Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Инвестициите на ДПМНЕ

5 posters

Go down

Инвестициите на ДПМНЕ Empty Инвестициите на ДПМНЕ

Пишување by defo Сре Ное 23 2016, 22:19

ДПМНЕ, грижејќи се за Македонија сака да изгради скијачки центар на падините на Галичица, ОхридскоМЕПСО изработила физибилити-студија и мастер-план за изградба на ски-центар и одморалишта во НП „Галичица“. Со проектот кој ќе се реализира во неколку фази, се предвидува да има две гондоли за осум патници, седум ски-лифта од кои два-три ќе бидат четвороседи, ски-лифтови тип сидро и подвижни ленти наменети за деца и почетници. Една гондола треба да поаѓа од регионот над селото Пештани, на базна станица на висина од 840 метри, да има една меѓустаница на 1.580 метри и крајна станица да биде на 1.890 метри. Втората гондола, која би требало да се гради во последната фаза, треба да го конектира преспанскиот дел, преку туристичката населба Отешево до платото на Суво Поле на висина од 1.480 метри каде што се наоѓа базата на постојниот ски-центар кој не работи подолго време.


И сето тоа би било во ред ако веќе не беше започната изгрдаба на Скијачки центар, од страна на странски инвеститор , но единствената работа за да проработи тој центар беше изградбата на пат од Демир капија и Гевгелија од страна на локалните самоуправи. Е тоа едноставно не успеа да го реализираат од за нив познати причини, едноставно нели пошто беше идеја на Бучко, и тоа не е вредно за Македонија.

Основниот суд во Велес отвори стечајна постапка за фирмата што требаше да го изгради најголемиот скијачки центар на планината Кожуф, во јужна Македонија, објави Дума.

Стечајниот судија Валентина Ѓорѓиевска го прифати барањето на поранешни вработени во ски центарот за отворање на стечајна постапка. За стечаен управник е именуван Богољуб Макревски.

Ски центарот Кожуф започна да се гради во 2000 година а седум години подоцна се случи првото скијање на патеките. Инвеститорот потроши 20 милиони евра за неговата изградба, но општините Кавадарци и Демир Капија во текот на овие години не успеаја да го изградат патот до ски центарот.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Инвестициите на ДПМНЕ Empty Re: Инвестициите на ДПМНЕ

Пишување by трендафил Чет Ное 24 2016, 20:16

Веројатно и тоа со Кожуф е една од причините што тогашниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски сега е опозиционер, односно колега на Зоран Заев. Галичица е нешто друго, поради тоа што е веднаш до Охридското Езеро па има можности да се користи преку целата година. Веќе постојат хотелски капацитети и друга инфраструктура. Не знам зошто се плашиш да напишеш ВМРО што е основното име на најголемата партија во Македонија, туку ја користиш само додавката ДПМНЕ. Ваљда се работи за грчки синдром.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Инвестициите на ДПМНЕ Empty Re: Инвестициите на ДПМНЕ

Пишување by defo Пет Ное 25 2016, 08:11

трендафил напиша:Веројатно и тоа со Кожуф е една од причините што тогашниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски сега е опозиционер, односно колега на Зоран Заев. Галичица е нешто друго, поради тоа што е веднаш до Охридското Езеро па има можности да се користи преку целата година. Веќе постојат хотелски капацитети и друга инфраструктура. Не знам зошто се плашиш да напишеш ВМРО што е основното име на најголемата партија во Македонија, туку ја користиш само додавката ДПМНЕ. Ваљда се работи за грчки синдром.

Прва грешка, значи инвестициите на ДПМНЕ се подобни на СДСМ и Љупчо не а????? Браво...
Друго си слишнал за одржлив развој???? Или не ти кажале во штаб???? Си слушнал за анализа. Прво она што со години го зборува, и за кое често се објаснувам...Галичица прво е национален парк за било какви измени внатре во границите на националниот парк има посебни тела низ кое треба да помине. Второ Галичица држи многу пократок рок снег за скијање од Кожув. Друго што би било пречка да се изградат нови хотели на Кожув...да се донесат странски инвеститори, и последно кожув скијачкиот дел беше завршен, плацовите за викенд куќи распродадени остана само градоначалниците (од ДПМНЕ-оска провиненција) на Гевгелија и демир Капија да зиградат пат. Ама немаат пари бидејќи нивниот пастир ги потроши на споменици.
И најпоследно LSDM, го користиш за име на најголемата партија во Македонија, веројатно те држи албанскиот синдром , за јазик, по дома слушаш српска музика, имаш во џеб бугарски пасош, и одиш на летување Халкидики, бидејки тоа ви е во крвта.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Инвестициите на ДПМНЕ Empty Re: Инвестициите на ДПМНЕ

Пишување by трендафил Саб Ное 26 2016, 21:30

Никој не може со сила да ги натера странските инвеститори каде да ги вложат парите. И Маврово е национален парк, па има изградено скијачки центар. Кој работи поуспешно од Кожуф. Не знам зошто е тоа така бидејќи не скијам. LSDM пишува и на сите изборни штабови во мојата општина Чаир, па мислев дека членовите и симпатизерите на втората по големина партија во Македонија ќе се радуваат што ја почитувам нивната волја. Повремено и имам проблеми со двојазичноста затоа што не го знам албанскиот, а некои, посебно деца, не знаат македонски или англиски. Затоа и сум против ширењето на двојазичноста. Не сметам дека во САД е проблем што сите зборуваат англиски званично, а секој има право приватно да го користи својот јазик.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Инвестициите на ДПМНЕ Empty Re: Инвестициите на ДПМНЕ

Пишување by Teo Саб Ное 26 2016, 21:32

Za kakva dvojazichnost zborime Trendafile??? Za onaa shto tvojot pastir i brat mu komandantot Alji ja vovedoa na golema vrata???

Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Инвестициите на ДПМНЕ Empty Re: Инвестициите на ДПМНЕ

Пишување by defo Саб Ное 26 2016, 21:40

трендафил напиша:Никој не може со сила да ги натера странските инвеститори каде да ги вложат парите. И Маврово е национален парк, па има изградено скијачки центар. Кој работи поуспешно од Кожуф. Не знам зошто е тоа така бидејќи не скијам. LSDM пишува и на сите изборни штабови во мојата општина Чаир, па мислев дека членовите и симпатизерите на втората по големина партија во Македонија ќе се радуваат што ја почитувам нивната волја. Повремено и имам проблеми со двојазичноста затоа што не го знам албанскиот, а некои, посебно деца, не знаат македонски или англиски. Затоа и сум против ширењето на двојазичноста. Не сметам дека во САД е проблем што сите зборуваат англиски званично, а секој има право приватно да го користи својот јазик.

Проектот „Ски Кожуф“ почна да се реализира во 2000 година, а првото скијање на скијачките патеки се случи во декември 2007 година. Тогаш претходеше монтажата на 12 столба за шестоседечка жичарница. Нејзината изградба чинеше 4,2 милиони евра. Според сопствениците, компанија „Ски Кожуф“ во сопственост на Ангел Наков, досега во центарот се инвестирани околу 20 милиони евра. Во изминативе години за скијачкиот центар во јужниот дел на Македонија беа заинтересирани многу инвеститори. Во 2010 година интернационалната групација „МЏ“ со седиште во Дубаи стана доминантен сопственик на скијачкиот центар. Тогаш странците најавија инвестиција од 200 милиони евра, која требаше да се реализира во следните четири години. Се најавуваше изградба на апартмани, хотели, спортски терени, жичарници, воден парк, спа-центар... и илјада работни места. Но, од тие најави не се случи ништо, напротив, центарот се соочуваше со прекин во работењето. Потоа странците си заминаа и Наков остана сам сопственик на центарот.


Ако прогуглаш по интернет ќе видиш, дека и твој вечер ја фалел ова инвестиција, и требало да прерасне конурет на Банско, Бугарија. Требало да има туристи од грција, Словенија, Бугарија, ама ето Македонија пат, не ја ставил делницата за чистење во нивните програми, а ДПМНЕ-оските градонначалници не изградиле пат. Со тоа македонија е покуса за 1000 работни места, како дирекна инвестиција и плус 3000->4000 индирекни.
П.С Немааат за леб, дајте им национализам.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Инвестициите на ДПМНЕ Empty Re: Инвестициите на ДПМНЕ

Пишување by reiter Нед Ное 27 2016, 14:15

инвестиции?дајте му на народот 12.000 денари плата и кажете им дека се вработени така полесно за нас и за нив, нема да сватат дека работат за 12.000 и се РОБОВИ за тие пари со оглед дека повеќе од половината им се за сметки комуналии и таблети...а останатото на извршители.Ако им дадеш повеќе тие ќе се разбудат и нема да работат за 12.000денари а ние не ќе можеме да се гостиме,печалеме,да воземе мерцедеси од 600.000 еу и нема да можеме да правиме комитски вечери на халкидики.Роб сонува за леб и права а ние за што повеќе во џеб..Да живее вмро-дпмне Very Happy и светецот Николае Грујос

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Инвестициите на ДПМНЕ Empty Re: Инвестициите на ДПМНЕ

Пишување by трендафил Нед Ное 27 2016, 22:06

Да не сакаш да не убедиш дека платите беа поголеми во времето кога СДСМ беше на власт. Или дека во Куманово, Струмица, Ранковце и Центар платите се поголеми. Ако сметаш дека некој е роб за 12.000, што беа вработените што добиваа по 6.000 денари.
Ајде и тука да прашам, колкави плати добиваат вработените во фирмите на Заеви. СПоред тебе мнозинството се робови, затоа што просекот е под 10.000 денари.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Инвестициите на ДПМНЕ Empty Re: Инвестициите на ДПМНЕ

Пишување by reiter Нед Ное 27 2016, 23:03

трендафил напиша:Да не сакаш да не убедиш дека платите беа поголеми во времето кога СДСМ беше на власт. Или дека во Куманово, Струмица, Ранковце и Центар платите се поголеми. Ако сметаш дека некој е роб за 12.000, што беа вработените што добиваа по 6.000 денари.
Ајде и тука да прашам, колкави плати добиваат вработените во фирмите на Заеви. СПоред тебе мнозинството се робови, затоа што просекот е под 10.000 денари.
во кое време живееш бре цвеќе едно Smile ,во времето на сдс или на грујовото дпмне,а?А колку пати на оваа сиромаштија твоите пратеници и министри си ги зголемија платите,за патни трошкови си слушнал ли за онаа НИСАМ ЗНАЈАЛА Боневата.или Муковски и останатите пратенички полтрони и лопови на народни пари.Ајт таму со тие забегани работи ..во она време во ова време..СЕГА КАКО СЕ ЖИВЕЕ Трендафиле,избега народот,здраство "0",...за три месеца 90 бебиња умрети АЛЛОООО.Ајде нека живеат пратениците со минимална плата или твојот никос грујос нека зема минимална,нели е ПАТРИОТ,ГОРД МАКЕДОНЕЦ незнам што уште не...Готови сте брале,ојде грујо во затвор со дел од неговата умно-болна фамилија... Twisted Evil

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Инвестициите на ДПМНЕ Empty Re: Инвестициите на ДПМНЕ

Пишување by трендафил Пон Ное 28 2016, 09:56

Не знам ти во кое време живееш. Министерката за труд и социјала е наметната насилно од страна на чадорот, а Груевски не е исто така насилно премиер скоро цела година. Порастот на БДП во изминатите години беше поголем отколку во оваа кога и СДСМ е дел од власта. Бонева не е пратеник туку член на ДИК. Разбуди се. Не знам ниту од каде ти е веста дека во Македонија секој ден умира по едно бебе, но сигурно ја пласира некој непријател на Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Инвестициите на ДПМНЕ Empty Re: Инвестициите на ДПМНЕ

Пишување by Teo Пон Ное 28 2016, 12:07

Mora da si bil na Halkidiki Trendafile...Inaku ne e mozhno gakjite non stop da ti se spushteni...

За три месеци умреле 90 новороденчиња
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Инвестициите на ДПМНЕ Empty Re: Инвестициите на ДПМНЕ

Пишување by трендафил Пон Ное 28 2016, 19:10

Ако добро те разбирам тврдиш дека со влегувањето на СДСМ во власта смртноста кај новороденчињата е скоро двојно зголемена. Патем еве ги бројките на СДСМ. Рекордна стапка од 751 умрено новороденче постигнавте во 1984 година. Кога геноцид освен врз новороденчињата и8звршивте и врз економијата. Просекот за последните 4 години власт ви е 300. Бројките кај ВМРО-ДПМНЕ се многу помали. Со исклучок на според вас последната година кога СДСМ со помош на чадорот стана дел од власта.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Инвестициите на ДПМНЕ Empty Re: Инвестициите на ДПМНЕ

Пишување by Luxor Пон Ное 28 2016, 19:14

Ајде не треси глупости. Во 2013 пак беше СДСМ во власта? А резултатите ви се исти. Гледај што ти вели Латасов Вечер.

Во Македонија годишно умираат 300 бебиња
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Инвестициите на ДПМНЕ Empty Re: Инвестициите на ДПМНЕ

Пишување by Teo Пон Ное 28 2016, 19:21

Trendafile konechno si prolupal od strav od porazot shto ve cheka...Davash podatoci za vremeto na vladeenje na partijata na koja si bil veren chlen...Za koja si sluzhel vojska i i se zakolnuval na vernost...Ubavo shto ne potsetuvash...Da ne zaboravime so kakvi predavnici imame rabota...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Инвестициите на ДПМНЕ Empty Re: Инвестициите на ДПМНЕ

Пишување by трендафил Пон Ное 28 2016, 19:37

Пред да продолжите да тресете податоци од ракав или од некакви квази портали, погледнете го соопштението на дното од страната на ДЗС.
http://www.stat.gov.mk/PrikaziSoopstenie.aspx?rbrtxt=7
Со забелешка дека сега има зголемен број на породувања кај жени со проблематична бременост, со ин витро оплодување, кај што смртноста е повисока.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Инвестициите на ДПМНЕ Empty Re: Инвестициите на ДПМНЕ

Пишување by Teo Пон Ное 28 2016, 19:41

Pa toa se dolzhi pak na vas i vashiot pastir...Im go skrativte porodilnoto boleduvanje na zhenite...Gi prodavate kako robovi na stranskite gazdi koi nemilosrdno gi eksploatiraat trudnicite...Gi terate so sila da ragjaat treto dete...Da ne nabrojuvam ponatamu...

Posebno pak so taa modata shto ja vovedovte na Halkidiki moraat in vitro da bidat oploduvani...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Инвестициите на ДПМНЕ Empty Re: Инвестициите на ДПМНЕ

Пишување by трендафил Пон Ное 28 2016, 19:59

Не разбирам дали пишуваш за Македонија или за некоја друга земја. Сакаш ли да ти дадам податок колкава е платата во фирмите на Заеви, на пример и во слободните индустриски зони. Не ли ти е срам да лажеш. Според Законот за работни односи работничка за време на бременост, раѓање и родителство има право на платено отсуство од работа во траење од девет месеца непрекинато, а доколку роди повеќе деца одеднаш (близнаци, тројка и повеќе) 15 месеци. Исто така и работничка која посвојува дете има право на отсуство до наполнување на деветмесечна возраст на детето, а доколку посвоила повеќе деца (две или повеќе) 15 месеци. Да не беа боледувањата подолги кога вие бевте на власт. Вие дававте 9 месеци и за едно и за повеќе деца. Дали свесно лажеш или имаш здравствени проблеми па нереално ги гледаш работите? Доколку се работи за ова второво ти пожелувам побрзо оздравување. Уште на 12 декември. Да бидам јас реален. Мислам дека се работи за слепило од љубов кон СДСМ или од омраза кон ВМРО-ДПМНЕ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Инвестициите на ДПМНЕ Empty Re: Инвестициите на ДПМНЕ

Пишување by Teo Пон Ное 28 2016, 20:02

A za Halkidiki trendot i in vitro oploduvanjeto ne kazhuvash nishto...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Инвестициите на ДПМНЕ Empty Re: Инвестициите на ДПМНЕ

Пишување by трендафил Пон Ное 28 2016, 20:17

Не знам што ти оставило толку голем впечаток на Халкидики, но отвори посебна тема за твоите страсти наместо да ја спамираш секоја тема. Твоите убедувања за сексот ги сметам за твоја приватна работа и немам намера јавно да дискутирам за тоа. Продолжи да пишуваш на секоја тема според темата, а за Халкидики можеш слободно да отвориш посебна тема.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Инвестициите на ДПМНЕ Empty Re: Инвестициите на ДПМНЕ

Пишување by Teo Пон Ное 28 2016, 20:30

Trendafile, dzhabe se vadish...Kako bre ne vi beshe sram...Gjoa konzervativci...Treto dete...Brakot e zaednica megju eden mazh i edna zhena...A tamu hrabro ste go primale cel...Otpozadi...Ama sepak ste bile patrioti...Ste se dupele megju sebe...A ne so kletite grchishta...Inaku nema potreba da otvarame posebna tema za homoseksualcite od tvojata partija dpmne...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Инвестициите на ДПМНЕ Empty Re: Инвестициите на ДПМНЕ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот