Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DPNE-OFCI

+11
Albatros
трендафил
SHARENI
defo
PRVOBOREC
zozoti
Nebula
Bosonoga
alienmk
Luxor
OPOZICIONER
15 posters

Страна 1 of 27 1, 2, 3 ... 14 ... 27  Next

Go down

DPNE-OFCI Empty DPNE-OFCI

Пишување by OPOZICIONER Пон Мар 01 2021, 12:40

Spored zakonot za minimalna plata sto go donese SDSM ke ima novo zgolemuvanje sekoja godina.

DPNE-OFCI Img_2261
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by Luxor Пон Мар 01 2021, 13:25

Требало да има усогласување двапати годишно исто како за пензионерите. Иако во споредба со порано и ова е далеку подобро.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by defo Сре Мар 03 2021, 21:32

Мице крка банана.....пак а....ја дупна работата, со Аце рексона толку се наапаа дека еве сега му ебавме мајка(сори за мојот френч) и статива. Не бе брат колку и да е Заев лош, ти и Аце рексона не сте за да добиете власт. Заев си крцка и понатаму.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by трендафил Чет Мар 04 2021, 16:38

Ајде да користам речник на премиерот. Којзнае на колкава сума потпишале пратениците меница па не смеат да гласаат против Заев. Нели така некако тврдеше актуелниот премиер кога беше во опозиција. Реално се исполни тоа што го тврдеше координаторот на опозиционерите македонци од албанско етничко потекло. Вчера власта имаше мнозинство (не знам на кој начин тоа го постигна хибридната власт), а денеска повторно нема мнозинство и не може да се гласа за закони за кои е потребен 61 пратеник. На пратениците од власта очигледно им е важно само да се власт, а ги заболе (ајде и јас да користам народен израз) за законите и другите потреби на народот. Уште ќе си помисли човек дека за вчера добиле екстра пари или биле уценети дека ќе им се намести некое кривично дело. Гледам скоро сите медиуми ја пренесуваат изјавата на Заев дека опозицијата лажела за тоа дека има мнозинство. Микој не споменува дека и СДСМ тврдеше дека мнозинството се зголемило. Какви такви, овој состав на пратеници од опозицијата е изгледа непоткуплив и чист кога се работи за криминал.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by alienmk Чет Мар 04 2021, 17:14

Zaev te pobi uste vo baranjeto za glasanje doverba. Objasni deka nieden pratenik od nivnata koalicija nema nitu ke ima potpisano bilo kakvi menici kako vo vreme na vmro. Ne cuv nitu nekoj od negovite nitu nekoj od vasite da tvrdi sprotivno. Uste kolku neinventivni objasnuvanja ke smislite za da ne priznaete deka Micko i Aco lazat veke nekolku meseci deka imate parlamentarno mnozinstvo?

alienmk

Број на мислења : 372
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by трендафил Чет Мар 04 2021, 17:47

Зошто тогаш денеска повторно немаше кворум за работа на Собранието. Каде беа тие 62 пратеника, ајде да не барам повеќе како што најавуваше зголемување на мнозинството СДСМ. Денес нема ниту еден болен или изолиран пратеник од власта.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by трендафил Чет Мар 04 2021, 18:12

Во врска со порастот на минималната плата, тој ќе биде помал од порастот на животните трошоци. А порастот на просечната плата во најголема мерка се должи на отпуштањето на работници што земаат минимална плата. Не на покачувањето на платите на тие што се останати на работа. И на зголемен број на вработени (поддржувачи на хибридната власт) во државната и општинска администрација.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by PRVOBOREC Саб Мар 06 2021, 09:35

Добро утро небањати мо***и со г***а место мозок во главата.

Прво и основно небањати г***а појма немате колку четворочлени семејства има во Македонија, тоа треба да го каже пописот. Второ, бидејки 500 од 700 милиони евра од обврзницата се наменети за враќање на вашето задолжување од 2014, тоа се парите што ги украдовте од народот правејки споменици од гипс и стиропор а ги наплаќавте како да се од злато, според вашата м******а небањата математика излегува дека вие г***а небањати сте го задолжиле секое четиричлено семејство за 1 800 € или за над 70% од вредноста на обврзницата што сега се издава уште во 2014 година, ако сметаме камати и инфлација дури и повеќе. Затоа јадењето г***а намалете го ако тоа со вашиот м******и интелектуален капацитет  можете да сфатите што воопшто значи.

DPNE-OFCI Img_2919DPNE-OFCI Img_2920
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by PRVOBOREC Нед Мар 07 2021, 09:40

Ајде не се разочарувајте толку небањати. Еве и една добра вест за вас. Премиерот ќе ве вакцинира со вашата омилена руска вакцина, инаку не дај боже може да се испоразболите па ќе останеме без кловнови во државата.

DPNE-OFCI Img_2923

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by трендафил Нед Мар 07 2021, 10:18

Ако не се гледа политички на вакцините, руската вакцина е една од најефикасните и со најмалку негативни реакции. Се согласувам дека е подобро некогаш отколку никогаш, но за жал бидејќи од првата доза реалнио се потребни 5 до 6 недели за да се стекне имунитет кај нас т.н. имунитет на стадо нема да го имаме во третиот бран кој веќе го има во светот, а изгледа е почнат и кај нас.
Ајде да потсетам дека во 1972 година кога имаше епидемија на големи сипаници македонското здравство за два месеца вакцинираше 1,8 милиона граѓани. 30.000 на ден. За жал мислам дека сега го нема тој капацитет и таа организација. Тогаш се вакцинираше и по училиштата, поголемите стопански субјекти, селата (и најзафрлените) со мобилни екипи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by Luxor Нед Мар 07 2021, 11:05

1972 македонското здравство не вакцинирало ништо. Тоа била сеопфатна операција на тогашната држава СФРЈ.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by трендафил Нед Мар 07 2021, 12:43

Не доаѓаа лекари и сестри од другите републики, туку вакцинираа нашите лекари и сестри. Сега уште не се вакцинирани 4 илјади со прва доза за 21 ден од приемот на вакцините. Набавката тогаш беше центална и државата не чекаше некој друг да ги набави вакцините туку одговорните си ја бркаа работата. Ние како пијан за ограда се фативме за ЕУ иако до сега за секоја работа не излажале откако сме самостојна држава, почнувајќи од критериумите според кои само Словенија и Македонија заслужуваа признавање на независност од страна на ЕУ, а последни не признаа со налудничава референца од која сега имаме барање да си го смениме идентитетот за членство. Добро е што се освестивме дека не е битно само дали туку и кога ќе добиеме вакцини па почнавме да ги набавуваме од земји кои можеби не ни се пријатели, но барем не се непријателски расположени кон Македонија. Што не признаа од почеток такви какви што сме, со наше име и идентитет.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by Luxor Нед Мар 07 2021, 15:47

Пак си тресел зелени. Во СФРЈ смееше да не се јавиш  на повик за вакцина? Или да тресеш зелени антиваксерски будалаштини? Имаше приватно здравство кое ги ограбуваше пациентите па затоа може да плаќа  повеќе  и со тоа да ги остави државните болници без доволно персонал? За на крај да констатираме дека и во приватните клиники кои наплаќаа 16 000 евра имало смртни случаи. Освен тоа производството и дистрибуцијата биле организирани на федерално ниво. Има луѓе кои тврдат дека ако не се распаднеше Југославија денес ние ќе произведувавме вакцини за ковид.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by трендафил Нед Мар 07 2021, 16:36

Не пишувам за тие што не сакаат вакцина, туку за тие како мене што сакаат да се вакцинираат, но тоа може да го направат во Србија, а не и во Македонија или во некоја земја со која седиме на иста маса во НАТО.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by Luxor Нед Мар 07 2021, 17:19

Во Србија можеш да се вакцинираш само ако имаш српско државјанство.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by PRVOBOREC Нед Мар 07 2021, 18:45

Која кланица човече, очи ќе си извадат.

DPNE-OFCI Img_2927

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by Luxor Пет Мар 12 2021, 18:27

Покрај другото гледам СДСМ и Заев го прифатиле предлогот на дпне. Сега Жмицко и останатите водачи на криминалното здружение ќе бараат изговори да се извлечат од калта во која сами се напикаа.

DPNE-OFCI Img_2545
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by трендафил Саб Мар 13 2021, 17:39

Бидејќи не може закон да важи наназад најдобро е да има предвремени избори со наведените барања. На тоа би додал дека не би требало функционер да биде никој што е амнестиран за криминал Ако веќе сметате дека некој што како студент се шверцувал во автобус како студент доживотно да не смее да биде пратеник, не знам зошто мекој што е амнестиран за милионски криминал сакате да биде премиер.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by Albatros Саб Мар 13 2021, 18:15

Kradel po prodavnici a ne se svercuval vo avtobus. I falsifikuval dokumenti. I ne samo amnestiranite tuku i site so pravosilna presuda za bilo kakov kriminal ne bi trebalo da bidat funkcioneri.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by трендафил Нед Мар 14 2021, 11:07

Така ли ви вели Заев и неговата пропагандна машинерија платена со мои и пари на другите даночни обврзници. Со кои ги финансирате и владините организации што лажат дека се невладини или изградба на инфраструктура во општина во која не се плаќа данок на имот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by Luxor Нед Мар 14 2021, 12:07

Така велат документите од судот во Германија.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by трендафил Нед Мар 14 2021, 18:41

Да беше така немаше Милошески да се среќава со германски министри кога беше министер. Како што ниту еден германски функционер не се среќава со Заев откако се појави аферара Рекет. Објави ги документите штом ги имаш.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by zozoti Нед Мар 14 2021, 18:47

Sigurno posle sredbata so antonijo vnimatelno proveruvale dali im stoi saatot na ruka i ostanatoto po dzebovite.

zozoti

Број на мислења : 350
Join date : 2018-11-22

osa likes this post

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by defo Нед Мар 14 2021, 18:53

DPNE-OFCI Moroni11

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by Luxor Нед Мар 14 2021, 18:54

На крај ќе излезе дека Хер Флик всушност ниту бил во Германија, ниту крадел и фалсификувал. И после оФци, е па оФци.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

osa likes this post

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-OFCI Empty Re: DPNE-OFCI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 27 1, 2, 3 ... 14 ... 27  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот