Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Непријатели на Македонија

2 posters

Go down

Непријатели на Македонија Empty Непријатели на Македонија

Пишување by defo Пон Апр 11 2016, 22:24

Гледав неколку сегменти од Јади Бурек гостувањето на Латас, и слушнав пак, предходно и Миленко го стресол истото, нов „непријател“ на Македонија е Италија и Италјанскиот амбасадор. Па добро бе секој нормален човек знае дека ако си со еден скаран тогаш проблемот може да е во него, со двајца и вака и вака , веќе со тројца самиот со себе треба да се преиспиташ. Предходно, се скаравме со Грците, Бугарите, Србите, ЕУ, Американците, Русите ни беа, па не ни се пријатели. Мене целава ситуација ме загрижува....од се во 25 години, успеавме само непријатели да изградиме.
Е сега проблемот е што некој потегнува, обид да имаме и внатрешно непријателството, почнаа со Албанците, и го одржуваат тој оган......
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Непријатели на Македонија Empty Re: Непријатели на Македонија

Пишување by трендафил Вто Апр 12 2016, 10:24

Не знам за што конкретно станува збор, но ако некој се меша во внатрешните работи на Македонија наместо да тера дипломатија сигурно е дека не е пријател на Македонија. Да потсетам само на Бејли кој вршеше притисок изборите да бидат на 5ти јуни наместо на 24 април и покрај тајниот вршеше и јавен притисок за одлагање на изборите. Сега не знам дали има таен притисок врз СДСМ, но јавен нема. Македонија нема непријателски односи со некои земји што си ги ставил на списокот. Со Русија на пример која не го оспорува нашето право да влеземе во НАТО и ЕУ доколку тоа го сакаме, но членството не значи дека Русија треба да ни биде непријател. Посебно доколку успееме да влеземе во ЕУ без да станеме членка на НАТО, кое не ја почитува својата одлука дека ги исполнуваме условите за членство пропратена со пресудата од судот во Хаг дека ветото од страна на Грција е криминално, односно спротивно на Времената спогодба. Која е важечка и денес.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Непријатели на Македонија Empty Re: Непријатели на Македонија

Пишување by defo Вто Апр 12 2016, 14:05

А која е сатисфакцијата од одлуката на Хаг???
Не ми е јасно...ние пак сме надвор од ЕУ и НАТО, пред се од НАТО..

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Непријатели на Македонија Empty Re: Непријатели на Македонија

Пишување by трендафил Вто Апр 12 2016, 18:10

Тоа што НАТО и ЕУ не го почитуваат правото во моментов, но кога во тие земји ќе дојдат не криминални влади пресудата ќе се спроведе. Не знам од каде кај тебе песимизмот дека НАТО и ЕУ никогаш нема да го почитуваат меѓународното право, а со самото тоа и пресудата, односно дека таму освен законот на силата нема да се применува и меѓународното право.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Непријатели на Македонија Empty Re: Непријатели на Македонија

Пишување by Гостин Сре Апр 13 2016, 19:12

Zatoa shto Trendafile, vo tie zemji odamna na vlast se nekriminalni vladi...Izbrani demokratski...Za razlika od tvojot pastir kriminalec dojden na vlast so falsifikuvani izbori...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Непријатели на Македонија Empty Re: Непријатели на Македонија

Пишување by трендафил Сре Апр 13 2016, 19:25

Нема да коментирам. Ќе видиме на 5ти јуни кој е во право. Во секој случај не гледам дека НАТО и ЕУ имаат во моментов намера да го почитуваат правото, односно пресудата од Хаг. Ниту лидерите од Европа имаат намера да ја почитуваат одлуката на европските народи изгласана преку нивните претставници во Европарламентот дека Македонија заслужува да ги започне преговорите за членство во ЕУ.
Знам иначе дека според тебе атомската бомба врз Хирошима и Нагасаки во кои се убиени илјадници цивили не е воено злосторство. Веројатно и геноцидот врз Македонците во Граѓанската војна во Грција.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Непријатели на Македонија Empty Re: Непријатели на Македонија

Пишување by Гостин Сре Апр 13 2016, 19:30

Pa shto ruk si zapnal da vleguvame vo tie organizacii koi ne go pochituvaat pravoto??? Deset godini jadete burek za toa...Znachi imavte dovolno vreme da ponudite alternativa...Toa ne go storivte...Zatoa shto kreditite so koi go zadolzhuvate makedonskiot narod, a koi inaku zavarshuvaat vo dzebovite na familijata doagjaat tokmu od tamu...Za pari Trendafile ja prodadovte Makedonija i makedoncite...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Непријатели на Македонија Empty Re: Непријатели на Македонија

Пишување by трендафил Сре Апр 13 2016, 19:56

Затоа што верувам дека нема вечно да трае непочитувањето на правото од страна на овие организации колку и да се трудат. Гледам дека во Сирија на пример не успеаја да ја срушат легално избраната власт и да наметнат своја вазалска. Така очигледно ќе биде и во Македонија. Не знам за кои кредити зборуваш. Повеќе од половина од долгот на Македонија е направен пред 2006та година. Со резултат скоро ништо ненаправено тогаш освен Милениумскиот Крст, Плаошник и водоснабдувањето на Дојранското Езеро.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Непријатели на Македонија Empty Re: Непријатели на Македонија

Пишување by Гостин Сре Апр 13 2016, 20:03

Не лажи за долгот Трендо. Повеќе од половина е направен за време на владеењето на твојата икона Грујо. А парите завршија во неговите џебови.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Непријатели на Македонија Empty Re: Непријатели на Македонија

Пишување by трендафил Сре Апр 13 2016, 20:25

Имаме нови споменици, музеи, театри, згради на други државни институции, болници, автопатишта, се гради пругата кон Бугарија и Грција кај Битола, се набавија нови автобуси за ЈСП, нови амбулантни возила, медицински апарати, нови противпожарни возила и авиони, се намалија сите давачки што допринесе за отворање на нови работни места, се субвенционира земјоделството, драстично се намали невработеноста, се зголеми БДП па овие две милијарди не го зголемија двојно долгот како процент од него.
Од времето пред 2006та паметам само неколку работи, а тоа се тие што ги напишав - Милениумскиот Крст, Плаошник и водоснабдувањето на Дојранското Езеро.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Непријатели на Македонија Empty Re: Непријатели на Македонија

Пишување by defo Сре Апр 13 2016, 22:15

Добро Трендо темава е непријател на македонија, зошто мешаш споменици, моменици и такви ствари.....држи се до темата.......

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Непријатели на Македонија Empty Re: Непријатели на Македонија

Пишување by трендафил Чет Апр 14 2016, 21:56

defo напиша:Добро Трендо темава е непријател на македонија, зошто мешаш споменици, моменици и такви ствари.....држи се до темата.......
Тоа требаше да им го напишеш на тие што почнаа да пишуваат за наводно земање кредити со кои божем ништо не е направено. Па морав да нафрлам дел од направените работи на кои се сетив во моментот.
Претпоставувам дека повеќето на форумов сметаат дека украинското сценарио е добра работа, затоа што така кажа вашиот двојно амнестиран пастир. Еве нема да набројувам што се случува во Украина и дека во тоа не гледам ништо добро.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Непријатели на Македонија Empty Re: Непријатели на Македонија

Пишување by defo Чет Апр 14 2016, 22:08

Абе Трендо, ако веќе сакаш да си го мериш (а гарант ти е мал), кој број е поголем 2 или 5????

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Непријатели на Македонија Empty Re: Непријатели на Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот