Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Се за корона

+12
TRAJCHE
SHARENI
Nebula
Teo
PRVOBOREC
alienmk
osa
трендафил
Albatros
Dino
Luxor
defo
16 posters

Страна 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by Nebula Пет Апр 17 2020, 17:22

Im tekna ama zaludno izgubivme mesec dena. Trebase uste vednas toa koga bese vovedena vonrednata.

Се за корона - Page 2 Img_2067

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by defo Саб Апр 18 2020, 20:24

Вечер да не го бива ни за тоалетна ќе добиеш некое тровање....
Двеве вести....
Се за корона - Page 2 Prva10

Се за корона - Page 2 Vtora10
Намерно ставени со Print Screen да не им правиме трафик...Ова Латас и неговава недодупена љубовница....нормални се...........
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Вто Апр 21 2020, 15:36

Двете вести се вистинити. Не се работи за лага. Заев има полициска придружба која сите ја плаќаме и кога со својата моторџиска банда се заебава во време на пандемија. Во случајов има направено маршута од Струмица до Берово. Има луѓе што ги интересираат и вакви вести. Важно е дека не се работи за лажна вест.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Вто Апр 21 2020, 16:08

luxor напиша:Сега ќе дојде трендафил и ќе почне со лажни вести и подметнувања. Затоа и ја заклучив другата тема која сепак редовно ќе ја апдејтирам.  Секако не пречи што ќе има тема за дискусија околу короната и случувањата врзани со неа. Онаа другата ќе остане само како агрегатор на основни податоци.
Лажни вести пласиравте министерот и вие од СДСМ. На пример дека се оздравени некој број на лица кои, цитирам, се лекуваа во домашни услови. Со кој к.р Филипче ги лекуваше позитивните на вирусот кога не постои лек. Се работи за луѓе кои се со силен имунитет или кои имале среќа болеста да не ги зафати посилно, па сами од себе оздравеле.
Владата од некои 120 одлуки до сега има донесено само 40тина (една третина) одлуки во врска со пандемијата. Другите се во полза на СДСМ и ДУИ, вклучувајќи ја и последната, зголемување на акцизите на сите видови на горива за 3 денари по литар. Наместо на било кој начин да им помогне на граѓаните како што прават на различни начини други држави, со исплати на одредена сума на пари за секој граѓанин, владата на (т.н. северна) Македонија брцнува дополнително во џебот на граѓаните. Најтажно е што од тие пари граѓаните нема да видат никаква полза.
Ќе го замолам luxor да напише која лажна вест сум ја подметнал на форумов, посебно во врска со пандемијата и би го замолил да не се служи со мене како оправдување за неговите постапки. Во секој случај не се учесниците на форумов малоумни, па да не реагираат на лажна вест. На пример на ја подметнав јас веста дека некој од ВМРО во стопанската комора побарал покачување на акцизите за горивото по 2 денара од литар, туку некој друг (не ми се претражува сега да го најдам напишаното). Јасно е само дека владата не е задоволна од предлогот и место за само по два денари од литар покачувањето ќе биде за уште еден денар поголемо. Вкупно 3 денари.
За крај да напишам и дека ако владата наводно ги заштитува повозрасните и затоа ги држи подолго во домашен притвор, ќе запрашам како не им падне на ум ни сега со намалувањето на полицискиот час (зголемувањето на слободата) барем еден час да резервира само за возрасните. Знам дека не им се трошат парите да организираат достава на храна и лекови за возрасните, затоа што повеќе пари за граѓаните, помалку за семејството на власт (СДСМ и ДУИ).

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Вто Апр 21 2020, 17:54

И во денешниот извештај на министерството за здравство пишува дека има 24 излекувани пациенти кои се лекуваа во домашни услови. Всушност се работи за пациенти кои фала Богу самите ја победуваат болеста. Сами со своето семејство се грижат и за себе да оздрават и да не се зарази некој нивен близок.
Ајде да прашам што стана со историските респиратори. Последна најава беше дека на тендер добила една фирма што треба да испорача респиратори за една недела. Ама тоа беше пред две недели, а респираторите ги нема. Дали добитникот на тендерот и ако е близок до СДСМ, а веројатно е штом добил тендер, ќе плати пенали за доцнењето. Мислам дека не. Не сум сигурен дека уредите воопшто ќе дојдат. Дај Боже, кога веќе имаме неспособна влада, додатни респиратори воопшто да не затребаат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by TRAJCHE Вто Апр 21 2020, 18:33

Ne moze da e normalen nenormalniot sto predlozite na krizniot stab si gi pripisuva sebesi. A moze i izlazale tie od pirtalot. U sekoj slucaj effo e sigurno nenormalen sto siri fejk njuz.

Се за корона - Page 2 Img_2132
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 681
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by osa Вто Апр 21 2020, 20:31

Додека нафтата на светско ниво е под минусот, Владата предводена од СДСМ удира по грбот на народот и ја зголемуваат ...


ete ovie gnidi so vakvi lazni vesti go trujat naselenieto ....vo taa vlada sedat i kadri na dpmne ,a ovoj inbecil veli deka vladata na SDSM ..MORON

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Вто Апр 21 2020, 21:29

Во владата има само еден министер од ВМРО. Требаше да има уште еден, ама министерката Рахела Мизрахи ја разрешивте . Тој е најчесто надгласуван, затоа што повеќе се слушаат Зоран Заев и Али Ахмети иако не се членови на владата. Прибери се малку и размисли со своја глава. Нели е точно дека СДСМ ја предводи владата? Нели е точно дека Македонија е единствената земја во светот што ги зголеми акцизите за горивата? Што е погрешно во веста што ја прогласуваш за лажна?
Претпоставувам дека никој на форумов не се сеќава дека кога се покачи акцизата за дизелот владата лажеше дека со тоа треба да се надополнат пари што наводно ги потрошила минатата влада. После три години повторно се покачува акцизата, сега на сите горива. Дали имаме влада или лоповска банда?
Ајде да прашам и кога ќе стасаат респираторите кои ги чекаме скоро два месеца и нелии пред две недели како последно заврши тендер на кој дел од респираторите требаше да бидат испорачани за седум дена? Треба ли да кажам дека министерот што тоа го тврдеше е морон.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by osa Сре Апр 22 2020, 14:21

ЛЕКАРИТЕ ВО ВУХАН ЗАГРИЖЕНИ - ОЗДРАВЕНИТЕ ЛИЦА ДУРИ 70 ДЕНА СЕ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19
Тим 24 сре, 22.04.2020 | 1:51 pm  0 Коментари
Лекарите во Вухан, каде вирусот на Ковид-19 се појави во декември минатата година, изразија загриженост поради поголемиот број на пациенти кои се оздравеле и немаат никакви симптоми, но нивните тестови се сепак позитивни.

Лекарите тврдат дека тестовите на многу пациенти остануваат позитивни од 50 до 60, дури и до 70 дена. Тоа е еден од најголемите предизвици при преминување во нова фаза за олеснување на ограничувањата.

Според кинеските високи здравствени претставници досега нема потврда дека повторно позитивните пациентите заразиле други луѓе.

Кина не објави официјални податоци за тоа колку пациенти спаѓаат во оваа категорија.

Во Јужна Кореја регистрирани се околу илјада луѓе кои биле позитивни на вирусот повеќе од четири недели. Додека во Италија, експертите забележале дека заразените со Ковид-19 се позитивни околу еден месец.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by osa Сре Апр 22 2020, 14:23

трендафил напиша:Во владата има само еден министер од ВМРО. Требаше да има уште еден, ама министерката Рахела Мизрахи ја разрешивте . Тој е најчесто надгласуван, затоа што повеќе се слушаат Зоран Заев и Али Ахмети иако не се членови на владата. Прибери се малку и размисли со своја глава. Нели е точно дека СДСМ ја предводи владата? Нели е точно дека Македонија е единствената земја во светот што ги зголеми акцизите за горивата? Што е погрешно во веста што ја прогласуваш за лажна?
Претпоставувам дека никој на форумов не се сеќава дека кога се покачи акцизата за дизелот владата лажеше дека со тоа треба да се надополнат пари што наводно ги потрошила минатата влада. После три години повторно се покачува акцизата, сега на сите горива. Дали имаме влада или лоповска банда?
Ајде да прашам и кога ќе стасаат респираторите кои ги чекаме скоро два месеца и нелии пред две недели како последно заврши тендер на кој дел од респираторите требаше да бидат испорачани за седум дена? Треба ли да кажам дека министерот што тоа го тврдеше е морон.
aj ne lazi molimte ...a zamenicite ministri ? ...ili niv gi chuvate samo da ja kochat rabotata na vladata ...ne e trgnata Mizrahi za badijala ,sama si go barashe ...mislam i namerno si go barashe ...se zaeba sega shto da i praime ,go slusha zmicko

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by osa Сре Апр 22 2020, 16:34

[size=46]Коронавирусот е активен и во солзите на пациентите[/size]

[size=14]Објавено пред
 2 часа

 - 22 април, 2020

оронавирусот е активен и во солзите на заразените пациенти, покажува истражувањето на Националниот институт за инфективни болести, „Спаланцани“ во Рим, објави списанието „Annals of Internal Medicine“.

Започнувајќи со брис земен од окото на заразен пациент кој имал билатерален конјуктивитис, истражувачите биле во можност да го изолираат вирусот, покажувајќи дека тој може да се репродуцира не само во респираторните органи, туку и во окото, предизвикувајќи конјуктивитис.

Овој наод има важни импликации за општото здравје, па резултатот добиен од италијанските лекари бил проследен до Светската здравствена организација.

„Ова истражување покажува дека очите не се само врата за влез на вирусот во телото, туку се и потенцијален извор на инфекција“, коментира Кончета Кастилети, шеф на оперативна единица во лабораторијата на клиниката „Спаланцани“ во Рим.

Откритието потврди дека исто така е неопходно да се обезбеди соодветна заштитна опрема за офталмолозите, за кои претходно се сметаше дека се релативно безбедни од ризик од инфекција со коронарнавирус при работа со пациенти.

Студијата потврди дека брисевите од очи може да бидат позитивни за инфекција од вирусот дури и ако нема видливи траги за присуство на Ковид-19 на тестовите земени од респираторниот систем.
[/size]

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Сре Апр 22 2020, 16:35

За да учествува заменикот министер на седница на влада, треба да не е присутен министерот. Не знам дека во некој закон пишува дека министер може да биде сменет ако го користи скратеното, односно вистинското име на Македонија. Посебно министер во техничка влада. Во секој случај победникот на последните парламентарни избори сега како опозиција има двојца заменици министри, за финансии и земјоделство, но до сега не се случило да учествуваат на некоја седница на влада. Но и да учествуваат сите тројца не може да го спречат рекетарскиот режим да донесе некоја одлука.
Да одбележиме уште еден успех на министерството за здравство што режимот го крие. Изгубени се материјали или резултати од 140 тестирања на корона. Кај некои пациенти дури сега, по десетина дена се повторуваат тестовите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by Nebula Сре Апр 22 2020, 16:39

Od kade informaciite za izgubeni testovi. Povtoruvanje na testiranje sekogas ima, za da se utvrdi dali pacientot ozdravel potrebni se dva negativni testa po red.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Сре Апр 22 2020, 16:40

Од утре зголемена слобода на движење. Повторно нема ниту еден час за возрасните да можат сами да без мешање со помлади да одат во продавница, банка, лекар ...

Почнувајќи од утре, четврток, 23 април, се намалуваат рестрикциите на движењето.
Секој работен ден, од понеделник до петок ќе биде дозволено движењето на граѓаните од 05:00 часот наутро до 19:00 часот. Забраната за движење во целата држава ќе почнува во 19 часот и ќе трае до 05 часот наутро.
За лицата над 67 годишна возраст ќе биде дозволено движење секој работен ден од 05 часот наутро до 12 на пладне.
Младите лица до 18 години ќе може да излегуваат од понеделник до петок од 13:00 до 19:00 часот.
Се намалува и ограничувањето на движење за време на викендите.
Од сега забраната за движење за викенд ќе почнува од 15:00 часот во сабота, а ќе трае до понеделник до 05:00 часот наутро.
Во сабота, за лицата над 67 годишна возраст ќе биде дозволено движење од 05 часот наутро до 11 часот наутро.
Во сабота, младите лица до 18 години ќе може да излегуваат од 12:00 до 15:00 часот.

https://expres.mk/spasovski-za-vikend-policiskiot-kje-pochnuva-vo-sabota-vo-15-chasot/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by defo Пет Апр 24 2020, 09:02

80000 евра казна за настаните во Ченто,  надежно ЈО ќе ја прифати казната, и оние во Гевгелија ќе го попијат, па пак нека протестираат и играат оро. Стока и во Ченто и во Гевгелија си е стока.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by defo Пет Апр 24 2020, 17:08

трендафил напиша:Од утре зголемена слобода на движење. Повторно нема ниту еден час за возрасните да можат сами да без мешање со помлади да одат во продавница, банка, лекар ...
Видиш до негде ова ти е паметно...маркетите за вас над 65 од 10-13, банки неможеш од фирми да  им забраниш(овде е голема тема за елаборација)
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Пет Апр 24 2020, 19:52

Реално на пензионери ништо не им значи тоа што може да излезат во 5 часот кога во тоа време нема отворени продавници, амбуланти, банки и друго, а не се на работа од 6 часот како што има некои вработени.
Интересен ми е случајот со градоначалникот на Куманово затоа што се зборува дека е жртва на внатре партиска пресметка. Дали позитивен тест на корона е начин некој да се однесе во двонеделен домашен притвор, ако резултатот е нарачан.

Се за корона - Page 2 94436846_1729390137203392_7839471662130003968_n

Да одбележиме и дека Жан Митрев ја покачи цената за тестирање од 1.500 на 3.950 денари. Повеќе од 2,5 пати.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by Nebula Пет Апр 24 2020, 22:05

I polovina vlada sose premier? Ama presmetka.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Саб Апр 25 2020, 12:11

Тендерот за 31 респиратор што требаше делумно да бидат испорачани пред една недела, а дел по две недели е поништен затоа што фирмите што го добија тендерот не можат истите да ги набават. Тоа е званично соопштение. Дали некој ќе оди во затвор како Сеад Кочан за изјава дека има поголем багер, иако со помали ја завршил работата барана на тендерот?
Владата размислува и за тоа болните од ковид-19 да плаќаат партиципација за лечењето. Малку им се тие 3 денари од литар гориво. Партиципација за тест во јавното здравство ќе чини колку приватен тест во Систина.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by PRVOBOREC Саб Апр 25 2020, 19:49

Почекај по изборите, сите небањати што мислеа дека ќе се спасат од правдата ќе завршат таму каде што посакуваш, во затвор.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2457
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Нед Апр 26 2020, 16:45

Гледам дека власта почнува да се однесува како газдите што исплаќаат К-15 на вработените, а после овие им ги враќаат парите назад во кеш. Па сега прво скенираме фискални, а после се очекува парите наместо да ни се вратат да и ги донираме на власта. Наводно за да ги трошат во врска со короната. Во други земји власта им дава пари од буџетот за да се справат полесно со дополнителните трошоци и (или) намалените приходи поради пандемијата. Србија на пример овојмесец даде по 34 евра на пензионерите, следниот ќе даде по 100 евра на секој полнолетен граѓанин (освен на тие што не сакаат). Специфични сме и по тоа што сме единствена земја на светот што ја зголеми акцизата на горивата за повеќе од 5% на вкупната цена по литар.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by Teo Нед Апр 26 2020, 17:40

Ima mozhnost da pokazhesh solidarnost i da donirash. No bidejki nikoj od vsmro dpsmne vanchemihajlovistichka dosega ne doniral ne e iznenaduvanje toa shto si go napishal.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Нед Апр 26 2020, 21:26

Ајде и овде да го поздравам тоа што северна го сметаш за навреда па го користиш хејтерски кон тие што ги мразиш. Во секој случај немам намера да давам милостина на владата, а спремен сум и даваш помош на тие на кои им е потребна. Мене не ми е познато дека некоја друга влада во светот, со исклучок на оваа на Оливер Спасовски бара донации од граѓаните или дека ја покачила цената на горивото. Ако има нека напише некој. А голем број на влади даваат значителна помош на граѓаните и стопанството. Кај нас владата зема 174 милиони кредит од ММФ, а ќе врати 8 милиона на стопанството и ништо на граѓаните. Не се способни да купат ниту еден респиратор.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Пет Мај 01 2020, 21:31

Што стана со кривичната пријава за директорката на кожната клиника Нина Цаца Билјановска? Ќе поминат ли исто и „хуманираците“ од Струмица што пакувале хуманитарна помош во кутии во боите на СДСМ.
Од соседите членки на НАТО Бугарија има 10, Албанија 11, а Грција 13 починати од корона на милион жители. Македонија 39. Повеќе од трите заедно. До сега ниту еден приклучен на респиратор кај нас не преживеал.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by трендафил Вто Мај 05 2020, 14:38

Фала му на Господ, денеска имаме прв случај на заболен од корона кај нас ставен на респиратор што ја победи болеста.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се за корона - Page 2 Empty Re: Се за корона

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот