Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Здравството во Македонија

+21
Flora
Nebula
SHARENI
TRAJCHE
Albatros
misterija
Bosonoga
nino
PRVOBOREC
OPOZICIONER
Dino
Luxor
Teo
трендафил
tmoro
osa
Боко
defo
Фири
Hamad bim Khalifa
reiter
25 posters

Страна 31 of 40 Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32 ... 35 ... 40  Next

Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Мар 03 2021, 15:35

Филипче: Епидемијата е под контрола, можен карантин за одредени општини | Северна Македонија | DW | 01.06.2020

На овој линк мислам дека е првата изјава на Филипче дека ситуацијата е под контрола во врска со пандемијата. После тоа го имавме вториот, до сега најголем пик, а за жал сме на почеток на третиот пик. При тоа државата не успеа да набави ниту една вакцина за граѓаните, а медицинарите се вакцинираат со српска милостина и до сега уште не се вакцинирани 4.000 лица, а наскоро треба првите да почнат да ја добиваат и втората доза. Очигледно сте заборавиле на изјавите од Заев и Филипче, не ви се лутам. Но тоа што сте го напишале не се однесува на мене, туку на тие чии изјави ги цитирам.

Денешната состојба во однос на новозаболени е катастрофална. 807 новозаболени, 24,37% од 3.312 тестирани. 5 починати.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Сре Мар 03 2021, 15:54

Исто и полошо е во другите држави низ светот и Балканот. А тие и вакцинираат. Да помисли човек дека вирусот е непобедлив.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Мар 03 2021, 16:34

Не сум слушнал дека некој вакциниран починал од корона вирус. За жал уште очекуваме од тие што не лажат 30 години (евроатлантската меѓународна банда) да ги исполнат ветувањата во врска со короната, наместо сами да ги решаваме проблемите. Има земји што добро ја контролираат короната, Кина, Виетнам, Нов Зеланд ... Но тоа не е случај со ниту една земја членка на НАТО или ЕУ. Земјите што добро се справуваат со пандемијата немаат ни пад на економијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by SHARENI Сре Мар 03 2021, 17:01

Osven Kina i Severna Koreja koi se tie zemji sto nemaat pad na ekonomijata? A Nov Zeland e lok daun celo ova vreme.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Мар 03 2021, 18:00

Од Кина може многу да се научи. За волја на вистината не само за короната. Се надевам дека членовите на форумот знаат дека евроатлантската меѓународна банда ја прими Кина во ОН во 1971 година. Од 1945 до 1971 како Кина го сметаа Тајван и таа земја беше постојана членка на Советот за безбедност. Нов Зеланд е земја од 5 милиони жители, а има вкупно 26 почiнати (од крајот на мај само 4), а Македонија со 2 милиона има 3.156 починати - 12.138% повеќе). Кај нас од 31 август 2020 кога Заев стана премиер имаме 2.556 починати. Можеме да дискутираме дали е среќен за себе и семејството, а баксуз за државата или дека не знае да работи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Мар 03 2021, 18:11

На Гугл Плеј можете да му помогнете на Зоки да фати повеќе вакцини. Апликацијата се вика Зоки ваксајн.

Zoki Vaksajn - Apps on Google Play

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Сре Мар 03 2021, 19:04

На сум заинтересиран, сепак добро е да се знае дека дометот на дпне се протега само до едноставни детски игрички.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Мар 04 2021, 18:43

За жал работата повторно станува многу сериозна. Минималниот број на заболени по враќањето на Заев во премиерската фотелја, да не кажам престол бидејќи нели имаме хобридна власт за прв пат по осамостојувањето, е далеку поголем од максимумот во времето на Наќе Чулев.
Денешните бројки се за жал најава на нов шпиц. 721 новозаболен, 21,7% од 3.323 тестирања. 9 починати, Бог да ги прости. Во СКопје инфективната клиника е исполнета, па се активира повторно монтажниот дел. Вакцинирањето на здравствените работници се префрла во Поликлиниката Букурешт. Ако вакцинирањето оди со ова темпо, ќе требаат 5 години да заврши вакцинацијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Мар 06 2021, 16:20

Добро е што од утре реално ќе почнат да доаѓаат вакцини, конкретно руската Спутник В. Останува здравството да се организира истите да бидат аплицирани што побрзо.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Мар 06 2021, 19:00

Нови 9 починати. 722 новозаразени, 19,51% од 3.701 тест. 186 оздравени.
На црната листа на починати на милион жители не поминаа и Бугарите, па сега Македонија е на 14 место. Сочувство до тие на форумот што сметаат дека биле Бугари до 1944 година, па Тито како волшебник преку ноќ ги претворил во Македонци. Наеднаш го смениле и јазикот на кој говорат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Albatros Саб Мар 06 2021, 20:10

Ostajte politika nastrana. Situacijata e losa ne samo kaj nas tuku vo cel svet. Moze da se sluci virusot da izleze pobednik na krajot.

Фаучи: Се заканува нов сој на корона, отпорен на вакцини

Падот на бројот на нови случаи на инфекција со корона вирусот во САД е со краток рок поради опасност од смртоносните мутации на вирусот, изјави директорот на Националниот институт за алергии и инфекции, Ентони Фаучи.

https://kanal5.com.mk/fauchi-se-zakanuva-nov-soj-na-korona-otporen-na-vakcini/a464230

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Мар 07 2021, 17:09

Не знам какви се нашите договори за вакцините. Читам дека другите земји се договараат фармацевтските куќи да мора да направат измени во вакцината доколку дојде до мутација на вирусот. Инаку јасно е дека ситуацијата е лоша, па не знам зошто до сега владата не реагираше соодветно со одредени ограничувања сразмерни на опасноста. И јас пренесував мислење на експерти дека пандемијата може да се победи само со брзо вакцинирање истовремео во сите земји. Дека бадијала вакцинирање во една земја, ако во други болеста слободно се развива и мутира. Чудно е што најлоши последици од пандемијата има во Европа и Северна Америка, па во северниот дел од Јужна Америка. Практично во земјите во кои неолиберализмот преовладува. Едноставно што помалку анархија, помалку и пандемија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by PRVOBOREC Нед Мар 07 2021, 17:59

Нормално дека г*****а небањати нема да прифатат. Пеоблемот не е во кој ќе ја води постапката туку да се одработи уште една непријателска операција против Македонија и македонците.

Здравството во Македонија - Page 31 Img_2925

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2457
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Мар 07 2021, 20:31

Проблемот во законот за Клиничкиот центар е со однапред определени две фирми кои треба заедно да го проектираат и изградат објектот. Големо прашање е и дали Македонија во моментов може да издржи нов кредит од најмалку половина милијарда евра колку што е стартната цена на проектот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Мар 07 2021, 20:37

Денешен ковид биланс. 10 починати, Бог да ги прости. 333 новозаболени, 14,74% од 2.259 теста. 268 оздравени.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Мар 09 2021, 17:58

Ајде да почнам со најважното, со состојбата со пандемијата во Македонија. Денес има 22 починати, Бог да ги прости. Бројот на новозаразени е 872, 25,69% од 3.394 тестирања. 412 оздравени. Лошо е што бројот на заболени што мора да се лечат болнички се зголемува и ковид центрите се скоро максимално пополнети.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Мар 10 2021, 18:50

913 новозаболени, 24,63% од 3.707 тестирања. Починати се 16 лица, Бог да ги прости. 351 оздравен.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Мар 11 2021, 18:46

Во времето на техничка влада според резултатите ќе излезе дека и сме немале пандемија. По поаѓањето на Заев на чело на владата изгледа почнува вториот бран на пандемијата. Денешен биланс 947 новозаболени, 27,45% од 3.450 тестирања. За жал починати се 21 пациент, Бог да ги прости.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Пет Мар 12 2021, 10:32

Нов бисер од членот на извршниот комитет на дпне „експертот" Вело.

Здравството во Македонија - Page 31 Img_2544
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Мар 12 2021, 17:45

Очигледно е дека и Филипче го мисли истото и има поддршка од Заев. Инаку ќе купеа вакцини и ќе беа вакцинирани и граѓаните. Во секој случај ова е само извадок. Не верувам дека си го прочитал целото интервју. Да не должам многу, за грип има вакцина, дури и лек, па сепак се умира и од него.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Мар 12 2021, 18:08

868 новозаразени, 23,75% од 3.654 тестирања. 15 починати, Бог да ги прости. Оздравеле 397 пациенти. Бројот на активни случаи се искачи на 10.872 случаи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Мар 14 2021, 16:33

541 новозаразен, 19,40% од 2.789 теста. 19 починати, лесна им земја македонска. 521 оздравен.
Наскоро ќе видиме и дали Русија тера политика со вакцините. Македонија ја потпиша декларацијата за осуда на активирањето на условната казна на Навални.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by SHARENI Пон Мар 15 2021, 12:43

Odlicni rezultati vo pogked na toa so kogo se sporeduvame kako i faktot deka najgolem del od tie zemji se vo EU.


https://novatv.mk/chetiri-zemji-od-regionot-so-pogolema-smrtnost-od-kovid-19-od-makedonija/

Имено, во Македонија има починато 1593 лица на 1 милион жители, а пред нас се, Бугарија со 1625 починати на милион жители, Босна и Херцеговина со 1667, Црна гора со 1797 и на прво место по смртност е Словенија со 1892 починати на еден милион жители. Подобрување се бележи и во однос на бројот на заразени, Македонија подолго време имаше стабилна епидемиолошка слика и тоа придонесе да се подобри статистиката и во однос на овој параметар. Земјата се наоѓа на 24 место во Европа по однос на вкупен број заразени на 1 милион жители и има малку над 54.000 заразени на еден милион.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Zhane Пон Мар 15 2021, 13:09

Здравството во Македонија - Page 31 1f602  Здравството во Македонија - Page 31 1f602  Здравството во Македонија - Page 31 1f602

Здравството во Македонија - Page 31 16158110

Zhane

Број на мислења : 177
Join date : 2019-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Мар 15 2021, 16:30

Зошто да се споредуваме со најлошите, а не со најдобрите. Факт е дека во ЕУ состојбата е најлоша. Денес Словенија има 4 починати, а Македонија 21. Кога се споредуваме треба да се има на ум и дека просечниот живот во Македонија е покус отколку во најголемиот дел на европски земји, па со самото тоа имаме и помалку граѓани во ризична старосна група. Од политичка гледна точка, а форумов е за тоа, споредувам каква беше ситуацијата кај нас на пример кога министер беше Наќе Чулев, кој го обвинувавте за тоа дека е виновен затоа што има стотина заболени и едноцифрена бројка на починати, со заслугите на Оливер Спасовски за повеќето стотици заболени и десетиците починати секој ден.
Тажно е тоа ако е вистина дека Зоран Заев им наредил на полицајците на Деве Баир да пропуштат повеќе возила во време на полициски час. Тоа тие го напишале во службена белешка, која потоа криминално е измената и во неа го нема името на амнестираниот криминалец од Муртино.
Здравството во Македонија - Page 31 Beleska


Здравството во Македонија - Page 31 Docc

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 31 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 31 of 40 Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32 ... 35 ... 40  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот