Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Се за корона

+12
TRAJCHE
SHARENI
Nebula
Teo
PRVOBOREC
alienmk
osa
трендафил
Albatros
Dino
Luxor
defo
16 posters

Страна 4 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by SHARENI Чет Мај 28 2020, 15:34

Gi dobivme rezultatite od sabotazata na Culev so povikot do graganite za nepocituvanje na merkite za bezbednost i naredbite na policijata da ne si ja vrsat dolznosta. Se nadevam so ova zloto nareceno dpmne nema da uspeat da gi odlozat izborite.

Се за корона - Page 4 Img_2209
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by Bosonoga Чет Мај 28 2020, 16:48

Dpmne crepovi lazlivi.

Се за корона - Page 4 Img_2088
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 981
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Чет Мај 28 2020, 18:56

Жал ми е што морам да напишам дека Филипче лаже. Еве ги бројките за Западен Балкан. Србија 28, Црна Гора 14, Албанија 11, Босна и Херцеговина 47, од соседите Грција 17, Бугарија 19. Македонија има 58.
https://www.worldometers.info/coronavirus/
Кај нас е катастрофално лошо во однос на другите земји што сега имаме поголем број на активни случаи (болни кои не оздравеле или починале) отколку пред 3 недели кога прекина опаѓањето на активни случаи. Веста е наменета за симпатизерите на СДСМ кои и онака слепо веруваат во се.
Точно е дека во светот има многу полоши од нас. Сан Марино е на врвот со 1.238 на милион, па Белгија со 810. Кина има само 3 починати на милион.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Чет Мај 28 2020, 19:04

Од вкупно дијагностицираните нови 38 случаи на Ковид-19 во последното деноноќие 24 заразени се од Скопје.
Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, од тие 24 заболени во Скопје, најмногу, односно седум се од Сарај, во Бутел има четири, во Аеродорм и Чаир по три, во Студеничани и во Шуто Оризари има по два, а по еден заразен има во Гази Баба, Кисела Вода и Карпош.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Чет Мај 28 2020, 21:38

Лидери сме денес во регионот по број на новозаразени иако сме помала земја скоро од сите на листата, а по број на починати на милион жители сме први веќе подолго време. Еве споредбена табела од независен извор.Се за корона - Page 4 EZHTNbBWkAAm9O4?format=png&name=small

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by defo Чет Мај 28 2020, 22:16

Настрана од овие партиски препукувања, кои носат само зголемен број на жртви, треба да видме што ќе се случува, можда денешната бројак е само афтерефект или не. Секако избрзани заклучоци не треба да се носат.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by defo Пет Мај 29 2020, 12:30

Ај аирлија 58-ка, здрави живи весели.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by defo Пет Мај 29 2020, 12:53

Мој предлог за решавање на проблемот:
-укинување на автобусиот за старци над 64 години
-максимално работење од дома, кој може бар уште наредниов месец
-датум за отворање градинки 1 јули, родителите и натаму дома.
-фирми кои можат да го прекинат  произвоствениот процес на 15-20 дена.
-групирање да нема, без полицикси часови. Задолжително маски носење. Затворање на кафичите околу 18 часот. Недела да не се работи. Сити малл и останати секој ден до 18, сабота и недела дома.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Пет Мај 29 2020, 14:23

Наместо што е намален, бројот на автобуси треба да се зголеми, па да може и во нив да се почитува безбедносното растојание. Истите да се дезинфицираат при секое пристигање на крајните постојки. По неколку пати на секој саат треба да се пропагираат преку сите медиуми мерките за заштита. Тоа да им се плати по намалена цена, но сразмерна на гледаноста (слушаноста, Читаноста), а да прекине бесплатното емитување од една страна, а давање на помош на медиумите од владата од друга страна сразмерна на тоа колку ја пропагираат власта. Сега е доцна, но кога ќе почнат училиштата и градинките со работа треба да почне култивирањето на децата, да не кажам цивилизирањето, кое кај нас е на исклучително ниско ниво. Истото сега ќе биде уште пожестоко затоа што секоја политичка страна ќе сака да ја префрли вината за ситуацијата кај другиот, наместо прво да се гледа да се реши проблемот, а потоа да се бара виновникот.
Наместо полициски час еднаков во сите места, итиот треба да биде лоциран и сразмерен на состојбата со епидемијата. Зошто општина во која нема ниту еден заболен да биде казнета поради нецивилизираноста на други!?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by PRVOBOREC Пет Мај 29 2020, 17:12

Тоа небањатите наместо да се однесуваат одговорно и да помогнат да се реши ситуацијата шират лажни вести и охрабруваат на непочитување на законите и мерките за да го обвинат СДСМ и барем да го ублажат поразот ако веќе не можат да избегаат од избори.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2457
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by TRAJCHE Пет Мај 29 2020, 17:44

Се за корона - Page 4 Img_2169
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 681
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Пет Мај 29 2020, 21:31

Еве што пишува во извештајот на Светската банка за Македонија и последиците од короната.

Драстично зголемување на бројот на заболени од КОВИД 19 по олабавување на вонредните мерки, предупредува Светска банка во најновиот Извештај. Дури и со агресивни мерки за социјално дистанцирање, Македонија треба да биде подготвена да обезбеди 8 пати повеќе единици за интензивна нега од оние кои ги имаме во моментов. Ова е во најдоброто, оптимистичко сценарио – ако се заразат 25 % од населението.
„Дури и ако се заразат само 25 проценти од целокупното население и доколку се спроведе цел опсег на мерки за социјално дистанцирање, капацитетот на единиците за интензивна нега потребен за лекување на тешките случаи го надминува сегашниот капацитет за 8 пати“, пишува во извештајот Светска банка.
Наглото зголемување на бројот на заразени, треба да ги подготви здравствените системи за краткорочен и среднорочен одговор – а недостатоците со медицински кадар и опрема за лична заштита, како и неправилното ракување со истата, преставуваат дополнителен ризик за здравствените работници и самите тие да станат пациенти. Токму поради ова Македонија е оценета со најслаба оценка во однос на подготвеноста на здравствениот систем, во споредба со остананите земји во регионот наведува Светска банка. А токму панедмијата ќе ја зголеми сиромаштијата, невработеноста и заработувачаката на населението. Светска банка прогнозира дека од 55 илјади граѓани, според оптимистичкото сценарио – па до 130 илјади ќе станат сиромашни, ако кризата потрае до крајот на август, или стапката на сиромаштија може да се зголеми до 10%.
Симулациите предвидуваат стапката на сиромаштија да порасне од околу 17 проценти во 2019 до околу 20-23 проценти во 2020 година и од 55.000 до над 130.000 граѓани на Северна Македонија (во зависност од тоа дали кризата ќе трае еден или два квартали) би западнале во сиромаштија. Пред пандемијата, сиромаштијата меѓу работниците во најпогодените сектори беше само 4 проценти, но оваа стапка се проценува да достигне околу 8 проценти во сценариото 1 и 15 проценти во сценариото 2.
Според Светска банка – сиромаштијата, која подразбира живот со помалку од 5,5 долари на ден по член на семејство, меѓу работниците од најпогодените сектори, двојно или тројно ќе се зголеми. Значително намалување на просечниот приход до 12% предвивува банката, а со тоа и намалување на средната класа. Голем дел од оние кои ќе осиромашат нема да добијат никава социјална заштита.
Мерките за заштита на животот имаат негативно влијание и на пазарот на труд. Најголемо зголемување на бројот на невработени има во Албанија, 25% и во Македонија – 11%. Бројката ќе расте по враќањето на иселениците дома, поради загубените работни места во странство.
Еве го и одговорот на министерот Чулев на нападите дека министерот за внатрешни работи е одговорен за влошената ситуација, а не министрите за здравство кој е главен во биорбата со епидемијата и министерката за одбрана која нели успешно и асистира на полицијата затоа што овие се од стадото на Заев.

“Меѓудругото, јавноста треба да знае и за секојдневните навреди, но и закани по мојот живот на кои сум изложен, а кои дополнително сведочат за ниското ниво на политичка култура, но и за паниката која е присутна кај нив. Граѓаните треба да знаат дека ниту една политичка изјава нема да ме поколеба во мојата намера да го заштитам здравјето и животот на граѓаните, но и да останам посветен во неселективна борба против корупцијата и криминалот”, пишува Чулев.
Според него јасно е на што се должи новата ситуација со корона кризата.
” Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта наместо суштински политики тераше дневен ПР од прашањето поврзано со справување со корона вирусот. Секоја одлука на Владата поврзана со мерките, особено кога изборите почнуваа да стануваат актуелни беше носена низ призма на политика, а не за да се заштити здравјето и животот на граѓаните и тоа е факт од кој нема бегање.
Доколку имаат сомнеж дека полицијата не постапувала соодветно, тоа прашање треба да го упатат до Директорот на Бирото за јавна безбедност и од него да побараат одговорност. Јас во неколку наврати усно преку Координативното тело на МВР, но и писмено побарав навремено, неселективно, целосно и соодветно спроведување на одлуките на владата. Заштитата на здравјето, не е политика. Тоа е оперативно постапување на полицијата што е во целосна надлежност на Директорот за јавна безбедност, факт кој тој во неколку телеграми го потврди и потенцира.
Граѓаните се свесни дека зад олабавувањето на мерките за ограничување на движењето се крие само желбата на владејачката партија за што побрзи избори, а здравјето на граѓаните е во втор план и за ова во неколку наврати укажав во јавноста, но и на седниците на владата.

За мене се најважни граѓаните и нивното мислење и понатаму ќе преземам се што е неопходно за заштита на нивното здравје и здравјето на целата нација. Денешните изјави се само политички и истите преставуваат непринципиелен притисок врз моето работење.“


Ме чуди кога во ден во кој има 52 новозаболени граѓани, а 5 се починати некој уште зборува за избори, како да е власта поважна од животот и здравјето. Прекинете еднаш со омразата и поделбите. Барем против болеста треба сите да се бориме заедно. Мене воопшто не ме радува тоа што во моментот повеќе заболуваат гласачите на власта (СДСМ и ДУИ). Утре ќе ја пренесат болеста на било кој од нас.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by PRVOBOREC Пет Мај 29 2020, 21:44

Небањати пак сте правеле предизборен поткуп. Џабе, нема да ве гласаат, народот не сака да чуе за вас.

Се за корона - Page 4 Ezmaqv10

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2457
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Нед Мај 31 2020, 22:26

PRVOBOREC напиша:Небањати пак сте правеле предизборен поткуп. Џабе, нема да ве гласаат, народот не сака да чуе за вас.

Се за корона - Page 4 Ezmaqv10Донацијата е дадена на институција, не на поединци како што правеше СДСН.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by defo Пон Јун 01 2020, 08:49

Оти мислиш дека сте и вие и тие(ние) во право. Ова според мене е мизерно од повеќе акспекти. Ама тоа ви е партиски тролови неможат да разберат. Живееј си го живото со розевите очила и свири.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by defo Пон Јун 01 2020, 11:00


_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by defo Пон Јун 01 2020, 13:16

89 нови и 7 починати,  браво. Словенија дефинитивен крај на корона прогласи.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Пон Јун 01 2020, 14:04

Господ да ги прости починатите, а да им даде здравје на заболените. Овој пат на листата на заболените. Изгледа дека нов кластер е СДСМ. По Мухамед Зеќири, кој се заразил на ифтарска вечер кај брат му, новозаболена е и директорката на УЈП Сања Лукаревска. Не знам како ги заразил Наќе Чулев, ако им веруваме на следбениците на Заев кои обвинуваат дека министерот за внатрешни работи, а не желбата по секоја цена да се оди на избори, е главен виновник за вториот бран на короната. Дали го кршеле полицискиот час, а не биле спречени од полицијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by defo Пон Јун 01 2020, 14:06

трендафил напиша:Господ да ги прости починатите, а да им даде здравје на заболените. Овој пат на листата на заболените. Изгледа дека нов кластер е СДСМ. По Мухамед Зеќири, кој се заразил на ифтарска вечер кај брат му, новозаболена е и директорката на УЈП Сања Лукаревска. Не знам како ги заразил Наќе Чулев, ако им веруваме на следбениците на Заев кои обвинуваат дека министерот за внатрешни работи, а не желбата по секоја цена да се оди на избори, е главен виновник за вториот бран на короната. Дали го кршеле полицискиот час, а не биле спречени од полицијата.
Тебе господ памет да ми ти дајт. Незнам шо да ти кажам!!!
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Пон Јун 01 2020, 14:16

35 заболени се од Скопје, 27 од Штип, 12 од Куманово, седум во Тетово, во Кочани 4. По еден има од Прилеп, Гостивар, Струмица и од Свети Николе.
Гледам чајџилниците во мојата општина Чаир непречено работат. На повеќето маси седат по повеќе од двојца. Инспекциските служби никаде ги нема. Ваљда се кријат за да се заштитат од зараза.
Дали нов кластгер на епидемијата станува СДСМ?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by zozoti Пон Јун 01 2020, 14:54

Aj aj, pobezopasno bilo po litii da odis i edno lazice sto dusi da lapaat otkolku po iftarski veceri da se mknes.

A u Stip mame da im ebam na gazdite i prevoznicite sto ne pocituvale merki i gi trpale sivackite kako sardini u eden avtobus od tri fabriki.

zozoti

Број на мислења : 351
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Пон Јун 01 2020, 15:09

defo напиша:
трендафил напиша:Господ да ги прости починатите, а да им даде здравје на заболените. Овој пат на листата на заболените. Изгледа дека нов кластер е СДСМ. По Мухамед Зеќири, кој се заразил на ифтарска вечер кај брат му, новозаболена е и директорката на УЈП Сања Лукаревска. Не знам како ги заразил Наќе Чулев, ако им веруваме на следбениците на Заев кои обвинуваат дека министерот за внатрешни работи, а не желбата по секоја цена да се оди на избори, е главен виновник за вториот бран на короната. Дали го кршеле полицискиот час, а не биле спречени од полицијата.
Тебе господ памет да ми ти дајт. Незнам шо да ти кажам!!!
Мислиш дека сум без памет затоа што им посакувам здравје на членовите и гласачите на СДСМ кои се во голем дел меѓу новозабиолените. Треба ли да бидам паметен како Заев и на денешен ден и во ваква ситуација да зборувам за избори на 12 јули. И да чекам да ми дојде дома некој за да ми зборува за својата партија, а да не сум сигурен дали е носител на корона вирус или носител на листа.
Да се извинам на Мухамед Зекири затоа што според него Зоран Заев излажал дека се заразил кај брат му и тврди дека ифтар бил сам дома со семејството. Веројатно Заев си помислил на брат му и менувачницата, односно ги помешал браќата Заеви и браќата Зекири.
https://expres.mk/zekiri-go-isprava-zaev-za-iftar-bil-doma/
Или мислиш дека не знам дека за почитување на здравствените мерки одговорен е Државниот санитарен и здравствен инспекторат, а не полицијата. Таа само асистира на инспекторатот. Не знам ниту зошто полициски час имаше за викенди и ноќе. Дали поради приказната дека лилјаци ја пренеле заразата на луѓе во Вухан, а тие летаат само ноќе?
Ајде да напишам уште еднаш дека конечно треба да се обединиме сите заедно во борбата со епидемијата. И да престане нејзината злоупотреба за собирање на политички поени и крадење.
Кога пишував за чајџилниците и кафулињата во Чаир, не им префрлав на луѓето, Тие не прават ништо забрането. Не знам дали се живи и здрави тие од комисијата за заразни болести. Дека не е исто да седиш во чајџилница во Дебар сега, кога нема заболени и дај Боже да ги нема, и во Чаир кај што бројот на заболени е во огромен пораст. Нормално е дека сум загрижен и за своето здравје и здравјето на моите домашни и комшии.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by Luxor Пон Јун 01 2020, 15:41

За спроведување на кои здравствени мерки е одговорен ДСЗИ? Тие се задолжени за спроведување полициски час? За извршување на забраната за групирање на јавни места? За санкционирање за неносење заштитна опрема? Или само да се тресне зелена?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by Dino Пон Јун 01 2020, 16:36

zozoti напиша:Aj aj, pobezopasno bilo po litii da odis i edno lazice sto dusi da lapaat otkolku po iftarski veceri da se mknes.

A u Stip mame da im ebam na gazdite i prevoznicite sto ne pocituvale merki i gi trpale sivackite kako sardini u eden avtobus od tri fabriki.

Izgleda reisot ne ja dotepal koronata. On izbega so mlada zena i milionce a koronata se vrati.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Пон Јун 01 2020, 17:04

Со истиот министер за внатрешни работи имавме нормален за корона графикон до 6 мај. Пораст до 19 април и потоа пад симетричен со порастот на заболени. Подобрувањето на ситуацијата му удри во глава на амнестираниот криминалец црпнат од нива кој е изгледа болен по премиерската фотелја и им нареди на партиските послушници во здравствените органи пред време да ги намалат мерките. Настрана што исти мерки имавме и таму кај што нема ниту еден заболен и таму кај што има десетици. Со исти мерки на полицијата, од 977 активни случаи бројот опадна на 394 на 6 мај. Потоа следува олабавувањето и повеќе мислење на изборна корупција (во која спаѓа и намалувањето на мерките). Има и намален број на тестови за да се прикаже лаѓна слика за подобрување, но и со оваа мерка имаме стагнација на активните случаи, односно приближно ист број на новозаболени и излечени и починати. Денешниот ден е црн рекорд по бројот на починати - 7. До сега на 14ти и 28ми април починале по 6 наши сограѓани.
Треба итно да се реагира со засилени мерки во општините во кои има голем број заболени. Дај Боже да не се катастрофални резултатите од паузата во полицискиот час за Бајрам што треба да ги очекуваме во текот на следната недела. (Читам дека просечно време за појава на симптоми е најчесто 11,5 дена, иако може да биде и само 2).
ДСЗИ е одговорен за односот на заболените и тие во самоизолација на пример, за цело време, вклучувајќи го и полицискиот час. Министерството за здравство е одговорно со масовни тестови да открие што повеќе носители на вирусот и да ги стави во самоизолација или карантин, односно да ги префрли во одговорност на ДСЗИ. Вие се повикувате на некоја изјава на Наќе Чулев во март кога вкупниот број на заболени беше 133 (во однос на денешните 606 според последниот извештај). Но со таков однос на полицијата, да повторам, имавме нормален за корона развој на ситуацијата се до 6 мај, кога почна додворувањето на СДСМ за да ги добие гласовите на Албанците, со што им се направи мечкина услуга токму на припадниците на најголемото малцинство во Македонија. Но и на сите останати вклучувајќи ги и обичните и северните Македонци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 4 Empty Re: Се за корона

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот