Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

МНОГУ ВАЖНО

+2
Dino
osa
6 posters

Go down

МНОГУ ВАЖНО Empty МНОГУ ВАЖНО

Пишување by osa Нед Мар 18 2018, 12:56

ПОВИК ДО СИТЕ НЕВРАБОТЕНИ ЛИЦА

Врз основа на Оперативниот план за активните програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2018 година, усвоен од Владата на Република Македонија, за мерката 2. 1 Субвенционирање на плати, финансирана од Буџетот на Агенцијата за вработување на Република Македонија, на ден 16. 3. 2018 година се објавува

ЈАВЕН ПОВИК / ИЗВЕСТУВАЊЕ
до невработените лица

1. Се повикуваат невработени лица евидентирани во АВРМ кои потешко се вклучуваат на пазарот на трудот:

долгорочно невработени лица (над 12 месеци во евиденција)
млади лица до 29 години лица
постари од 50 години
лица корисници на социјална помош или на паричен надоместок по основ на невработеност
лица кои биле корисници на Програмата условен паричен надоместок за средно образование
лица кои имале статус на деца без родители и родителска грижа
жртви на семејно насилство
инвалидни лица
жени припадници на помалите етнички заедници
лица припадници на ромската етничка заедница
самохрани родители
родители на деца со пречки во развојот
родители на 3 и повеќе деца
родители на деца на улица
осудени лица по отпуштање од казнено поправна установа
бездомни лица
поранешни корисници на дрога
лица со незавршено средни или пониско образование да се пријават во работните клубови на Центрите за вработување на Агенцијата за вработување на РМ, каде редовно се евидентираат како невработени лица, секој работен ден од 9. 00 до 14. 00 часот.

2. Секој кандидат кој ќе биде избран за вработување од страна на работодавачите по претходно извршено интервју, ќе биде финансиски поддржан од Агенцијата за вработување на Република Македонија во износ од 19.000,00 денари месечно за период од 3, 6 или 12 месеци за вработување од кои 18.00000 денари како субвенција на платата на вработеното лице и 1.000,00 денари за направените трошоци за подготовка на лицето во работниот процес. Работодавачот може на работникот да му исплати и повисока плата.

3. Работодавачот кој вработува невработено лице е должен да го задржи лицето во работен однос по завршување на периодот на субвенционирање во период од:

– 6 дополнителни месеци ако користи 3 месеци субвенционирање (вкупен период на вработување 9 месеци);
– 12 дополнителни месеци ако користи 6 месеци субвенционирање (вкупен период на вработување
18 месеци);
– 18 дополнителни месеци ако вкупниот период на субвенционирање изнесува 12 месеци (вкупен период на вработување 30 месеци).

4. Условите, правата и обврските поконкретно ќе бидат уредени со склучување на договор помеѓу Агенцијата за вработување на РМ, работодавачите и кандидатите.

5. Заинтересираните невработени лица можат да аплицираат се до исполнување на предвидениот опфат на корисници.Детални информации можат да се добијат во работните клубови на 30те Центри за вработување на Агенцијата за вработување на РМ, контакт телефонот 0231 11850 и веб страната www.avrm.gov.mk


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

МНОГУ ВАЖНО Empty Re: МНОГУ ВАЖНО

Пишување by Dino Пон Мар 19 2018, 20:38

kako si pishala mnogu vazno da ne ne si vrabotena ,ha ha ha

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

МНОГУ ВАЖНО Empty Re: МНОГУ ВАЖНО

Пишување by osa Пон Мар 19 2018, 20:40

ja rabotam i toa dolgo ,ama ima mnogu shto nemaat moznost da preziveat i im treba vrabotuvanje zatoa pishav mnogu vazno

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

МНОГУ ВАЖНО Empty Re: МНОГУ ВАЖНО

Пишување by Dino Пон Мар 19 2018, 20:42

razbiram ,tuka mora da e ljubov u prashanje ,hi hi hi

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

МНОГУ ВАЖНО Empty Re: МНОГУ ВАЖНО

Пишување by SHARENI Сре Мар 21 2018, 10:02

Neli za se se vinovni sharenite ,a utrovo slusham ke se raspishue tender za da se javi agencija shto ke gi vraboti privremeno dpmneovcite ,pa da prasham ovaa glupa ideja ne e od nas ,od kogo e ?
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

МНОГУ ВАЖНО Empty Re: МНОГУ ВАЖНО

Пишување by TRAJCHE Сре Мар 21 2018, 17:11

ajde bash da vidime dali ke vrabotuva navistina ,site dokumenti ke mu gi spremam zimi ochi ,ama ako e laga neka mu ja misli
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 681
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

МНОГУ ВАЖНО Empty Re: МНОГУ ВАЖНО

Пишување by Dino Сре Мар 21 2018, 17:15

te poddrzuvam ,bash ako e laga ke raspalime po socijalnive mrezi ,da znaesh i jas se tokmam 11 godini go chekav momentot ,aj da vidime

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

МНОГУ ВАЖНО Empty Re: МНОГУ ВАЖНО

Пишување by osa Чет Мар 22 2018, 14:30

ova veke mi lichi na zezancija.sega chitam deka gi namalile sredstvata za vremeni vrabotuvanja vo gradinkite....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

МНОГУ ВАЖНО Empty Re: МНОГУ ВАЖНО

Пишување by nino Чет Мар 22 2018, 15:00

neli 10.000 evra ke davaa za biznis ideja, za zapocnuvanje biznis
ili go zaboravija toa

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

МНОГУ ВАЖНО Empty Re: МНОГУ ВАЖНО

Пишување by OPOZICIONER Саб Мар 24 2018, 22:41

da be znam deka vetija ,e sega dali ke ispolna neznam ,ke chekame da vidime ,a zoshto da ne ispolnat neli ima pari vo drzavichevo
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МНОГУ ВАЖНО Empty Re: МНОГУ ВАЖНО

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот