Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ

5 posters

Go down

ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ Empty ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ

Пишување by SHARENI Нед Мар 18 2018, 12:40

Кебапче, геврече и парампарче!
Има ли некој во државава што може да ни каже колку долго ќе трае оваа македонска судска трагикомична серија или лакрдија?
Знам дека не ни е баш мило што правдата кај нас доаѓа како споровозна пратка и тоа за „големи“ дела. За крупни криминали. За загрозување на виталните интереси на државата. За безбедноста на граѓаните. За коруптивни махинации. А ако некој посегне по кебапче, тука нема пардон. Нема компромиси со злосторници. Следува брза услуга. Ќе профункционира целокупниот полициско судски механизам. На „големиот злосторник“ од нашето маало, судската казана експресно му се сервира. Уште додека чади. Со брза пошта.

Да бидеме искрени, турските серии, и покрај тоа што изобилуваат со симпатични анами, прераснуваат во здодевност кога преку ТВ-екраните, секоја вечер на штикли или по папучи ни се мотаат по дневните соби. А замислете ја тортурата, без разлика на тоа колку и да е атрактивен ликот на еден Никола Гревски, на во сите ТВ-термини, од утро до мрак, катадневно, да ти го поттураат под нос. Како се симнува од автомобилот, сам или во безбедносен кордон, како потскокнувајќи ги совладува скалите на судската палата. Па уште десет камери го ловат додека си купува геврече и јогуртче, за да ја засити неговата изгладнетост и испостеност од недостаток на калории од здрава храна.

Каква утеха, ај да не ја прејудицираме вината, да не скокаме пред рака, ама така беше речено, човекот телефонски си порачувал милиони евра од аванти, а ние до солзи го жалиме дека утринското мени му спаднало на улично геврече.

Замислете каков ќе му беше алот и крајот на собранискиот спикер Талат Џафери, кога Груевски му истрча на подиумот како на боксерски ринг, ако место едно геврече, некогашниот боксер и премиер, си купеше две. Ќе беше прогласена еднодневна жалост, и Талата веќе ќе го имавме, не дај боже, веќе заборавено.

За да има правда, мора да го пронајдеме „големиот Ал Капоне“ од нашето маало, барем на оваа „судска жртва“ позната како Никола Груевски, да ѝ понуди барем едно од украдените кебапчиња. Или онаа баба, која на тротоар се дрзна да продава марула и свежо кромидче. Витаминска инјекција. Настрана тоа што некои велат човекот од поодамна веќе се имал префрлено на специјалитетите од кинеската кујна. Во секој случај, ние сме чудна сорта народ. Дури и за апашите испуштаме тешки воздишки од чисто сочувствие. И покрај сѐ, не нѐ напуштило чувството за милост и хуманост. Традиционална карактерна црта, според која не е правда – некој кебапче, друг геврече. Сме се декларирале – живот за сите.

Туку, има ли некој во државава што може да ни каже колку долго ќе трае оваа македонска судска трагикомична серија или лакрдија? На криминалците и злосторниците од разноразни калибари ни влакно не им недостасува од главите, а ние од напрегнати исчекувања се престоривме во турската ,,парампарче”. Лекарите ни се испотепаа од пишување лекарски уверенија за да нѐ разубедат дека тие типови се здравствено хендикепирани, за да можат да ја издржат судската ,,тортура”, а ние сме запнале за некаков судски епилог.

Дека тие блудни чеда се навистина здравствено хендикепирани, нема сомнежи, ама до кога ние ќе бидеме третирани како недугави?!

http://plusinfo.mk/%D0%BA%D0%B5%D0%B1%D0%B0%D0%BF%D1%87%D0%B5-%D0%B3%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%B5%D1%87%D0%B5-%D0%B8-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%87%D0%B5/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ Empty Re: ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ

Пишување by SHARENI Пон Мар 19 2018, 20:26

shto e bre se uplashivte i ne pishuete
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ Empty Re: ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ

Пишување by OPOZICIONER Вто Мар 20 2018, 20:54

neli se shirat lagi deka se se snima i prislushkuva,zatoa se plashat
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ Empty Re: ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ

Пишување by OPOZICIONER Чет Мар 22 2018, 22:45

do kaj odat brej ,denes pa laga ke se rushel voinot na konj vecherva ,aiii
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ Empty Re: ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ

Пишување by Kalinda Саб Мар 24 2018, 22:37

Ако не вечерва ,
сигурно некоја друга
вечер ке се руши
воинот на коњ!
Ке прашам зошто?
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 494
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ Empty Re: ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ

Пишување by nino Саб Мар 24 2018, 23:01

ne go cepkaat voinot na konj
a onie drugite spomenici slobodno moze da gi trgnat

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ Empty Re: ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ

Пишување by osa Саб Мар 24 2018, 23:05

navistina mislish deka i ovi go sakaat voinot na konj ?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ Empty Re: ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ

Пишување by SHARENI Нед Мар 25 2018, 00:29

ne deka go sakat ,ama mnogu para treba da se frli za da se urnisa ,aj ke vidime
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ Empty Re: ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ

Пишување by nino Нед Мар 25 2018, 14:05

ostajte go voinot, neka gi izapsat konjite sto se obogatija od postavuvanje na spomenici

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ Empty Re: ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ

Пишување by SHARENI Вто Мар 27 2018, 21:42

ubavo rekov ,samo ke ne matkaat i na kraj nikoj nema da "si lezi",sramota narodot ochekuva podobar zivot i zlostornicite da se kaznat ,koga gledaj gi pushtija vo domashen pritvor da pijat viski ,i sega shto ke kazete na ovaa glupost ,samo glasno ke prasham zoshto ne zamajuvavte i lazevte deka ke dojde pravda ?
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ Empty Re: ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ

Пишување by nino Вто Мар 27 2018, 23:35

ako u ovie 4 godini (mozebi tolku i ke izdrazat) vlast ne zatvorat nikoj od aramiite togas vtorpat ne ni dobivaat na izbori
samo graganska neposlusnost e resenie
nema izleguvanje na izbori

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ Empty Re: ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ

Пишување by nino Сре Мар 28 2018, 14:14

ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ Giphy

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ Empty Re: ДАЛИ ДА СЕ СМЕЕШ ИЛИ ДА ПЛАЧЕШ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот