Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Здравството во Македонија

Страна 15 of 39 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 27 ... 39  Next

Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Мар 01, 2019 8:01 pm

Да одбележам и еден позитивен настан. Сара Настевска се врати во Охрид по третманот во Германија кој е успешен и состојбата и се нормализира. Потребно е некое време, н најтешкото е поминато. За жал наместо за лечењето да се користат нашите пати што ни ги земаат во фондот за здравство, за нејзино оздравување моравме да одвојуваме дополнителни пари - донации. Господ да и даде здравје на Сара и да ја поткрепува во понатамошниот живот.

https://republika.mk/zivot/servisi/ohrid-pobedi-sara-se-vrati-doma-ziva-i-zdrava/

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 8474
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Мар 01, 2019 10:07 pm

Министерството за здравство набавува нови 89 илјади подмачкувачи и 159 илјади кондоми, За лекови нема пари.

https://lider.com.mk/ekonomija/video-vladata-kupuva-ushte-80-000-shishinja-lubrikanti/

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 8474
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Мај 31, 2019 10:47 am

Да одбележам два настана од многуте што се случуваат во здравството. Екипата на брза помош е претепана во Желино при што некои од здравствените работници имаат скршеници. Сторители се членови на семејството на болен кој се изначекал додека да дојде помошта и починал во меѓувреме.
Зорица Заева преку својот сопруг амнестиран криминалец и премиер Зоран успеа да ја сочува својата другарка на директорската функција на клиниката за гинекологија во клиничкиот центар. Економскиот директор кој ја обвинуваше колешката за наводен криминал доби отказ. Експресно, без чекање како во случајот со директорот на Шутка. Заев во врска со случајот изјави дека Ваљон Беља тропа глупости, па на некои портали са појави вест дека премиерот не трпел конкуренција, сметал дека само тој има право да тропа глупости, па затоа конкурентот добил отказ.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 8474
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo Пет Мај 31, 2019 11:24 am

трендафил напиша:
Зорица Заева преку својот сопруг амнестиран криминалец и премиер Зоран успеа да ја сочува својата другарка на директорската функција на клиниката за гинекологија во клиничкиот центар. Економскиот директор кој ја обвинуваше колешката за наводен криминал доби отказ. Експресно, без чекање како во случајот со директорот на Шутка. Заев во врска со случајот изјави дека Ваљон Беља тропа глупости, па на некои портали са појави вест дека премиерот не трпел конкуренција, сметал дека само тој има право да тропа глупости, па затоа конкурентот добил отказ.

Taka treba, taka treba, posle Goga i zhmicko celoto chlenstvo da pushite kaj sechenite teroristi za eventualno posle parlamentarni da koaliciraat so vas. Pazete da ne kapne neshto na zemja i da ne se zadavite gnasi KPOSMovski.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Мај 31, 2019 12:16 pm

Ако добро те разбирам и ако работата ја преведеме на актуелната власт изгледа мислиш дека ДУИ помина во коалиција со СДСМ затоа што пушат подобро. Интересно размислување.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 8474
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo Пет Мај 31, 2019 12:22 pm

Zaev partal gi pravi duistite, im razreshuva direktori, javno kazhuva deka ne mu trebaat vo vlada nacionalisti koi zaslugite za podobruvanje na pravata na malcinstvata si gi prepishuvaat sebe, kje pravi rekonstrukciha i kje otstranuva nivni ministri a ti ochajno se obiduvash da se opravdash shto site od KPOSM im gi pushite na tie istite. Mora dlaboko da vi vlegol secheniot ostanuva samo ushte da se vrpoljite za poubavo da im bide. Tolku ste ochajni za vlast shto gi prodadovte i narodot makedonski i drzhavata.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Мај 31, 2019 12:34 pm

Овој е разрешен од Заев како папучар, по наредба на сопругата со чија другарка се закачи економскиот директор. Да го слушаше народот како што ја слуша сопругата ќе направеше реконструкција уште пред 2 години.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 8474
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Мај 31, 2019 2:45 pm

Еве ти ги резултатите од претседателските избори од вашето Желино, во кое ги истепаа вработените во брза помош кои поминаа и со потешки повреди (скршеници). Стево Пендаровски 96,62%, Гордана Силјановска 1,42%, неважечки 1, 97%. Ова бидејќи мислиш дека гласовите на Албанците се добиваат со пушење.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 8474
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo Пет Мај 31, 2019 3:54 pm

A koj vi e vinoven na vas od KPOSM za slabite rezultati. Namesto samo da se fali Goga deka mozhela da se omazhi so sechen trebalo da go napravi toa. So ogled na toa kako im pushite site do eden kje glasaa za vas.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Јун 01, 2019 11:43 am

Очигледно е дека опозицијата не мисли да го следи вашето искуство.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 8474
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo Саб Јун 01, 2019 11:56 am

Tochno, od kaj vie kje najdete integritet i chesnost koga ste naucheni sekogash da sedite vo skutot na nekogo.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Јун 27, 2019 6:57 pm

Откако ги решија сите проблеми со болните, владата на Заев и Ахмети воведуваат бесплатна промена на полот. Тоа ваљда во чест на парадата на гордоста или педер балот на старо македонски јазик. Уште операциите ќе се изведуваат на Детска хирургија. Прво на некој ќе му го исечат и ќе му направат дупка, па потоа ќе се оперира некое болно дете во истата операциона сала. Една операција ќе чини 15 илјади евра. Во меѓувреме болните луѓе сами се снаоѓаат за лекови на ревматологија, на пример, кај што ги нема лековите за автоимуни болести, а истите се достапни само преку болницата бидејќи не се издаваат ни на рецепт. И за домашна употреба мора да се издаваат во болница. Болните мора да ги купуваат на црниот пазар. А за да се заебава некој и со себе и со природата има пари.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 8474
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo Чет Јун 27, 2019 7:43 pm

трендафил напиша: Прво на некој ќе му го исечат и ќе му направат дупка, па потоа ќе се оперира некое болно дете во истата операциона сала.

Glup ti e argumentot, salite se dezinficiraat posle i pred sekoj zafat.

Za ostanatoto se soglasuvam. Vo sostojbata vo koja se naogja zdravstvoto ovaa merka e teshka glupost. Ako homoseksualnosta ne e bolest tuku izbor zoshto togash za toj izbor da plakjame site dodeka decata se lechat od donacii so SMS. Ja razbiram grizhata za marginaliziranite zaednici no ne na shteta na ostanatite.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Чет Јун 27, 2019 8:09 pm

Дац во свој стил.

Здравството во Македонија - Page 15 D-FR67h-W4-AEEh-LO
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6219
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Јун 27, 2019 8:23 pm


_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 8474
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by TRAJCHE Чет Јун 27, 2019 11:58 pm

Moze pogresno go razbrale ili pak se pismanil.

Здравството во Македонија - Page 15 IMG-20190627-235426-366
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 602
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Јун 28, 2019 8:11 am

Добро е што власта почнува да разбира дека мора да се слуша и гласот на народот. Една голема будалаштина е стопирана, Доста а со фаворизирање на различни малцински групи, етнички, сега и сексуални. Во демократија сепак владее мнозинството.
лошо е што ова и во двете насоки се донесе на диктаторски начин. Без да се состане ниту едно тело во министерството за здравство. Треба ли да мислам дека се работи за наредба на странци пренесена преку вазалот. Ајде пак да кажам дека будалаштината помина. Нека собираат донации и тие што сакаат да им се исече здрав орган, па кој сака нека донира. Дали лекарите за пари би му отсекле здрава нога на пациент што сака да биде инвалид. Или само за к.рот се работи.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 8474
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Пет Јун 28, 2019 11:40 pm

Народна власт го слуша народот. За разлика од диктатурата на твојот пастир Грујошеску.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6219
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Jул 02, 2019 9:16 pm

Народот не бара да има лекови на рецепт само неколку часа или неколку дена во месецот, да нема импланти за зглобови или лекови за ревматичарите по болниците па да мора пациентите да ги купуваат сами во странство или на црниот пазар, да се чека повеќе месеци за операција или преглед и многу други работи, па нешто не видов дека власта го слуша народот и поправи нешто на тоа поле.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 8474
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by SHARENI Чет Jул 11, 2019 1:44 pm

Prvpat vo Makedonija od osamostojuvanjeto dostapen e lekot za idiopatska belodrobna fibroza. Uste eden fokaz deka SDSM I premierot Zaev prvenstveno se grizat za graganite.

МЗ: Од денеска достапен лекот Пирфенидон за пациентите со идиопатска белодробна фиброза
МЗ: Од денеска достапен лекот Пирфенидон за пациентите со идиопатска белодробна фиброза | opserver.mk

Министерството за здравство соопшти дека првпат во државава од денеска достапен е лекот Пирфенидон за пациентите со идиопатска белодробна фиброза, која спаѓа во групата на ретки болести. Досега, во нашата земја немаше терапија за овие пациенти.
МЗ: Од денеска достапен лекот Пирфенидон за пациентите со идиопатска белодробна фиброза | opserver.mk

https://opserver.mk/makedonija/mz-od-deneska-dostapen-lekot-pirfenidon-za-pacientite-so-idiopatska-belodrobna-fibroza/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 757
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Jул 12, 2019 7:26 pm

Тоа што е ставен на листа не значи дека лекот е достапен, најмалку дека е секогаш достапен. Многу поедноставни лекови не се достапни за осигурениците кои мораат да платат, а не мораат да ги добијат со закон предвидените услуги и лекови.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 8474
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Пет Jул 12, 2019 7:50 pm

Напротив, лекот е достапен за сите пациенти.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6219
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Jул 12, 2019 8:09 pm

И метотрексат треба да е достапен за сите пациенти, но не може да се купи на слободен пазар или да се земе на рецепт туку и на пациентите што го користат дома треба да им се даде во болница, па го нема. Пациентите мора да го купуваат на црно.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 8474
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Пет Jул 12, 2019 8:14 pm

За метотрексат не знам, ама тоа не значи дека и останатите лекови ги нема. Ти пишуваш претпоставки базирани на лично искуство верувам, истото го правам и јас. Генерализирањето им нанесува штета само на пациентите.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6219
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Jул 12, 2019 8:27 pm

Во времето на „режимот“ сите лекови што ги користам можев да ги земам на рецепт во првата аптека. Сега често немам избор на производител и на почеток на месецот.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 8474
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 15 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 15 of 39 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 27 ... 39  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот