Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

МИТРОВДЕНСКА ЗАДУШНИЦА

Go down

МИТРОВДЕНСКА ЗАДУШНИЦА  Empty МИТРОВДЕНСКА ЗАДУШНИЦА

Пишување by EVITA Саб Ное 04 2017, 23:15

Денеска е Митровденска задушница

Православните христијани денеска одбележуваат Митровденска задушница во чест на душите на мртвите. На овој ден се посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и лепче осветено со црвено вино се изразува помен за починатите.


EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МИТРОВДЕНСКА ЗАДУШНИЦА  Empty Re: МИТРОВДЕНСКА ЗАДУШНИЦА

Пишување by EVITA Саб Ное 04 2017, 23:18

На Задушница верните даваат милостина на сиромашните во име на покојните и се молат за покој на нивните души. Во православната црква, празникот Задушница секогаш паѓа во саботата пред празникот Митровден.

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот