Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Се за корона

+12
TRAJCHE
SHARENI
Nebula
Teo
PRVOBOREC
alienmk
osa
трендафил
Albatros
Dino
Luxor
defo
16 posters

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Се за корона Empty Се за корона

Пишување by defo Сре Апр 15 2020, 09:51

Пошо темата корона е заклучена, би сакал една тема да има општо окoлу кoроната, податоци, размислувања, стратегии, карантини итн, итн....

Вака прво нашава држава добро се справува со целава ситуација на скала со оценка од 1-5 би ја оценил со 4-, од едноставна причина, пошто ми се чини дека во одредени случаи копира мерки, презема мерки, ама не ги пролагодува на условите, и мора со остен да се боцкаат институциите за да ги средат работите. Најкласичен пример се нерегистрираните земјоделци, оние кои имаат мали бавчи за сопствена употреба, во поголем дел од местата во Македонија (Охрид и Струга), на пример прошлиот викенд не можеа да отидат до своите ниви, со реакции допуштија, во општина Карпош, дури и гулабарите ќе смеаат да се движат наредниов викенд. 

Друго ова со кривава ми е смешно помала била дури од ланскиот сезонски грип, а каква ќе беше без мерки некој ја проектирал, па да кажат?


И трето според мене, веќе ништо нема да биде исто, бар одреден период, концерти ќе нема, шетања ќе нема(авио летово), одмор летово локално во Македонија, бар до септември, фудбал и олимпијада со виртуелна посета преку нет, немора на 5г, може и на кабел фибер оптик, во Амстердам брзината е 100Mbps upload/100Mbps download, ping 0.5ms
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by Luxor Сре Апр 15 2020, 10:03

Сега ќе дојде трендафил и ќе почне со лажни вести и подметнувања. Затоа и ја заклучив другата тема која сепак редовно ќе ја апдејтирам. Секако не пречи што ќе има тема за дискусија околу короната и случувањата врзани со неа. Онаа другата ќе остане само како агрегатор на основни податоци.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

osa likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by defo Сре Апр 15 2020, 10:15

не знаев, сорри а сакав да споделам мое мислење.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by Luxor Сре Апр 15 2020, 10:56

Да не се разбереме погрешно, добредојдено е и отварањето на темата и разменувањето на мислења околу неа. Само сакав да појаснам зошто ја заклучив онаа другата тема.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by Dino Сре Апр 15 2020, 11:14

Ostaj setanje da otvorea fabrikite mi e vazno. Ne znam ti ama jas sum u realen sektor i se oseka na prihodi odma. A i za dva tri meseca mozi da im skurci na gazdite i kluco na vrata.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by defo Сре Апр 15 2020, 11:41

Хм, абе незнам како е реална ситуација незнам, ама вака ко што слушам,  во Охрид само Костал е на принуден одмор, КСС Кичево ги принудиле да ги докориста старите и да почнат со новите одмори, за помалку вработени, пошто и нарачителите од странство и кооперанти рботат со послаб обем. Битола Кормеберг се на платен одмор, Кочани таа за кабли работи......очигледно и нее токалав криза, проблем имаат само кафанџииве...Sad. Јас во ИТ сектор работам турбо Smile. Од на село кај жена ми на вилает.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

osa likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by Dino Сре Апр 15 2020, 12:00

Realna se so bese vrzano so Grcka i Italija miruva, dodeka ne pocnat oni tamu nie stama. Ili novi pzari treba ili ne znam. Zavisi od gazdite kolku ke se snajdat, tie sto ne mozat ke propadnat. Makata e dodeka se popolnat meststa da se izdrzi oti nekoj sekako ke se pojavi mesto propadnatite.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by Albatros Сре Апр 15 2020, 12:34

Da, del od stopanstvoto ke kolabira bez ogled na pomosta od drzavata. Sepak toa ke bide minoren procent vo odnos na onie sto ke opstanat. So ogled deka skoro 70 % od izvozot e vrzan so Germanija naseto ekonomsko oporavuvanje ke zavisi of brzinata so koja germancite ke se vratat vo forma. Najavite ne se tolku losi, Germanija ke vbrizga ogromni sredstva direktno vo industrijata i oporavuvanjeto ke bide pobrzo od onaa posle ekonomskata kriza na cij udar prvenstveno bea bankite.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by defo Сре Апр 15 2020, 13:34

а банките нас.......Very Happy

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Сре Апр 15 2020, 16:52

Изгледа бројките на разболени и починати веќе не одат во прилог за суперхеројот Венко Филипче ајде ќе пишуваме за други работи во врска со последиците од короната. Диктаторот (според Заев) Вучиќ ја одби „помошта“ од ММФ понудени на Србија во износ од една милијарда долари. Причина е високата камата од 3% за релативно краткорочен кредит. Владата на т.н. северна Македонија се посра од радост за кредитот од 174 милиони евра, а помошта и за нас е стандарден комерцијален кредит. Србија на сите пензионери вклучувајќи и Македонци и други странци што примаат целосна или дел српска пензија им исплати со мартовската пензија по 34 евра за дополнителните трошоци што им се јавуваат во врска со пандемијата. Кај нас владата размислува како да дрпне пари од народот, како да има малку дрпнато пред јавувањето на короната, на пример со покачување на акцизата за горивата. Да потсетам дека во првите два месеца од годината, владата потроши една четвртина од предвидениот буџетски дефицит за цела година. А уште немаше корона. Не беше ни почната реставрацијата на скопската стара чаршија, единствена поголема инвестиција, иако реално и таа се прави од странска милостина.
Кина во март (во минатиот) месец оствари надворешнотрговски суфицит од 19,9 милијарди долари. Иако прва беше погодена со короната. Само два месеца, јануари и февруари има пад од вкупно 7,09 милијарди (за двата месеца). Македонската влада уште не може да собере колку имаме извоз и од него да го одбие увозот за да го пресмета билансот. Ќе помисли некој дека имаме поголем промет од Кина.
Кај нас очигледно наместо да им помогне на граѓаните, државата сака да им помогне на олигарсите затоа што тие ја финансираат власта. А работата е многу едноставна. Ако не можат да работат со фирмите нека ги подарат на државата, а таа ќе ги приватизира под комерцијални услови. Нема да ги дели на свои луѓе кои после ќе ја финансираат партијата од која како подарок порано добиваа фирми.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by osa Сре Апр 15 2020, 16:54

[size=39]Осум знаци дека организмот сам се изборил со коронавирусот, без да сте свесни за тоа[/size]
од Слободен печат
Коронавирусот е можно, барем како што тврат стручњаците во последниве денови да сте го прележале на нозе. Стручњаците наведуваат дека постои можност некои луѓе овој вирус да го прележале и пред епидемијата официјално да почне. Доколку сте имале благи форми на овие симптоми, веројатно успешно сами сте се избориле со овој вирус.

Се за корона Lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=33&loc=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat.mk%2Fosum-znaczi-deka-organizmot-sam-se-izboril-so-koronavirusot-bez-da-ste-svesni-za-toa%2F&referer=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat

Очна инфекција

Новото истражување покажало дека инфекцијата на очите, како конкјуктивитис, може да биде симптом на ковид-19.
Препознаено е дека која било инфекција на горниот респираторен тракт може да резултира со вирусен конјуктивитис, како секундарна компликација, што е случај и кај ковид-19, истакнуваат стручњаците.
Сепак, тие додаваат дека е малку веројатно да се случи заразеното лице да има конјуктивитис како единствен симптом, туку веројатно би бил проследен со температура, сува кашлица или некој друг симптом

Прочитајте и...  „La casa de papel“ повторно во центарот на вниманието - серија која не смеете да ја пропуштите! (ВИДЕО)

Сува кашлица

Еден од најчестите и најпрепознатливите симптоми на коронавирусот е токму сувата кашлица.

Ментален замор

Иако тоа официјално не е препознаено како симптом на коронавирусот, некои заразени пациенти тоа го пријавиле како симптом.

Температура

Освен сувата кашлица, и ова е најголем показател за присуство на коронавирус.

Тешкотии во дишењето

Чувството на притисок во градниот кош и неможноста длабоко да вдишете, исто така, се јавуваат како симптоми на ковид-19.

Губење на сетилата за мирис и вкус

Неодамна Здружението на оториноларинголози на Велика Британија, предупреди дека губењето на сетилата за мирис и вкус, може да биде симптом за овој вирус.

Стомачни проблеми

Се покажало дека од 204 заразени кои учествувале во една студија, 48,5 отсто од нив пријавиле пролив како симптом.

Прочитајте и...  Прв случај во светот: Маж се зарази со коронавирус од починато лице

Физички замор

Уште еден симптом на ковид-19, кој се јавува и при настинка, вирус на грип, н и други бројни вируси е чувството на замор и исцрпеност.
Здрав организам со силен имунитет е во состојба сам да се избори со блага форма на овој вирус, а да не забележеите дека сте го имале. Сепак, најдобро е за секој случај да се придржувате на сите мерки на заштита и самоизолација.

https://www.slobodenpecat.mk/osum-znaczi-deka-organizmot-sam-se-izboril-so-koronavirusot-bez-da-ste-svesni-za-toa/
14/04/2020 - 09:30

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by alienmk Сре Апр 15 2020, 17:38

Moze vednas da pocnat. Ili so krivicnte ili so besenjeto.

Се за корона Img_2022

alienmk

Број на мислења : 378
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by PRVOBOREC Сре Апр 15 2020, 18:34

Оливер беше најлошото решение за технички премиер што СДСМ можеше да го понуди во вакви времиња. За жал никој не можеше да предвиди дека пред изборите ќе избие пандемија од КОВИД - 19.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2457
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by defo Чет Апр 16 2020, 08:54

не се палете лесно на поповите, тие нивното, вие вашето. Тоа ќе речам, јас почитувам вера, меѓутоа, во овие моменти моето мислење е дека не треба да отидам во црква, ради себе, пред се ради мојата фамилија, од почит и љубов према нив. Тука се завршува се.

А инаку светата причест за дава секоја Недела, не само во овие празнични и предпразнични викенди.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Чет Апр 16 2020, 09:47

Лекар од битолската болница бара одговорност од министерот за здравство затоа што за пациент што лежел на интерно одделение во болницата резултатите од тестирањето дошле дури после 4 дена. Тестовите се прават централизирано, само во Скопје, по новиот модел што сака да го примени владата затоа што така полесно се контролира исто така централистички провизијата од тендерот кој е еден и поголем. Полесно се прави и селекција кој да учествува со штимање на условите.

https://expres.mk/revoltiran-lekar-do-filipche-ne-sakam-aplauzi-tuku-odgovornost/

Една од партиите на кои СДСМ им го признава правото да го носат името ВМР, ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов (втората е ВМРО-НП на Љубчо Георгиевски) донираше визири за македонските лекари. Зошто примаме донации ако имаме доволно заштитни средства, како што тврдат втората партија по големина во Македонија и најголемата партија на Македонците со албанско етничко потекло. Плус визирите се користат повеќекратно по дезинфекција со средства кои нели исто така ги имаме. Донацвијата според дарителот е за браќата во Македонија (веројатно се мисли на браќата Бугари, поранешни и сегашни), па претпоставувам дека ќе се делат партиски и ќе ги добиваат само лекари од СДСМ и коалицијата.

https://expres.mk/bugarskoto-vmro-donira-viziri-za-lekarite-vo-makedonija/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by PRVOBOREC Чет Апр 16 2020, 11:53

И докторот, и куртон медиумите и сите небањати може само да го попушите.

Се за корона Img_2422

https://360stepeni.mk/patsient-so-kovid-19-so-denovi-chekal-rezultati-na-internoto-oddelenie-vo-bitola-direktorkata-uveruva-deka-bil-izoliran/

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2457
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Чет Апр 16 2020, 12:40

Куманово изгледа станува ново жариште на епидемијата. За 24 часа 40 ново заразени. Меѓу нив и градоначалникот Максим Димитриевски.

https://infomax.mk/wp/најново-градоначалникот-на-куманово/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by Teo Чет Апр 16 2020, 13:08

Namali glupokja. Se toa e za zdravstveniot tim na tvojata Vanchemihajlovistichka.

Се за корона Img_2209
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by defo Чет Апр 16 2020, 13:32

В.Д Премиерот во карантин, министерот за здравсто во карантин, вице премирот Османи исто.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by Nebula Чет Апр 16 2020, 14:00

Sega ke potrosime nepotrebno nekolku testa kako za Zaev i Mickoski.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by defo Чет Апр 16 2020, 15:44

Мх, точно, 2 недели карантин, ова е жива глупост, шо кур 25 души на едно место, сеа ќе скокнат вернициве.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Чет Апр 16 2020, 18:18

Денес се пробиени два нови црни рекорда. 1.081 вкупно заболени, нови 107, еден починат. Куманово има 44 нови заболени (вчера 24, скоро двојно зголемување). Ќе имаме нови 30 дена вонредна состојба и покрај тоа што Уставот предвидува само една, а законот за заштита од заразни болести и законот за криза и овозможуваат на владата да се бори со болеста, но не и да именува нови судии, да врши исплати за и така прескапо платените партиски војници во СЈО, за извоз на дијаманти и други одлуки што немаат врска со пандемијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by Nebula Чет Апр 16 2020, 18:21

Cudni se novite informacii za novootkrienite slucai vo Kumanovo. 21 medicinsko lice, 10 clenovi na krizniot stab i samo 12 gragani. Kako se inficurale tolku medicinski lica? Ne gi pocituvale merkite za zastita? Nemale oprema? Ne ja koristele pravilno? Ne ja koristele voopsto? Krizniot stab isto. Kako se inficirale ako gi pocituvale merkite? Ako nosele maski i rakavici, amo odrzuvale distanca? Ili mozebi merkite ne bile pocituvani? Treba da se sprovede istraga i da se najdat pricinite za taka cudniot sostav na zabolenite. Inaku ispaga deka najsovesni u stvari bile graganite a ne tie sto treba da bidat primer.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by SHARENI Чет Апр 16 2020, 20:30

Ubava vest.

Се за корона Img_2179
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by SHARENI Чет Апр 16 2020, 20:34

I uste edna, bravo za vladata.

Се за корона Img_2180
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона Empty Re: Се за корона

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот