Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Здравството во Македонија

Страна 16 of 17 Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17  Next

Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Пет Jул 12, 2019 8:37 pm

Ти можеби си можел, но има маса примери што не можеа. Затоа наместо да гледаш само за себе гледај пошироко.
luxor
luxor

Број на мислења : 5579
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Jул 12, 2019 8:50 pm

Кога гледам пошироко, на дај Боже, има луѓе што умираат поради состојбите во здравството. Јас сум фала Богу жив и можам да си ги платам лековите кои се надевам по операцијата нема да ми требаат повеќе и ќе ми се врати нормалната подвижност. Чекам трета среќа, односно третиот обид за тендер да помине успешно.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6668
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Пет Jул 12, 2019 8:57 pm

Умираа и во времето на твоите дпмне- оФци, за кое ти тврдиш дека немало недостаток од лекови.
luxor
luxor

Број на мислења : 5579
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Jул 12, 2019 9:13 pm

Нема земја во светот во која не се умира. За жал и по лекарски грешки. И лекари умираат и умирале. Условите сега се за жал полоши и нема обид за подобрување.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6668
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Пет Jул 12, 2019 9:23 pm

Условите се подобрени, но не може да се очекува здравството да процвета после девастацијата од власта на дпмне.
luxor
luxor

Број на мислења : 5579
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Jул 12, 2019 9:32 pm

Во 2006 година исто така немаше лекови на рецепт, тогаш немаше ни право на избор на производител на лек, па за една година по доаѓањето на ВМРО на власт работите се променија. Се променија и сега, но на полошо. Ова твоето ќе дојде како комунистичката пропаганда дека пред војната (Втора светска) во Југославија немало ништо, а потоа дошле Германците и уништиле се. Не велам дека во овие две години нема промени во здравството. Но за жал на полошо.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6668
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Пет Jул 12, 2019 9:39 pm

Не треси зелени браејки ги дпмне - оФците затоа што тебе како партиски војник ти се промемило на подобро. Еве колку беше добро во ваше време за обичниот народ.

https://www.alsat-m.tv/mk/224185/

https://time.mk/cluster/7b46d0411b/nema-citostatici-vo-bitolska-onkologija.html

http://utrinski.com.mk/?ItemID=5D10A8EC82A04643BB565C49361B6821
luxor
luxor

Број на мислења : 5579
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Jул 12, 2019 9:43 pm

Метотрексатот, што го споменав е во основа цитостатик, а споредно се употребува за автоимуни болести. Ако немало нешто во Струга или во Битола, а имало по другите градови, не е системски проблем.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6668
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Пет Jул 12, 2019 9:45 pm

А тоа што пефманентно снемувало цитостатици од 2008 па се додека не паднавте од власт не е ништо нели. Важно партиските полтрони да бидат задоволни.
luxor
luxor

Број на мислења : 5579
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by misterija on Нед Jул 21, 2019 2:33 pm

Ajde da vidime dali navistina Filipce ke si stoi na zborot i ke gi primi site dogovorci na delo sto rabotat vo zdravstvo vo celava drzava za rabota na neodredeno!

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 463
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пон Jул 22, 2019 1:52 pm

Факт е дека и сите што се со договор на дело да бидат примени има недостаток на кадар во здравството, а специјалисти и персонал на било кое ниво не може да работи без потребното искуство кое не се стекнува за неколку месеци. На пример не е мал бројот на лекари што и покрај искуството сега прв пат се сретнаа со мали сипаници (морбили).
Не значи инаку дека ако имало недостаоци во здравството и порано, дека така треба да остане и сега. Треба да има константни подобрувања. Темава всушност и не е за историја, па да ни ја краде Заев со помош на соседите и евроатлантската меѓународна банда, туку за здравството.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6668
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Пон Jул 22, 2019 3:24 pm

Дека треба да има подобрување во сите сегменти од жиботот не само здравстбото во однос на времето кога владееше дпмне треба и има.
luxor
luxor

Број на мислења : 5579
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Сре Jул 24, 2019 8:22 pm

Ако мислиш дека со секој изминат момент треба во секој сегмент да биде за нијанса подобро од порано, без разлика кој бил или е на власт, се согласувам.
Ајде да напишам малку и за богатите земји кои алчно, без трошка срам, апсорбираат лекари и сестри (и други професии) од посиромашните земји кои вложиле во подигањето и школувањето на иселениците без да им дојде на крај на умот да го компензираат на некој начин тоа на државите (на граѓаните на тие држави). Практично не експлоатираат и тоа им е најнормално. Не знам ниту каков интерес има Хрватска на пример во Авганистан каде денес и загина еден војник, Бог да го прости, а двојца се тешко повредени.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6668
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Сре Jул 24, 2019 8:29 pm

Да, мислам дека секогаш може повеќе и подобро. И не ми е важно кој е на власт, моите или некои други. Од тие што ги поддржувам дури и очекувам повеќе.
luxor
luxor

Број на мислења : 5579
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by TRAJCHE on Чет Jул 25, 2019 9:48 pm

Se podobruva samo treba vreme se da se resava po zakonski pat.

Се намалуваат трошоците за специјализантите

Од здружението на лекари специјализанти ја поздравуваат измената на законот, за која како што велат со години се бореле за позитивни промени и подобрување на статусот на специјализантите, а се со цел да се намали одливот на лекари од земјава.

https://telma.com.mk/se-namaluvaat-troshotsite-za-spetsijalizantite/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 565
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Jул 26, 2019 5:40 pm

Заев вчера излажа дека лекови по аптеките немало поради тоа што имало криминална спрега помеѓу лекари и аптекари кои наводно ги подигаат лековите на рецепт, па после ги продаваат во готово. Нема ни лекови со доплата кај кои разликата за рецепт и без рецепт е минимална, па не се исплатува ризикот, а нема ни лекови по болниците. Нема ни лекови кои воопшто не би требало да ги има во аптеки и кои не смее да ги купи никој освен специјализирани здравствени установи. Метотрексат на пример кој се користи за одредени врсти на рак и автоимуни болести.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6668
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Пет Jул 26, 2019 5:46 pm

Mnogu lazhete vie od dpsmne, duri i dzhavite pochnaa da ve demantiraat. Zatoa verojatno i toa deka nema lekovi nikade vo Makedonija e laga.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Нед Jул 28, 2019 8:57 pm

Не знам за која држава мислиш. Претпоставувам дека се работи за клеветата од белорускиот конзул дека Антонио Милошоски ширел лажни вести, а тоа само постави прашање дали конкретна вест е вистинита или не. Сепак да се вратам на темава. Метотрексат нема повеќе месеци на ревматологија и не се знае кога ќе го има. Импланти за колена нема од почетокот на годината. Некогаш има лекови и подолго од неколку дена, но никој не е сигурен кога е така. Во секој случај во времето на Груевски лековите беа повеќекратно подостапни за кусо време по заминувањето на Бучковски и Шеќеринска од власт.
За да ме демантираш за почеток еве напиши ми во која медицинска установа можам да набавам метотрексат таблети или да ми стават инекции за да не морам да го купувам на црно. Лекот е забранет за приватно купување по аптеки и за него не може да се добие рецепт.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6668
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Нед Jул 28, 2019 9:09 pm

Многу беден спин, конзулот лажел, амбасадата од Белград што испрати протестна нота лажела, само Хер Флок не лажел. И тоа го тврдат лажговците од дпмне.
luxor
luxor

Број на мислења : 5579
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Чет Aвг 15, 2019 4:03 pm

Додека нема основни лекови по болниците и многу лекови тешко се набавуваат на рецепт, владата троши пари за глупости од типот брусење на Сонцето од Кутлеш од шахти или поставување на плочи со натписи дека некои споменици се дел од хеленската историја и светското културно наследство.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6668
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Чет Aвг 15, 2019 5:39 pm

Криво ти е што ви го брошат димболот на најславниот геј во историјата. Нене не ми е. Црно црвеното знаме со лавот ми се доволни. Под тоа знаме гинеле чесните македонски реболуционери. Да не разбереш погрешно немам ништо против вие дпне-оФците да си го користите геј симболот. Но нокогаш нема да дозволам да го протуткаш како симбол на македонскиот народ.
luxor
luxor

Број на мислења : 5579
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Чет Aвг 15, 2019 7:31 pm

Тоа што си го гледал во филмот за Александар нема врска историјата. Барем напиши дека бил педер, бидејќи твојот пастир го користи тој израз. Не знам на кој македонски народ мислиш, затоа што јас и ти не сме очигледно припадници на еден ист народ. Јас не сум имал Бугари во семејството, сега имам снаа за братучед Бугарка, но не е станата Македонка. ниту смета дека ние другите сме биле Бугари. За разлика од тебе и од Заев.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6668
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Чет Aвг 15, 2019 8:56 pm

Точно не сме. Јас сум Македонец што си ја знае историјата и симболите. Ти продолжи да маршираш под твојот гејски симбол.

Здравството во Македонија - Page 16 2019-08-15-084105
luxor
luxor

Број на мислења : 5579
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Aвг 16, 2019 8:59 am

Затоа ли хомосексуалците и кога ги нарече педери не му се налутија на СДСМ и Заев туку порачаа дека се надеваат на продолжување на досегашната успешна соработка. Како сте соработувале ваша сексуална определба, не ви се мешам.
Лично мислам дека Заев е хомофобичен. Затоа кога му излезе од душа, во лутина, го употреби зборот педер, а одби да се најде на чело на геј парадата од страв (фобија) да не застане зад него (зад неговиот задник) некој хомосексуалец што користи пенис за секс. Но ова е само претпоставка. Би им препорачал на хомосексуалците да немаат верба во Заев. Ако се сменат условите во евроатлантската меѓународна банда во поглед на ова прашање, премиерот ќе биде прв што ќе ги гони. Како што тоа го правел Хитлер во минатото.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6668
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Пет Aвг 16, 2019 4:19 pm

Личното мислење за политичките опоненти има релевантност иста на онаа на ланскиот снег.
luxor
luxor

Број на мислења : 5579
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 16 of 17 Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот