Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Почна распадот на дпмне

5 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Почна распадот на дпмне Empty Почна распадот на дпмне

Пишување by Гостин Саб Фед 07, 2015 11:47 am

Пукаат по шавовите...чесните членови не сакаат да ја ослободат партијата од заложништвото на фамилијата...

Форум на слободоумни патриоти против авторитаризмот и тоталитаризмот

Членови на ВМРО-ДПМНЕ и, како што рекоа, македонски патриоти, револтирани од обидите авторитаризмот и тоталитаризмот да се протуркаат како елитен демократски артикл го формираа Форумот на слободоумни патриоти.

Почна распадот на дпмне Forum1

Нивното соопштението ви го пренесуваме интегрално:

Поаѓајќи од уставно загарантираните човекови слободи и права, пред се од правото на здружување заради остварување и заштита на граѓанските, политичките, економските, социјалните и културните и други слободи и права, Ние членовите на ВМРО ДПМНЕ и македонски патриоти го формиравме ФОРУМОТ НА СЛОБОДОУМНИ ПАТРИОТИ (ФСП).

Формирањето на Форумот – ФСП е принципиелен патриотски и морален одговор на нашата се поголемата загриженост за правецот во кој се движи Република Македонија. Форумот на слободоумни патриоти се спротивставува на обидите и желбите за воспоставување на систем без систем односно на систем по мерка на политичките елити, на обидите авторитаризмот и тоталитаризмот да се протуркаат како елитен демократски артикл, лаицизмот да се нуди со етикетата на авангардност, на обидите злоупотребата на државите и партиските функции да се претстават како производ на светските цивилизациски трендови, а сиромаштијата на нашиот народ како продукт на идејата за колективно жртвување во името на некакви ,,повисоки” државни интереси.


ВИЗИЈА НА ФОРУМОТ е создавање:
• општество на слободни и независни граѓани каде ќе се почитуваат граѓанските, политичките, економските, социјалните, културните и другите слободи и права,
• општество на лојални и рамноправни граѓани,
• општество со развиена демократска свест,
• општество со демократски, непартизирани и професионални институции,
• општество чија темелна вредност е владеење на правото засновано на неговите основни постулати.

ЦЕЛИ НА ФОРУМОТ:
• Поаѓајќи од содржина та на вторвиот дел од името на партијата ДПМНЕ (Демократска партија за македонско нацинално единство), кое јасно и недвосмислено го означува начинот на делување и политичките стремежи на партијата Форумот нема за цел да прави делби и расколи ниту во партијата ниту во државата, ниту има за цел некого да го омаловажува, руши или маргинализира туку негов приоритет е реализација на овој вековен стремеж. И токму поради тоа во овој момент приоритетна обврска е спротивставување на сите партиско политички активности кое секојдневно како народ се повеќе не делат и разделуваат по сите основи.
• Форумот ќе се залага за јакнење и пораст на демократската свест на граѓаните и подигање на нивото на културата во политичката комуникација, ќе вложува напори да ја релаксира политичката состојба во државата како и да овозможи политички дијалог помеѓу политичкитe субјекти во земјата.
• ФСП најенергично и бескромпромисно ќе ја води борбата Република Македонија да се ослободи и конечно да расчисти со агресивната и егоистична политичка елита која во овие дваесетина години создаде изобличена демократија и во таа смисла ФСП најергично се спротивставува на секое „владењее на егоизмот на личните интереси“.
• Форумот ќе нуди алтернативни предлози и решенија на правен, економски, политички и безбедносен план како и на полето на демократијата
• ФСП максимално ќе се залага за почитување на слободата на уверувањето, совеста, мислата и јавно изразување на мислата, слободата на говорот, јавниот настап и јавното информирање.
• ФСП ќе се спротивстави на сите обиди за туркање на партијата во водите на партискиот деспотизам, меѓутоа истовремено ќе вложи максимални напори за враќање на изгубениот идентитет на партијата.
• ФСП ќе се грижи за своите сопартијци и за остварување на нивните права и обврски,
• ФСП ќе се залага за промена на постојниот Статут на партијата кој треба да коренспондира со името на партијата, нејзините цели и задачи но и да овозможи нејзина демократизација на сите нивоа.

http://libertas.mk/%D1%84%D0%BE%D1%80%D1%83%D0%BC-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%83%D0%BC%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%BE%D1%82%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by Гостин Саб Фед 07, 2015 12:48 pm

Се спасуваат кој може. Оние помалку извалканите, како и оние кои мислат дека ке успеат да ја избегнат одговорноста. Готови се.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by reiter Саб Фед 07, 2015 3:24 pm

се е јасно..едните со оправдание дека ете морале така и никој не ги слушал,другите демек исплашени,другите уценети..до недоглед со оправдание од работата на сегашниот им лидер Груевски.Ете од такви секогаш страдало ВМРО и Македонија.Не може член на ВМРО да е рамнодушен од начинот на владеење на лидерот и замижување на многу нерегуларности за време избори како демократски избор на секој слободен граѓанин,криминали на штета на државата...и многу друго.Еднаш предаство-секогаш предавник.
Каде им беа овие цели напишани сега на Форум на слободоумни патриоти Very Happy овие години од владеење.Едноставно нека прифанат она што СЕ а тоа е лизогазачи,непатриоти и неВМРО-овци.Џабе им е се.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by Гостин Саб Фед 07, 2015 4:33 pm

Пага во очи тоа што никаде не се спомнуваат членовите на Форумот на слободоумни патриоти. Ниту едно единствено име.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by Hamad bim Khalifa Саб Фед 07, 2015 4:59 pm

Toj forumot mora da e oformen od grcki platenici i cpiuni, vo rezija na Zajcev! Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by osa Сре Мар 04, 2015 6:45 pm

gleam vesti na telma i ne mi se veruva ...gospozata posilna od pred bombite ...
aman ke dopre li neshto do niv ?????,oset imaat li ovie ?????
jas da bev na nejzino mesto abe ke se sokriev ,ni po leb ne ke odam ,a kamoli da izleguvam na TV ????
ai luge ......

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by Гостин Сре Мар 04, 2015 7:27 pm

Сигурно ќе допре. ЦДУ, сестринската партија на дпмне, со што дпмне-овците посебно се гордееја, откажа да го подржува Грујошеску. Бидејки тие се на власт во Германија, јасно е дека тоа ќе биде и ставот на владата на Германија спрема ен клеине диктатор. Со оглед на влијанието на Германија во ЕУ, нормално би било тоа да биде званичен став и на ЕУ. И сега, ако Меркел, која е лидер на ЦДУ, и премиер на Германија, очигледно се интересира за Грујошеску, можеме сигурно, во скоро време да очекуваме санадеризација.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by osa Сре Мар 04, 2015 7:44 pm

mumley напиша:Сигурно ќе допре. ЦДУ, сестринската партија на дпмне, со што дпмне-овците посебно се гордееја, откажа да го подржува Грујошеску. Бидејки тие се на власт во Германија, јасно е дека тоа ќе биде и ставот на владата на Германија спрема ен клеине диктатор. Со оглед на влијанието на Германија во ЕУ, нормално би било тоа да биде званичен став и на ЕУ. И сега, ако Меркел, која е лидер на ЦДУ, и премиер на Германија, очигледно се интересира за Грујошеску, можеме сигурно, во скоро време да очекуваме санадеризација.
navistina veruvash vo vakva razvrska na politichkata "scena "?????
ako oni go preziveaa ovoj prv bran "bombi ",narodot molchi ,pobitno mu e na narodot da doznae i diskutira za "ljubovnata "afera ,potochno dali ovie dvajca ke se plesnat ,otkolku da se zamisli i da pochne da gi prozivaat i da baraat da si odat ovie koi se navistina egocentrichni lichnosti i ne zasluzuvaat da bidat vo drzavata na sloboda ,a ne pak da ja VODAT drzavata ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by Гостин Сре Мар 04, 2015 8:10 pm

Па никој и не се надеваше дека народот ке се дигне. Како и секогаш македончето кубурата ја чува за тешки времиња. Но затоа ЕУ нема да дозволи феудален посед на фамилијата на сред балканот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by Гостин Нед Мар 08, 2015 4:09 pm

I ovie gi ostrat nozhevite...

Никола Димитров: Кога МВР ќе стане штаб на партијата се укинува државата

Почна распадот на дпмне 20764golema

Поранешниот преговорач за името Никола Димитров во својот фејсбук-напис насловен „Ново сонце на слободата“ им се обраќа на граѓаните заедно да го вратат ВМРО.

- ВМРО е преголем симбол за Македонија за да дозволиме да се претвори во срам за државата. Сите ние, граѓаните на Република Македонија сме ВМРО, во смисла на таа традиција. Јас, како и Владимир Лазаревик и Перо Димшоски, сме извршувале високи државни функции благодарение на довербата на ВМРО-ДПМНЕ. Затоа чувствувам одговорност и нема да молчам во ова време невреме, кога државните институции се узурпирани, а македонската демократија крајно понижена. Кога нема ден без изјава од меѓународната заедница за загриженоста поради назадувањето на Македонија. Нема да дозволиме ВМРО, врз која заедно со АСНОМ почиваат темелите на Република Македонија, да биде историски делегитимирано, поради група луѓе кои го изгубиле политичкиот компас. Луѓе кои знаат каде е штабот на ВМРО-ДПМНЕ, ама заборавиле кои се идеалите и вредностите на ВМРО. Јас не сум чест гостин во штабот, ама знам дека кога МВР ќе стане штаб на партијата, се укинува државата, напишал Димитров на својот фејсбук-профил.

Тој заедно со поранешниот заменик-министер за здравство во првата влада на Груевски, Владимир Лазаревик и со поранешниот втор човек во Секретаријатот за европски прашања, Перо Димшовски ги повикуваат сите граѓани:

- да им ја вратиме ВМРО на граѓаните, на сите граѓани;

- да ја посочиме и да инсистираме на политичка одговорност, лична политичка одговорност;

- конечно да изградиме силни институции, и да застанеме заедно против “силни” лидери;

- да се заложиме за враќање на политичкиот дијалог во парламентот; покрај враќањето на опозицијата, тука посебна историска одговорност ќе има пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ;

- да се вратиме на темелните вредности на Уставот и враќање на институциите во рацете на граѓаните;

- да се обединиме околу систем што ќе им даде еднаква шанса на сите, независно од која партија се;

- за враќање на довербата, на човечкото достоинство и на перспективата во татковината;

- за целосен пораз на стравот, за целосно искоренување на криминалот;

- за пречистување на политичката мисла;

- за целосна слобода на медиумите и за безрезервна поддршка на критичната мисла;

- за целосен пораз на глупоста.

Го повикуваме членовите, симпатизерите и поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ, пишува Димитров, да исправат глава и да се одважат да кажат не.

- Товарот на сегашното раководство и одговорноста за нивните постапки, мора да го сноси сегашното раководство. Ние сме должни да го преземеме нанесениот срам врз државата и врз партијата и да разговараме со опозицијата со чиста совест, смета ексамбасадорот на државава во Хаг.

http://grid.mk/read/news/509822465/9727004/nikola-dimitrov-koga-mvr-ke-stane-shtab-na-partijata-se-ukinuva-drzhavata

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Мар 08, 2015 4:16 pm

Ne im veruvam na ovaa treta postava na DPMNE ni najmalku! Zosto? Pa dve postavi go izlazaa narodot na isti finti : VMRO svetoto ime za makedonskata kauza .... za na kraj da ispadnat lopovi i hohshtapleri. So sto garantira ovoj Dimitrov i LazareviK..... deka nema da go preebat po tret pat Makedonecot?..... JOK  - NEMA SHANSA! Neka si posedat u debela ladovina edno dvaeset-trieset godini, neka go izbrishat onoa VMRO od napred (kako sto predlagaa vistinskite prvi osnivaci na DPBNE) i neka ja pushtat na rajat Makedonija da se podigne od pepelta.... za poslem ke vidime!?!?!?

P.s. kade bea zadnive nekolku godini ovie pogornive so barem po nekoj vakov ili slicen tekst??? Abe ajd neka si sedat kaj sto se! Ne mu trebaat na Zaev sega! Mozebi samo malku ke go zabrzaat procesot koj e vekje trgnat i od koj nema vrakjanje.
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by Гостин Нед Мар 08, 2015 4:53 pm

ВМРО мора да оди во историјата. Тоа име припаѓа на македонскиот народ, а не на група криминалци скриени зад политичка партија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by defo Нед Мар 08, 2015 7:14 pm

Хм, не би рекол...види во Хрватска.....председателката е излезена токму од партија која беше обвинета а корупција, која закопуваше документи во дворот...Едно треба да сме начисто уште еднаш ваков апсолутистички систем не треба да ни се деси, во кој се се решава од позиција на моќ.
Друго и на членовите на ВМРО-ДПМНЕ (намерно ја пишувам целосно) треба да им стане јасно дека и тие се заложници на 5-10 луѓе иако веке на доба дел им станува јасно.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Мар 08, 2015 7:46 pm

Defo, ne zborime za partija kako partija. Zborime za imeto VMRO koe trebashe da ostane vecno zapishano vo istorijata na makedonskiot narod kako simbol na borbata za sloboda! HDZ kako naziv si svojstven i registriran 1990 godina so raspadot na SFRJ. Nema vrska so bivsite ndhi slicni pojmovi!
A clenovite na VMRO_DPMNE ke si ostanat (tie koi ke ostanat) clenovi samo na DPMNE!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by defo Пон Мар 09, 2015 9:50 pm

Вечерва во мојата Радио емисија ќе ја соопштам ВИСТИНАТА ЗА НИКОЛА ДИМИТРОВ.
Во емисијата гостуваат и двајца сведоци што ќе евоцираат спомени за бугарашот и пријателот по чашка на БЦ.
Секако, и дрuгите двајца од “модернава тројка“ нема да бидат оставени на раат.

Во превод значи секој што е против Грујо (не против ДПМНЕ) е бранковист, Заевист, Соросоид итн, итн и треба бетонска плоча да ни се стаи.................Дефинитивно треба бесење на плоштад не судење.......

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by Гостин Пон Мар 09, 2015 9:54 pm

Bi trebalo Defo, no toa kje ne napravi isti kako niv...Zatoa posle padot na Grujoshesku, prvo kje treba da se oslobodi sudstvoto od partiskoto vlijanie, da se osiguri negova potpolna nezavisnost kako treta vlast, i potoa da im se presudi...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Мар 09, 2015 9:58 pm

Sekako, sekako, apsolutno se slagam Teo, ama sepak edna duzina kurban mora da otide po kratka postapka - kako Causesku! Nesto kako otpustanje ventilot ....da ne prsne kazanot!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by Гостин Пон Мар 09, 2015 10:00 pm

A eve kako Grujokio ja obezbeduva lojalnosta na pratenicite...Menicite i blanko ostavkite se nevalidni, no se dodeka sudot e vo racete na diktatorot, nikoj ne saka da rizikuva...

Пратениците на Груевски уценети со меница, гаранција и бланко оставка!

Меница на одредена сума, потпис од гарант за меницата и бланко оставка на пратеничката функција. Тоа се трите потписи со кои е условена „лојалноста“ на пратениците од владејачката коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ, објаснува за Дојче веле, пратеник од владејачкото мнозинство, кој сака да остане анонимен.

http://www.dw.de/%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%83%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D1%81%D0%BE-%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B8-%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%BE-%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B0/a-18303153

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by Гостин Пон Мар 09, 2015 10:03 pm

Hamad bim Khalifa напиша:Sekako, sekako, apsolutno se slagam Teo, ama sepak edna duzina kurban mora da otide po kratka postapka - kako Causesku! Nesto kako otpustanje ventilot ....da ne prsne kazanot!

Brzo sudenje i presuda kje bide milost za nekoi od niv...Poopasno za niv kje bide da gi pushtime da shetaat po ulica...Ne veruvam deka kje izvlechat zhiva glava...Posebno koga kje nemaat obezbeduvanje i nikoj nema da im se plashi zatoa shto se vlast...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by bratucedot Пон Мар 09, 2015 10:05 pm

Леле ВЕ МОЛАМ не го цитирајте свињата брадосана стварно никој не го есапи више за ништо,он ке викнел сведоци,а ја да почнам да сведочам за него???
На пример за пресудата ВИНОВЕН за американските визи,
за бизнисите со ФФМ кога го бркаа со нож да го колат на јужна трибина на стариот ГРАДСКИ СТАДИОН,
за КЛАДИЛНИЦАТА кај што "вработените" сами си штампале ливчиња...
АЈДЕ ЗАЈКО ДАВАЈ МОРКОВОТ!!!

_________________
17 44 52 59 0 36 23 0 11 72 68 31 0 44
47 41 59 12 25 0 72 0
bratucedot
bratucedot

Број на мислења : 51
Join date : 2015-01-12
Age : 41
Местолокација : Skopje

Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Мар 09, 2015 10:06 pm

da be i oni za da ne im ostane partijata bez kandidati za pratenici potpishuele menici so garant na 300.000 evra! More mamu im ebem hohstaplerska - nishto ne gi pere! Samo ako si piknat olovo u potcerepno tkivo- toa bi im bilo najpametno i najcesno!
p.s. ene go Jadigomnarovski stavil crven telefon u emisija - beda usmrdena lajnarska! Toj kaj ke odi ? Vrekja polna so svinjski izmet i pomija...
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by Гостин Пон Мар 09, 2015 10:08 pm

Kozarot i Burekot kje bidat del od onie koi kje gi pushtime da shetaat po ulica...I kje otvorime sezona na lov na veprovi... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by bratucedot Пон Мар 09, 2015 10:08 pm

И ДА многу е едноставно само да се направи споредба на фејсбук профилите на зајко и на грујо,да се види бројот на лајкови на постовите и станува повеќе од јасно, СЕ ПАКУВА ФАМИЛИЈАТА.

_________________
17 44 52 59 0 36 23 0 11 72 68 31 0 44
47 41 59 12 25 0 72 0
bratucedot
bratucedot

Број на мислења : 51
Join date : 2015-01-12
Age : 41
Местолокација : Skopje

Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Мар 09, 2015 10:10 pm

EEEEEJJJJ! GLEJ TE GO JADIGOMNAROVSKI.....ABE, MEDRANO, EEEJ LUGJE - OVA E SHOU! IZGUBENI SE KO GERMANCI "45Почна распадот на дпмне Smiley-laughing001
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by Гостин Пон Мар 09, 2015 10:10 pm

Nema da stigne podaleku od Idrizovo...A ako nekoi i uspeat brgu kje gi vratime nazad... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Почна распадот на дпмне Empty Re: Почна распадот на дпмне

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот