Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

УТРЕ СЕ ЧЕСТВУВА РОЖДЕНСТВОТО....

Go down

УТРЕ СЕ ЧЕСТВУВА РОЖДЕНСТВОТО.... Empty УТРЕ СЕ ЧЕСТВУВА РОЖДЕНСТВОТО....

Пишување by osa Чет Сеп 20 2018, 21:08

Утре се чествува Рождество на Пресвета Богородица (Мала Богородица)

Се верува дека есента и зимата ќе бидат благи и без студени денови, ако на утрешниот ден биде сончево, ведро и без облаци. Мала Богодордица се спаѓа во 36 големи празници во црквениот календар означени со црвени букви.

Кај народот овој празник се одбележува со живописни обичаи, особено посветени на раѓањето. Некои семејства во свечена облека, иако не одат на слава или не слават, повеќе денови поминуваат во празнично расположение особено во краевите каде што се одржуваат панаѓури.

Се верува дека ако е ведро на тој ден, Сонцето ќе ни се смее во текот на есента, но и во текот на зимата.

Жените на овој ден не би требало да ја чистат куќата, да перат и да вршат слични работи.

Постои верување дека на Мала Богородица не треба да се работи никаква работа што се врши со раце. На денешен ден наводно не е добро ни да се почнуваат било какви нови работи, туку тоа да се одложи за следните денови.

https://vecer.press/%D1%83%D1%82%D1%80%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D1%83%D0%B2%D0%B0-%D1%80%D0%BE%D0%B6%D0%B4%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82/

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот