Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Здравството во Македонија

+21
Flora
Nebula
SHARENI
TRAJCHE
Albatros
misterija
Bosonoga
nino
PRVOBOREC
OPOZICIONER
Dino
Luxor
Teo
трендафил
tmoro
osa
Боко
defo
Фири
Hamad bim Khalifa
reiter
25 posters

Страна 23 of 40 Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 31 ... 40  Next

Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Albatros Пет Ное 13 2020, 10:26

Zatoa sto nema terapija. Privatnite bolnici parite gi zemaat za luksuzot sto go dobivas tamu, lekovite se isti.

Здравството во Македонија - Page 23 Img_2090

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Ное 13 2020, 15:32

Како нема лек кога Трамп излезе од болница за 3 дена? Во државните болници се умира и од недостатој на боци со кислород во некои болници. Штипската на пример.
Во приватното здравство не се размислува со пациенти од ковид да работат малолетници и незавршени медицински сестри од последната година од школувањето, како што најавува Филипче.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Пет Ное 13 2020, 16:16

Не треси зелени. Кај Трамп беше обичен предизборен маркетинг. И вашето другарче Јанша ли не им дава лекови на словенците.

Здравството во Македонија - Page 23 Img_2476
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Ное 13 2020, 18:39

Во последните 24 часа во Словенија се починати 38 заболени, вчера 41, но вкупната бројка е 724 или 348 на милион жители. И тоа од 52.385 вкупно заболени. Нашите бројки се 1.238 починати (594 на милион жители) од 43.835 заболени. Нашите бројки за разлика од словенечките се за вчера, поради неспособноста на администрацијата на Филипче да ги соопшти во нормално време.
Кога сме кај бројките јас сакам да ги споменувам кинеските и да се трудиме да ги постигнеме нивните резултати. Има 8 новозаболени, нема починат од 18 мај до денес, а на милион ѓители има 3 починати од корона. Се работи за земја што би требало да има полоши резултати од нас затоа што не е членка на НАТО ниту кандидат за членство во ЕУ.
Во врска со објавувањето на дневните извештаи веќе можам да протестирам затоа што крајно безобразно е колку доцна кај нас се објавува извештај со пресекот во 12 часот на пладне.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Ное 13 2020, 19:47

25 починати, Бог да ги прости. 1.064 нови случаи од 3.096 теста.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Bosonoga Саб Ное 14 2020, 17:12

Crepovite dpmneovski neka cekaat od Kina.

Здравството во Македонија - Page 23 Img_2132
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 981
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Ное 14 2020, 18:27

Прво не гледам зошто би чекале од некого. Јас повеќе би сакал ние да помагаме на други. Плус ние Кина ја сметаме за непријател, а сепак ни помага.

Денешен биланс. 18 починати, 1.168 новозаболени од 3.353 теста.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Ное 14 2020, 20:41

defo напиша:Бидејќи се е кажано до сега за нашево здравство бар милион пати , јас само едно ќе кажам ако хипотетички предхониците на Тодоров оставиле хаос во здравството а тој не го средил во 3 години, тогаш и тој е неспособен да се соочи со предизвиците кои ги носи работниот ангажман.Друго вакви улични правди, ќе има се повеќе и повеќе, системот е од дамна паднат.

трендафил напиша:
Нешто многу ми е тешко да поверувам дека кога СДСМ беше на власт во Македонија не се умираше. За жал имаме уште еден лешинарски обид да се злоупотреби некоја несреќа за политички цели и за рушење на уште еден столб на кој се потпира Македонија. По политичкиот, правосудниот систем и државната администрација, се сака да се урне и здравството. Наместо да ги осудите вашите активисти што сакаа да убијат лекар, сакате да го осудите министерот за здарвство. Во ситуација кога здравството беше ефикасно и ја спаси жртвата, докторот во кој пукаа вашите активисти.


Од кога го прочитав ова во црвеново ме фати жал, сфатив дека до сега сум се расправал со лице кои има ментални проблеми, се извинувам длабоко.

Дефо, баш ме интересира дали сега кога Филипче е министер за здравство  сметаш дека на пример роднините на тројцата починати од корона во Штип поради тоа што снемало кислород би требало да пукаат по докторите или министерот кој не ги средил работите за 3 години. Или било кој од роднините на тие 1.281 починати од корона, Бог да ги прости. Јас лично не сум поборник за линчеви и смртни казни, барем не од луѓето како извршители. Само Господ треба да одлучува за животот и смртта како негов дел, последен. Божја волја е на пример и тоа што Преспанското Езеро почна да пресушува откако на него се потпиша срамниот Преспански договор. Срам за НАТО, ЕУ, Грција но и за нас, Македонија и Македонците.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Саб Ное 14 2020, 23:06

трендафил напиша: Божја волја е на пример и тоа што Преспанското Езеро почна да пресушува откако на него се потпиша срамниот Преспански договор. Срам за НАТО, ЕУ, Грција но и за нас, Македонија и Македонците.

Прво, преспанскиот договор не е никаков срам за никого. Јасно се признаени мекедонскиот народ и македонскиот јазик.
Второ, гласот што го слушаш во главата и по негова заповед си почнал да пророкуваш и да ја објавуваш божјата волја не постои.
Трето, побарај помош додека не биде предоцна, макар што според симптомите ти нема помош.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Ное 15 2020, 18:14

Прво да го напишам денешниот рапорт. 24 починати, Бог да ги прости. 990 заболени од 2.655 теста, 37,3% од тестираните.

Да одговорам на пртходно напишаното. Секој има право на сој идентитет. Мојот и твојот идентитет е изгледа ист од 1944 година наваму, доколку Заев не се откаже и од него, а ти го следиш. Мојот идентитет е поврзан со се што се случувало на македонската почва. Никаде нема историски податоци за селење на античките Македонци кога дошле Словените, ниту за геноцид (би имало масовни гробници). Према тоа дошло до мешање од кое како резултат сум јас и повеќето стотици илјади Македонци ширум светот. СИте освен Македонците симпатизери на Заев го имаат истото мислење како јас. И тие што пред појавата на Тито емигрирале во прекуокеански земји во кои диктаторот немал влијание. Има народи што веруваат дека постанале од некој дух, дури и дух на животно но никој нормален не им го оспорува правото да сметаат дека е така. Не сум психијатар, но не верувам дека некој е будала ако се индентификува според приказните за својот народ што ги слушал од својот дедо, а не од некој политичар кој е прилично помлад од него. Дедо ми е роден во 19 век, имал во тоа време завршено средно ичилиште што не верувам дека е случај со предците на Заев иако и ова нема врска со идентитетот. Во секој случај за својот идентитет одлучувам јас самиот и не би рекол дека е нормално некој да ме смета за будала поради користењето на своето човеково право. Ќе се откачиш ли еднаш од фашистичкиот начин на размислување дека твоите се секогаш во право, дури и кога кршат основни човекови права. Заев успеа да не подели во два народа поради членство во НАТО, а изгледа дека сега се бара да се укинеме како народ за да станеме членка на ЕУ. Толку од евроатлантската демократија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by defo Пон Ное 16 2020, 11:48

трендафил напиша:
defo напиша:Бидејќи се е кажано до сега за нашево здравство бар милион пати , јас само едно ќе кажам ако хипотетички предхониците на Тодоров оставиле хаос во здравството а тој не го средил во 3 години, тогаш и тој е неспособен да се соочи со предизвиците кои ги носи работниот ангажман.Друго вакви улични правди, ќе има се повеќе и повеќе, системот е од дамна паднат.

трендафил напиша:
Нешто многу ми е тешко да поверувам дека кога СДСМ беше на власт во Македонија не се умираше. За жал имаме уште еден лешинарски обид да се злоупотреби некоја несреќа за политички цели и за рушење на уште еден столб на кој се потпира Македонија. По политичкиот, правосудниот систем и државната администрација, се сака да се урне и здравството. Наместо да ги осудите вашите активисти што сакаа да убијат лекар, сакате да го осудите министерот за здарвство. Во ситуација кога здравството беше ефикасно и ја спаси жртвата, докторот во кој пукаа вашите активисти.


Од кога го прочитав ова во црвеново ме фати жал, сфатив дека до сега сум се расправал со лице кои има ментални проблеми, се извинувам длабоко.

Дефо, баш ме интересира дали сега кога Филипче е министер за здравство  сметаш дека на пример роднините на тројцата починати од корона во Штип поради тоа што снемало кислород би требало да пукаат по докторите или министерот кој не ги средил работите за 3 години. Или било кој од роднините на тие 1.281 починати од корона, Бог да ги прости. Јас лично не сум поборник за линчеви и смртни казни, барем не од луѓето како извршители. Само Господ треба да одлучува за животот и смртта како негов дел, последен. Божја волја е на пример и тоа што Преспанското Езеро почна да пресушува откако на него се потпиша срамниот Преспански договор. Срам за НАТО, ЕУ, Грција но и за нас, Македонија и Македонците.
Сум кажал од дамна јас, што мислам. А последново црвено е онака, баш христијански.  
П.С Ама си памтел, што сум кажал, алал ти вера.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by PRVOBOREC Пон Ное 16 2020, 19:18

Гршката е во такви говна небањати како тебе што го лажеа народот и го влечкаа по протести, некрофили небањати што преку лешови сакате да дојдете на власт.

Здравството во Македонија - Page 23 Img_2763Здравството во Македонија - Page 23 Img_2764

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2457
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Ное 16 2020, 20:02

Нов рекорд, 40 починати, Бог да ги прости. 591 заразен од 1.683 теста. (35,11%). Болниците брзо се полнат.

Што се однесува до одговорот на Првоборец во кој си го покажува цивилизациското ниво на кое се наоѓа, ќе се обидам да одговорам сериозно иако не верувам дека ќе ме разбере. За жал сите вируси мутираат, па истото се случува и со овој вирус. Додека во други држави корона центри се отвораат во спортски сали, сајмишта и други слободни објекти, кај нас тоа се прави со претворање на други клиники во корона центри. Па нема каде да одат болните од други болести. Што се однесува до политизирањето на короната тоа не го направив јас. Ниту ја пласирав паролата дека Наќе е виновен за резултатите од кои би биле презадоволни да ги имаме сега, ниту барав власт за да можам поефикасно да се справам со короната. Тоа го правеа други кои и ја добија власта. ВМРО како партија не излегува на избори во услови на зголемена пандемија, а без избори не се доаѓа на власт. Ајде да не ја злоупотребувам малата Тамара, Бог да ја прости, како пример за доаѓање на власт преку лешеви.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by PRVOBOREC Пон Ное 16 2020, 20:40

Кога небањатите морони ќе ги фатат на дело како го лажат и го заразуваат народот тогаш вирусот мутира, ама кога јадат говна и бараат оставки од Филипче, Заев, Караџовски па и целата комисија за заразни болести е тогаш вирусот не е мутиран. Па дури бараат некаква експертска комисија, со кого бре копита небањати? Со Вело неписмењаковичот ли на чело што не знае ниту што ниту кога збори? Малку ви е што ширите лаги и зараза па уште сакате да ви дозволат и борбата против вирусот одвнатре да ја саботирате некрофили безобразни.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2457
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Ное 16 2020, 21:41

Прв од кого се бараше оставка беше единствениот министер од опозицијата во техничката влада, со најмалку двојно и повеќе подобри резултати во борбата со корона вирусот од тие по формирањето на актуелната влада. Ако се бараше оставка на Наќе Чулев на 7 мај кога имаше 33 новозаразени и 1 починат, не знам што има чудно да се бара оставка кога денес бројот на починати е поголем од бројот на заразени тогаш. Се работи за параметар што СДСМ го пласира во Македонија.
Говорот на омраза нека ти служи на чест и на тебе и на колегите на форумот кои со молчење го одобруваат, но нема да го коментирам. Посебно не во ден кога 40 семејства се завиткани во црно.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Вто Ное 17 2020, 12:48

Нови рекорди во Словенија. Според лудите дпне оФци излегува дека Јанша не им дава лекови на болните, а министерот за здравство и институциите се неспособни. Сепак вистината е дека опозициското лудило ги тера дпне оФците и нивните оФчари да лажат дека Заев, Филипче и Караџовски се неспособни и дека се виновни за пандемијата па со некрофилски обиди сакаат да ја преземат власта без избори и спротивно на волјата на народот.

Здравството во Македонија - Page 23 Img_2477
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Ное 17 2020, 15:10

Темата колку што гледам не е здравството во Словенија, туку во Македонија. Во Словенија од 6 ноември има опаѓање на бројот на активни случаи. Кај нас од 15 септември имаме стално пораст на активните. Број на тестови на милион луѓе во Словенија е 215.470, во Македонија 141.058. СЛовенија има 421 починат на милион, ние 646. Словенија го има објавено денешниот извештај, ние чекаме дебело да се стемни па да го објавиме.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by zozoti Вто Ное 17 2020, 16:26

Citam po temata i znam deka ne e ni za Kina ama go zloupitrebuvas toa. Posle koga ke ti vratat ti teknuva za naslovot i sodrzinata.

zozoti

Број на мислења : 351
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Ное 17 2020, 18:11

Кина ја споменав како добар пример од кој треба нешто да се научи и да се примени и кај нас. Не да се споменуваат негативни примери и тоа во релативно кус период. Во Словенија смртноста е 1,54% од заразените, кога веќе некој сака да се споредуваме со оваа пријателска земја, во Македонија 2,82%. Словенија исто така не е пред здравствен или економски колапс поради короната иако туризмот (Планински и морски) е блокиран повеќе отколку кај нас. Исто така тие помагаа на други земји, вклучувајќи ја и Македонија. Ние само примаме помош.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Ное 17 2020, 20:59

Денешен биланс. 31 починат, 977 новозаразени од 2.930 теста. 33,34 од тестираните се позитивни.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Ное 18 2020, 18:15

21 починат, 1.406 новозаразени од 3.398 теста. 41,38% од тестираните. Бројот на активни случаи е 19.035, а вкупниот број на починати 1.397.

Здравството во Македонија - Page 23 126054582_2554099731563711_1538924473327641180_o.jpg?_nc_cat=108&ccb=2&_nc_sid=110474&_nc_ohc=UUZGwZ9STPcAX-DyD_e&_nc_ht=scontent-sof1-1

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Ное 19 2020, 18:05

26 починати, Бог да ги прости, двојца од нив 35 годишни, 1198 новозаразени од 3.081 тест. (39% од тестираните). Утре ќе биде прогласена 30 дневна кризна состојба, што се коси со изјавите дека здравството не е во криза. Да се надеваме дека по тие 30 дена нема да треба ново продолжување на кризната состојба.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Ное 20 2020, 17:32

Главната сестра на битолската болница си поднесе оставка.

https://netpress.com.mk/i-glavnata-sestra-vo-bitolskata-bolnica-podnese-ostavka/


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Nebula Пет Ное 20 2020, 18:15

Sega ke odi vo privatna bolnica za duplo pogolema plata. Ili vo stranstvo. Site rabotime za pari a ne za ljubov.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Ное 20 2020, 18:40

Ако државата *што би рекле СДСМ и ДУИ) го превземат менаџирањето со приватните болници, како што најавува Филипче откако ќе се прогласи кризна состојба, тешко дека во приватното здравство ќе има големи плати. Посебно ако на Заев и Ахмети им се допадне кризната, па ја продолжат неколку пати по 30 дена.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 23 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 23 of 40 Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 31 ... 40  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот