Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонија и меѓународното право

3 posters

Go down

Македонија и меѓународното право Empty Македонија и меѓународното право

Пишување by трендафил Вто Мар 01 2022, 15:31

Интересно е сега која на сите им е полна устата со меѓународното право кога се работи за војната помеѓу Русија и Украина. Да се работеше за Македонија вакво нешто ќе се сметаше за билатерална работа помеѓу двете земји.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10026
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонија и меѓународното право Empty Re: Македонија и меѓународното право

Пишување by PRVOBOREC Вто Мар 01 2022, 16:06

Фуј, небањати низаедни. Полна уста меѓународно право а кога е во прашање Македонија тоа е билатерална работа. Срамота невидена.

Македонија и меѓународното право Img_1166

Македонија и меѓународното право Img_2601
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2198
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонија и меѓународното право Empty Re: Македонија и меѓународното право

Пишување by трендафил Вто Мар 01 2022, 16:42

Така може и војната помеѓу Русија и Украина да се смета за билатерален проблем. Во однос на Македонија секое зачленување во некоја меѓународна организација е следена со кршење на меѓународното право. Се почна со зачленувањето на ОН, каде сите држави произлезени од Југославија, која е еден од оснивачите на ОН имаа наследно право и требаше автоматски да бидат членки. Без да поднесат барање. Но и без да се случи тоа земјата се прима ако ги исполнува условите или не се прима. Се прима со податоците од пријавата. Не може да се бара посебно нешто што е во ранг на човекови права, како што е името на државата, симболите... Најмалку може да се бара нешто од рангот на историја или човекови права. Кај нас со Преспанскиот договор идентитетот ни е ограничен и временски (историски) и просторно (нема Македонци како малцинство во земји што не почитуваат човекови права.
Иначку веќе е досадно со обвинувањата дома дека секој што не е со ДУИ или СДСМ е ВМРОвец или меѓународно дека секој што не е неофашист (либерал) е русофил. Светот не зборува за геноцидот врз Македонците во Грција или за геноцидот врз Русите  во Донбас, Одеса и други места во Украина. Двата геноцида се под англо-американски патронат.
Ајде овде да напишам и како изгледа информирањето кога има цензура. Од утрово имаше вест дека кон Киев се движо руска воена колона чие чело е на 25км од Киев и е долга 64км. И сега, по половина ден колоната е на 25км од Киев и долга 64км. Да не врти кругови окулу главниот град на непријателот и зошто украинската војска никаде не ја нападна?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10026
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонија и меѓународното право Empty Re: Македонија и меѓународното право

Пишување by Nebula Вто Мар 01 2022, 18:44

A vojnata na botovite kako ke ja definirame, bilateralna ili megunarodna?

Nebula

Број на мислења : 915
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонија и меѓународното право Empty Re: Македонија и меѓународното право

Пишување by трендафил Вто Мар 01 2022, 21:10

Порано беше меѓународна затоа што од осамостојувањето до поставувањето на марионетската власт на Заев беа плаќани од Сорос. Сега изгледа се платени од буџетот со народни пари. Тие што не се на платен список стануваат освестени Македонци.
Целта на отворањето на оваа тема ми беше дволичноста на т.н. меѓународна заедница. Веројатно според нивното однесување Путин е во право што сака Украина да ја направи неутрална земја, а не непријател на Русија. Не знам што мисли западот со санкциите. Ако санкциите го загрозат опстанокот на Русија дека ќе дозволат своја пропаст без да го употребат сето оружје со кое располагаат вклучувајќо го старото нуклеарно или новото космичко. Дали ние се надеваме дека нема да бидеме казнети за санкциите и дека Русите ќе кажат маки ги будали и ќе ни простат. Мислам не на нас како народ туку на нашата власт.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10026
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонија и меѓународното право Empty Re: Македонија и меѓународното право

Пишување by трендафил Пет Мар 11 2022, 20:17

Нашите пријатели, украинците, запленија два македонски камиона затоа што носеле јаболки за Русија пред почетокот на војната, па кога со стоката сакале да се вратат дома беа задржани на граница, а вчера возачите се пуштени пешки да ја поминат границата веднаш, а камионите се задржани. Треба ли да чекаме „непријателот“ Русија да ја окупира цела Украина за да бидат возилата ослободени. Македонското МНР до сега нема дадено ното ниту воопшто не е повикана Украинската амбасадорка за да се реши овој случај.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10026
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонија и меѓународното право Empty Re: Македонија и меѓународното право

Пишување by трендафил Саб Мар 12 2022, 20:08

Да не ги оставам работите незавршени, да напишам дека денеска македонските камиони се ослободени. И понатаму се случуваат интересни работи во врска со меѓународното право. ЕУ и прети на Србија дека ќе добие лоша оценка за слобода на медиумите. За да добие добра оценка треба да ги цензурира Спутњик и Русија денес.
Денес во Скопје имавме протести со поддршка за Русија.
Во Македонија имаме власт што повеќе се труди да работи во интерес на странци отколку на сопствените граѓани.
Што да напишам за Украина. Да ја немаше поддршката на земјите кои од нашето осамостојување се изживуваат со нас ќе ја имаа целосната моја поддршка. Вака не знам што да мислам. Не можам да поддржувам ни народ кој поддржува марионетска власт. Кај нас е уште полошо. Луѓе што сум ги сметал за свои спнародници, Македонци, поддржуваат кршење на моите човекови права во врска со идентитетот и очекуваат да ги сметам за сонародници и пријатели.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10026
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонија и меѓународното право Empty Re: Македонија и меѓународното право

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот