Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Здравството во Македонија

+6
трендафил
Flora
defo
Bosonoga
Albatros
misterija
10 posters

Страна 4 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Окт 04 2021, 09:17

Во сабота имам направено грешка и бројот на активни сум го напишал и како број на починати. Се извинувам. Затоа ќе додадам бидејќи вчера не го дадов збирниот број дека вкупниот број на починати во Македонија заклучно со вчерашниот извештај е 6.704.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Окт 04 2021, 18:53

15 починати, 12 сега и 3 во претходните денови. 185 нови случаи. 523 оздравени.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Окт 05 2021, 18:50

Да им честитам на Филипче и на Хасани затоа што црпнатиот ги ослободи од моралната вина за пожарот во третовската болница. Инаку договорот со кој се специфицирани материјалите од кои се изградени сите монтажни болници (спротивно на препораките на ЕУ од запалив материјал) го има потпишано Филипче, па не знам дали има морална, но сигурно има кривична одговорност. Инаку не знам кој пожар веќе по ред е поради продолжен кабел. Не знам дали на владата ќе и дојде на ум да се проверат продолжните во сите институции во државна сопственост, а за граѓаните и приватните субјекти да се организира проверка на каблите и субвенционирање за купување на сертифицирани кабли или замена на нестандарден за стандарден. Не знам ниту кој би требало да има морална одговорност за тоа што немало противпожарни прегради во болницата (веројатно нема ни во другите) ако не потписникот на условите според кои се барале на тендерот. Во секој случај Црпко им ги прости гревовите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Окт 05 2021, 18:59

Денес 21 починат, 399 новозаболени од 3.337 тестирани (11,96%). Оздравени или позитивни на кои им поминал рокот за изолација се 1.348. Вкупниот број на починати се искачи на 6.740. Цврсто сме на третото место на светот (второ во Европа). Никој не чувствува морална одговорност за тоа, но и да чувствува Заев нема да му ја прифати оставлата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Окт 05 2021, 20:58

Во понатамошниот дел од истрагата очекувам да се утврди дека кабелот што го предизвика пожарот во третовската билница е член на ВМРО и да се стави во притвор до почетокот на судењето. Ако нема судење доживотно.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Окт 06 2021, 19:27

18 починати, 12+6. 406 новозаразени од 3.149 тестирања (12,89%). 387 оздравени.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Окт 07 2021, 18:39

Денес се пријавени 25 починати, 20 плус 5 починати порано. Има и 393 новозаразени од 2.974 тестирања (13,21%). 397 оздравени. Мислам дека е време министер за здравство кој не е оптеретен со катастрофа каква што беше пожарот во Тетово. 

Кога сме кај пожарот обично се истражува човечкиот фактор. Ако Заев и неговите истражители и обвинители сметаат дека е виновен кабелот како кабел треба да истражат каде е произведен па да одговара кој одобрил негово производство и употреба, ако е од странство кој дозволил негов увоз односно потврдил дека кабелот ги исполнува условите за сигурност. Вообичаено ако се случи поголема несреќа оставка од морални причини поднесува министерот одговорен за тој ресор. Вакви игри какви што направија министерот за здравство и неговиот заменик се навреда за граѓаните. Излегува дека власта ги смета за будали.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Окт 08 2021, 09:28

Вечер ќе биде точно еден месец од катастрофалниот пожар во ковид нолницата во Тетово. Човекот и тимот што го политизира случајот со малата Наташа, која почина од родителска негрижа затоа што кога добила воспаление на белите дробови воопште не била однесена на лекар сега вели дека нема да дозволи да се политизира, што значи нема да има политичка одговорност за 14те живи изгорени и за 15тата жртва што можеби би била реанимирана да не се слуѓеше пожарот. Да потсетам и дека на Тодоров кој е правник советник за медицинските проблеми му беше Венко Филипче. Не знам зошто не се соопштува кој бил третиот уред на продолжниот кабел (кој можеби бил поголем потрошувач од полначот на мобилен, кој може да се занемари, толку му е мала потрошувачката, Се зборува само дека се работи за медицински уред, што би рекле дека немало доволно приклучоцо, па морал да се користи продолжен кабел.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Окт 08 2021, 18:40

16 починати (8+Cool. 386 нови случаи од 3.791 тест (10,18%). 529 оздравени.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Окт 09 2021, 17:27

Денешниот извештај само потврдува дека владее лудило во министерството за здравство. Починати се 9 лица (се надевам дека нема и други што ќе ни ги соопштат по некое време) и денес се евидентирани уште толку починати порано. Вкупно 18, Бог да ги прости. Заразени се 344 лица од 4.926 тестирања, пристојни 6,98%. Бројот на оздеавени е лудило. 339 се сега, а фантастични 3.645 пред некој месец, но до сега не се евидентирани, Така е барем според извештајот на Филипче ако може да му се верува. Изгледа дека долго време извештаите се лажни, а кој лаже тој и краде, вели една народна поговорка. Дали лагата е од неспособност, ненамерна. или намерна?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Окт 10 2021, 15:52

316 новозаболени од 3.486 теста, 9,065%. 240 оздравени. 14 починати (10+4), па вкупниот број се искачи на 6.831.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Окт 11 2021, 16:11

111 заболени од 1.529 тестирања, 7,26%. 165 оздравени. 18 починати, 15+3. Вкупниот број на починати се искачи на 6.849. На чело на Министерството за здравство цело време е Венко Филипче.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Окт 13 2021, 06:13

6 починати, 130 новозаразени.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Окт 13 2021, 19:54

20 починати, 12 + 8. Лесна им земја македонска. Вкупно 6.875 од почетокот на пандемијата. Никој не чувствува морална одговорност што сме во светскиот врв по починати по број на жотели. 412 нови заболени.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Окт 16 2021, 10:52

9 починати, 413 новозаразене во вчерашниот извештај. 6.693 активни случаи, 6.091 вкупно почонати.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Окт 16 2021, 18:25

Еве приказ на 20те земји со најголема смртност од корона по датуми. Македонија во времето на Наќе Чулев ја немаше.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Окт 16 2021, 19:27

Денешен извештај. 21 починат, 14 сега и 7 во првата половина на септември. 395 новозаразени. Вкупниот број на починати е 6.922, а на активни случаи 6.813.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Окт 17 2021, 16:13

18 починати (13+5). 329 нови случаи, 200 оздравени. Вкупно 6.940 починати и 6.924 активни случаи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Окт 18 2021, 21:49

24 починати, 19+5. Вкупно 6.964. 107 новозаразени.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by defo Вто Окт 19 2021, 00:31

Абе уште гледаш во статистикиве, демек сега со победава, готово било со овие светски завери.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Flora Вто Окт 19 2021, 19:11

VAZNO!!!

СИТЕ ВАКЦИНИРАНИ ПРОТИВ КОВИД СО „СИНОФАРМ“ И „СИНОВАК“ ТРЕТА ДОЗА ДА ПРИМАТ 3 МЕСЕЦИ ПО РЕВАКЦИНАЦИЈАТА, ОДЛУЧИ НАЦИОНАЛНИОТ КОМИТЕТ ЗА ИМУНИЗАЦИЈА

19 октомври 2021Скопје, (САКАМДАКАЖАМ.МК)

https://sdk.mk/index.php/makedonija/site-vaktsinirani-protiv-kovid-so-sinofarm-i-sinovak-treta-doza-da-primat-3-mesetsi-po-revaktsinatsijata-odluchi-natsionalniot-komitet-za-imunizatsija/

Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Окт 19 2021, 20:22

Значи јас сум требало да примам вакцина во август. Така се правеше во земји што омаат нормален премиер и министер за здравство. Ќе примам бустер доза и за мое здравје и да не се фрлаат бадијала вакцините.Денес регистрирани 14 починати, 8+6. 472 новозаболени од 3.451 тестирања. 13,68%.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Окт 19 2021, 20:51

Затворена е модуларната болница во Скопје затоа што прокиснува. Не поради кабел, туку затоа што водата дошла до каблите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Окт 23 2021, 17:13

Во вчерашниот извештај 411 новозаболени. 7 починати (4+3). Очигледно е дека сме ма крај на последниот бран на пандемијата, но и на почеток на нов кој за жал веќе го има во соседството и е полош од претходните.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Окт 23 2021, 21:15

Денес 17 починати (12+5). 482 нови случаи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот