 2021, 18:58

Ama ke nema promeni, Micko i dpmne nema da dojdat na vlast.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 940
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by трендафил Пет Ное 19 2021, 20:31

Ако се отегнат преговорите со Алијанса премиер ќе биде Гаши или ќе нема парламентарно мнозинство.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by PRVOBOREC Пон Ное 22 2021, 11:53

Јасно дека е најдобро ама небањатите северџани ќе треба да ги прогласиме за загрозена врста. Ќе испоцркаат од мака.


За мене најдобро е Зоран Заев да биде тука, и на чело на партијата и на Владата во овој период. Се е можно секогаш, меѓутоа ако ги гледаме неговите ставови во однос на моралната посетавеност, незнам дали е возможно, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за време на гостувањето во Утрински брифинг.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2374
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Оставка на Зоран Заев што понатаму. Empty Re: Оставка на Зоран Заев што понатаму.

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот