Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DPNE-kolaps

Страна 3 of 22 Previous  1, 2, 3, 4 ... 12 ... 22  Next

Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by nino on Вто Окт 30, 2018 12:35 pm

nema pari i pocnaa ocite da si gi vadat eden so drug
e toa e partija koja ja brani i raboti za Makedonija

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by TRAJCHE on Вто Окт 30, 2018 4:06 pm

Ajdeee prodolzuva.

DPNE-kolaps - Page 3 Zaturo10
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 565
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by luxor on Вто Окт 30, 2018 5:36 pm

DPNE-kolaps - Page 3 Eating-popcorn-smiley-emoticon-1

Раздорот во ВМРО-ДПМНЕ продолжува, три пратенички поднесоа оставки во Унијата на жени

Претседателката на Унијата на Жени на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова, си поднесоа оставка од функцијата на ова тело а автоматски по неа се повлекоа и пратеничките Лилјана Затуровска и Лилјана Кузмановска кои појаснуваат дека со  тоа автоматски во оставка е и цело тело.

https://www.24.mk/razdorot-vo-vmro-dpmne-prodolzhuva-tri-pratenichki-podnesoa-ostavki-vo-unijata-na-zheni
luxor
luxor

Број на мислења : 5581
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by OPOZICIONER on Сре Окт 31, 2018 12:36 pm

Kako turska serija se.

И претседателот на Унија на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ поднесе оставка, не знае кој е вистинскиот пат

Лука Кржаловски, претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ поднесе неотповиклива оставка од функцијата затоа што „во ова матно и непредвидливо време за нашата партија и држава, тешко е човек да знае кој е вистинскиот пат".

Кржаловски на својот Фејсбук профил ја образложи оставката.

„Токму за вакви ситуации постојат вредностите на кои што се базира нашата партија, а со кои што сум израснат преку моето долгогодишно дејствување во Унијата на млади сили. Тие вредности беа моја клучна водилка да се одлучам на овој сериозен чекор. За жал, стигнав до заклучок, кој што сум убеден дека го споделува и пошироката јавност, а особено младиот сегмент од популацијата, дека во последниот период партијата е преокупирана со дневна политика, популизам и задоволување на интересите на една мала група луѓе.

Покрај тоа што моменталното раководство имаше скоро цела една година да излезе со една сеопфатна стратегија за одговарање на горливите прашања, тоа не само што не се случи, туку и ништо не навестува дека ќе дојде до промена на курсот. Додатно, гледаме дека има континуирано влошување на односите со клучните меѓународни фактори, кои што сакале ние да признаеме или не, имаат огромно влијание врз политичкиот живот во нашата држава и во поширокиот балкански регион. Ова е очигледно од сѐ појасното дистанцирање на нашата партија од најмоќното политичко семејство на континентот – Европската народна партија – каде што лежат нашите вредности и интереси, уште од самото основање на ВМРО-ДПМНЕ.

Друг пример е фактот дека клучни носители на одлуки од американската администрација целосно одбиваат да дискутираат со моменталното раководство т.е. воопшто не ја сметаат нашата партија за релевантен фактор.

За крај, сакам да подвлечам дека на функцијата од која сега давам оставка се нафатив со силно убедување дека како и во минатото и сега нашата партија има капацитет да еволуира и да биде предводник во отворањето на едно ново поглавје во модерната македонска историја. Никогаш не сум сакал да бидам дел од дворски игри, кои што го одвлекуваат нашето цело внимание од вистинските проблеми. Најодбивно од сѐ ми е грубото поигрување со националните чувства на Македонецот, а се со цел бегањето од одговорноста и од носењето на сериозни одлуки во клучни моменти.

ВМРО-ДПМНЕ како столб на македонската државност има посебна одговорност, не само спрема своето членство, туку и према нацијата. Без ВМРО, нема Македонија! Борбата продолжува“, напиша Кржаловски.

https://www.mkd.mk/makedonija/soopshtenija/i-pretsedatelot-na-unija-na-mladi-sili-na-vmro-dpmne-podnese-ostavka-ne-znae
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил on Сре Окт 31, 2018 5:12 pm

Таман работа ако пред Втората светска војна секој што бил член на партија со која не сака да разговара Хитлер ја напуштале партијата. За жал ВМРО стана единствениот голем столб што уште го држи македонскиот идентитет. Зошто би морале сите да застанеме зад натурениот Преспански договор. Посебно кога станува збор за пратеници кои се избрани со предизборна програма дека нема да дозволат промена на Уставното име. Во програмата на ВМРО не пишуваше дека како слепци ќе го следат Бејли.
Интересен твит на Артим Зеколи, кој пред насилното протурање на Преспанскиот договор беше шподдржувач на Шарената револуција и на СДСМ пред да почне со мамутските глупости.

“Првиот налет за рушење на Мицкоски преку етикета анти-западен доживеа дебакл. Следува тактика на проектирање ривалство за тронот на партијата и нивно фалење од СДСМ медиуми. И таа осудена на пропаст. По неа следува пакирање фалш-скандали. Стара школа Удбе из Бихаќке. Прочитано”, пишува Зеколи на својот профил на Твитер.

http://expres.mk/udba-iz-bihakjke-go-uriva-mickoski-tvrdi-arsim-zekoli/

Мислам дека некоја служба преку океанот сака да го урне Мицковски (како што веќе направи со Груевски), а дека УДБАшите се само вработени (платени) од таа служба. Во секој случај времето ќе покаже кој е во право. Гледам веќе дека не доаѓаат поддржувачите на власта од запад. Веројатно затоа што го зголемуваат револтот кај македонските гласачи.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6669
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by luxor on Сре Окт 31, 2018 7:25 pm

Цел реферат си напишал за да сокриеш едноставна работа, дека дпмне-офците се распаѓаат. Пукате по сите шавови, ви тече низ ногавици и влегувате од грешка во грешка. Готови сте.
luxor
luxor

Број на мислења : 5581
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by luxor on Сре Окт 31, 2018 7:29 pm

Нова епизода од серијата "Крајот на дпмне".

Јован Никушевски поднесе оставка од претседател на УМС Карпош

Јован Никушевски е најновиот член на ВМРО ДПМНЕ кој вечерва поднесе оставка од претседател на УМС Карпош. Неговата оставка следуваше откако претседателот на Градскиот комитет на УМС Томи Кепевски поднесе оставка попладнево, а и претседател на УМС Лука Кржаловски кој од функцијата се повлече утринава.

https://novatv.mk/jovan-nikushevski-podnese-ostavka-od-pretsedatel-na-ums-karposh/
luxor
luxor

Број на мислења : 5581
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by nino on Чет Ное 01, 2018 9:59 am

бродот тоне глувците бегаат
сега секој може да виде каква партија е дпмне, функционира само кога има пари за грабање
тоа е партија формира само со една цел, лично богатење

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by TRAJCHE on Чет Ное 01, 2018 9:41 pm

more poveke ke se raduvam ako si "dadat neotpovikliva ostavka " poddrzuvachite na dpmne ,samo taka ke se spasime
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 565
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Kalinda on Чет Ное 01, 2018 9:45 pm

За оваква оставка
ке почекате .
За кратко ке се
вратиме ,почекајте .
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 486
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by defo on Чет Ное 01, 2018 10:47 pm

Калинда, не сум ироничен, сериозен сум, треба да се вратите..не за друго, него заради нашата иднина. Видовме како изгледа држава со срозана опозиција и аздисана тоталитаристичка власт, која силата ја влечеше од срозаната опозиција. Не би сакал нови 11 години пекол, ни за мене ни за никого.

defo

Број на мислења : 2398
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил on Пет Ное 02, 2018 8:29 pm

Секогаш кога имало диктатура во Македонија и со неа управувале странци ВМРО било забрането. И во османлиско и во времето на Кралството СХС и во времето на СФРЈ. Очигледно историјата се повторува. Се надевам дека сега ова ќе остане само во обид. Инаку ако сите пратеници гласаат онака како што некој ќе му нареди на Заев, не гледам зошто воопшто има потреба од Собрание. Доволна е само влада или уште подобро само премиер, а најдобро само амбасадор на Кале.
Чудна е одлуката на судот да се заплени имотот на партијата ВМРО-ДПМНЕ, која воопшто не е обвинета во случајот на социјалдемократското обвинителство со кодно име Трезор.
Ако си живеел во пекол и кога Оливер Спасовски беше министер за внатрешни, за тоа не можеш да го обвинуваш само ВМРО. Сериозно ли сега живееш подобро отколку во 2016 година, пред да влезе СДСМ во владата. Добро е ако е така. Во мојата околина не е таков случај. Веројатно затоа што живеам во општина Чаир каде што на власт беше и остана нај реформската партија на сите времиња - ДУИ.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6669
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Teo on Пет Ное 02, 2018 9:17 pm

Na site temi edno i isto kje ti odgovoram...Shto ochekuvavte vie posle vashite kriminalni i manipulatorski 11 godini vladeenje??? Napravivte neshto za sprechuvanje na ova shto sega se sluchuva??? Se distanciravte od NATO i EU??? Ili kako najgolemi orospii koketiravte so niv??? Gi lazhevte deka kje go smenite imeto, pregovaravte so grcite, pa duri i so bugarite??? Se samo zaradi vashite kriminalni i nezasitni lichni interesi...Zoshto seriozno ne rabotevte na alternativni reshenija, makar toa bila i Evroaziskata unija??? Zoshto ne se povlekovte od pregovorite so Grcija i Bugarija??? Zoshto ne im kazhavte glasno i jasno na NATO i EU deka ne sakate tamu??? I zoshto prodolzhuvate so predavstvata??? Namerno ne go napushtivte sobranieto...Namerno gi ostavivte pratenicite na cedilo da im se vrshi pritisok...Namerno ste seushte vo parlamentot za da dadete legitimitet na seto toa...So edna edinstvena cel bojkotiravte...Se nadevavte deka zapadot shto do vchera go lazhevte da vi dava krediti koi vie gi kradevte kje se otkazhe ako referendumot nema cenzus...I deka kje uspeete da gi izmanipulirate pak lazhejki deka kje ispregovarate podobar dogovor...Iako mnogu dobro znaevte deka dogovorite so grcite i bugarite ne se delo na Zaev i negovite kolegi od Grcija i Bugarija tuku deka se pishuvani vo Vashington...A vie glupite partiski poslushnici go velichevte Tramp...Glupiot Zhmicko i idiotite Nikolovski i Antonijo mislea deka se pametni...Ama go izduvaa nabrzina...Ve nasankaa vas da uchestvuvate vo predavstvoto bojkotirajki iako jasno znaeja deka postapkata kje prodolzhi vo parlamentot bez ogled na rezultatite zatoa shto referendumot beshe konsultativen...I posle toa napravija se da uspee promenata...Sedejki vo parlament...Nezashtituvajki gi pratenicite...Celta ednostavna...SDSM kje go smeni imeto, na sledni izbori doagjate na vlast na krilata na patriotizmot...Problemi nemate...EU fondovi techat vie masovno kradete...No glupacite shto gi postavivte na chelo na dpne ni za tolku ne se sposobni...Uspeaa da ja izoliraat i marginaliziraat partijata so svoite idiotski potezi...Pa i pokraj sesrdnata sorabotka promenata na imeto da uspee sepak vashite dovcherashni partneri procenija deka so takvi nesposobnjakovichi na chelo najdobro e da ve snema od politichkata scena...Shto kje bide najdobroto reshenie za Makedonija...Od samata pojava do den denes vashata uloga bila predavnici i krvnici na Makedonija i makedoncite...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by luxor on Вто Ное 06, 2018 7:41 pm

Ц ц ц страшно, европските десничарски партии се мешаат во внатрешните работи на дпмне. DPNE-kolaps - Page 3 Crying-with-laughter

Две делегации на ВМРО – ДПМНЕ на Самитот на ЕПП

Во исто време, на истото место 1 тв дознава дека ЕПП ги поканила и претставниците на реформското крило на партијата Петар Богојевски, Костадин Богданов, но и екс потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Митко Јанчев, кои неодамна беа разрешени од партиските функции, поради ставот дека не треба да се бојкотира референдумот за името. Партискиот портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски потврди дека делегалцијата предводена од Мицкоски веќе е таму и ќе учествува како официјално поканета делегација од ЕПП. Според Арсовски ова е редовен Конгрес на ЕПП на кој учествуваат работни тела на кој партиските претставници треба да информираат во која насока се движи партијата.

И во реформското крило на партијата ни потврдуваат дека ЕПП ги поканила Петар Богојевски и Костадин Богданов. Велат дека  прифатиле да учествуваат на Конгресот во Хелсинки, како проевропски дел од партијата. Според нашите извори ова е првпат две делегации на ВМРО-ДПМНЕ да учествуваат на Самит на ЕПП. Поканата до нив ја толкуваат како интерес од сестринските паратии директно да слушнат што се случува во ВМРО-ДПМНЕ. Уште се соменваат дека ова би значело дека покрај Америка ВМРО-ДПМНЕ ќе биде изолирана и од европските сестрински партии. Митко Јанчев не беше достапен за информација дале е поканет на Конгресот на ЕПП.

http://www.libertas.mk/dve-delegatsii-na-vmro-dpmne-na-samitot-na-epp/
luxor
luxor

Број на мислења : 5581
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил on Сре Ное 07, 2018 12:51 pm

За жал врхушката во ЕУ и десничарите и левичарите имаат антимакедонско расположение и сакаат да разговараат со свои поддржувачи. ЕПП го поддржуваше инсталирањето на СДСМ на власт, па не изненадува поддршка на луѓе со слични ставови и од ВМРО. Антимакедонистите секој што се бори за човековите права на Македонците го сметаат за антизападен, антиНАТО, антиЕУ, за проруски расположен ...
Да бидам директен, дури и ако грешам во врска со историјата, никој нема право да ме казнува поради тоа, како што прават НАТО и ЕУ со приемот на Македонија во членство кое го користат како можност за ракетирање за принуда да се прифатат нивните идиотски ставови.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6669
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by luxor on Сре Ное 07, 2018 1:07 pm

Правда не постои научи веќе еднаш, се се сведува на интереси кои посилните им ги наметнуваат на послабите. А ние сме преслаби да наметнуваме било што било кому.
luxor
luxor

Број на мислења : 5581
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил on Сре Ное 07, 2018 1:58 pm

Не значи ниту дека ако непријателите на Македонија посакуваат и во ВМРО-ДПМНЕ да постават свои луѓе како што направија со владата на РМ дека и ќе успеат во тоа. Јас не мислам дека тие во НАТО и ЕУ се Богови, па не ми значи ништо освен брука за нив тоа што покрај званичното раководство на ВМРО ги повикуваат и своите фаворити. Да не кажам платеници. Нешто што за жал е вообичаена процедура повеќе со арапските, афричките и азиските земји, но еве се применува и во Европа кога се работи за Македонија во конкретниов случај.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6669
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by luxor on Сре Ное 07, 2018 10:33 pm

трендафил напиша:Не значи ниту дека ако непријателите на Македонија посакуваат и во ВМРО-ДПМНЕ да постават свои луѓе како што направија со владата на РМ дека и ќе успеат во тоа.

Тие луѓе се веќе на чело на дпмне, нивните пратенци моментално обезбедуваат кворум на расправата за амандманите за промена на уставот со изговор дека се против, а истото ќе го направат и на конечното гласање, за да утре никој не може да каже дека не било се демократски и транспарентно.
luxor
luxor

Број на мислења : 5581
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил on Чет Ное 08, 2018 4:33 pm

Тогаш ќе мораме да бараме некоја трета опција сакале или не. Полесно е да се загуби идентитетот отколку после да се врати, но за жал имаме искуство во тоа со истите земји од меѓународната банда (заедница).

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6669
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by luxor on Нед Ное 11, 2018 9:35 pm

Идентитетот на еден народ не може да се загуби се додека тој народ го зборува мајчиниот јазик, ја исповеда верата на своите предци и ги одржува нивните обичаи.
luxor
luxor

Број на мислења : 5581
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил on Вто Ное 13, 2018 12:38 pm

luxor напиша:Идентитетот на еден народ не може да се загуби се додека тој народ го зборува мајчиниот јазик, ја исповеда верата на своите предци и ги одржува нивните обичаи.
Ако на еден народ му забраниш да ја споменува својата историја, исто така не се работи за ист народ. Да бидам директен, едно е ако ние сами сакаме да се модифицираме , а сосема друго кога тоа се прави со сила, преку домашни предавници.
Да се вратам на темава. Власта оќигледно активно работи на укинување на најголемата опозициона партија. За тоа сега го користат и евентуалното бегство на Груевски. Ова евентуално затоа што не може да се исклучи дека вие или вашите партнери од странство не сте го убиле поранешниот премиер за да можете да вршите пропаганда дека е избеган. Евентуалното бегство се користи за прогон на опозицијата. Во тоа, незамисливо за една барем делумно демократска земја учествува и воената полиција.

https://infomax.mk/wp/некој-треба-да-одговори-кој-дал-наред-б/

Мој одговор на прашањето на порталот е дека наредба сигурно не дал Врховниот командант на АРМ, Претседателот Иванов, туку некој од министерството за одбрана. А вашиот?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6669
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by luxor on Саб Јун 15, 2019 11:22 pm

Пиво, пуканки уживање во новата епизода од серијата.

DPNE-kolaps - Page 3 IMG-20190615-231659-033
luxor
luxor

Број на мислења : 5581
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил on Нед Јун 16, 2019 2:31 pm

Нешто не си разбрал. Услугите се ставаат на Македонија, не на Заев. Јасно е дека мораме да станеме членка на ЕУ за да можеме без уцени да се бориме за враќање на нашите човекови права.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6669
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Teo on Нед Јун 16, 2019 3:46 pm

Ti ne si razbral. Vo EU vleguva Severna Makedonija a severdjanite od KPOSM se stavaat na usluga na vladata kako shto ubavo se izjasnile samite.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил on Нед Јун 16, 2019 5:59 pm

Треба ли да ја уништиме Македонија затоа што некој ненормален и го сменил името. Ќе си дојде со тек на време се на свое место, а кога ќе станеме членка на ЕУ ќе нема со што да не уценуваат нашите, поточно кажано вашите „пријатели“ од југот.
Македонија на Македонците, северна на северџаните.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6669
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 3 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 22 Previous  1, 2, 3, 4 ... 12 ... 22  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот