Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Здравството во Македонија

Страна 17 of 24 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 20 ... 24  Next

Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Сре Сеп 11, 2019 11:18 am

Добро е што сметаш дека твоето мислење за ВМРО е исто како тоа за ланскиот снег. Гледам хунтата воведува нова реформа во здравството, враќање во минатиот век и зголемено трошење на хартија. Наместо да се укинат хартиените рецепти, на голема врата се враќаат хартиените здравствени книшки. Секој препишан лек лекарите ќе мораат да го внесат во централниот компјутерски систем, што е доволно во нормалните држави, а дополнително треба да го впишат во хартиениот здравствен картон, во хартиената здравствена книшка и да го отпечатат на хартиен рецепт. За сето тоа треба дополнително време и дополнителни трошоци. Не знам зошто сето тоа. Наводно поради оштетување на фондот поради спрега на лекари и аптекари кои подигаат лекови на рецепт, а после ги продаваат приватно. Не ми е познато дека против некој има такво обвинение, уште помалку пресуда, па мислам дека се работи само на тоа пациентите да се принудат да си ги купуваат лековите наместо да ги подигаат на рецепт. Непотребна промена на правилата. Поради некој евентуален криминалец се казнуваат сите лекари и сите пациенти. Само криминалците, ако ги има, не.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7230
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by OPOZICIONER on Пон Сеп 30, 2019 5:06 pm

Pak dpmne dobija po nos od graganite, koi gi poddrzuvaat merkite na vladata vo zdravstvoto.

Здравството во Македонија - Page 17 Untitl13
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 833
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by TRAJCHE on Вто Окт 01, 2019 1:42 pm

Obezbedena najsovremena oralna terapija za retka bolest, nov uspeh na vladata i MZ.

ЛУЃЕТО СО РЕТКАТА БОЛЕСТ ГОШЕ ДОБИЈА НОВА ОРАЛНА ТЕРАПИЈА, ПРАВИМЕ ШТО МОЖЕМЕ ДА ОБЕЗБЕДИМЕ НОВИ ЛЕКОВИ И ЗА ДРУГИТЕ, ВЕЛИ ФИЛИПЧЕ

https://sdk.mk/index.php/makedonija/lugeto-so-retkata-bolest-goshe-dobija-nova-oralna-terapija-pravime-shto-mozheme-da-obezbedime-novi-lekovi-i-za-drugite-veli-filipche/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 585
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Апр 10, 2020 4:01 pm

Пред 4 месеци почина Јана Арсовска, млада охриѓанка. Причина за смртта е власта. Извршна и судска. Идиотите од власта не сакаа да го платат лекувањето што и следува, а судот е спор и сега, 4 месеци по нејзината смрт донесе пресуда дека идиотите од власта не се во право.

https://emagazin.mk/pochina-ana-arsovska-devo-kata-borec-za-ko-a-se-nemashe-sluh-za-pomosh/
https://www.magazin.mk/тажна-вест-почина-јана-арсовска-не-изд/
https://republika.mk/vesti/makedonija/vishiot-upraven-sud-ja-odbi-zalbata-na-fzo-vo-sluchajot-so-mladata-jana-arsovska/
https://infomax.mk/wp/апасиев-немам-пцobkи-да-ве-иcпцуjam-кај-е-сег/

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7230
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Пет Апр 10, 2020 5:44 pm

Останува само да се поднесат кривични пријави против виновниците.
luxor
luxor

Број на мислења : 5718
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Вто Јун 30, 2020 9:29 am

1.500 операции се одложени само во ГОБ 8 септември поради пандемијата. Веројатно најмалку толку и во Клиничкиот центар и по болниците ширум Македонија. Мора нешто да се направи за да почне здравството да делува и на болните што во момементов не се животно загрозени, но кои имаат големи проблеми за водење нормален живот.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7230
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Окт 02, 2020 4:15 pm

Владата на Заев и министерот Филипче очигледно катастрофално се справуваат со корона пандемијата. Единствено што „добро“ го направија е тоа што ја искористија вонредната состојба прогласена поради короната за изборен поткуп и можеби дрпање за себе. Вонредна состојба имавме со далеку подобри резултати од актуелните. Денес на пример имаме 225 нови позитивни. Втор „најдобар“ резултат на СДСМ и министерот за смрт Фолипче, по 240те заболени на 18 јули. Куртоните и подмачкувачите на газови што ги купува министерството за здравство не допринесуваат воопшто за спречувањето на короната.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7230
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Пет Окт 02, 2020 4:52 pm

Toa zaradi vas, glupite vanchemihajlovisti koi pokraj toa shto ste antivakseri, mislite deka korona i 5G se zagovor protiv vas pa ne pochituvate merki, bojkotirate onlajn nastava, se sobirate vo stada bez nikakva cel i gi doveduvate vo opasnost i tie razumnite.
Teo
Teo

Број на мислења : 5023
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Окт 02, 2020 7:43 pm

Не можам да ги коментирам твоите соништа. Нема да напишам глупости. Бројките говорат дека пандемијата е најраширена таму кај што победува актуелната власт. Во Скопје до скоро тоа беше во Чаир, сега во Аеродром и Центар.
АЈде да прашам што стана со 16те монтажни ковид болници што требаше да се подигнат во 16 града. Дали ќе се подигнат откако ќе биде достапна вакцината и ќе ваврши пандемијата?

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7230
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Пет Окт 02, 2020 8:18 pm

Ne mozhesh ti nishto da napishesh od ednostavna prichina shto i sam znaesh deka e tochno. I kakva e taa zloba kon sopstveniot narod da posakuvash da se napolnat 16 montazhni bolnici so Makedonci zarazeni so kovid 19? Za srekja sostojbata e pod kontrola i postojnite kapaciteti se povekje od dovolni.
Teo
Teo

Број на мислења : 5023
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Окт 02, 2020 8:29 pm

Изгледа такви работи ти си посакувал кога Заев беше во опозиција. Јас посакувам и сегашните болници да бидат празни. Но реалноста не е таква. За жал во последните неколку дена бројот на хоспитализирани нагло се зголеми и во моментов болниците се скоро целосно пополнети. Форумов е за политика, а во политиката човек треба да биде реален. Само будалетинка може да се надева во тоа дека есента нема да донесе нов бран на пандемијата, трет во Македонија. Или да се надева дека Бојко Борисов и Красимир Каракачанов ни станале пријатели. Дај Боже за двете работи да не сум во право.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7230
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Пет Окт 02, 2020 8:57 pm

Kolosalna glupokja e da tvrdish deka svetska pandemija od kovid 19 imalo pred 2017 godina.
Teo
Teo

Број на мислења : 5023
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Окт 02, 2020 9:30 pm

Ајде да ти нацртам дека во тоа време имаше други болести. За жал болести имало и ќе има.
Дали мислиш дека тие што изјавија дека ќе се градат 16 ковид болници, а тоа се Заев, Филипче и Караџовски се злобници кон својот народ и ги ветија со желба истите да се наполнат? Или од тоа што си полн со омраза кон сите што не го сакаат амнестираниот криминалец од Муртино не размислуваш што ќе напишеш.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7230
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Пет Окт 02, 2020 10:41 pm

Nacrtaj si prvo sebe deka pandemija vo toa vreme nemashe. Zatoa obidot da obvinish drugi za tvojata omraza i zhelbi za unishtuvanje na makedonskiot narod ne proagja. Vo psihologijata toa se narekuva proekcija.
Teo
Teo

Број на мислења : 5023
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Саб Окт 03, 2020 12:27 pm

Пандемија нема само во Македонија туку насекаде низ светот. Во времето на Груевски имаше светска економска криза која споредбено со земјите од регионот и во Европа ја поминавме полесно. За жал не е така со корона кризата. Не е моја идеа, туку на Заев, Филишче и Караџовски да се подигнат 16 ковид болници низ државата затоа што прогнозата на експертите и дома и во светот е дека наесен ќе има нов бран на пандемија. Но власта е очигледно силна на ветувања, а слаба на исполнувања. Есента започна, а нема ни припрема на терените на кои треба да се градат болниците. Нема ни определено каде ќе се градат. Концептот сите заболени да се носат во СКопје го блокира Клиничкиот центар и градската општа болница 8 септември (која не е само градска туку прима болни од цела Македонија, а пример за вештачки колена и колкови.)
Јасно ли ти е дека во случајов ја поддржувам власта во намерата да постави монтажни болници и не разбирам зошто мислиш дека со поддршката на идејата на Заев, Филипче и Караџовски подржувам уништување на Македонија. Што си гласал за нив ако ги сметаш за уништувачи.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7230
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Саб Окт 03, 2020 10:12 pm

трендафил напиша:Добро е што сметаш дека твоето мислење за ВМРО е исто како тоа за ланскиот снег. Гледам хунтата воведува нова реформа во здравството, враќање во минатиот век и зголемено трошење на хартија. Наместо да се укинат хартиените рецепти, на голема врата се враќаат хартиените здравствени книшки. Секој препишан лек лекарите ќе мораат да го внесат во централниот компјутерски систем, што е доволно во нормалните држави, а дополнително треба да го впишат во хартиениот здравствен картон, во хартиената здравствена книшка и да го отпечатат на хартиен рецепт. За сето тоа треба дополнително време и дополнителни трошоци. Не знам зошто сето тоа. Наводно поради оштетување на фондот поради спрега на лекари и аптекари кои подигаат лекови на рецепт, а после ги продаваат приватно. Не ми е познато дека против некој има такво обвинение, уште помалку пресуда, па мислам дека се работи само на тоа пациентите да се принудат да си ги купуваат лековите наместо да ги подигаат на рецепт. Непотребна промена на правилата. Поради некој евентуален криминалец се казнуваат сите лекари и сите пациенти. Само криминалците, ако ги има, не.
АЈде да одбележам дека благодарејќи на короната конечно се воведе елктронски рецепт. Се јавуваш од дома на леат или сестрата, зависно од тоа дали се работи за нова или акутна болест па треба да се препише нова терапија или за хронични болни се препишува позната терапија, одиш во аптека, го кажуваш матичниот број и добиваш лекови. Без непотребно губење на време да одиш на лекар ако не ти е потребен преглед и непотребно да се трошат тони хартија.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7230
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Нед Окт 04, 2020 6:10 pm

Прво беше Наќе виновен за короната, сега е виновен народот. Никако да бидат виновни министерот за здравство и премиерот. Ни кога наместо да дадат пример ги кршат протоколите што сами ги утврдиле, како што беше на отварањето на нов угостителски објект на нивниот сопартиец, градоначалникот на Кочани. Еден од новите корона кластери.

https://plusinfo.mk/novi-protokoli-od-zaev-i-od-filipche-tie-e-otvoraat-kafeani-i-e-lumpuvaat-nie-e-sedime-doma/

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7230
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Вто Окт 06, 2020 3:33 pm

Четврта сестра од инфективна клиника си дава отказ.
Почина единаесетгодишниот Илче од охридско, кој ја преживеа голготата од страна на неговите родители, но не и грижата од државата. Бог да го прости!

https://fokus.mk/ilche-beshe-dobarvvv-si-jadeshe-negovata-smrt-n-iznenadadi-site-veli-direktorkata-na-zavodot-vo-demir-kapija/?fbclid=IwAR1kZFuGeKg4CNopM_QPBSDbhd-Dz-DmOqBZkfhbBwdsbkHpSK6A9KvoJ9I

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7230
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Вто Окт 06, 2020 5:03 pm

Нова катастрофа со короната. 225 новозаразени и 8 починати. Србија, на пример има 120 новозаразени и еден починат. Скопје е исто по бројот на заразени, 120, но има двојно повеќе починати, двојца, од северниот сосед кој е прилично поброен Гостивар за жал во овој параметар е полошо и од Скопје. Има тројца починати. Бог да ги прости сите починати.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7230
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Сре Окт 07, 2020 5:33 pm

СДСМ покажа и денес дека може „подобро“. Нов рекорд. 317 новозаболени, 4 починати. СКопје има 182 новозаразени. Србија има помалку на целата територија на државата, 121. Кај северниот сосед има 1 починат, Гостивар денес има два. Еден помалку од вчера кога беа починати тројца. Бог да ги прости.


https://plusinfo.mk/rekordni-317-zarazeni-od-koronavirusot-pochinaa-chetvorica/

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7230
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Чет Окт 08, 2020 2:56 pm

Не знам дали што би рекле некои наши колеги на форумов тие што се грижат за нашето здравје место мозок имаат фекалии. Кога имаше по 20 новозаболени имав само 10 часа неделно право да се движам надвор од дома.
Денеска нов рекорд, 364 новозаразени. Можам да шетам цел ден и цела ноќ. Да го имам умот на пубертетлиите што ја шират заразата.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7230
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Окт 09, 2020 4:07 pm

Дека северџанската власт може подобро гледаме и денеска. Нов рекорд, 386 новозаразени, 6 починати, 154 оздравени од 2267 теста.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7230
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by PRVOBOREC on Пет Окт 09, 2020 5:39 pm

Пажња, пажња, мороните небањати мислат дека власта оди од човек на човек и ги заразува со ковид а не дека самите тие небањати што со говното што место мозок им го клаваат меѓу ушите у штабовите мислат дека ковид не постои се заразуваат самите себе и меѓу себе плус и ги доведуваат останатите граѓани во опасност со непочитување на мерките.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1429
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Окт 09, 2020 7:19 pm

Нели Наќе беше виновен за короната кога беше министер за внатрешни. Сега е виновен народот. Во Аватар во Струмица колку што гледам СДСМовците беа во поголем број. Ако немаат како што велиш говна меѓу ушите министрите и премиерот, требаше да ги санкционираат тие за кои велиш дека наводно ја шират заразата. Уште на почетокот на короната Нина Цаца Билјановска, тогаш директорка на кожнатра клиника не беше од ВМРО. Ниту градоначалниците на Скопје, Струга, Лозово, Бутел, Чаир, Чешиново-Облешево, Куманово и да не ги набројувам тие за кои сметаш дека имаат говна во главата.
Има некои луѓе (трето лице множина) што мислат дека ако тие имаат говна во главата, тие со фашистички погледи на светот кои својата политичка опција ја сметаат за виша раса, другите мора да имаат повеќе. Таквите ќе ни го усмрдат форумов.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7230
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Пет Окт 09, 2020 7:31 pm

Ц ц ц, значи PRVOBOREC е во право кога тврди дека мислиш дека власта ги заразува луѓето намерно. Побарај помош, уште долго ќе дремеш во опозиција.
luxor
luxor

Број на мислења : 5718
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 17 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 17 of 24 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 20 ... 24  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот