Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bravo za Levica

+3
Luxor
трендафил
zozoti
7 posters

Go down

Bravo za Levica Empty Bravo za Levica

Пишување by zozoti Пет Фед 11 2022, 16:15

Posle podnesuvanjeto na zakonot za minimalna plata izraboten od SSM, i odbivanjeto da se ukina apanazata na partiskite glasacki avtomati vo parlamentot, Levica podnesuva zakon apanaza da dobivaat i rabotnicite.


https://www.slobodenpecat.mk/levica-bara-apanazha-i-za-rabotnicite/

zozoti

Број на мислења : 350
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Bravo za Levica Empty Re: Bravo za Levica

Пишување by трендафил Пет Фед 11 2022, 17:18

Исти услови за земање на надоместок треба да имаат и пратениците, министрите и другите времено вработени во власта како сите вработени што ќе останат без работа. Не може да се формираат две класи, владеечка и раја.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

osa likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Bravo za Levica Empty Re: Bravo za Levica

Пишување by Luxor Пет Фед 11 2022, 18:01

трендафил напиша: Не може да се формираат две класи, владеечка и раја.

Точно тоа го правеше дпне и Груевски, ја рекламираше Македонија како земја со најефтина работна рака. А тој и тие околу него крадеа и стануваа милионери
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

osa likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Bravo za Levica Empty Re: Bravo za Levica

Пишување by трендафил Саб Фед 12 2022, 11:09

За Груевски колку што знам има форум за историја. Точно е дека и тој ја продолжи традицијата за привилегии на политичарите. Реалноста е дека кога треба да им се чепне во парите пратениците знаат да се спротивстават на раководствата на партиите и не се консултираат со бирачите. За второво не го прават никогаш.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Bravo za Levica Empty Re: Bravo za Levica

Пишување by alienmk Сре Мај 11 2022, 18:25

Nekoj mora da gi brani nacionalnite interesi dodeka patriotite na baterija od vmro spijat.

Политичката партија Левица до Основното јавно обвинителство – Битола поднесе кривична пријава против претседателот на Здружението „Културен Центар Иван Михајлов“ – Битола. Пријавениот се терети дека извршил стек на кривичните дела „Излагање на подбив на македонскиот народ“ и „Предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз национална, расна, верска и друга дискриминаторска основа“.

https://kajgana.com/podnesena-krivichna-prijava-protiv-pretsedatelot-na-kontroverzniot-klub-vancho-mikhajlov

alienmk

Број на мислења : 368
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Bravo za Levica Empty Re: Bravo za Levica

Пишување by трендафил Сре Мај 11 2022, 19:03

Bravo za Levica OIP.bEeRx1pyNDqBeoBWXJ9FIwHaHa?w=218&h=218&c=7&r=0&o=5&pid=1

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Bravo za Levica Empty Re: Bravo za Levica

Пишување by osa Сре Мај 11 2022, 21:27

mnogu treba da ti nedostiga za da gi poddrzish LEVICA ..tie sosema zabegaa

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Bravo za Levica Empty Re: Bravo za Levica

Пишување by трендафил Чет Мај 12 2022, 17:39

Ми недостига сето тоа што ми го одзема Заев. Тоа се повеќе илјади години историја, со самото тоа и идентитет, многу пари што ги давам преку даноците, а не ги чувствувам каДЕ И ДА ПРОШЕТАМ. Не ми недостига авионската линија Софија-Скопје, ниту пругата кон Бугарија на која сега, во XXI век, максималната брзина ќе и биде само 80 км/час.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Bravo za Levica Empty Re: Bravo za Levica

Пишување by Albatros Чет Мај 12 2022, 18:28

Ova trebase zaedno so vmro, ama Micko se umilkuva kaj albancite iako niedna albanska partija ne mu ja poddrzuva blokadata. Vreme e vmrovci da se opredelat, patrioti ili sorabotnici.

Левица поднесе иницијатива за вршење инспекциски надзор на споменикот во чест на УЧК
мај 12, 2022  

https://antropol.mk/2022/05/12/levica-podnese-inicijativa-za-inspekciski-nadzor-za-spomenikot-uck/

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

osa likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Bravo za Levica Empty Re: Bravo za Levica

Пишување by Luxor Чет Мај 12 2022, 18:45

Точно, време е да почнат со она што најдобро го знаат, поделби.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Bravo za Levica Empty Re: Bravo za Levica

Пишување by трендафил Чет Мај 12 2022, 19:40

Ајде да одговорам прво за поделбите. Доволно чекав на заедништво, но гледам дека поделбите се дел од менталитетот на една партија. Симпатизерите на СДСМ толку ги мразат Македонците (тие без северна во умот), што за инает се спремни да станат Бугари само за да им наштетат. Околу што би се обединил со Заев или Ковачевски. Во кршењето на моите човекови права, односно да избришам најголем дел од мојот идентитет. Поделбата и стана поради тоа, затоа што Заев удри врз мојот и идентитетот на сите Македонци што мислат како мене.
Сега на односите со Албанците. Западниот свет никогаш не ја сакал Русија. Ни кога била феудална или капиталистичка ни како социјалистичка ни повторно како капиталистичка. Но кога се појавил заеднички непријател, фашистичките земји (некаде со име нацистички) Германија, Италија, Бугарија и други (практично сите земји членки на ЕУ) се обединиле со тогашен СССР. Но на американците воопшто не им пречело било кој фашист што можат да го искористат за борба против советите да го спасат и интегрираат да работи за нив. Тоа е политика. Има интереси. Бадијала ВМРО и Левица да освојат 59 пратеници ако нема со кого да коалицираат и да состават влада. Мора да се прават компромиси, се разбира со црвени линии, а не со свиткана кима до и под земја поради гола власт.  Во држава што благодарение на Рамковната спогодба уставно сме племенски сојуз со право на помалите племиња да стават вето на одлука на мнозинството (што би рекле имаат право на диктатура за одредени прашања) мора да се води сметка и за ова. Треба да има доволно пратеници што ќе припаѓаат или барем така ќе се изјаснат, како припадници на помалите етнички заедници. Во Македонија во моментов најважно е ДУИ да стане опозициона партија и постепено да замине од политичката сцена. Без ДУИ СДСМ ќе мора или да стане нормална партија или и тој ќе исчезне. Левица како партија е во најголем подем како партија, ВМРО беше голема партија (има најповеќе пратеници и во сегашното собрание) и е во постепен прогрес и не велам дека на следните избори не е можно овие две партии да добијат заедно повеќе од 61 пратеник. Што подоцна бидат изборите, толку повеќе. Но останува проблем Рамковната што како јамка е затегната околу вратот на Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Bravo za Levica Empty Re: Bravo za Levica

Пишување by osa Чет Мај 12 2022, 21:02

Albatros напиша:Ova trebase zaedno so vmro, ama Micko se umilkuva kaj albancite iako niedna albanska partija ne mu ja poddrzuva blokadata. Vreme e vmrovci da se opredelat, patrioti ili sorabotnici.

Левица поднесе иницијатива за вршење инспекциски надзор на споменикот во чест на УЧК
мај 12, 2022  

https://antropol.mk/2022/05/12/levica-podnese-inicijativa-za-inspekciski-nadzor-za-spomenikot-uck/

kolku ubava sublimacija si mu dal ..sekoja chest

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Bravo za Levica Empty Re: Bravo za Levica

Пишување by трендафил Чет Мај 12 2022, 22:16Еве колку се осилени од ДУИ. Ова е снимен материјал во Собранието и се слуша каков е односот на Талат Џафери кон вработените. Како да не е Парламентот на сите граѓани на Македонија, туку таму претседателот е (лош) сопственик.
https://republika.mk/vesti/makedonija/skandalozen-odnos-na-dzaferi-gi-pcue-i-navreduva-vrabotenite-vo-sobranieto/
https://infomax.mk/%d0%b2%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d0%be-%d1%81%d0%ba%d0%b0%d0%bd%d0%b4%d0%b0%d0%bb-%d1%9f%d0%b0%d1%84%d0%b5%d1%80%d0%b8-%d1%81%d0%b5-%d0%b4%d0%b5%d1%80%d0%b5-%d0%b8-%d0%b3%d0%b8-%d0%bf%d1%86%d1%83%d0%b5/

За да се очистат вакви отпадоци од војната во 2001 година побрзо потребно е да се обединат сите надвор од ДУИ и СДСМ. За да не биде разврската насилна. Се поставува и прашањето дали спикерот на Собранието е при здрава свест.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Bravo za Levica Empty Re: Bravo za Levica

Пишување by TRAJCHE Пет Мај 13 2022, 15:52

Otpadokot od 2001 tvojata dpmne go postavi minister na tie sto gi ubivase, kako spiker barem urla po sluzbie vo parlament a ne po branitelite. Nasilna razvrska probavte veke ednas i dobivte robija, isto ke bide i sega. I namesto spikerot treba ti da se proveris dali pri zdrava svest povikuvas na nasilno rusenje na demokratski izbrana vlast sto e ednakvo na drzaven udar.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 675
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Bravo za Levica Empty Re: Bravo za Levica

Пишување by трендафил Пет Мај 13 2022, 22:11

Врати се малку поназад па напиши дека ДУИ во политиката го внесе СДСМ. Се разбира по наредба на стратешкиот пријател САД. Но тука не пишуваме за историја туку за актиелни политички настани. Сега би било нормално Џафери да се разреши и да одговара кривично за мобинг. Се разбира доколку не се покаже дека има ментални слабости доволно големи да биде ослободен доколку прифати лечење во специјализирана установа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Bravo za Levica Empty Re: Bravo za Levica

Пишување by трендафил Саб Мај 14 2022, 13:52

Во земја со хибриден режим не би требало властодршците да ги пцујат службениците или било кој друг од „рајата“. Најтажно е што лидерот на најголемата партија во власта (не и во државата) се прави луд. Демек немало видео, па не гледал на кого се обраќа спикерот на Собранието. Да не имаше видео на бомбите на Заев?
Како да е важно дали Џафери пцуе пратеник или вработен. За народот таму и така нема место. Кој ќе влезе се прогласува за терорист. Тажно е што сведоци на настанот биле и неколку пратеници на СДСМ, а сите молчат. Толку од внатрепартиската демократија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Bravo za Levica Empty Re: Bravo za Levica

Пишување by трендафил Нед Мај 15 2022, 19:48

Интересно е што сите либерали (неофашисти) во Македонија се прават мутави и забораваат дека во случајот со нервниот напад на Талат Џафери на работното место не се работи за нелегална снимка, туку истото е снимено од собранискиот телевизиски пренос. Тоа што не го знаеме е колку пати му се случило истото и зошто пратениците од власта кои уште беа во салата „мудро“ молчат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Bravo za Levica Empty Re: Bravo za Levica

Пишување by alienmk Сре Мај 18 2022, 10:25

Nervozen e covekot, duistite nikoj i nikade ne gi saka veke a pagaat od vlast. Nivnata starleta Teuta ni kosovarite ne ja sakaat ni kako turist ne pa kako ambasador.

alienmk

Број на мислења : 368
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Bravo za Levica Empty Re: Bravo za Levica

Пишување by трендафил Саб Jул 16 2022, 11:50

Интересен одговор на Димитар Аасиев на фејсбук статусот на пратеникот на СДСМ  Мартин Костовски во кој пишува дека, цитирам, „можеби еден нокаут ќе го замолчи, но не во Собранието, туку на улица.“. Костовски сакаше физички со држење за рака да го спречи лидерот на Левица да излезе на говорница. Апасиев пак напиша:„ Со сељаците – сељачки, а со интелектуалците – интелектуално.“.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Bravo za Levica Empty Re: Bravo za Levica

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот