Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Здравството во Македонија

+21
Flora
Nebula
SHARENI
TRAJCHE
Albatros
misterija
Bosonoga
nino
PRVOBOREC
OPOZICIONER
Dino
Luxor
Teo
трендафил
tmoro
osa
Боко
defo
Фири
Hamad bim Khalifa
reiter
25 posters

Страна 1 of 40 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Next

Go down

Здравството во Македонија Empty Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Вто Јан 20 2015, 19:32

Koi li idioti se dovedeni od stranstvo da gi obucuvaat nasite lekari...Pa ova go nema nikade...ups..go ima vo Makedonija...Naj(ne)sposobniot minister na dpmne-ovcite,popoznat kako minister za dodeluvanje tehnderi na Ivonce,go zapocna ,i kako sto se cini , ima namera da go dovrsi proektot poznat kako "unistuvanje na makedonskoto zdravstvo...

СКАНДАЛ: Хирург од Градска и го сошил аналниот отвор со вагината!

Хирург од Градската болница во Скопје направил ужасна грешка откако на една 39-годишна пациентка од Скопје и го поврзал ректумот со гениталниот орган, пишува Журнал.

Скандалот се случил во текот на 2014 година, а е презентиран од проф. Др. Милчо Пановски за еден национален медицински институт во САД.

Откако лекарот констатирал малиген тумор во ректумот, се одлучил на хируршка интервенција, која за жал завршува на штета на пациентката од Скопје. Два дена после хирушката интервенција, пациентката се пожалила дека нешто чудно и се случува, но хирургот ја убедил дека тоа е нормална реакција, после една таква интервенција.

Пациентката била пуштена на домашно лекување и после три месеци побарала помош од лекар онколог, кој ја упатил на второ мислење во Универзитетската Клиника за Абдоминална хирургија. После снимањата, лекарите забележиле дека ректумот е поврзан со гениталниот орган на жената, додека анусот е целосно затворен. Името на хирургот е познат за редакцијата на новинската Агенција Журнал.

http://prvi.mk/skandal-hirurg-od-gradska-i-go-soshil-analniot-otvor-so-vaginata/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Вто Јан 20 2015, 19:33

I eve go prodolzenieto od idiotskite reformi na ministerot "milionce za Ivonce"...

(ОБНОВЕНО) Хирургот не е од Градска, туку е странец!!!

Според неофицијални сознанија на Први.мк, информацијата дека хирург од Градска болница, по грешка, при операција,на пациентка и го сошил аналниот отвор со вагината се нецелосни и непрецизни.

Извори од болницата тврдат дека оперативниот зафат не го извршил македонски хирург, туку доктор кој во државава дошол да ги едуцира нашите лекари.

Изворите на Први.мк апелираат до медиумите да бидат прецизни кога известуваат за состојбите во здравството бидејќи можат да нанесат штета врз угледот на македонските хирурзи.

За оваа информација се уште нема официјална потврда од ниту од Градската болница, ниту од ресорното министерство.

http://prvi.mk/obnoveno-hirurgot-ne-e-od-gradska-tuku-e-stranets/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by reiter Вто Јан 20 2015, 19:37

тој докторот хирург кој ги шие-затнува дупкитеVery Happy подобро ќе се снајде како морнар Very Happy

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Јан 21 2015, 00:02

I sega Nino treba da si dade ostavka ili da pravi harikiri popametno ke da mu e?
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Сре Јан 21 2015, 00:03

Ne sheiku, ne...Nino edinstveno mozhe da dade uste eden tender na Ivona i latas...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Јан 21 2015, 00:05

Ja bi go pratil Nino da odi kaj istiot doktor da mu gi leci hemoroidite!......
Ne znam samo kakov ke bide krajniot rezultat od operacijata...???????
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Сре Јан 21 2015, 00:07

Ke dobieme dpmneovka???Plus i ministerka za zdravstvo... Laughing

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Јан 21 2015, 00:12

Epa i ke go lici! Koga moze Goca brk da stane ministerKA i ovoj ke go bide!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Нед Јан 25 2015, 22:46

Vnimanie, gi prezentirame najnovite uspesi na ministerot zadolzen za dodeluvanje tenderi na Latas i Ivonce,kogo neupatenite go vikaat minister za zdravstvo, i na negoviot sef, pastirot Gujokio...

МАКЕДОНИЈА ИМА НАЈЛОШО ЗДРАВСТВО ВО ЕВРОПА, А ВО СВЕТСКИ РАМКИ, ДУРИ И НИГЕРИЈА ИМА ПОДОБРО ЗДРАВСТВО ОД МАКЕДОНИЈА...
Македонија има најлоша, а Франција има најдобра здравствена заштита во Европа, според истражувањето на независниот центар Numbeo, пренесе businessinsider.
Прочитано: 65 пати, Свет,  25.01.2015, Недела, 22:17, Марко Т

Здравството во Македонија Download%281%29

Франција е на врвот на листата со индекс од 82,58. Македонија е последна со индексни поени 35.12 и со тоа има најлоши здравствени услуги во Европа. Велика Британија има индекс од 73,88, што ја прави 12-рангирана од земјите на листата со најдобри здравствени услуги. Британското здравство е пред шпанското, швајцарското и финското задравство, но заостанува зад Турција и Кипар.

Според БиБиСи, реформите во здравството се главниот фокус на политичарите пред изборите закажани за оваа година. Во извештајот објавен на 23 октомври се предупредува дека здравстото во Англија би можело да се соочи со 30000000000 фунти дефицит од 2020 година.

Во светски рамки, Јапонија е земјата која има најдобри здравствени услуги, по што следуваат Бахреин, Тајван и франција. Македонија и во светски рамки е на дното на листата на 100 позиција, односно подобра само од пет држави.

Здравството во Македонија Download%282%29

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Фири Нед Јан 25 2015, 22:53

Ова листа не држи вода. Гледаj ние сме пред Исландиjа, Словениjа, Полска, Хрватска, Унгариjа, Ирска, се земи со поголеми просечни плати.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Нед Јан 25 2015, 22:58

Kakva bre vrska imaat prosecnite plati so kvalitet na zdravstvoto?Ajde bre odi pravi pindzur, ostavi go ova na tie sto razbiraat...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Фири Нед Јан 25 2015, 23:02

Па како каква бе каj нас се доплакjа за се иако да си здравствено осигурен.Ама сигурно и при оние се доплакjа и е многу повеке и не можат да си доплатат! Но сепак се види дека сме пред Србиja и светлосни години пред вас Smile


Последната промена е направена од Фири на Нед Јан 25 2015, 23:04. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Нед Јан 25 2015, 23:04

Toa be Firi.Ti gledaj da ste pred Srbija, sto ti e gajle za Island.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Фири Нед Јан 25 2015, 23:05

Воопште боли ме к.. и за Србиjа и за Исландиja:)

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Пон Фед 09 2015, 19:58

Imaat pari za se...Samo za zivotot na edno devojce ne...Gnasna banda...Todorov treba da bide smesten vo kelija vo idrizovo...A klucot da bide frlen...

Неверување и гнев кај велешани по смртта на малата Тамара

Здравството во Македонија Tamara2-fin1423498541_thumb_medium490_0

Црн понеделник за Велес. Згасна животот на деветгодишната Тамара Димовска, девојчето со болест и искривување на рбетот. Изгубениот детски живот ги потресе и предизвика гнев кај велешани. Нивните реакции ги преплавија социјалните мрежи каде барат утврдување на вина и одговорност за смртта на Тамара. Зошто не се организираше досега операцијата на детето, што чекаше Фондот за здравствено осигурување во изминатите два ипол месеци откако министерството прифати Тамара да се оперира на сметка на државата во Турција. Со прераната смрт на детето и изгубениот човечки живот не можат да се помират стотици граѓани па затоа својот коментар го напишаа на статуси на Фејсбук.

Лекарите денеска соопштија дека мртвото тело на своето дете во Брза помош на раце го донеле неговите родители. На Тамара не успеале да и помогнат ниту лекарите специјалисти во велешката болница. Никој не може да потврди кога точно и од што починало детето.

Од што боледуваше Тамара и каква дијагноза има во медицинското досие ја прашавме нејзината матична лекарка. Д-р Розета Босилкова не сакаше да даде официјална изјава. На телефон кратко рече дека Тамара кај неа подолг временски период не била донесена на преглед. Лекарката последен пат на нејзината мајка и дала упат за преглед на Ортопедија лани, во август.

Претседателката на Здружението на приватни лекари д-р Лили Чолакова Дервишова рече дека по информациите од колешката останала изненадена кога слушнала дека детето подолго време не било однесено кај матичен лекар. Таа советуваше родителите да не прават вакви пропусти туку напротив за секоја промена на здравствената состојба на децата прво да ги носат на матичен лекар.

Но ова сега нема ништо да помогне во случајот со смртта на малата Тамара. Нема официјални информации од што девојчето почина утрово. Тешко дека и ќе има бидејќи смртта ја затекна надвор од здравствените институции па затоа не е побарана обдукција. Неа единствено можат да ја побараат родителите./У.Ј

http://duma.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=14926:2015-02-09-16-18-29&catid=14:veles&Itemid=48

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by defo Пон Фед 09 2015, 20:02

на ова немам коментар......жалосно..не знам како Тодоров, Паранџиева и компани ке спијат мирно..

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3416
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Пон Фед 09 2015, 20:41

Ке спијат. Како и секогаш. Овие луѓе немаат совест. Совеста кај нив се јавува само кога се загрозени нивните интереси. Но затоа, ноќите во Идризово ке им бидат бурни и бессони.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by defo Пон Фед 09 2015, 23:52

јас не знам... што да кажам......дали има малце човечност во Тодоров...ги лови докторие...а пред неговиот нос се дешава распашана команда...волку мизерија на светов немало...толку нечовечност......

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3416
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by reiter Пон Фед 09 2015, 23:57

потресно и жалосно...

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Вто Фед 10 2015, 21:48

Од твитер.

"Oд 01 Јануари 2013 ниеден пациент кој ќе се лекува во странство нема да треба плати повеќе од 200 ЕУР"Лага која Тамара ја плати со својот живот
Од новогодишното обраќање на Груевски 2013-та година: "... а од први јануари 2013-та стартува реализацијата на ветувањето со кое на СЕКОЈ граѓанин за кој лек...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Боко Вто Фед 10 2015, 21:59

Бог да го прости девојчето ! Жално.

Боко

Број на мислења : 66
Join date : 2015-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Пет Фед 13 2015, 17:28

Se obiduvaat da go izbegnat gnevot na graganite...Odobrile sredstva za Martina od Strumica...Drago mi e sto e taka...No simptomaticno e sto toa e napraveno duri posle smrtta na malata Tamara...I zestokite reakcii vo javnosta...Sepak toa ne treba da gi pokoleba narednite vlasti da gi povikaat na odgovornost za prerano izgubeniot zivot...

ПО СКАНДАЛОТ СО СМРТТА НА ТАМАРА, ФОНДОТ ОДОБРИ ЛЕКУВАЊЕ ЗА МАРТИНА ВО СТРАНСТВО
Пред неколку дена, во јавноста излезе апел од нејзиното семејство до сите хумани луѓе, да донираат пари за девојчето да може да отиде да се оперира во Турција. За операцијата се потребни 40.000 евра.

http://fokus.mk/po-skandalot-so-smrtta-na-tamara-fondot-odobri-lekuvan-e-za-martina-vo-stranstvo/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by defo Саб Фед 14 2015, 12:16


_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3416
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by osa Саб Фед 14 2015, 12:42

ne sekoj ima sovest ,ne sekoj shto stoi na dve noze ,mora da se nareche chovek ,
sovesta e neshto shto ne se kupuva ,ne se prodava ,samo se poseduva ,no ne sekoj

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16404
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by defo Саб Фед 14 2015, 14:38

osa напиша:ne sekoj ima sovest ,ne sekoj shto stoi na dve noze ,mora da se nareche chovek ,
sovesta e neshto shto ne se kupuva ,ne se prodava ,samo se poseduva ,no ne sekoj

го гледав интервјуто на Тодоров..еј како да збори стварно без грам совест.....очигледно кај него упалило она секоја лага кажана 100 пати станува вистина.......му се всадила таа реплика не сум јас крив...а уствари се сам си призна во интервјуто за 24 вести.
defo
defo

Број на мислења : 3416
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 40 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот