Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Здравството во Македонија

+6
трендафил
Flora
defo
Bosonoga
Albatros
misterija
10 posters

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Здравството во Македонија Empty Здравството во Македонија

Пишување by misterija Саб Aвг 07 2021, 16:18

Бројот на заразени расте, но една чудна работа е што меѓу нив многумина, мислам дека вчера рекоа бројка од 200 луѓе кои се веќе вакцинирани со две дози.
Како тргнала работата, може да очекуваме повторно ГОБ 8 ми септември да отвори посебно одделение за ковид пациенти и ниво на ново, како лани се по ред исто.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Aвг 07 2021, 18:22

Денес 378 новозаболени. Еден почонат, Бог да го прости. Бројот на активни случаи се искачи на 1.618.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Aвг 08 2021, 11:30

Интересен одговор на прашањето зошто мерките против короната не важат веднаш туку од 16 август.

Мерките ќе важат од 16-ти август зошто на 15-ти Премиерот Груби треба да ни се измоча во фаца со прославата на 20 год Рамковен.

https://twitter.com/Mi6eska/status/1424259764301742086?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1424259764301742086%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Frepublika.mk%2Ftvitovi%2Fzoshto-merkite-kje-vazat-bash-od-16-avgust%2F

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Aвг 08 2021, 14:54

398 новозаразени. 4 починати, Бог да ги прости. Најмладиот на 29 години. Бројот на активни случаи е 1.994. 
Мерките ем доцнат, ем се применуваат со одложување од една недела. Да помине прославата на Рамковната.
Да ги спомнам и 10-те загинати бранители кај Карпарлак кои загинаа во 2001 година од заседа поставена од терористите на УЧК. Според потпретседателот на владата Груби, убијците се на власт, т.е. во македонските изституции.

Груби: Статусот на УЧК решен - таа е во македонските институции - Expres.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Aвг 09 2021, 09:53

Македонија е земја со најголем пораст на заболени од короната во Европа. Претпоставувам дека почитуваните хејтери на ВМРО на форумов за тоа ќе го обвинат Груевски иако тој има добиено азил во ЕУ поради прогон на режимот на Заев уште пред почетокот на пандемијата. Филипче нема врска ни со тоа што во нормалниот свет умираат постари од 80 години, а кај нас помлади од 70.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Aвг 09 2021, 16:33

143 нови случаи. 2 починати, Бог да ги прости. На 31 и 70 години. Бројот на активни случаи се искачи на 2.099.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Aвг 10 2021, 14:49

518 новозаразени. 4 починати, возрасни, Бог да ги прости. Бројот на активни случаи е 2.581.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Aвг 11 2021, 15:59

588 новозаразени. 8 починати, Бог да ги прости. Вкупниот број на активни случаи се искачо на 3.135.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Aвг 13 2021, 19:15

Денес 672 новозаболени, а 5 починати. Вкупниот број на активни случаи се искачи на 4.369, а на починати 5.532.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Aвг 14 2021, 19:26

Денес 792 нови случао, 10 починати, Бог да ги прости. Имаме 5.043 активни случаи, а вкупниот број на починати е 5.542.

Новина во здравството е и законот за марихуана е доставен до Собранието е си европско знаменце, за да може газдите на марихуаната (Заеви на пример), да добијат екстра профит.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Aвг 15 2021, 22:03

805 новозаразени, 10 полинати. Бројки што ги предвидуваа сите нормални според реалната ситуација во насилно северизирана Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Aвг 16 2021, 20:34

нови 296 заболени, 8 почонати. Бројот на активни случаи се искачи на 5.937, а на вкупно починати на 5.560.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Aвг 17 2021, 20:25

999 новозаболени, 14 починати во последното деноноќие. Имаме 6.734 активни случаи, а вкупно 5.574 починати.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Aвг 20 2021, 19:58

Денес 1.074 новозаболени, 24 починати,  Бог да ги прости и да им прости на Заев, Филипче и нивните потчинети „заслужни“ за овие бројки. Бројот на активни случаи е 9.417, а на вкупно починати од ковид 5.632.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Aвг 21 2021, 18:30

1.250 новозаболени, 22 починати, најмладиот на 38 години. Бројот на активни случаи се искачи на 10.380, а на вкупно починати од почетокот на пандемијата на 5.654. Не знам дали во СДСМ има некој подобар инфектиолог да се бори со пандемијата од Караџовски и екипата и подобар за министер за здравство од Филипче. Во секој случај нешто треба да се смени кога на некое поле само се губи. Сеедно дали не знае, не сака да работи или едноставно е баксуз.
Секој што сака да размислува му е јасно дека летото оваа година не беше наш сојузник во борбата со короната, бидејќи поради големите температури повеќе се седеше на затворен простор (климатизиран). Свадбите на затворен простор што ги дозволуваше владата на Заев и Ахмети како додворување на дел од државјаните на Македонија, дојдени од странство да направат свадба во татковината и да се покажат колку се финансиски можни за мноху наши граѓани беа и за жал уште се смртна пресуда.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Albatros Саб Aвг 21 2021, 19:45

Sukur, konecno i ti da napises nesto realno a ne da prepisuvas politicki pamfleti od vmro.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Aвг 22 2021, 18:18

882 новозаболени, 14 починати. Бројот на активни случаи се искачо на 11.106, а на вкупно починати 5,668.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Aвг 22 2021, 21:34

За мерките на Заев и Филипче многу зборува едно прашање поставено на Твитер. 
Оние келнери кои не се вакцинирани и 8 часа работат во кафана,по завршување на работното време ке можат ли да седнат во истата кафана како гости?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Aвг 24 2021, 18:26

Вчера 333 новозаболени. 27 починати, Бог да им прости. За денеска до сега нема извештај.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Aвг 24 2021, 20:04

Денеска се регистрирани 1.210 новозаразени и 32 починати, Бог да ги прости. Вкупниот број на активни случаи е 11.769, а на починати 5.727 од почетокот на пандемијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Aвг 24 2021, 21:15

И покрај влошувањето на состојбата со пандемијата, владата дополнително ги олеснува мерките.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Aвг 25 2021, 19:26

29 починати, 1.166 новозаразени. Активни 12.673, а вкупно починати 5.755.

Во Тетово почна 21 годишен пациент без претходни болести.

21-годишен пациент почина од Ковид-19 во тетовската болница | Сител Телевизија (sitel.com.mk)

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Aвг 27 2021, 06:37

27 починати, Бог да ги прости, 1.082 новозаразени.
Чудмо, меѓу починатите нема ни вчера ни денеска 21 годишен пациент во Тетово..

https://www.sitel.com.mk/21-godishen-pacient-pochina-od-kovid-19-vo-tetovskata-bolnica

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Aвг 27 2021, 19:22

35 починати, Бог да ги прости, 1.037 нови случаи. Активни 13.697 активни случаи, вкупно 5.818 починати. Филипче е уште министер зљ здравство.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Aвг 28 2021, 15:14

За скоро 6 илјади починати сограѓани немавме ниту еден ден на жалост. Смртта ни стана нормална работа. Да починаа 36 мачиња во еден ден од било која причина ќе имаше протести од некоја невладина организација. (Го парафеазирам др Лазаров). За 36 луѓе колку што починаа вчера во еден ден нема никаква реакција. Ниту се бара кој е виновен зошто се дозволија масовни собири во затворен простор или зошто не е контролирано дали се применувани ковид мерките и во препорачаниот (недоволен) облик. Не знам ни кој му рекол на Филипче дека вакцината создава посилен имунитет од прележување на болеста. Ако е така зошто не се зема плазма од вакцинирани за третман на заболените членови од СДСМ и ДУИ туку од оздравени?
Македонија по број на жители е во врвот на заболени и починати во светот, посебно кога се работи за делта сојот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот