Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DPNE-kolaps

+19
Nebula
zozoti
Dino
tmoro
Delta
Albatros
SHARENI
Zhane
Kalinda
defo
TRAJCHE
osa
OPOZICIONER
nino
Bosonoga
трендафил
misterija
Luxor
Teo
23 posters

Страна 1 of 40 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Next

Go down

DPNE-kolaps Empty DPNE-kolaps

Пишување by Teo Пет Окт 05 2018, 20:50

Zemajte pukanki i pivo...

Мицковски преку Косана Николиќ со обид да ја амортизира Демократската Фракција на ВМРО-ДПМНЕ

Денеска е направен груб, неетички, неморален и несоодветен обид преку Косана Николиќ да се пристапи на Демократската Фракција на ВМРО-ДПМНЕ, информираат од таму. Дознаваме дека Косана имала инструкции од Мицковски да се направи средба на „второ ниво“. Веројатно поради тоа што тој е зафатен со тајни средби со Али Ахмети…
Од Демократската Фракција на ВМРО-ДПМНЕ ни изјавија дека „дојденци“ од други партии и платеници нема да бидат прифатени за и на никакви разговори. Очигледно неписмените гавази на Мицковски не го разбрале соопштението број 20 на Демократската Фракција на ВМРО-ДПМНЕ.

Таму е наведено дека Мицковски треба да се освести во пресрет на изборите за да не доживее дебакл и катастрофа партијата. Партијата поради слабото раководење е на колена и со нула кредибилитет дома и надвор. А спротивно на реалноста влегува во нова фаза на „триумфализам“ кој може да ја урниса уште повеќе. Затоа е нејасно нерационалното и политиканско однесување на Мицковски, кој политиката очигледно ја сфаќа единствено како алатка да се добере до премиерската фотеља.
Токму затоа од Демократската Фракција на ВМРО-ДПМНЕ не информираа дека нити ќе прифатат некој да ги хендла, амортизира, средби на нивоа, нити ќе бидат нечиво алиби за катастрофалната политичка магистрала по која се движи партијата.
Вечерва ќе ја објавиме и телефонската комуникација со Косана.

https://puls24.mk/%D0%BC%D0%B8%D1%86%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BA%D1%83-%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%9C-%D1%81%D0%BE-%D0%BE%D0%B1%D0%B8/
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Teo Пет Окт 05 2018, 20:52

Vtoro prodolzhenie...

СМС комуникацијата на Демократската Фракција со Косана извршителот на Мицковски

Како што ви најавивме во текстот: Мицковски преку Косана Николиќ со обид да ја амортизира Демократската Фракција на ВМРО-ДПМНЕ следува СМС комуникацијата, односно одговорот на Косана од страна на Демократската Фракција на ВМРО-ДПМНЕ (имаме дозвола СМС пораките да ги објавиме од испраќачот).

DPNE-kolaps Screenshot_13

Да се потсетиме. Денеска беше направен груб, неетички, неморален и несоодветен обид преку Косана Николиќ да се пристапи на Демократската Фракција на ВМРО-ДПМНЕ, информираат од таму. Дознаваме дека Косана имала инструкции од Мицковски да се направи средба на „второ ниво“. Веројатно поради тоа што тој е зафатен со тајни средби со Али Ахмети…
Пребргу заборавија овие од „раководството“ од „Белата палата“ седејќи во облаци, дека членството не ги есапи и дека самото си тргна по пат различен од нивниот, различен од калкулантството, политиканството и водењето тајна политика со Али Ахмети и сличните на него. Спротивно на сето ова Демократската Фракција на ВМРО-ДПМНЕ е во непосреден контакт со членството и во постојани консултации. Сознанијата говорат дека јазот помеѓу членовите и раководството никогаш не биле поголеми. Лажниот триумфализам само уште повеќе ја загрозуваат иднината на партијата која нема контрола врз своите пратеници кои отворено излегоа на референдумот, а сега по пропаѓањето на истиот со лош Пиар се вадат, односно колнат дека нема да ја повторат грешката…

DPNE-kolaps Screenshot_12

Еве го одговорот од Демократската Фракција на ВМРО-ДПМНЕ. „Ние не прифативме тајни разговори на нивото на Косана Николиќ. Нема зошто. Оти партијата не е ниту на нивоа, нити тајна приватна организација, нити е ДООЕЛ иако некои како таква ја третираат. Ние можеме да прифатиме само отворени и чесни разговори за иднината на партијата со чесни ВМРОВЦИ од другата страна. Ако има такви.“

https://puls24.mk/%D1%81%D0%BC%D1%81-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D1%83%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0/
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Luxor Пет Окт 05 2018, 21:29

DPNE-kolaps Popcorn

 DPNE-kolaps Fighting-with-baseball-bat
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by misterija Пет Окт 05 2018, 21:41

DPNE-kolaps 5586ea10

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty ВМРО

Пишување by трендафил Саб Окт 06 2018, 09:08

Има повеќе обиди на СДСМ и неговите наредбодавачи за раслојување на ВМРО. Новите фракционери ја немаат силата што ја имаше Љубчо Георгиевски пред десетина години, но и тој не успеа во намерите. Деформаторите можат да си формираат посебна партија финансирана од СДСМ или некоја амбасада. Слично како што ја формиравте партијата на Бачев Единствена Македонија или порано обединети за Македонија. Во други услови можеби на едни избори би откраднала еден пратеник од ВМРО, но на овие на кои ќе се гласа дали македонскиот народ да остане оваков каков што е или да се формира нова нација без историја нема да се гласа според ниту една друга работа. Се работи за борба за опстанок на народот. Кај СДСМ се работи за борба за опстанок на власт и опстанок на лидерот - Зоран Заев.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Teo Саб Окт 06 2018, 09:55

Da, da, zboruvaj mi za toa kako ti ne si dpne-ofca i samo i go sakash dobroto na Makedonija...A dobro za Makedonija spored tvojot dpneovski mentalitet e koga vie ste na vlast pa ja kradete, unishtuvate i si gi lechite seksualnite frustracii siluvajki ja i drzhavata i narodot so menuvanje na identitet, kultura, osiromashuvanje, falsifikuvanje i podmetnuvanje lichni karti i drugi dokumenti na nevini lugje, nasilno teranje na glasanje, falsifikuvanje na voljata na gragjanite...I da ne nabrojuvam povekje...Dolg e spisokot na vashite zlodela od lechenjeto kompleksi na mali kurinja...Od usta ne gi vadite kako shto mozhev da zabelezham od tvoite postovi...Dodusha imam razbiranje za tebe deka si isfrustritran i iskomleksiran...Sekoj bi bil koga gleda kako mashinerijata narechena narod go gazi i go frla na bunishteto na istorijata...
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Bosonoga Саб Окт 06 2018, 10:13

Sto ke mi e milo da se ispotepaat crepovite pomegu sebe.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 977
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty ВМРО

Пишување by трендафил Саб Окт 06 2018, 10:54

Teo напиша:Da, da, zboruvaj mi za toa kako ti ne si dpne-ofca i samo i go sakash dobroto na Makedonija...A dobro za Makedonija spored tvojot dpneovski mentalitet e koga vie ste na vlast pa ja kradete, unishtuvate i si gi lechite seksualnite frustracii siluvajki ja i drzhavata i narodot so menuvanje na identitet, kultura, osiromashuvanje, falsifikuvanje i podmetnuvanje lichni karti i drugi dokumenti na nevini lugje, nasilno teranje na glasanje, falsifikuvanje na voljata na gragjanite...I da ne nabrojuvam povekje...Dolg e spisokot na vashite zlodela od lechenjeto kompleksi na mali kurinja...Od usta ne gi vadite kako shto mozhev da zabelezham od tvoite postovi...Dodusha imam razbiranje za tebe deka si isfrustritran i iskomleksiran...Sekoj bi bil koga gleda kako mashinerijata narechena narod go gazi i go frla na bunishteto na istorijata...
Толку истурена омраза во релативно кус текст. Не знам од што да почнам. Ако крадела претходната власт, а крадела сигурно затоа што секогаш и секаде има крадци, сега се краде многу повеќе. Буџетот е ист како тогаш, многу помалку се прави нешто, а долгот се зголемува. Не знам за какво менување на идентитетот зборуваш. Можеби беше за прв пат потенциран еден дел од историјата на кој почива името на нашата земја и народ, Македонија и Македонци, но ништо не беше избришано од историјата. Вие сега со договорите со Грција и Бугарија сакате да ја избришете целата македонска историја, а верувате дека не сакате да го смените идентитетот. Тоа што имате комплекс дека имате големи куришта затоа што секогаш ве поддржуваат странци изгледа ви се врати од глава на референдумот. Македонија е во војна за зачувување на самобитноста, идентитетот и самостојноста, а вие во таа битка сте на непријателска страна. И многу крадете. Деформаторите од ВМРО се исто како и вас, платеници на странците или вие ги плаќате од украдените пари. Да имаше реформатори што се против бришењето на македонската историја, можеби и јас ќе ги поддржев.Нели ти е јасно дека човек не мора да биде член на партија, туку е за партија најблиска до сопствените ставови. ВМРО беше такво секогаш и кога Љубчо Георгиевски беше негов лидер. Ја почитуваше целата македонска историја. За разлика од вас јас не сметам дека македонските Словени, ако воопшто имало преселба од север кон југ што е невообичаена на северната полутопка, биле геноциден народ и ги убиле и протерали сите антички Македонци што живееле на овие простори и тоа точно до сегашните граници.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Luxor Саб Окт 06 2018, 11:36

Читав внимателно и не најдов омраза. Од авион се гледа дека си дпмне-офца. А дека имате сексуално-фрустрациски синдром на мали куриња се гледа од твоите постови. Навистина не ми е јасно зошто се буниш.

ПС. Дај некое инфо, до каде сте со меѓусебното копање очи и колку фракции дпмне-офци ќе се појават на избори?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Саб Окт 06 2018, 19:10

Не знам кој ќе победи на изборите, дали тоа ќе биде ВМРО или некоја друга партија со слична програма. Неколку платеници кои ги има повеќе на телевизиите и порталите не можат да бидат фракција. Вашиот човек и не е исклучен колку што гледам од партијата, туку само е разрешен од функцијата. Ќе видиме што ќе правите вие со пратениците што нема да гласаат за уставни промени доколку истите воопшто дојдат на дневен ред.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Luxor Саб Окт 06 2018, 19:31

трендафил напиша: Неколку платеници кои ги има повеќе на телевизиите и порталите не можат да бидат фракција.

Тоа само од мака што ти се распаѓа партијата, инаку сите знаеме дека се многу повеќе од остатоците со диктаторски мајндсет во главата. Twisted Evil
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Саб Окт 06 2018, 20:54

СДСМ е партија што купува пратеници и не ја почитува волјата на граѓаните на неуспешниот референдум и покрај изборните измами на повеќе гласачки места. Во секој случај се надевам дека наскоро ќе имаме избори, па ќе видиме кој се распаѓа. Секој со диктаторски менталитет сака да нема политички противници.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by misterija Саб Окт 06 2018, 20:55

Која ли е таа Косана Николиќ?

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Teo Саб Окт 06 2018, 21:05

трендафил напиша: Во секој случај се надевам дека наскоро ќе имаме избори, па ќе видиме кој се распаѓа.


Iskreno se nadevam deka kje ima izbori...Vashite frakcii sami po sebe nema da imaat nitu po pet pratenici...

трендафил напиша:Секој со диктаторски менталитет сака да нема политички противници.

Bidejki vie dpne-ofcite ste tie so diktatorski mentalitet dali ti tuka najavuvash bojkot na izborite??? Vsushnost taa vi e edinstvenata opcija...Kje mozhete da se teshite deka site shto ne glasale za SDSM se za vas...Toa shto kje nemate nitu eden pratenik ne e tema na razgovor...
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Teo Пон Окт 22 2018, 15:27

Prodolzhuva dramata...Ili potochno tragedijata na dpne...


Мицкоски е во афект, вината за своите грешки ја бара кај Мијалков


„Гневот и лутината се лош сојузник. Христијан Мицкоски направи неколку катастрофални грешки овие денови, а со исклучувањето на пратениците кои гласаа за отворање на процесот на промени на Уставот, тој ја води партијата во уште поголема изолација. Наместо да се опседнува со митот за Мијалков, подобро е да се ослободи од Протоѓер и да размисли за сопствените грешки“, вели извор добро упатен во приликите во ВМРО-ДПМНЕ.

https://plusinfo.mk/%D0%BC%D0%B8%D1%86%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B5-%D0%B2%D0%BE-%D0%B0%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82-%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D0%B2%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B3%D1%80/
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Teo Пон Окт 22 2018, 15:29

Ilija Dimovski obvinuva za fingirani presmetki...

Илија Димовски: Нема да учествувам во ниту една фингирана пресметка во ВМРО – ДПМНЕ

Пратеникот Илија Димовски со писмена изјава се огласи во врска со бурата во ВМРО – ДПМНЕ во која е категоричен дека нема да учествува во ниту една нова фингирана битка, игра и пресметка во партијата.

Изјавата на Димовски е во пресрет на вечерашната седница на Централниот комитет  на која, според партиски извори, се очекува, жестока дебата за најновите случувања и потези на раководството на партијата од распишувањето на референдумот, до бараната подршка од страна на власта за промена на името за што се одметнаа седум пратеници од ВМРО – ДПМНЕ кои се исклучени од партијата.

Изјавата ја пренесуваме интегрално:

„Останувам на мојот принципиелен став за тоа дека договорот од Преспа има штетна содржина во себе, дека власта погрешно го водеше целиот процес и дека не смееше да биде исклучива спрема опозицијата од самиот почеток.

Останувам и на ставот дека јас како пратеник немам право и легитимитет да гласам за промените во Уставот. Како што постапив во првата фаза, така ќе постапувам и во иднина. Но, останувам и на мојот добро познат став дека ВМРО-ДПМНЕ веќе подолго време, и пред и после валандовскиот Конгрес, се води во погрешен правец, што се гледа низ неостварените политички цели на партијата.

За жал, сега веќе е видливо, дека партијата се движи кон изолација, и спрема надвор, и спрема сите други политички фактори во државата, но и спрема сите свои членови кои за едни, други или трети теми имаат различно мислење од претходното и од сегашното раководство. ВМРО-ДПМНЕ сама се доведе во ситуација да го изгуби капацитетот да влијае на било кој сериозен политички процес во земјата и државните одлуки повеќе, за жал, не зависат во ништо од ставот на мојата партијата.

Партијата веќе подолго време не успева да оствари ниту една од своите политики и заложби токму заради оваа изолација. Така и нашите поддржувачи губат верба дека било што и да е став и заложба на ВМРО-ДПМНЕ тоа некогаш може да стане реалност и да се ефектуира. Штета е и што внатрешно во себе, наместо да се шири, развива и расте, да прибира повеќе луѓе и идеи околу себе, партијата континуирано се занимава со бркање т.н. предавници, непријатели и нелојални членови.

Се додека не се воведе принципот на почит и поддршка за различно мислење од официјалниот став на партијата по однос на политиките, ВМРО-ДПМНЕ нема да успее да напредува. Во тој контекст размислувам и дека нападите, разрешувањата и исклучувањето на луѓе во последниот период се избрзани и резултат на некорисни емоции и сериозен афект од состојбата. ВМРО-ДПМНЕ растела секогаш кога прибирала луѓе околу себе. Сакам да подвлечам дека нема да учествувам во ниту една нова фингирана битка, игра и пресметка во ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи почнувајќи со Конгресот во Валандово па се до ден денес сите се такви, фингирани.

На ВМРО-ДПМНЕ во овој момент му требаат неколку работи.

Прво и неодложно мора да се направи темелна, а не козметичка реформа на партискиот Статут, со целосна демократизација на процесот на носење на политички одлуки, но и целосна демократизација на процесот на избор на партиските тела и органи почнувајќи од местните комитети па се до највисоките органи.

Второ и суштинско е да се напушти принципот дека партијата мора да се води по правилото за градење на култ на личност.

Трето, ВМРО- ДПМНЕ има обврска да направи дисконтинуитет со грешките од минатото.

И четврто, партијата мора да научи да гради нови мостови наместо да ги крши и оние кои до сега го има. Овие чекори се единствен начин како партијата може да дојде повторно на сериозно ниво да влијае на политиките во државата, а и еден ден да се надева дека ќе се врати на одговорноста да ја предводи Македонија“, пишува пратеникот Илија Димовски.

https://plusinfo.mk/%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D1%83%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BC-%D0%B2%D0%BE-%D0%BD/
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty ВМРО

Пишување by трендафил Пон Окт 22 2018, 17:10

Димовски изгледа уште е лут што не е координатор на пратеничката група. Приказните дека треба да си го смениш името и идентитетот, да се напупиш намачкан со лубрикант или било што што ќе ти се побара за да не бидеш изолиран се приказни што полесно проаѓаат кај симпатизерите на Заев. Не верувам дека ќе поминат и кај гласачите на ВМРО, но се надевам дека наскоро ќе има избори, доколку Бејли тоа го дозволи, па да видиме. Избори без полнење кутии како на референдумот и локалните избори.
Ако треба, ќе гласаме за Левица. Барем сега знаеме кој е кој.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Teo Пон Окт 22 2018, 17:57

Dimovski odlichno gi locira problemite na dpne i merkite za nivno saniranje...Treba da si slep i glup pa da ne vidish i sfatish deka so svoeto odnesuvanje dpne ja ovozmozhi premenata na Ustavot...Argumentite ad hominem shto se obiduvash da gi koristish protiv Dimovski samo kazhuvaat deka seushte ne si gi sfatil tekovnite procesi...Inaku i jas chekam izbori, za konechno da ischeznete od politichkata scena i da go otstapite mestoto na nekoja pokompetentna partija...

PS. Kako kje glasash za levica koga taa e levoto krilo na dpne (izjava na samiot Apasiev) ???
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by nino Пон Окт 22 2018, 18:06

raspad na partijata i zabrana koristenje na vmro vo ime na politicka partija ili za bilo kakvi politicki celi
dosta veke na baza na patriotizam i nacionalizam ja turkaa partijata, go lazea narodot da se udira vo gradi

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Пон Окт 22 2018, 20:57

Имаше и други партии со името ВМРО, ВМРО-НП на пример на поддржувачот за промена на Уставот под странка присила, Љубчо Георгиевски, за која никој не спомнал зошто има ВМРО во името. Партијата се вика ВМРО-ДПМНЕ, не ВМРО, па не гледам причина друг да одлучува за нејзиното име. Во мометов има повеќе национализам кај СДСМ и другите партии од власта, национализам против Македонците што се индентификуваат со целата историја на Македонија од антиката до денес. Односот е шовинистички до тој степен што се во постапка да создадат нова нација, без тропка историја, на кое сакаат да и го дадат името македонска. Со помош на гласовите од малцинските етнички заедници и купени пратеници, само за да ги уништат Македонците што ја признаваат целосната македонска историја. Во секој случај секоја партија како и секоја држава има право самата да се именува и немам намера да ги кршам нивните човекови права. И СДСМ се повикува на континуитет со партизаните иако веќе не признава дека тие се бореле против бугарските фашисти, па излегува дека не се бореле против никого.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Luxor Пон Окт 22 2018, 21:15

Ајде внимателно прочитај што е напишано па после треси зелени за други партии и слично.

nino напиша: zabrana koristenje na vmro vo ime na politicka partija ili za bilo kakvi politicki celi
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by nino Пон Окт 22 2018, 21:59

трендафил напиша:Имаше и други партии со името ВМРО, ВМРО-НП на пример на поддржувачот за промена на Уставот под странка присила, Љубчо Георгиевски, за која никој не спомнал зошто има ВМРО во името. Партијата се вика ВМРО-ДПМНЕ, не ВМРО, па не гледам причина друг да одлучува за нејзиното име. Во мометов има повеќе национализам кај СДСМ и другите партии од власта, национализам против Македонците што се индентификуваат со целата историја на Македонија од антиката до денес. Односот е шовинистички до тој степен што се во постапка да создадат нова нација, без тропка историја, на кое сакаат да и го дадат името македонска. Со помош на гласовите од малцинските етнички заедници и купени пратеници, само за да ги уништат Македонците што ја признаваат целосната македонска историја. Во секој случај секоја партија како и секоја држава има право самата да се именува и немам намера да ги кршам нивните човекови права. И СДСМ се повикува на континуитет со партизаните иако веќе не признава дека тие се бореле против бугарските фашисти, па излегува дека не се бореле против никого.
i spored tebe ispravno e da ima VMRO vo imeto na blio koja partija? se koristi samo za da se udri na psihata na neinteligentnoto naselenie. vojvodi site se pravat, patrioti. i taka se dobivaat glasovi.
site znaeme sto znaci VMRO, kakva e taa partija sto e vo isto vreme i revolucionerna organizacija?
eftin trik za dobivanje glasovi i nisto poveke.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Teo Пон Окт 22 2018, 22:37

Zhmicko naporno se trudi da go zgolemi dvotretinskoto mnozinstvo vo parlamentot...

Јанчев за „Фокус“: Вистина е дека ме разрешија

Откако излегоа неофицијални информации, „Фокус“ го контактираше Митко Јанчев и тој потврди дека е разрешен од позицијата потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница на Централниот комитет.

На прашањето дали се точни информациите дека е разрешен, тој рече:

-Да, така е, утре ќе излезам со официјална изјава и детали за настанот.

https://fokus.mk/janchev-za-fokus-vistina-e-deka-me-razreshija/


Минов: Ќе го прекинам членувањето во пратеничката група

Бидејќи добив информација дека Христијан Мицкоски вечерва на Централниот комитет го разрешил Митко Јанчев од потпретседател и сметам дека тоа е погрешна одлука, ако е тоа така, јас ќе го прекинам моето членување во пратеничката група, предводена од ВМРО ДПМНЕ каде сум коалицонен партнер од ГРОМ, додека претседател на партијата која е носител на коалицијата е Христија Мицкоски,изјави Минов вечерва во дебатата на ТВ24.

Минов најави дека со тоа ќе го задржи статусот пратеник од ГРОМ во опозиција и ќе ги застапува граѓаните кои му ја дале довербата и мандатот за пратеник во Собранието.

-Сметам дека Јанчев е успешен градоначалник, потпретседател на ВМРО ДПМНЕ од Кавадарци со кој победивме во коалиција на парламентарните избори, и на локалните избори кога тој стана градоначалник. Со вакви недемократски методи поради различно мислење во партијата, за мене е несфатливо, рече Минов, кој информацијата за разрешувањето ја доби за време на учеството во дебатата.

https://novatv.mk/minov-ke-go-prekinam-chlenuvaneto-vo-pratenichkata-grupa/
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Teo Пон Окт 22 2018, 23:11

Doprva pochnuva interesnoto...

1ТВ ексклузивно дознава: Официјално и потврдено – Сашо Мијалков исклучен од својата партија ВМРО-ДПМНЕ

Екс директорот на УБК и поранешен висок функционер во ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Мијалков е исклучен од партијата. Иако тој самиот демантираше каква било вмешаност во актуелните случувања поврзани со обезбедувањето на двотретинското мнозинство за почнување на процесот за уставни измени во законодавниот дом, сепак претседателот на партијата Христијан Мицкоски се одлучил на ваков чекор и покрај противењето на голем број на членови и симпатизери.

Неофицијално Мицкоски пред своите најблиски членови од раководството ова го објаснил како борба против „мијалковистите“.

https://1tv.mk/makedonija/%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D1%82%D0%B2%D1%80%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D1%81%D0%B0%D1%88%D0%BE-%D0%BC%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D0%B2/
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Вто Окт 23 2018, 13:22

На Мијалков вчера му е вратен пасошот од СЈО. Може слободно да ја напушти земјата. Ваљда „купил“ доволно пратеници предавници.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 40 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот