Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Здравството во Македонија

+21
Flora
Nebula
SHARENI
TRAJCHE
Albatros
misterija
Bosonoga
nino
PRVOBOREC
OPOZICIONER
Dino
Luxor
Teo
трендафил
tmoro
osa
Боко
defo
Фири
Hamad bim Khalifa
reiter
25 posters

Страна 3 of 40 Previous  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Next

Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Вто Ное 10 2015, 00:09

Tocen si za doktorie. A Nino, pa nego go stavija minister zaradi nesposobnosta. Ne bese sposoben da go unisti obrazovanieto pa Grujo se nadevase deka ke uspee vo zdravstvoto. I tuka ne se pokaza najdobro. Osven sto so pomos na sudot uspea da go zadusi strajkot na lekarite i potoa da go namesti Stavric. Inaku nesposobnosta mu odi dotamu sto ni saglam ne uspea eden tender da namesti. A milionerkata morase da zivee kako vo pestera so 1500 evra mesecno po negova vina.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by defo Вто Ное 10 2015, 00:29

oto напиша:Tocen si za doktorie. A Nino, pa nego go stavija minister zaradi nesposobnosta. Ne bese sposoben da go unisti obrazovanieto pa Grujo se nadevase deka ke uspee vo zdravstvoto. I tuka ne se pokaza najdobro. Osven sto so pomos na sudot uspea da go zadusi strajkot na lekarite i potoa da go namesti Stavric. Inaku nesposobnosta mu odi dotamu sto ni saglam ne uspea eden tender da namesti. A milionerkata morase da zivee kako vo pestera so 1500 evra mesecno po negova vina.

Гледам ги познаваш работите, и правилно ги согледуваш, во глобала (она што сите го знаеме, па и птиците преселници) ние сме држава со рушен систем (или систем кои континуирано се руши)  веќе 20 години, сега е моментот народот да покаже заби, и да ја оправи работата. Го зборувам генерално, бидејки денес имаме ваков инцидент во здравство, верувајме ќе има и во судство, и во школство и на други места на народот му е дојдено преку кур од бандити, бубашваби и тафтабити...
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by osa Вто Ное 10 2015, 08:03

defo gledam novi drugarchinja si imash ....chestito ....se nadevam ke se objasnite  Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by defo Вто Ное 10 2015, 08:05

Камилоски му одговори на Героски : Време е за вистината

Мајка еднаш ваков имбецил раѓа, ги искинаа бе колената, ги разранија до коска....само и само да се задржат за функција.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Вто Ное 10 2015, 20:22

A sto ocekuvase ti od poltroni. Bez vlasta zad grb tie bi bile bezvredni.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Вто Ное 10 2015, 20:40

E pa vrednite veke zaminaa. Tamu kade sto pravnik ne smee da uci hirurzi specijalisti kako da operiraat.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Вто Ное 10 2015, 20:42

I toa na video igrici. Koa gi gledav kako klimaat glava mi se smaci od nivniot silen integriet.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by osa Сре Ное 11 2015, 00:01

defo напиша:Камилоски му одговори на Героски : Време е за вистината

 Мајка еднаш ваков имбецил раѓа, ги искинаа бе колената, ги разранија до коска....само и само да се задржат за функција.
i ovoj ima zvanje profesor?????? abe ne gledate deka neznae da sostavi rechenica .....sramota .....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Сре Ное 11 2015, 11:27

трендафил напиша:
Што е виновен Тодоров за тоа што активисти на СДСМ пукаа во доктор? Што се однесува до сликите од болницата во Струмица, во секоја болница во светот понекогаш има крвави чаршафи. Колку што гледам сликите се направени откако некој пациент е однесен на операција или на некоја терапија. На ниту една фотографија нема пациент.

Што се однесува до квалитетот на воздухот, оваа власт инсталира опрема за мониторинг и најтранспарентно ги објавува податоците за квалитетот на воздухот. За прв пат се распрскува по скопските улици хемикалија на која се лепат загадените честички. За разлика од порано кога жителите на Ново Лисиче ги лажеа дека загадувањето доаѓа од депонијата Вардариште, која е затрпана пред скоро 2 децении.

Нешто многу ми е тешко да поверувам дека кога СДСМ беше на власт во Македонија не се умираше. За жал имаме уште еден лешинарски обид да се злоупотреби некоја несреќа за политички цели и за рушење на уште еден столб на кој се потпира Македонија. По политичкиот, правосудниот систем и државната администрација, се сака да се урне и здравството. Наместо да ги осудите вашите активисти што сакаа да убијат лекар, сакате да го осудите министерот за здарвство. Во ситуација кога здравството беше ефикасно и ја спаси жртвата, докторот во кој пукаа вашите активисти.

Trendafile, posle linkot koj sega kje go postiram, a koj dokazhuva deka vo lekarot i niz bolnicata pukale obezbeduvachi na poraneshen minister za pravda vo vladata na pastirot, i aktivisti na vashiot koalicionen partner DUI, ochekuvam, ako ima makar malku chest vo tebe da im se izvinish javno na aktivistite, chlenovite i simpatizerite na SDSM...

Напаѓачите на докторот биле во обезбедувањето на екс-министерот за правда, Беџети

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Чет Ное 12 2015, 00:13

More on ceka vie da mu se izvinite sto toa ne bile akivisti na SDSM. Zosto taka im rasipuete scenario?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Чет Ное 12 2015, 00:27

A zosto da ne mu se izvinat. Pa neli ovie sto pukale bile nekogas vo koalicija so SDSM. Toa sto sega dpmne koalicira so niv e za spas na drzavata i narodot.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Чет Ное 12 2015, 00:28

Da go spasat od tenderi i visokot pari. Inaku ke gi boli glava nema da znaat kade da gi potrosat.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Чет Ное 12 2015, 00:39

Pa koga sme najdobra ekonomija vo cela Evropa pa i posiroko.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Ное 12 2015, 19:34

Ако сте писмени, прочитајте го извештајот на ЕУ. Во него е забележан напредок во здравството. И во економијата. Па изгледа дека владата обезбеди уште една препорака за почеток на преговорите, а СДСМ обезбеди таа да биде условена, па советот на ЕУ нема да ја претвори во тоалетна хартија веднаш, туку по изборите.
Што се однесува до тоа дека напаѓачите на докторот биле обезбедувачи на поранешен министер, дали освен Либертас тоа го има објавено и некое друго гласило? Макар да е и од редот на платениците на Сорос.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Вто Дек 01 2015, 15:50

Онака хронолошки да погледнеме кој е кој во здравството како и за што се наградени или надградени преродбенички.

Комисијата на чело со Аспазија Софијанова одлучила Тамара да не оди странство


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Вто Дек 01 2015, 15:55

Тамара почина, безобзирноста на преродбениците одеше дури до таму за смртта да ги обвинуваат нејзините родители па и да испраќаат лажни решенија за одобрено лекување во странство два дена после нејзината смрт датирани од порано.

ФЗОМ испрати решение за лекување четири дена по смртта на Тамара

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Вто Дек 01 2015, 15:58

Инаку единствена заслуга за Македонија и народот на Софијанова е петицијата за подршка на фикусот за втор мандат.

Софијанова: Петицијата за поддршка на втор мандат на претседателот Иванов е граѓанска

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Вто Дек 01 2015, 15:59


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Вто Дек 01 2015, 16:01

И некои реакции на сето тоа.

Стануваш претседател на општински комитет на ВМРО ДПМНЕ. Потпишуваш решенија, со кои не дозволуваш деца да се лечат во странство и им ја одземаш последната можност да преживеат.
Добиваш државна награда за здравство. Што не е јасно ?

Петре Шилегов
фејсбук статус

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Вто Дек 01 2015, 16:02

i999y @i999y
Докторката Еутаназија добила награда!!!

Па кој и дал УПИЧКУ!!! МЕНГЕЛЕ???

8:29 AM - 1 Dec 2015

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Чет Дек 17 2015, 10:10

Нема лекови за болните од рак, се бараат на реверс од веледрогериите

од Менче Атанасова Точи, НОВА | објавено на: 16-12-2015 15:45:13

Здравството во Македонија - Page 3 26184golema

Болните од рак останаа без неопходните цитостатици. На Клиниката за онкологија недостасува цела палета на цитостатици за сите видови на карцином и тоа ампули кои се даваат интравенозно, со инфузија. Лекарите велат дека на ваков начин цитостатикот е поефикасен и делува побрзо во борбата против опаката болест.

Пациентите се во очај,а лекарите се принудени да им даваат други потоксични лекови или да им објаснуваат дека мора да се стрпат. И овој пат како и многу пати до сега, проблемот е во тендерот кој Советот за јавни набавки го кочел три пати, објаснуваат на Онкологија.

Најкритично е со лекот Херсептин, но и за други цитостатици кои се неопходни во лекувањето на најтешко болните.

„Бараме на реверс, се молиме во веледрогериите да ни дадат лекови. Не постои тендер кој
Советот не го кочел до сега, овој три пати го враќаа. Советот за јавни набавки го сочинуваат луѓе кои не ја разбираат проблематикат, не се разбираат од лекови“, велат за НОВА на Клиниката за онкологија.

За овој тендер од кој очајно се чекаат цитостатици за најтешко болните, барањето било поднесено во јуни, а одобрено во октомври. На Клиниката се надеваат дека во понеделник конечно ќе биде отворањето на понудите, за веднаш наредниот ден да биде аукцијата за некои од лековите.

Здравството во Македонија - Page 3 Mkd-63915

Ова не е првпат болните од рак да останат без неопходните цитостатици. Ситуацијата е иста и на другите Клиники болници во државата, кои често остануваат без лекови. Директорите постојано се жалат дека имаа проблем со тендерите кои тешко поминуваат во Советот за јавни набавки каде што велат, нема стручни луѓе кои ја познаваат проблематиката со лекови. Од таму посочуваат дека во Советот се само правници, нема фармацевт, а жалбите и комуникацијата ја остваруваат по електронски пат.

Извори кои добро ја познаваат оваа проблематика за НОВА велат дека Совет кој го аминуваше Владата редовно ја кочи процедурата, што претставува непотребно административно оптоварување, а е голем трошок за буџетот.

Европската комисија во минатогодишниот извештај за напредокот на Македонија предупреди дека формирањето на овој Совет е непотребно административно оптоварување.

И додека за најтешко најтешко болните нема лекови, забрзано се сечат ленти, се отвараат болници кои немаат ниту техничка дозвола, не се достапни за болните.

Пред неколку дена беше отворена болницата за белодробни заболувања во Козле која не функционира, а иронијата да биде поголема болните деца лекарите ги препраќаат во болницата "8-ми Септември" или на Клиниката за детски болести.

Здравството во Македонија - Page 3 Bolnica-kozle-1-640x419

Новиот објект не е функционален, иако беше пуштен во употреба во неделата, кога лента сечеа премиерот Груевски и министерот Тодоров. Во лекарски кругови ова се коментира како предизборен маркетинг на сметка на болните деца.

Но, надлежните во државата очигледно го заборавија ветувањето кое го дадоа пред две години, а тоа е изградбата на новиот Клинички центар на чии темели сечеа лента премиерот Груевски и министерот Тодоров.

Здравството во Македонија - Page 3 Secenje%20lenta%20golema

НОВА во јануари годинава пишуваше дека архитектот кој го проектираше комплексот на Клинички, бил уапсен во Италија во два наврати..

Според она што го најави Тодоров пред две и пол години, изградбата на клиничкиот комплекс требаше да биде завршена во 2017.та година. На крајот од 2015.та година, нема ниту траг од новиот Клинички комплекс. Таму се уште стои само огромна дупка, откако во јануари 2014.та година година беше урната старата зграда на гинекологија.

Здравството во Македонија - Page 3 Klinicki%204(2)

Здравството кое е во тотален колапс, се прикажува како успешна приказна предизборно, коментираат лекарите, кои се плашат да излезат јавно во страв од реперкусии. Директорите пак, иако мака мачат со финансиските загуби и малите буџети и се револтирани од целата ситуација, молчат пред камерите токму заради фотељите на кои седнале по партиска линија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Нед Дек 20 2015, 10:18

Даваме субвенции за трето дете. Зошто? Suspect

СДСМ: Во Македонија умираат 14 бебиња на 1.000 новородени!

Грозно е што Никола Груевски жртвува бебиња за да го штити Никола Тодоров.

Во прилог е запрепастувачкиот податок од најновата студија Смртност на новороденчиња во Република Македонија, за којашто Груевски и Тодоров не зборуваат.

Според оваа студија на 24 страници објавена неодамна на конгрес во Охрид, во Македонија умираат повеќе од 14 бебиња на 1 000 новородени.

Здравството во Македонија - Page 3 StudijaSmrtnostna-novorodencinjavoMakedonija-670x377

Студијата направена токму поради морбидните тенденции во земјава, покажува дека во Македонија умираат три пати повеќе новороденчиња од просекот на земјите од Балканот и ЕУ!

Во општините во Македонија каде што недостигаат гинеколози, умираат над 30 бебиња на 1.000 живородени!

За жал Берово е меѓу тие градови со голема смртност на новороденчиња, покажуваат истражувањата.

Груевски и ВМРО-ДПМНЕ не признаваат ниту еден официјален податок.

Несовесно и безобразно е од страна на Никола Груевски да го праќа Никола Тодоров во градови со голема смртност на бебиња, со налог да зборува за невработеност.

Откако ги уништи образованието и здравството, Тодоров сега по задача на Груевски ја врти Македонија на тема економија.

Доаѓа крајот на тендер политиките на Груевски и Тодоров.

Тодоров и Груевски ќе одговараат за секоја жртва на системот во здравството.

Збогум Никола!

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Вто Фед 09 2016, 16:18

Доаѓа време за плаќање на сметките.

Протест пред Обвинителство: Убијците на Тамара не се „непознати сторители“

Убијци“, „Правда за Тамара“, „Оставка“ скандираа граѓаните што денеска пред зградата на Јавното обвинителство излегоа да искажат револт зашто и по една година Обвинителството сè уште не ги нашло виновниците за смртта на малата Тамара Димовска од Велес.

Здравството во Македонија - Page 3 Protest-tamara-23

Присутните побараа за смртта на девојчето да одговара и министерот за здравство, Никола Тодоров.

– Помина една година откако почина Тамара Димовска, а Јавното обвинителство сè уште се нема изјаснето по кривичните пријави против одговорните за нејзината смрт. Одговорот дека се води истрага не е доволен, особено во случај како овој, во кој сите осомничени им се познати на органите на прогонот. Јавниот обвинител уште еднаш покажа дека правдата што ја спроведува не е еднаква за сите граѓани – рече активистот и новинар Огнен Јаневски.

Здравството во Македонија - Page 3 Protest-tamara-51-670x374

Мајката на Тамара, Жаклина Димовска, во јавното обраќање пред Обвинителството, низ солзи порача дека Обвинителството не треба да се крие зад паролата „непознати сторители“, бидејќи сите точно знаат кој е одговорен за смртта на нејзината ќерка.

– Тодоров е највиновен за смртта на Тамара, толку ли ви е страв од него што една година ништо не смеете да му направите додека си седи сè уште во фотелја? – праша мајката на Тамара.

Здравството во Македонија - Page 3 Protest-tamara-41-670x503

На протестот присуствуваше и Садула Салиу, со својата 11-годишна ќерка, која има иста дијагоноза како Тамара, но не добива помош од државата.

Саилиу и неговата ќерка Ханита двапати побарале помош од државата, но биле одбиени со образложение дека маната била вродена.

– Случајот на Ханита е ист како тој на Тамара. Таа има искривување на пршлените и ако оваа година не добие помош, количка не ѝ бега. Досега четирипати сме биле во Анкара и сè е на наш трошок. Повеќе немаме сили. Операцијата, колку што знам, чини 20.000 евра. Испративме барања до фондот, но двапати нè одбија – изјави Салиу.

Здравството во Македонија - Page 3 Protest-tamara-31-670x503

Мајката на Тамара, Жаклина Димовска, рече дека ќе направи сè што е во нејзина моќ да му се помогне на ова девојче, да ја нема истата судбина како Тамара. Таа се надева дека Обвинителството ќе го расветли случајот со нејзината ќерка.

Основното јавно обвинителство вчера преку соопштение информираше дека по допрен глас за случајот на Тамара Димовска од Велес, оформило предмет, спровело низа дејства, при што како осомничени се јавуваат повеќе лица за несовесно работење во службата, од чл. 353-в од Кривичниот законик.

Тие се повикани да дадат изјави пред надлежниот јавен обвинител. Истрагата продолжува во насока на целосно расветлување на случајот, а по завршување на сослушувањето ќе биде донесена мериторна јавно-обвинителска одлука за која јавноста ќе биде навремено известена, велат од Јавното обвинителство.

Тамара Димовска почина пред една година, чекајќи Фондот и Министерството за здравство да се договорат каде ќе се лекува девојчето. Таа боледуваше од сколиоза, но како непосредна причина за смртта од Судска медицина ја наведоа бронхопневмонијата.

http://grid.mk/read/news/511843240/11050768/protest-pred-obvinitelstvo-ubijcite-na-tamara-ne-se-nepoznati-storiteli

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Фед 10 2016, 10:43

Бог да ја прости малата Тамара. Жално е кога некој лешинарски сака да ја исползува нејзината смрт и тагата на нејзиното семејство за некаква политичка придобивка. Иначе и преку овој случај се гледа подобрувањето во здравството. Порано смртта на некое дете беше спомнувана само еднаш. Затоа што и не беше толку ретка појава. Не знам дали на прсти може да се избројат случаите за одобрено лечење во странство во времето кога СДСМ беше на власт. Сега се бара одговорност доколку одобрувањето не е на време дадено. И на протести излегуваат родители на деца кои воопшто немаат побарано лечење во странство на државен трошок. Не не правете будали. Децата сега се повикани на преглед и доколку не може да им се помогне во Македонија сигурно е дека ќе бидат испратени во странство. Иако повеќе мислам дека тогаш доктор странец ќе ги оперира во нашата земја. Затоа што сега за такво нешто има услови во нашите болници. Толку за овој трагичен случај и неговата злоупотреба.
Што се однесува до извештајот за наводна смртност од 14 промили кај бебињата во Македонија, ќе поставам само едно прашање. Зошто за илустрација е даден извештај напишан на англиски јазик. Најмала смртност на бебињата е кај мајки стари од 20 д0 29 години. Кај нас сега, поради бесплатното ин витро е голем бројот на мајки кои со години не можеле да имаат деца и сега раѓаат на постари години. Па за жал и смртноста на бебињата е поголема.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Сре Фед 10 2016, 12:31

Pa vie sakavte da ja iskoristite Tamara za politichki marketing...Najavuvavte otvoranje na oddelenie na drzhavna bolnica vo koja bi se lekuvalo devojcheto i zatoa ne i odobrivte lekuvanje vo stranstvo...Koga pochina za vashiot sram da bide pogolem, prvo gi obvinivte roditelite a posle posmrtno prakjavte odobrenija za lekuvanje vo stranstvo...Shto se odnesuva do SDSM jas ne znam za sluchaj nekoj da pochinal zatoa shto ne mu bilo odobreno lekuvanje vo stranstvo...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 3 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 40 Previous  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот