Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЗАНИМЛИВОСТИ

+10
Dino
EVITA
Nebula
Bosonoga
Luxor
misterija
Delta
Albatros
Flora
osa
14 posters

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by EVITA Чет Сеп 13 2018, 12:48

Se prodava jugo. Very Happy

Босанец продава југо "специјализирано" за фаќање вонземјани

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Jugo-3

https://hitportal.com.mk/bosanets-prodava-jugo-spetsijalizirano-za-fakane-na-vonzemjani-foto/

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Чет Сеп 13 2018, 13:25

Sto ke mu se, ke gi pokazuva u cirkus? Very Happy
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Albatros Пон Сеп 17 2018, 12:41

Koga odi odi, em od Afrika se preselil vo Kanada em na dva pati dobil na lotarija.

Oвој човек е голем среќник: Два пати во рок од пет месеци му се случило нешто кое другите го чекаат цел живот

Млад Африканец кој пред две години се доселил во Канада, неодамна станал милионер откако двапати во рок од пет месеци на лотариски игри на среќа популарните „грепки“ освоил дури 3,5 милиони канадски односно 2,7 милиони американски долари.

https://vesti24.mk/o%D0%B2%D0%BE%D1%98-%D1%87%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BA-%D0%B5-%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BC-%D1%81%D1%80%D0%B5%D1%9C%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%B4%D0%B2%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D1%80/

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Nebula Пон Сеп 17 2018, 13:05

Toa e ona na koe vikaat rodi me majko so ksmet.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Nebula Вто Сеп 18 2018, 11:04

Dzinovska lignja, ama stvarno dzinovska. Twisted Evil

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 40049810

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 40086210

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Dino Вто Сеп 18 2018, 13:16

Teloto e kolku coveckoto ama pipkite ja pravat navistina ogromna.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Albatros Сре Сеп 19 2018, 11:00

Svetski rekord vo brzina na zemja.

Рекордот беше поставен овој петок, 14 септември, во Боневил, Јута. Најпрво Turbinator II постигна брзина од 782 км/ч, за во саботата да го подобри рекордот за еден километар повеќе – 783 км/ч, возејќи низ правливата пустинска сол.

Ова возило припаѓа на тимот на Vesco, кој беше носител и на претходниот рекорд, кој изнесуваше 756 км/ч. Претходниот рекорд беше поставен во август оваа година, на истата патека поставена на пустинска сол. Следната цел на тимот е да ја надмине границата од 804 км/ч (500 милји на час) и да постави недостижен рекорд за копнена брзина.

http://kajgana.com/nov-svetski-rekord-za-brzina-turbinator-ii-dostigna-brzina-od-777-kmch


Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Сре Сеп 19 2018, 13:10

Mrtovec na mesecinata. Twisted Evil
На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја посетиле: делови од летала и сонди, камери, ранци, па дури и голф топче… На Месецот се наоѓа и правта на американскиот научник Јуџин Шумејкер – првиот човек погребан на нашиот природен сателит, пренесува „Блиц“.

Правта на покојниот астрогеолог е поставена во посебна „споменик капсула“, која во 1998. со сонда беше лансирана на Месечината. Кратерот каде што паднало леталото е наречен Кратер на Шумејкер. Идејата да почива на Месечина не била негова, туку на негов студент.

Следат уште неколку занимливости за Месечината кои можеби не сте ги знаеле…

Таа се оддалечува од нас

Секоја година Месечевата Орбита се оддалечува од Земјата за околу четири сантиметри. Тоа значи дека на нашите внуци ќе им изгледа се помала и помала, додека потполно не исчезне.

Полната Месечина не ни дозволува да заспиеме

Истражување на швајцарски научници посочува дека луѓето под полна Месечина не спијат така длабоко, лачат помалку мелатонин и заспиваат пет минути подоцна од вообичаено. Сомнологот Мари Думон претполага дека тоа се должи на влијанието на зголемувањето на количеството светлина врз нашиот внатрешен часовник.

Сенките на Месецот се потемни отколку на Земјата

Астронаутите кои стапнале на Месечината, се сложуваат околу тоа. Тоа е затоа што таму ја нема атмосферата што на Земјата, на пример, ја разложува светлината.

Месечината има свое сметање на времето

„Годината“ таму е поделена на 12 денови. Секој „ден” носи име на космонаут што се приземјил таму. Тие „денови” се делат на 30 „циклуси”, а тие, пак, на часови, минути и секунди. „Ерата“ на Месечината започнува кога Нил Армстронг првпат стапнал на нејзината површина: 21 јули 1969 година, во 02:56:15 часот.

Огромни температурни разлики

Иако Месечината е на скоро исто растојание од Сонцето како и нашата планета, таму температурите варираат многу подрастично – од 90 степени Целзиусови до – 240 степени на половите на вселенското тело. Тоа е така зашто на Месечината нема атмосфера.

Извор: МИА

https://www.brif.mk/na-mesechinata-ima-pogreban-chovek/
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Nebula Пет Сеп 21 2018, 18:21

Bjonse vesterkata. Very Happy

Поранешнa тапанарка тврди дека Бијонсе се занимава со црна магија

Тешки обвинувања беа упатени кон суперѕвездата Бијонсе – тапанарката Кимберли Томпсон ја тужеше дека се занимава со маѓепсништво и црна магија, но исто така и дека фрлила клетва врз неа. Музичарката која соработуваше со Бијонсе дури седум години ја обвини за злоупотреба која вклучува различни форми на маѓепсништво и црна магија, а сето тоа медиумите го пронајдоа во судските записи.

https://makfax.com.mk/zanimlivosti/%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%88%D0%BDa-%D1%82%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B0-%D1%82%D0%B2%D1%80%D0%B4%D0%B8-%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%B0-%D0%B1%D0%B8%D1%98%D0%BE%D0%BD%D1%81/

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Nebula Саб Сеп 22 2018, 10:57

Zivee so vlecugi.

Французин живее со 400 кобри, алигатори, гуштери и тарантули

Во неговата „колекција“ на животни, од кои некои предизвикуваат фобии кај луѓето, има џиновска желка од 50 килограми, кобра, два алигатора долги по два метри, ѕвечарки, тарантули и гуштери.

https://www.slobodenpecat.mk/magazin/frantsuzin-zhivee-400-kobri-aligatori-gushteri-tarantuli/

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Reptil

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Flora Саб Сеп 22 2018, 11:42

Znaevte li deka esenta ima svoja simbolika.

Симболични значења на есента кои ја докажуваат неверојатната убавина на ова годишно време

Промена
Грчкиот филозоф Хераклит еднаш рекол „Единствената константа е промената“. Есента нѐ потсетува дека нашите тела, умови и опкружувања секогаш се развиваат. Таа ја истакнува непостојаноста на животот и потенцира колку е важно да се биде присутен во сегашноста. На тој начин, ќе можеме да го спасиме она што го имаме пред да исчезне.

Мистерија
Благодарение на променливата природа на животот, секој ден е исполнет со нови мистерии. Сувиот есенски воздух и промената на лисјата ја отсликуваат таа мистериозност. Само тогаш кога ќе ги прифатиме тие мистерии, ќе можеме да го живееме животот со полни гради. Во секој случај, утешително е да се знае дека сите се наоѓаме во истиот брод и пловиме по истото мистериозно море.

Зачувување
Есента ја претставува животната заштита и неопходните потреби. Во текот на овој период, животните се подготвуваат за зимата со тоа што складираат храна и градат удобни и топли засолништа. Земјоделците ја заштитуваат есенската жетва и чуваат големи резерви на житни растенија. Исто така, сите ние обично се повлекуваме во домот и се фокусираме на тоа да создадеме безбеден и удобен дом. На некој начин, есента ни нуди можност одново да се поврземе со самите себе и да го зачуваме нашето сигурно засолниште.

Заштита
Како што летото се трансформира во есента, така ние почнуваме да се штитиме себеси со тоа што носиме повеќе слоеви облека од подебел материјал. Исто така, се фокусираме на нашето здравје и се обидуваме да го подобриме имунитетот преку здрави навики и исхрана. Есента ја подигнува свеста на луѓето за самите себе и за нивното опкружување.

Удобност
Есента исто така се поврзува и со удобноста. Ова годишно време ја нуди вистинската можност да пронајдете комфор кој ќе ве заштити од ниските температури. Создадете си удобно катче и откријте што е тоа што прави да се чувствувате згрижено и безбедно.

Баланс
Должината на денот и ноќта е иста за време на есенската рамноденица. Како последица од тоа, древните култури отсекогаш го поврзувале тој ден со воспоставувањето рамнотежа. Освен тоа, сонцето влегува во Вага која е знак на балансот. Есента ни нуди можност да постигнеме хармонија со Земјата и да воспоставиме внатрешна рамнотежа.

Ослободување
Температурите се снижуваат во ритамот на паѓањето на лисјата што ја отсликува убавината на ослободувањето. Ова годишно време ја претставува смртта, но на привлечен и фасцинантен начин. Смртта не мора да означува нешто морничаво и ужасно. Наместо тоа, концептот на смртта можеме да го поврземе со нашето внатрешно его и потреба од алчност и гордост. Идејата на ослободувањето од нештата исто така ја потенцира привремената природа на сѐ што нѐ опкружува.

https://www.kafepauza.mk/zanimlivosti/simbolichni-znachenja-na-esenta-koi-ja-dokazhuvaat-neverojatnata-ubavina-na-ova-godishno-vreme/

Flora

Број на мислења : 417
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Нед Сеп 23 2018, 13:05

Hitler i Lenin za gradonacalnici, koj gi krsti taka?

Хитлер и Ленин во трка за градоначалник

Кандидатите по име Хитлер и Ленин се натпреваруваат на изборите за градоначалник во малиот град Јунгар, кои имаат невообичаен пресврт благодарение на нивните имиња.

https://www.mkd.mk/svet/vesti/hitler-i-lenin-vo-trka-za-gradonachalnik

Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Flora Пон Сеп 24 2018, 12:51

Ona toa od iskustvo so mazot i, izgleda.

Приватна детективка открива 3 сигурни знаци дека мажот изневерува!

Во многу бракови често се појавува сомнеж во верноста на партнерот. Не е лесно дa се живее со тоа, но добрата вест е дека постојат знаци кои ќе ви помогнат да сфатите дали вашите сомнежи се основани.

Џулија Хартли Мур, приватна детективка од Нов Зеланд, јавно ги споделува своите искуства.

Еве на што треба да обврнете внимание:

Мали промени во однесувањето

Често се случува да станат почувствителни на својот мобилен телефон и да внимаваат на тоа дали сакате да го земете нивниот телефон, а претходно немале такви проблеми. Генерално стануваат многу таинствени.

Често зборуваат за една личност

Ако одеднаш често почнуваат да споменуваат некого, тоа би можело да биде повод за сомнеж. Дури и ако зборуваат лошо за таа личност, тоа можеби го прават само за да ве оддалечат од неа.

Не можете да ја пронајдете сметката за телефон или кредитната картичка

Ова може да биде знак дека вашиот партнер не сака да дознаете за некои повици или трошоци.

„Класичен случај е тоа жената по Денот на заљубените да најде сметка за подарок кој воопшто не го добила“ – вели Џулија.

Најголемата грешка која можете да ја направите, според нејзино мислење, е да се соочите со партнерот без да имате доказ, затоа што со тоа само им давате до знаење дека не сте сигурни во тоа и со тоа оставате простор за негирање.

https://vesti24.mk/%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B0-%D0%BE%D1%82%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0-3-%D1%81%D0%B8%D0%B3%D1%83%D1%80%D0%BD%D0%B8/

Flora

Број на мислења : 417
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Вто Сеп 25 2018, 18:03

Lele dva dena jadele od rukolata za posle da vidat deka vnatre ima ziva zaba, mi se gadi.

Во спакувана салата од продавница пронашле жива жаба

Една брачна двојка беше ужасена кога ја изедоа речиси целата салата спакувана во кеса, а потоа видоа жива жаба меѓу руколата, објавија британските медиуми.

Џо Арчер Џој (30) и неговата сопруга Сара Вокер (33) салатата ја купиле во локална продавница.

Дури кога изеле две третини од руколата спакувана во кеса и по два дена во фрижидер, тие откриле дека внатре има – жаба.

„Мојата сопруга беше вџашена. Тоа беше прилично голема жаба… која живееше во нашиот фрижидер два дена“, рече Џо.

Веднаш се ослободиле од непоканетиот гостин.

„Ја пуштив во градината и таа само отскока. Не изгледаше многу вознемирена“, рече тој.

Тој додаде дека неговата сопруга веќе не јаде салата.

https://makfax.com.mk/zanimlivosti/bizarno/%D0%B2%D0%BE-%D1%81%D0%BF%D0%B0%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BE%D0%B4-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%98/

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Zaba-768x510
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Dino Вто Сеп 25 2018, 19:13

Dobro sto ne ja ubile.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by misterija Вто Сеп 25 2018, 21:03одело на млазен погон...супер пронајдок, само кога ли ке можеме сите луѓе да имаме по едно вакво одело....еееххх..

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Nebula Сре Сеп 26 2018, 10:14

Ke go sobira otpadot i ke si pravi gorivo od nego.

Еколошка јахта секој ден собира 5 тони пластика од океан и ја претвора во гориво

Неодамна беа претставени дизајните за нова еколошка јахта вредна 52 милиони долари, која ќе собира ластичен топад од океаните и ќе го рециклира. Горивото што ќе се добие со рециклирањето ќе го користи за да се движи. Јахтата Ocean Saviour е дизајнирана за собира пет тони пластика секој ден и ќе биде првото пловило во светот кое само го создава горивото што го троши.

https://inovativnost.mk/2018/09/26/%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%B0-%D1%98%D0%B0%D1%85%D1%82%D0%B0-%D1%81%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%98-%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D1%81%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D1%80%D0%B0-5-%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%B8-%D0%BF/


Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Albatros Чет Сеп 27 2018, 10:55

Eve nesto interesno, od kade doagaat iminjata.

Потекло и значење на имињата на неколку европски градови

Барселона

Еден од најубавите и најзнаменитите градови своето денешно име му го должи на картагинскиот генерал Хамилкар кој го освоил, таткото на познатиот Ханибал кој речиси 10 години го тероризирал Рим и цела Италија. Нивното семејно име е Барка, од каде и доаѓа името на градот.

Берлин

Иако целата народна традиција на Германија е тесно поврзана со реката Бар, што во превод значи Мечка (што исто така е и симболот на Берлин), всушност името на градот доаѓа од словенскиот збор „берл“ што значи мочуриште.

Манчестер

Родниот град на Јунајтед првобитно се викал Мамучио што е од келтско потекло. Денешното име доаѓа од називот Mameceastre, што е кованица од зборовите дојка или „рид во облик на дојка“и римски град.

Париз

Градот на светлината во античко време се викал Лутеција Парисорум, а во доцната империја и Париси. Првото населување било од галското племе Париза, кое од градот направил своја престолнина. Нивното име ден-денес живее преку еден од најпознатите светски градови.

Минхен

Баварската престолнина во својот корен го има зборот monch што во превод значи монах. Сега ви е јасно зашто овој град се смета за свет град.

Лондон

Латинското име на престолнината во која никогаш не заоѓало сонцето, Londinium, етимолошки се објаснува како место во кое припаќа човекот наречен Londinos, но ова значење никогаш не било потврдено.

Рим

Вечниот град на латински се вика Roma, што е најверојатно скратеница од зборот Rumon, старото име на реката Тибар.

https://setaliste.com.mk/zabava/zanimilivosti/%D0%9F%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%BB%D0%BE-%D0%B8-%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B5%D1%9A%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%9A%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BA/

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Пет Сеп 28 2018, 11:14

Znaevte li deka vo cela drzava ima samo edna zena pozarnikar?

Единствената пожарникарка во Македонија, Билјана Денчовска: Децата ми се огромна поддршка, колку и да е стресна професијата, се гордееме со хуманоста

Кога доаѓаш на терен, нема време за непотребни анализи. Веднаш секој го прави она за што е обучен и што му е задача. Најпрвин гледаме дали некој е заробен во објектот што гори за да го извлечеме, да се спаси живот, без оглед дали е човечки или станува збор за некое животно

Велат дека никогаш не е доцна да си го оствариш детскиот и животниот сон, па уште и тој сон да е професија која е ценета, хумана и најмногу од сè специфична, особено за жена. Уште од мала сакала да работи во униформа, воена или полициска, сеедно, и да биде во служба на граѓаните. Не станaлa полицаец, ниту војник. Но затоа станала нешто на што се гордее, и таа и нејзините најблиски. Билјана Денчовска е единствената пожарникарка во Македонија. Децата, 26-годишната Ангела и 30-годишниот Злате, се гордеат со неа. Таа им е и другарка и мајка, но и голема инспирација поради хуманата професија.

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Zena-pozarnikar-06-09-2018-4-1-830x553

https://deca.mk/edinstvenata-pozharnikarka-vo-makedonija-biljana-denchovska-detsata-mi-se-ogromna-poddrshka-kolku-i-da-e-stresna-profesijata-se-gordeeme-so-humanosta/
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Саб Сеп 29 2018, 11:15

Eve interesni fakti.

9 неверојатни факти

Фудбалски тимови може да играат еден против друг, на ралзична хемисфера од Земјата
Стадионот Milton Correa во Бразил познат како Zerão (голема нула на португалски), го добил името заради фактот што на средината на теренот се наоѓа екваторот.

Па според тоа, кога тимовите играат на двете различни страни, стојат на двете различни хемисфери на Земјата.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Саб Сеп 29 2018, 11:15

Точка на непристапност - Nemo
Точката Nemo (латински – никој) е конвенционална точка во Тихиот Океан, која е најоддалечена од секое копно.

Токму затоа оваа локација се нарекува точка на непристапност, а се наоѓа на 2.592 km оддалеченост од најблиското копно
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Саб Сеп 29 2018, 11:16

Може да стоите во 4 држави истовремено
Four Corners е место во САД на кое еден квадрате поделен на 4 дела кои всушност се граници на 4 различни сојузни држави – Аризона, Јута, Колорадо и Ново Мексико.

Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Саб Сеп 29 2018, 11:16

Глечерите содржат поголем дел од водата за пиење на Земјата
Околу 10% од површината на нашата планета е покриена со мраз, а во тие 10% се содржат 75% од целата вода за пиење на Земјата.

Но, ако се земе предвид само незамрзнатиот дел од водата за пиење, ќе излезе дека 20% се содржат само во Бајкалското Езеро.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Саб Сеп 29 2018, 11:16

„Динго оградата“ во Австралија е подолга од руско-кинеската граница
Во 19-ти век во Австралија, овчарството било важен сектор во економијата, па во 1880-ите, фармерите решиле да направат долга ограда која ќе го штити пасиштето на овците од инвазијата на дивите кучиња (динго).

Оваа ограда е долга 5.614 km, а за споредба, должината на руско-кинеската граница е 4.209 km.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Саб Сеп 29 2018, 11:16

Островот на фазаните менува сопственик (држава) на секои 6 месеци
Овој остров кој се наоѓа среде реката Бидасоа, припаѓа 6 месеци на Шпанија и 6 месеци на Франција, а администрацијата алтернативно се менува една со друга.

Ова е случај повеќе од 3 века, никој не живее таму, а островот е затворен за посети.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 2 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот