Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Здравството во Македонија

+21
Flora
Nebula
SHARENI
TRAJCHE
Albatros
misterija
Bosonoga
nino
PRVOBOREC
OPOZICIONER
Dino
Luxor
Teo
трендафил
tmoro
osa
Боко
defo
Фири
Hamad bim Khalifa
reiter
25 posters

Страна 22 of 40 Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 31 ... 40  Next

Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Сре Ное 04 2020, 21:57

Спремна е и Германија. За среќа сеуште нашите капацитети не се пополнети.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Ное 05 2020, 17:09

Дај Боже таква помош да понуди и Кина, затоа што во оваа земја од 17 мај нема ниту еден починат од корона вирусот. Македонија од 17 мај до вчера има 970 починати. Пред тоа 101.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Ное 05 2020, 21:48

Денес извештајот беше објавен порано и мислев некој ќе го евидентира на форумов, но гледам го нема. За жал црното станува уште поцрно. 1275 новозаразени од 3.331 тест. 13 починати. Нјмладиот на 31 година. За жал во утрешниот ќе има и 21 годишен. Бројот на активни случаи е 12.762. Вкупниот број на починати е 1.084.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Ное 06 2020, 15:42

И власта изгледа дека ги крие податоците. Да видиме дали младиот кавадарчанец кој почина, Боиг да го прости, вчера пред 12 часот на пладне, кога наводно се прави пресек, го немаше во вчерашниот извештај. Ни неговиот постар брат кој почина на 26 години, Бог да го прости, на 2 или 3 ноември го немаше во извештаите за тие денови. Како ќе имаме доверба во министер кој соопштува лажни податоци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Ное 06 2020, 15:51

Здравството во Македонија - Page 22 Anita

Прашањето е поставено по смртта на младиот Југослав кој бараше донации за да може да се префрли на лечење во приватна клиника, но не ги дочека, Бог да го прости.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Ное 07 2020, 09:31

Еве ги резултатите од борбата на Филипќе и Спасовски со короната и нејзиното ширење за вчера, петок 6 ноември. 12 починати лица (и денес не е евидентиран 21 годишниот кавадарчанец) Бог да ги прости. 1.128 новозаразаени од 3.082 теста. 13.568 активни случаи. Само во општина Аеродром 1.021.
Најголем проблем и понатаму останува високата смртност. Како на почетокот на пандемијата во нормалните земји, кога медицината не знаеше многу за короната. Дали државата штеди пари за лекови. Не би рекол дека нема доволно обучени медицински лица, затоа што во други земји и студенти набрзина обучени имаат подобри резултати. Но без лекови, тешко се лечи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Саб Ное 07 2020, 12:06

Резултатите се сигурно подобри одошто ќе беа ако Вело и Наќе се бореа против вирусот. Првиот упорно не убедува дека вирусот не е опасен а вториот наместо да ја ангажира полицијата за вршење на задачите за кои е задолжена ловеше банани и снимаше спотови. Ако на ова го додадеме ширењето на короната од страна на дпне оФците кои лицемерно тврдат дека избори се ризик ама протести не, јасно е дека Македонија одлично се соравува со пандемијата.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Ное 07 2020, 18:17

Бројките не го потврдуваат тоа. На 31 август кога си замина Чулев имаше 2.581 активен случај, сега 13,568. За 6 месеци од почетокот на март до 31 август бројот на починати беше 603, 100 месечно. За два месеца и една недела Спасовски го покачи бројот на 1.096, за 493 починати, Бог да ги прости или повеќе од 200 месечно. Можеби Заев ветил дека ќе го реши проблемот со пандемијата до крајот на мандатот ако нема предвремени избори.
Има ли друга земја во Европа што уште не почнала со вакцини против грип и што планира да вакцинира само 2% од населението.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Саб Ное 07 2020, 18:30

За тоа заслугите му припаѓаат на Филипче. Освен тоа тогаш не ширевте намерно корона надевајки се дека ќе победите на изборите.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Ное 07 2020, 20:25

Како тоа ВМРО шири корона во редовите на СДСМ? Зарем Оливер Спасовски е неспособен да спречи намерно ширење на зараза како што гнасно обвинуваш.
Еве ги денешните резултати. 1.285 заразени (мислам дека се работи за нов рекорд) од 3.404 теста. 14 починати. 14.661 активни случаи, вкупно 1.110 починати, Бог да ги прости. Да те цитирам,„ заслугите му припаѓаат на Филипче“.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Саб Ное 07 2020, 21:08

Министрите мора да си ја вршат работата и да комуницираат со граѓаните, јасно дека се изложени на поголем ризик. А заразата меѓу граѓаните ја шират дпне оФците по штабови и протести.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Ное 08 2020, 12:52

Моника Зајкова, пратеничка од стадото на Заев и потпретседателка на ЛДП е заболена од корона и сместена на инфективна. Да и посакаме здравје. Уште еден доказ дека болеста не бира, или ако бира заболуваат тие што поддржуваат северџанство на Македонија. Дали е во тој случај ова опомена пред евентуалното изјаснување после кое ќе ги лажат децата во училиште дека до 1944 година нивните предци биле Бугари. Или дека бугарските окупатори не биле фашисти.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Ное 08 2020, 13:59

И градоначалникот на Демир Хисар Марјанче Стојановски заразен со корона вирус. Да му посакаме да го победи без симптоми.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Ное 08 2020, 19:14

Нови црни рекорди. 26 починати, 15.589 активни случаи. 978 нови случаи од 2.667 теста, 36,67% од тестираните. Само 24 оздравени пациенти.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by SHARENI Нед Ное 08 2020, 19:36

A zosto togas dpmne preku clenovi na izvrsen ne ubeduva deka virusot ne e opasen.

Здравството во Македонија - Page 22 Img_2298
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Ное 08 2020, 21:31

Примерот од Кина го докажува тоа. Од 18 април има само двојца починати, а од 17 мај ниту еден. Инаше неколку случаи на неувезена корона и беа тестирани и 11 милиона жители на тој град за неколку дена. Град со големина на Македонија се тестира во еден ден. Кина нема ни пад на економијата поради короната. Има пораст од 4,9% до септември, а до крајот на годината се очекува таа бројка да се зголеми. Денес Кина има 28 нови случаи на скоро 1,5 милијарди жители.

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/china/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Ное 11 2020, 13:47

Да го одбележиме вчерашниот извештај со нов црн рекорд, 30 почонати, Бог да ги прости за 24 часа. 947 новозаболени од 3.042 теста. Бројот на активни случаи 15.116.
Да одбележиме дека од политичките личност заболен е градоначалникот на Вевчани од редовите на СДСМ, Сашо Јивановски. Да му посакаме побрзо да го победи вирусот и на помалку свои сопартијци да им го пренел.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Ное 11 2020, 19:33

И Петар Богојески од т.н. Македонски концепт е позитивен на корона вирусот. Изгледа многу контактирал со СДСМ, партија која моментално е носител на пандемијата кај политичарите. Да му посакаме здравје.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Ное 11 2020, 19:51

Позитивен на корона е и градоначалникот на општина Новаци од редовите на СДСМ. Да му посакаме здравје.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Ное 11 2020, 20:05Гледам дека портпаролот на СДСМ пролупал. Каква е таа власт што очекува опозицијата да го реши проблемот со пандемијата кога сите ресурсси власта ги држи во раце. Што се однесува до Сумамедот и другите антибиотици и нивната употреба кај вирусни заболувања, професорот Марковски тоа го има објавено во научен труд во сериозно странско медицинско списание. За маските имаше во еден период и препорака од СЗО дека не спречуваат зараза, а сегашното мислење е дека е поефикасно кога ги носи заболен за да не зарази други отколку што заштитува здрав човек. За есенската пандемија професорот само праша од каде Заев и неговитер слуги знаева дека ќе има есенска пандемија. Во Кина или Финска во Европа нема такво нешто. Кај нас секој следен шпиц, а ова е трет е посилен од претходниот.
Во видеото очигледно е дека Манулач не знае што е тоа некрофилија, односно дека се работи за ѓелба на секс со мртовец, а не радување на повеќе мртви како што сака Манулач да сугерира. Дали се работи за сопствено искуство и радување кога почина на пример Тамара или беше убиен Мартин Нешковски, две карики што допринесоа да дојде СДСМ на власт, па сметаат дека сите се исти.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Ное 11 2020, 22:02

26 починати, Бог да ги прости. 1.321 новозаразен од 3.836 тестирања.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by defo Сре Ное 11 2020, 22:26

Трендо па си измешал апојте а?

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Nebula Чет Ное 12 2020, 13:32

Naebavme, ako i milenicinjata pocnat da go prenesuvaat gotovi sme.

Здравството во Македонија - Page 22 Img_2114

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Ное 12 2020, 18:26

defo напиша:Трендо па си измешал апојте а?
Претпоставувам дека коментарот не се однесува на статистиката за корона што ја објави здравствениот статистичар Филипче на својот ФБ. Во врска со изјавата на портпаролот на СДСМ со кој ги обвинува опозиционерите за некрофилија, можеби тој ги помешал апчињата.

Од денес Клиничкиот центар нема интерни клиники. Целиот тој блок станува ковид центар. Да се надеваме дека тоа нема да трае долго.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Ное 12 2020, 21:01

26 починати, Бог да ги прости и нека им е лесна македонската земја. 1.295 новозаболени од 3.315 теста (39%).

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 22 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 22 of 40 Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 31 ... 40  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот