Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Здравството во Македонија 2

5 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Здравството во Македонија 2

Пишување by трендафил Вто Апр 19 2022, 22:01

Денеска обвинителството го преквалификува делото на судењето, па со тоа автоматски тоа стана застарено, па обвинетите за снртта на малата Тамара се ослободени од понатамошно гонење. Не слушнав дека некој протестираше.

https://alsat.mk/mk/ke-nema-sudene-za-malata-tamara-nemalo-dokazi-2/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by defo Сре Апр 20 2022, 09:39

e јбг. Затоа е вербата во судството 8%. И јас не верувам во судство, даночни инспекции.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by defo Сре Апр 20 2022, 10:09


_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by трендафил Сре Апр 20 2022, 21:42

За жал така е во најголем број на земји и од западниот свет, само луѓето имаат повеќе пари па полесно минуваат преку некои работи. Од партиски војници не може да се очекува работа, а во државното здравство такви се скоро сите. Работат додека не завршат специјализација, а кога че ја завршат бегаат во странство. И лекарите спаѓаат во тие што Македонија ја сметаат за крава што треба да се исцица до крај, а потоа да се работи во друга земја која ништо не инвестирала во нив.
Што да кажам за здравството, катастрофа. За компјутерска томографија на 'рбет се чека по три месеца. Во клиничкиот центар некогаш треба повеќе време да наде некој место за паркирање отколку да дојде на ред кај лекарот и да се прегледа. Една од причините за тоа е што многу болници во Македонија за одредени болести немаат ниту еден специјалист, па за се пациентите се испраќаат во Скопје. Наместо да се направат сите лабараториски истражувања и снимања во местото на живеење и доколку е потребно резултатите да се испратат да ги разгледа некој тим онлајн било каде во Македонија. Доколку треба на интернет може и да разговараат и визуелно да го прегледаат пациентот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by defo Сре Апр 20 2022, 22:13

Ете видиш, јас и ти првпат да се сложиме до негде.
трендафил напиша: И лекарите спаѓаат во тие што Македонија ја сметаат за крава што треба да се исцица до крај, а потоа да се работи во друга земја која ништо не инвестирала во нив.
Само ова да ти го разјаснам, да сум попрецизен, државата, институцијата ако ти дала специјализација треба да и вратиш, ако плаќаш приватно широко ти поле. А кај нас не се почитува прво институцијата која те праќа на специјализација, затоа во одредени градови се јавува дефицит на специјалисти од одредена област, а после државата.
Да видиме со новиов министер шо ќе биде, дали ќе се промени нешто и колку.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by трендафил Чет Апр 21 2022, 21:57

Се согласувам дека ретко кој се враќа во местото од каде е испратен на специјализација. Дури ни во местото од каде некој студент дошол да студира во Скопје. Тој што заминува од државата би требало да ги плати сите трошоци на државата од градинка до денот на заминување. Но ако е нормално платен и брзо по дипломирањето добил работа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by трендафил Сре Окт 12 2022, 19:24

Министерството за здравство треба да плати 8,5 милиони евра поради раскинување на договорот за изградба ма клиничкиот центар Мајка Тереза.

https://www.vesti.mk/article/6346e5451544ee7a30e6bcb1

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by трендафил Сре Јан 18 2023, 22:33

Во здравството деновиве се унапредени 17 лица/ 14 се Албанци, 3 Македонци и ниту еден од друга етничка заедница.Колку да се знае кој е газда на владата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by трендафил Чет Јан 19 2023, 11:21

Според невладината организација „Порт Овер“ 360 милиони христијани се прогонувани во светот само поради својата вера. Во Македонија за среќе нема физичко прогонување, последните физички прогонувања беа во 2001 година под патронат на НАТО, но и претходниот мој пост во кој се зборува за унапредување во здравството на 14 Муслимани, а само на 3 христијани, зборува за тоа дека христијаните во Македонија од актуелната власт се третирани како луѓе од втор ред. И покрај што што сме мнозинство во државата.

https://republika.mk/vesti/svet/poveke-od-360-milioni-hristijani-bile-progonuvani-vo-2022-od-verski-prichini/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by Luxor Чет Јан 19 2023, 12:35

Ајде сега дај линк до информацијата дека сите унапредени од албанска националност се од муслиманска вероисповед. Или целта е ширење национална и верска нетрпеливост и омраза?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by трендафил Чет Јан 19 2023, 15:40

Во ДУИ и во Алтернатива нема членови што не се муслимани. Од СДСМ се унапредени:
1⃣. Габриела Арсовска, золва на градоначалничката на Скопје Данела Арсовска
2⃣. Елизабета Јанчева Трајкова снаа за брат на Гордана Трајкова Мајнова кадар на СДСМ од времето на министерот Владо Димов.
3⃣. Никола Грпчевски – кадар на Никола Тодоров, кој порано беше близок на ВМРО-ДПМНЕ а сега е близок на СДСМ.
Верска и национална омраза можеби се обидуваат да шират тие што ја донеле одлуката. Јас немам врска со оваа одлука.

На еден унапреден Македонец (со сомнеж дека можеби се на пат да станат Бугари, според меѓународните договори што ги потпишува нивната партија) има 4,87 Албанци. Албанците имаа поповолен однос на унапредувања и вработувања пред да ја почнат војната во 2001 година. Не знам дали тоа е цел на ваквите одлуки на северната македонска власт. Дали да предизвика војна во која евентуално би ја имала поддршката на НАТО.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by трендафил Сре Фед 08 2023, 20:17

Почина Благојче Илиевски, Бог да го прости, болен од цистична фиброза. Го чекаше лекот Трикафта кој на болните од оваа болест им овозможува нормален жовот. Дека ќе го добие лекот му вети Претседателот Пендаровски пред две години. Се надевам дека конечно ќе им дојде умот и наместо да мислат само на тоа како да јги трансформираат Македонците во бугари да почнат да ги решаваат проблемите на граѓаните.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by трендафил Чет Фед 09 2023, 21:26

За жал хибридната власт на ДУИ и СДСМ не го почитува ни основното право на секој човек, правото на живот, па луѓе умираат од болести за кои има лек, каков што е последниот случај со Благојче, Бог да го прости.

https://denesen.mk/so-poddrshka-od-10-000-potpisi-asocijacijata-za-cistichna-fibroza-ushte-pred-edna-godina-go-pobarala-noviot-lek/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by Albatros Пет Фед 10 2023, 07:46

Ova znaes od koga e? Minister znaes od koja partija e? Vmro nesto go nemase da pusti glas a sega molci za Sali zisto Gasi im e potencijalen koaliciski.

https://antropol.mk/2022/12/28/pacientite-koi-boleduvaat-od-cistichna-fibroza/

A ova znaes od koga e? Kaj bea Micko i vmro? Dogovaraa koalicija so Gasi pa Sali e najdobriot minister za zdravstvo i site se vonovni za Blagojce samo toj ne?

https://antropol.mk/2023/02/09/kiradjieva-dushmani-na-narodot-dodeka-se-cenkaat-koja-partija-da-go-zema-zdravstvo-narodot-umira/

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by трендафил Саб Фед 11 2023, 10:28


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by трендафил Нед Фед 12 2023, 15:56

Воопшто не ме изненади тоа што сороспиите и сдсмОВЦИТЕ, шарените куртон револуционери што протестираа по смртта на малата Наташа, Бог да ја прости, молчат по смртта на Благојче Илиевски. Не била борбата да нема умирање од болести што можат да се лечат, туку спомнатите сакале тие да ги „убиваат“ луѓето. Очигледно немаат капацитет истовремено да се борат да не умрат како Македонци и да спречат да умираме физички кога тоа не е Божја волја, туку негрижа на државата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by Luxor Нед Фед 12 2023, 19:02

Ц ц ц.

Albatros напиша:Ova znaes od koga e? Minister znaes od koja partija e? Vmro nesto go nemase da pusti glas a sega molci za Sali zisto Gasi im e potencijalen koaliciski.

https://antropol.mk/2022/12/28/pacientite-koi-boleduvaat-od-cistichna-fibroza/

A ova znaes od koga e? Kaj bea Micko i vmro? Dogovaraa koalicija so Gasi pa Sali e najdobriot minister za zdravstvo i site se vonovni za Blagojce samo toj ne?

https://antropol.mk/2023/02/09/kiradjieva-dushmani-na-narodot-dodeka-se-cenkaat-koja-partija-da-go-zema-zdravstvo-narodot-umira/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by defo Вто Фед 14 2023, 21:00

трендафил напиша:Воопшто не ме изненади тоа што сороспиите и сдсмОВЦИТЕ, шарените куртон револуционери што протестираа по смртта на малата Наташа, Бог да ја прости, молчат по смртта на Благојче Илиевски. Не била борбата да нема умирање од болести што можат да се лечат, туку спомнатите сакале тие да ги „убиваат“ луѓето. Очигледно немаат капацитет истовремено да се борат да не умрат како Македонци и да спречат да умираме физички кога тоа не е Божја волја, туку негрижа на државата.

Оти вака бе...не молчиме збориме...да треба некој да понесе одговорност...најверојатно некој неодговорен раководител на сектор вработен по партиски клуч. Благојче е уште една жртва на еден трул систем. Инаку колку за протестирањето, излези бе курле на улица, доста повикуваш на шарената револуција, полна ви е уста со нив. Ама најаки сте зад тастатура. Јас ќе те подржам. Ама немаш муда........ние со многу полошиот Груевски и побезобзирен се боревме....така да......мрш у 3 лепе пизде материне.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by трендафил Пет Фед 17 2023, 20:35

За да не остане незабележано на форумов да напишам и дека веќе 10 дена не работи компјутерскит систем на фондот за здравство, по хакерски напад, Тоа им прави проблем и на пациентите и на лекарите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by трендафил Нед Фед 19 2023, 16:42

Во врска со губењето на податоци во Фондот за здравство се вртат две приказни. Едната е дека при префрлање на податоците на клауд е исклучен фајерволот ( заштитата од надворешни напади. Тоа му доаѓа како некој да ја отворил вратата за влез од адвор, нешто како ИТ Крсто Мукоски. Дали ако е така, тој што го направил тоа е по грешка или во договор со хакерите за одредена сума пари. Вторта приказна е дека податоците се избришани по грешка, а хакерската приказна е измислена. Во секој случај политичка одговорност треба да има кај директорите на ФЗО. Тоа што немало бекап (снимени податоци) што обично на поголеми системи се прави дури и секој ден кај што има поголем влез на податоци кои се чуваат одреден период, на пример последниот месец, а месечните состојби се чуваат и повеќе години, овде немало снимено никаква состојба, што е уште една катастрофална грешка.

https://www.expres.mk/megjunaroden-it-ekspert-bara-nezavisna-komisija-za-skandalot-vo-fzo/

https://infomax.mk/%d0%bc%d0%b8%d1%82%d0%be%d0%b2%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d0%be%d1%82%d0%ba%d1%80%d0%b8%d0%b2%d0%b0-%d0%bc%d0%b5%d0%b3%d0%b0-%d1%81%d0%ba%d0%b0%d0%bd%d0%b4%d0%b0%d0%bb-%d1%84%d0%b7%d0%be-%d0%b3%d0%b8-%d0%b8/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by трендафил Нед Мар 19 2023, 18:54


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by трендафил Пет Апр 14 2023, 14:49

Уште еден срам за македонското здравство. Нема детски антибиотици (сирупи).

https://faktor.mk/d-r-lazarov-pobara-pomosh-mi-treba-detski-sirup-ospen-amoksiklav-zinat-ili-pancef-streptokoka-piogena-vrie-antibiotici-nema

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by трендафил Пет Апр 14 2023, 14:54

Еве ја изјавата на мајката на починатото новороденче во битолската болница.

https://kurir.mk/makedonija/vesti/pred-tragedijata-dozhiveala-golgota-potresno-svedoshtvo-na-majkata-na-pochinatoto-bebe-od-bitola-eve-shto-tochno-se-sluchuvalo/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by PRVOBOREC Саб Апр 15 2023, 19:35

Добовечер небањати.

Здравството во Македонија 2 0987610

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2439
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by трендафил Нед Апр 16 2023, 10:22

Овој доктор направил административна грешка што не е битна за трагедијата. Исто и првиот пат кога е казнет, се работи за неговата сопруга која е искусен лекар во Србија, дипломирана на белградскиот универзитет кој е подобро рангиран од скопскиот, да не зборувам за универзитетите на албански јазик од кој ниту еден нема на рангирањата. Формално немала лиценца за работа во Македонија, но истата би можела да ја добие кога ќе посака.
Што се однесува до последниот трагичен настан во битолската болница, мајката што го има изгубено детето изјавува „ ... додека после пукање на водењакот викав, кревајќи ја болницата од болки и молев за рез, уште два часа, госпоѓата која што веднаш после смртта на моето бебе си замина на одмор и не се појави на ниту едно сослушување, која тврдеше дека не учествувала во мојот пораѓај, иако таа ме искасапи и животински ми скокаше на стомакот, ми се смееше и ми рече “Ако не ти се бендисваме ние, оди си во Плодност’“. Што би рекле се работи за лекар жена, а не маж како што е членот на ВМРО кого го обвинуваш. Логично е да поставам прашање, дали таа жена е член на СДСМ, затоа што мајката жртва пишува и „Поради партиските ‘препукувања’ ривалство, инает меѓу докторите и неспособноста – јас изгубив најмногу.“

Уште нема разврска на случајот со малата Јана, почината пред повеќе од три месеци исто така во Битолската болница. За разлика од тоа експресно е решен случајот во Тетово, кај што лекар на ТикТок постирал снимка од чекалната пред ординацијата во која се вршат абортуси, да не кажам убивање на неродени деца, но во согласност со законот. Сигурно е дека е сторено прекршување на законот за приватност на пациентите што во некои случаи, според местото на настанот и менталитетот на месното население во тетовско може да го доведе во опасност и животот на некоја пациентка. На пример во случај ако се работи за сопруга на пациентка чиј сопруг е подолго во странство и не можел да учествува во нејзино забременување, па ќе го интересира кој е таткото на детето што треба да се абортира.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11015
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија 2 Empty Re: Здравството во Македонија 2

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот