Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Здравството во Македонија

+21
Flora
Nebula
SHARENI
TRAJCHE
Albatros
misterija
Bosonoga
nino
PRVOBOREC
OPOZICIONER
Dino
Luxor
Teo
трендафил
tmoro
osa
Боко
defo
Фири
Hamad bim Khalifa
reiter
25 posters

Страна 4 of 44 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 24 ... 44  Next

Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Сре Фед 10, 2016 2:56 pm

Протести на специјализантите.

Никола не е Големиот брат, порачаа специјализантите (ГАЛЕРИЈА)

Здравството во Македонија - Page 4 IMAG0174

http://plusinfo.mk/vest/57426/nikola-ne-e-golemiot-brat-poracaa-specijalizantite-galerija

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Фед 10, 2016 9:58 pm

Teo напиша:Pa vie sakavte da ja iskoristite Tamara za politichki marketing...Najavuvavte otvoranje na oddelenie na drzhavna bolnica vo koja bi se lekuvalo devojcheto i zatoa ne i odobrivte lekuvanje vo stranstvo...Koga pochina za vashiot sram da bide pogolem, prvo gi obvinivte roditelite a posle posmrtno prakjavte odobrenija za lekuvanje vo stranstvo...Shto se odnesuva do SDSM jas ne znam za sluchaj nekoj da pochinal zatoa shto ne mu bilo odobreno lekuvanje vo stranstvo...
Знаеш ли некој друг освен Киро Глигоров да му е одобрено лекување во странство.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Сре Фед 10, 2016 10:02 pm

Не знам дали на прсти може да се избројат случаите за одобрено лечење во странство во времето кога СДСМ беше на власт.

Ти си го покренал обвинението против СДСМ Трендо. Ти треба и да докажеш дека СДСМ не одобриле никому лекување во странство.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Фед 10, 2016 10:19 pm

Јас напишав едно име, Киро Глигоров, Бог да го прости, кој по атентатот имаше здравствен третман во Франција. Секој што знае и за некој друг случај, ако јас сум го превидел, нека го напише на форумов. А доколку сакате ќе напишам повеќе имиња на луѓе кои на сметка на фондот се лекувани во странство или од болести за кои некогаш се одеше на сопствена сметка во странство се лекувани и излечени во Македонија во последните 9 години. Од наши лекари со новата опрема или од лекари дојдени од странство кои истовремено вршат обука на наш тим кој учествува во интервенцијата и се подготвува за самостојна работа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Сре Фед 10, 2016 10:28 pm

Немој бе Трендо. Зошто газиш преку трупот на девојчето за да го оправдаш режимот? Толку длабоко си потонат?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Фед 10, 2016 11:09 pm

Ако не можеш да напишеш име на некој друг освен Киро Глигоров што е испратен на лечење во странство на сметка на фондот, не мора грозоморно да ме обвинуваш дека сакам да ја искористам смртта на Тамара за политички цели. Никого не бранам. Само ја пишувам вистината. Како што ја гледам јас. И очекувам одговор со факти, а не со плукање по мене. Не знам за кој режим зборуваш. Дали спроведувач на „диктатурата“ е првиот полицаец Оливер Спасовски. Биди сериозен барем на оваа тема. На која пишуваме за еден загубен млад живот пред една година и за повеќе загубени животи во минатото.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Сре Фед 10, 2016 11:12 pm

Трендо немој мене да ми продаваш замена на тези. Малечката Тамара почина затоа што Тодоров сакаше да добие политички поени. Смртта на девојчето е директна последица на вашето практикување на власта. Кажи ми ти мене, кој починал затоа што не добил дозвола за лекување во странство за време на владеење на СДСМ?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Фед 11, 2016 2:18 pm

Тогаш не постоеше начин да се побара лекување во странство преку фондот. Секој мораше да си обезбеди лечење сам. И да го плати. Па после со месеци да чека да му се вратат парите. И пензионерите тогаш не земаа пензија наеднаш. Туку во групи. Како ќе се соберат парите, односно како која фирма ќе ги плати доприносите. Друга ситуација е сега. Во секој случај за кусо време, на 24 април, народот ќе пресуди, односно ќе се изјасни дали сега е подобро (збирно, во сите сегменти од кој еден од поважните е здравството) или подобро му било во времето кога полицајци го убија Трајан Беќиров и никој не одговараше за тоа. Ниту имаше протести како што има сега иако убиецот на Мартин Нешовски е осуден одамна.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Чет Фед 11, 2016 4:47 pm

Toa znachi deka go obvinuvash SDSM paushalno Trendafile...Bez dokazi...Samo rekla kazala muabeti...I tolku...Shto se odnesuva do smrtta na Bekjirov, pa dojdovte na vlast nepolni chetiri meseci po negovoto navodno ubistvo...Zoshto ne gi fativte ubijcite Trendafile??? Zatoa shto ste nesposobni??? Zatoa shto znaete samo da pravite mestenki i da apsite politichki protivnici so lazhni dokazi i pod lazhni obvinenija??? Ili ztoa shto ednostavno nemalo nikakvo ubistvo??? Ili shto e ushte polosho, ubistvoto bilo izvrsheno po naredba na vrhushkata na dpmne, od partiski vojnici na dpmne infiltrirani vo policijata so cel da se srushi rejtingot na SDSM, pa zatoa ne uspeavte da gi najdete storitelite??? Ili gi znaevte odnapred pa gi nagradivte so funcii i unapreduvanja za dobro izvrshuvanje na partiskite zadachi???

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Пет Фед 19, 2016 6:12 pm

Нов "успех" на реформираното здравство на ТодорОФФ.

ПОЧИНА 21-ГОДИШНА РОДИЛКА ВО ПРИЛЕПСКАТА БОЛНИЦА "БОРКА ТАЛЕСКИ"

Родилка на возраст од 21 година, починала во прилепската болница "Борка Талески". Таа завчера е примена во Болницата во Прилеп на одделот за гинекологија каде што природно се породила и родила здраво машко дете, со тежина од 3,170 килограми.

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=CD786A90DAA5394AB5414B32DF6E3F7A

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Вто Мар 08, 2016 10:29 am

Па Трендо, како се чувствуваш како поддржувач на убијците на малата Тамара само заради политички поени? Убаво ти е да носиш дел од одговорноста за смрт на болно дете за промоција на пастирот? Како верник, бидејки сите вие дпмне-овците се тврдите дека сте најголемите верници, мислиш ли дека бог ќе ти прости за поддржување на убијците на деца за промоција на дпмне?

Потврда дека Тамара не била пратена во странство бидејќи ја чувале за промоција на спиналниот центар

Здравството во Македонија - Page 4 7658769878

Здравството во Македонија - Page 4 787899009078

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Мар 08, 2016 11:21 am

Прво не бранам никого, туку го осудувам обидот смртта на малата Тамара, Бог да ја прости, да се злоупотребува за политички цели. Посебно кога тоа го прави партија виновна за многу повеќе умрени дечиња. Толку многу што тоа и не се сметаше за настан што треба шпосебно да се одбележи, а не за секој поеднинечно да се зборува со месеци и години. Па да кажам дека жалам за Тамара, а се радувам што нема нов таков случај. Такво нешто ќе оневозможи, поточно речено ќе ја намали можноста ваков трагичен настан да се случи и новиот Спинален Центар. СДСМ може ќе вети за следните избори дека ќе станеме бесмрттни ако дојде на власт. Као што вети Дамјан Манчевски дека сите ќе добиваат пензија и тие што не работеле. И тоа во висина од 60% од просечната пензија. Што би рекле окулу 11.400 денари. Што сега не ја примаат и сите пензионери што работеле, па затоа добиваат пензија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Вто Мар 08, 2016 11:35 am

Pa zoshto ja ubivte za politichki celi bre Trendafile??? Koj toa sakashe da sobira politichki poeni pa ne dozvoli deteto da se lekuva vo stranstvo??? Samo i samo da mozhe pastirot tvoj da dobie na popularnost...Gnasno i odvratno od Tvoja strana Trendafile...Te operirale od sovest vo shtabot neli???No, kako i da e, bog kje vi presudi i na tvoite dpmne-ovci a i na tebe lichno...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Мар 08, 2016 1:10 pm

Никој не забрани детето да се лекува во странство. Тие што трошат милиони за купување на новинари и т.н. невладини можеа да го платат и лечењето на Тамара. Можеше тоа да го направи и Џабир Дерала сам. Можеа да донираат и амбасадите што го плаќаат Џабира. Германската на пример за да лаже дека работниците во Дрекселмаер умираат масовно. И Заев можеше да донира некое евро од тие што ги собира кај Вицето. Во Македонија се случуваа во здравството и многу добри работи. На пример почна изградба на нов клинички центар во Штип,

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Вто Мар 08, 2016 4:47 pm

Трендо како бе можеш да тресеш зелени иако погоре стои документот од фондот каде јасно пишува дека не дозволувате детето да се лекува во странство заради себепромоција и собирање политички поени?

ПС. Многу глуп план ти е тоа, невладините да го плаќаат лекувањето на болните деца, а вие дпмне-овците да ги крадете парите што сите граѓани ги уплаќаат во фондот за здравство.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Пет Мар 11, 2016 12:14 pm

„Баланс“: Во сите аптеки има недостиг на инсулин

Не само во Битола, туку нередовно снабдување со инсулини има во речиси сите инсулински аптеки во последниве месеци, реагираат од здружението на дијабетичари „Баланс“.

- Од крајот на минатата година секој месец недостасуваат неколку видови на инсулин, па пациентите се префрлаат од еден на друг вид, во зависност од тоа што има на лагер. Тоа во најмала рака е небулоза, идиотизам, се работи за човечки животи, си играат со дијабетичарите. Инсулинот не може да се менува туку така, секој месец да се прима нов тип, тоа е на директна штета на пациентите, се загрозува нивниот живот. Потребно е време организмот да се адаптира на новиот лек, ако воопшто го прифати. Вообичаено е инсулинот да се менува во клинички услови кога пациентот е под постојан лекарски надзор, а не во домашни услови – вели Цвете Серафимовски од „Баланс

http://plusinfo.mk/vest/61230/balans-vo-site-apteki-ima-nedostig-na-insulin-

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Мар 13, 2016 10:22 pm

Дали и „Баланс“ е наводно граѓанско здружение а без граѓани, односно со неколку члена, сите до еден на платниот список на Сорос? Па денес се во Баланс, утре во Цивил.
Не знам што се правеше со парите на граѓаните во времето кога режимот на СДСМ беше на власт. Кога данокот на лекови беше покачен од 5 на 18%. И кога ако сме кај инсулинот, понекогаш воопшто немаше никаков. Со парите на граѓаните сега на пример се гради објект во кој ќе биде сместен акцелератор во кој зрачна терапија ќе добиваат во Штип болните од карцином од источните делови на нашата земја. Да не чекаат со месеци и да не патуваат до Скопје. Или е инсталиран мамограф во градската болница во Скопје.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Пон Мар 14, 2016 9:22 am

Ne tresi zeleni Trendafile...Kakva vrska ima Balans so toa shto vashiot minister za dodeluvanje na tenderi na mechkata vo peshtera si igra so zdravjeto na gragjanite pa namesto za nivnite pari da nabavuva insulin gi krade preku tenderi i tenderchinja...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Пон Мар 14, 2016 6:53 pm

u Makedonija zdravstvoto e besplatno tolku oti e dobro .zatoa site se bolni.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Мар 15, 2016 8:26 pm

Ајде да забележам само дека денеска е отворен и првиот центар за цистична фиброза во Македонија, во склоп на НОВИОТ објект на специјалната детска болница во Козле. Болните од оваа болест ќе можат да добијат на едно место комплетен третман. Од дијагноза до сите видови терапија и болничко лечење.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Вто Мар 15, 2016 11:44 pm

Toa e istiot onoj zaradi chija promocija ja ubivte Tamara Dimovska, neli Trendafile...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Мар 16, 2016 2:32 pm

Teo напиша:Toa e istiot onoj zaradi chija promocija ja ubivte Tamara Dimovska, neli Trendafile...
Не зџнам за што зборуваш. На Тамара и требаше спинален центар. Таков постои во Македонија уште пред смртта на Тамара во рамки на Аџибаден Систина уште од септември 2014 година и е прв од таков вид во регионот. Вчера е отворен нов центар. За цистична фиброза.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Сре Мар 16, 2016 5:21 pm

Ne jadi *****...Zoshto togash samite priznavte deka nema nachin devojcheto da bide lekuvano vo Makedonija pa posmrtno dadovte dozvola za lekuvanje vo stranstvo za da se opravdate pred gragjanite...No pravdata bozhja e neshto drugo zombiran papagalu...Tamu fikusot nema da mozhe da pomiluva...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Мар 16, 2016 11:34 pm

На ова прашање може да ти одговори лекар или економист. Приватната болница иои не можела да ја направи потребната операција или е поскапа од турската. За жал основното осигурување не дава обврска за праќање во странство. Иако сега парите се трошат подомаќински, па лекувањето во странство не е ретко како што беше во времето кога СДСМ беше на власт.
Денеска е пуштен во работа дигитален мамограф во Штип. Пациентите не мора повеќе да доаѓаат во Скопје. Дигиталните податоци по потреба ќе бидат анализирани и од тимот на Онколошката клиника од Клиничкиот центар Мајка Тереза, но терапија болните ќе добиваат во Штип.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Гостин Саб Мар 19, 2016 9:37 am

Obvrska vi e Trendafile da gi troshite narodnite pari za zdravjeto na site gragjani a ne za promocija na pastirot i vashata ostala bagra...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 4 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 44 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 24 ... 44  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот