Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Прва трансплантација на срце во Македонија

4 posters

Go down

Прва трансплантација на срце во Македонија Empty Прва трансплантација на срце во Македонија

Пишување by трендафил Саб Мај 23 2020, 09:42

Конечно една добра вест од Македонија. Изведена е првата трансплантација на срце во Македонија. Новото срце зачука во градите на еден наш сограѓанин. Операцијата е изведена од комбиниран тим во кој водечките улоги ги имаа професор д-р Сашко Јовев од државната кардиохирургија, д-р Жан Митрев од „Жан Митрев Клиник“. професор д-р Александар Николиќ кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и шефот на Одделот за анестезија д-р Димче Славески, специјалист по анестезиологија со реаниматологија од „Аџибадем Систина“. Дај Боже секогаш да се радуваме на вакви успеси на сите полиња наместо на Преспански, Тирански и други договори за „пријателство“.

https://plusinfo.mk/docna-vo-no-ta-zachuka-srce-uspeshna-prvata-transplantaci-a-na-srce-vo-makedoni-a/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Прва трансплантација на срце во Македонија Empty Re: Прва трансплантација на срце во Македонија

Пишување by трендафил Саб Мај 23 2020, 14:45

Бог да ја прости великодушната велешанка која ги подари своето срце и двата бубрези. Сочувство до нејзиното семејство кое и во трагичната ситуација во која се најде не заборави на другите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Прва трансплантација на срце во Македонија Empty Re: Прва трансплантација на срце во Македонија

Пишување by трендафил Саб Мај 23 2020, 15:33

Да се извинам. Донор е Емилија Динева од Стар Дојран. Вечна и слава.

https://lider.com.mk/makedonija/emilija-dineva-zagina-vo-tragichna-nesrekja-no-nejzinoto-srce-i-bubrezi-spasija-tri-zivoti/

На луѓето што добија нови органи им пожелувам побрзо закрепнување.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Прва трансплантација на срце во Македонија Empty Re: Прва трансплантација на срце во Македонија

Пишување by Albatros Саб Мај 23 2020, 17:26

sekoja chest ...dlabok poklon za celiot tim .....sochustvo za pokojnata ....

Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Прва трансплантација на срце во Македонија Empty Re: Прва трансплантација на срце во Македонија

Пишување by misterija Саб Мај 23 2020, 20:10

Браво, навистина браво за целиот лекарски тим, така да продолжат и само успешни операции да редат!!!
Но, додека читам за оваа вест и додека гледав на телевизија, се замислив и подразмислив ..јас немам храброст да се пријавам за донор.
Треба ли храброст за да се пријавиши да добиеш донорска книшка, што треба за да се одлучиш на еден таков хуман чин?
незнам, но мачна ми е таквата размисла.....Се надевам дека нема многу кукавици како мене.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Прва трансплантација на срце во Македонија Empty Re: Прва трансплантација на срце во Македонија

Пишување by osa Саб Мај 23 2020, 23:36

imash pravo misterija ...treba poveke i poopshirno da se objasni shto znachi ova ...kako da se dojde do donorska knishka ....se nadevam nekoja od televiziite ke ni gi obezbedi ovie informacii

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16275
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Прва трансплантација на срце во Македонија Empty Re: Прва трансплантација на срце во Македонија

Пишување by osa Саб Мај 23 2020, 23:46

mora da go pisham i ova za da se zachuva i da svedochi kolku GNASA od narod zivee vo nashata drzava ...denes okolu 18 i 40 chasot gledam tv 24 emisija kontaktna i se javuva edna gospoga i pochnuva da komentira vaka ,parafraziram : abe vie site chestitate uspeshna operacija ama ajde kaj se tie semejstvoto na donatorot ..ako ne izlezat javno da gi vidime shto moze da mislime deka e laga ...se e laga ..kaj se tie od semejstvoto na toj shto vikate dobil srce ,ajde snimite gi ...ama i ova e laga zatoa gi nema ...A ZNAEME SHTO SE PRAVESHE SO ORGANI NIZ DRZAVATA I OPSHTO ... zatoa odma da gi vidime koj dal i koj primil organ ako ne e LAGA ...... i shto posle vakva gnasa od chovek ?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16275
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Прва трансплантација на срце во Македонија Empty Re: Прва трансплантација на срце во Македонија

Пишување by misterija Нед Мај 24 2020, 12:34

За донорска картичка може да извади секој граѓанин на нашава држава....што се однесува за овој случај, морам да признам дека и мене ме занима, кој е тој пациент, кој е тој Иван, како дојде БАШ он прв на листата за трансплатација....и дали починатата чие срце и бубрези се донирани од фамилијата, додека била жива дала согласност, имала ли донорска картичка или пишала во тестамент дека сака да ги подари своите органи после нејзината смрт.
Мислам дека не е етички, хумано, ако нема таков податок оставено покојната, да биде направена донација од страна на фамилијата.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Прва трансплантација на срце во Македонија Empty Re: Прва трансплантација на срце во Македонија

Пишување by трендафил Нед Мај 24 2020, 18:06

Мислам дека донирањето е направено без претходно изјавена желба за донирање од покојната, туку со согласност од семејството. Нема да дискутирам повеќе во врска со тоа затоа што на власта и требаше нешто вакво, нешто големо, но не сакам да грешам душа и да го споредувам овој несомнен успех на македонското здравство со успехот - влез во НАТО, на пример. За мене оваа операција е поголем успех од влезот во НАТО.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Прва трансплантација на срце во Македонија Empty Re: Прва трансплантација на срце во Македонија

Пишување by misterija Пон Мај 25 2020, 13:52

Трендафиле, споредбата на трансплантацијата на срце и влез во НАТО е како да мешаш баби и жаби.
Успехот е за пофалба, нема зборови, но ако трезвено размислиме, нели мислиш дека многу касниме со вакви хируршки зафати, не мислам само на срце, туку и со пресадување на други органи!?
Кога само ке помислам дека Рокфелер умре со 7 трансплантации на срце, а во нашава држава за прв пат се изведува ваква операција.....моабетот ми е, да не грешам душа, нели, на националната листа кај нас чекаат 20тина пациенти, најмладиот е 13годишник кој чека срце......изборот ме мачи, ете тоа, познавајќи ги сите криминогени марифети што се прават во нашето здравство.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Прва трансплантација на срце во Македонија Empty Re: Прва трансплантација на срце во Македонија

Пишување by трендафил Пон Мај 25 2020, 14:33

Ајде ќе го напишам тоа што го прескокнав, со извинување на семејствата пред се на донорот, а потоа и на донираните со органи. Мислам дека донаторството е обезбедено на сличен начин како гласовите за промена на Уставот или гласовите на изборите. За жал кај нас наместо да се води секојдневно пропаганда преку медиумите за донаторство, во што би се вклучиле сите, вклучувајќи ги и верските заедници, затоа што христијанската религија не забранува донирање, а колку што знам во основните работи слично е и со муслиманската, се води само борба за власт. Основата на главните религии е љубов не само кон Господ туку и кон другите околу себе. Зошто некој би однел здраво срце или друг орган во гроб, наместо со него да му овозможи на друг да живее.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Прва трансплантација на срце во Македонија Empty Re: Прва трансплантација на срце во Македонија

Пишување by трендафил Нед Мај 31 2020, 22:32

За жал еден од пресадените бубрези не е прифатен и организмот на пациентот го има отфрлено.
Да напоменеме и дека трансплантацијата на срцето е направена со опрема набавена во времето кога на власт беше ВМРО.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Прва трансплантација на срце во Македонија Empty Re: Прва трансплантација на срце во Македонија

Пишување by osa Нед Мај 31 2020, 23:03

трендафил напиша:За жал еден од пресадените бубрези не е прифатен и организмот на пациентот го има отфрлено.
Да напоменеме и дека трансплантацијата на срцето е направена со опрема набавена во времето кога на власт беше ВМРО.

dobro bre vie neshto chovechko imate vo sebe ...kako mozesh dve rechenici vaka da gi sklopish ...deka e odfrlen eden bubreg i opremata bila od vreme na dpne ...strashno ...pogore si pishal da ne gresham dusha a ti ne da si greshel dusha nego dzabe ti pishuvam

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16275
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Прва трансплантација на срце во Македонија Empty Re: Прва трансплантација на срце во Македонија

Пишување by трендафил Пон Јун 01 2020, 13:44

Се работи за два поврзани настана, едниот негативен, за жал, а другиот позитивен. Добар пример на континуитет на старата и актуелната власт. Кога секаде би соработувале во интерес на Македонија двете најголеми партии во нашата држава, каде би ни бил крајот. Не би бил јас цел живот во транзиција. Прво од капитализам во комунизам (во времето на социјализмот), а сега да си кажам право знам дека сме во транзиција, но не знам кон што. Ако транзицираме кон нешто добро секој ден би требало за нијанса да биде поубав од претходниот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Прва трансплантација на срце во Македонија Empty Re: Прва трансплантација на срце во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот