Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Здравството во Македонија

Страна 14 of 17 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Next

Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Нед Дек 02, 2018 7:41 pm

Ајде да одбележиме и дека метотрексат, лек кој се користи против автоимуни болести пациентите мораат да си купуваат сами за да им се аплицира во клиничкиот центар. Изгледа квотата за оваа година е потрошена.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Вто Дек 04, 2018 1:57 pm

Кардиолошките операции на деца се префрлаат од Клиничкиот центар во болницата на Жан Митрев. Без тендер, со политичка одлука на министерот Филипче или на некој над него. Заев и Ахмети на пример. Дали е тоа причината што Митрев пропагира прифаќање на Преспанскиот договор, според кој силувањето што меѓународната банда го врши врз Македонците треба да го прифатиме како доброволно онадење и уште да глумиме дека уживаме во сексањето.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Bosonoga on Вто Дек 04, 2018 5:46 pm

Leleee crpovite i decata da se lekuvaat se protiv zosto vladata na Zaev go napravila.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 881
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Вто Дек 04, 2018 6:17 pm

Изгледа дека цреп те удрил по глава па не можеш да поврзеш основни факти. Дека со формирањето на детска кардиохирургија во јавното здравство, што не е направено од оваа влада туку порано, цената на операциите драстично опадна, а успешноста се зголеми. (Гледаш како го фалам новиот заевист, вашиот Никола Тодоров). Сега се растура тимот и се дава монопол на приватна фирма, што со тек на време ќе доведе до помалку операции за исти пари, а здравствениот фонд е ограничен, па ќе се зголеми времето од дијагностицирањето на неопходност на операција до самата операција. Нема пари за цела година ни за лекови што чинат 131 денар, како метотрексатот што го споменав, а да не зборувам за операции на срце. Најлошо од се е што готови врвни хирурзи со оваа одлука се префрлаат без никаква надокнада во приватна фирма која добива на готово се во комплет. И работа и луѓе што ќе работат и монопол на работата.
Се извинувам однапред за грубите зборови, но само лудак или човек на кој парите му се поважни од животите на децата може да растури успешен хируршки тим и да експериментира со животите на децата.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Вто Дек 04, 2018 6:45 pm

Експериментира? Со истиот тим? Во подобри услови? Под раководство на далеку подокажан експерт од било кого во тој тим? Ајде престани со зелените.
luxor
luxor

Број на мислења : 5579
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Сре Дек 05, 2018 9:49 am

Приватен монопол е полош од државен монопол. Замисли контролата на летање со комплетен тим да се предаде на приватна фирма за да го контролира македонското небо. Колку би платила некоја фирма на тој што би донел таква одлука. Детската кардиохирургија имаше одличен резултат и од медицински и од финансиски аспект. Клиничкиот центар е дел од Медицинскиот факултет, па секоја клиника е и дел за пракса на идните лекари. Такво нешто по приватните клиники нема. Многу ретко вработуваат лекари почетници.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by PRVOBOREC on Сре Дек 05, 2018 10:36 am

Небањатите никако да сфатат што е приватно-јавно партнерство, мозокот им е заостанат во 19 век.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1287
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Нед Дек 09, 2018 8:26 pm

Уште едена жртва на режимот кој ка`о не краде, а нема пари за лекови на болните. Бог да го прости._________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Јан 25, 2019 8:39 pm

Не знам зошто ќе се уништуваат вакцините за мали сипаници ако се исправни, оригиналната етикета им е ОК, а само македонската декларација е со погрешен датум. Тука нешто смрди.
Кога сме кај малите сипаници да напишам и дека повеќе пациенти, меѓу кои и три деца болни од рак, се разболеле додека лежеле во болниците поради друга болест во здравствените установи се заразени со оваа болест. На детската клиника заразени се и неколку лекари стажанти, медицински сестри и еден административец.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Пет Јан 25, 2019 8:44 pm

Se soglasuvam deka smrdi, ushte koga sovetnikot na Todorov go stavija minister za zdravstvo jasno beshe deka kje zamirisa na rasipano.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Вто Јан 29, 2019 8:52 am

Трагикомично е тоа што децата не се примаат во градинка ако не донесат потврда дека се вакцинирани од мали сипаници, а воспитачите и другите вработени во градинките доаѓаат на работа и контактираат со децата и ако не се вакцинирани.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Фед 01, 2019 3:52 pm

Да не останат не спомнати да забележиме уште две жртви на вазалската власт. Бог да ги прости 61 годишната жена од Скопје почината од сепса откако 4 дена не и била пружена соодветна здравствена нега и 34 годишното момче во Битола што почина по операција на коленото веднаш по отпуштањето од болница поради недобивање на соодветна терапија.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Пет Фед 01, 2019 4:45 pm

Пак лажеш, на жената и била укажана помош проблем било ненавремено дијагностицирање на болеста. Не можам да кажам ништо за момчето од Битола освен да повикам и во двата случаи да се спроведе истрага и доколку има лекарски гршки да завршат со судска пресуда.
luxor
luxor

Број на мислења : 5579
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Фед 01, 2019 6:13 pm

Тажно е што првата реакција на власта за починатата жена беше дека такво нешто не се случило и дека се работи за лажна вест. А всушност лажеше власта која сега „призна“ дека жената почина под сомнителни околности и има истрага.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Пет Фед 01, 2019 7:07 pm

I beshe lazhna vest zatoa shto vie dpne-predavnicite obvinivte deka pochinala od vospaleno slepo crevo zatoa shto nemalo krevet na klinikata a vistinskata prichina e nenavremeno postavena dijagnoza.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Фед 01, 2019 9:46 pm

Креветот е најден после два дена. Затоа и се врши истрага.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Пет Фед 01, 2019 9:49 pm

Osven lagite od dpne-predavnicite i nivnite kurton mediumi imash li nekoj relevanten dokaz za toa shto go tvrdish?
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Саб Фед 02, 2019 12:29 pm

Вашите Венко Филипче и Никола Тодоров го водеа здравството во време на владеењето на ВМРО. Дали ги преземавте затоа што се предавници?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Саб Фед 02, 2019 6:09 pm

Pochna da se otkazhuvash od svoite ama taka nema da mozhe. Tvojata dpne-predavnichka na chelo so tvojot pastir Grujokio go postavi za minister TodorOff i toj ja izvrshuvashe taa funkcija se dodeka bevte vlast. Inaku spored tvoeto glupo razmisluvanje germancite slobodno mozhat da kazhat Hitler beshe avstriec i nie nemamame nikakva vrska so holokaustot. Toa shto od tvojata dpne-predavnichka se pojavija masa licemeri koi gi menuvaat partiskite i politichkite opredelbi ne ve amnestira. naprotiv vie ste bile moronite koi ste gi izbrale na funkcii. Toa vazhi i zaq pratenicite koi glasaa za promena na ustavot, niokoj na sila ne ve terashe da stavate na lista takvi lugje. Toa shto ste birale takvi samo kazhuva kakvi se chovechkite resursi vo tvojata dpne-predavnichka a toa shto sega se otkazhuvate od niv i odgovornosta shto na tie pozicii vie ste gi postavile samo zboruva deka segasnite vashi chovechki resursi se ushte poloshi.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Вто Фед 26, 2019 5:52 pm

Македонија забележува пад од 12 места, од 44 во 2017 година на 56 место во 2018 на листата за најздрави држави во светот.

https://alfa.mk/македонија-со-пад-од-12-позиции-на-индек/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Вто Фед 26, 2019 6:26 pm

Недостаток од стручен кадар за жал. Во ЕУ плаќаат далеку повеќе. Сега чекам да почнеш да мантраш "Нели Заев ќе им ја качеше платата" како и секој дпмнеовки бот.
luxor
luxor

Број на мислења : 5579
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Сре Фед 27, 2019 11:23 am

Платите на докторите во ЕУ не се зголемени од времето кога СДСМ дојде, а ДУИ остана на власт.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Сре Фед 27, 2019 11:28 am

трендафил напиша:Платите на докторите во ЕУ не се зголемени од времето кога СДСМ дојде, а ДУИ остана на власт.

СДСМ и дуи владеат во ЕУ?!?!?! Ти велам фино не ги заборавај лековите.
luxor
luxor

Број на мислења : 5579
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Чет Фед 28, 2019 2:16 pm

Другпат ќе ти објаснувам по нашироко. Ако платите во здравството не се зголемени во ЕУ од времето кога дојде СДСМ, а бегаат повеќе сестри и лекари од нашата северна земја, нешто смрди овде. Веројатно не е се само во платата туку и во тоа што не сакаат да лечат без лекови, некој партиски дибек да им биде шеф и да ги прогонува и ред други работи. Многу е веројатно дека не е исполнето некое предизборно ветување и дека лекарите изгубиле надеж за нормализација.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Мар 01, 2019 7:44 pm

luxor напиша:Пак лажеш, на жената и била укажана помош проблем било ненавремено дијагностицирање на болеста. Не можам да кажам ништо за момчето од Битола освен да повикам и во двата случаи да се спроведе истрага и доколку има лекарски гршки да завршат со судска пресуда.
Утврдена е лекарска грешка кај хирургот на Дигестивна хирургија кој не ја прими 61-годишната пациентка Аница С. која почина, шетајќи се од една на друга клиника. Животот на пациентката е проценет на 200 евра, колку што изнесува мандатната казна што треба да ја плати хирургот. Не знам дали има попуст од 50% (100 евра) ако казната ја плати во определениот рок.

https://www.slobodenpecat.mk/makedonija/patsientka-umre-za-hirurgot-200-evra-kazna/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 14 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 14 of 17 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот